Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

My Little Pony: Friendship is Magic


  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#106 Spitfire

Spitfire

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:04

Προσωπικά θα χαιρόμουν πολύ να βοηθήσω με μία ελληνική σελίδα, ίσως blog ΚΑΙ forum μαζί. Έχω ήδη πληρωμένο hosting και μπορώ να πάρω και domain name, αυτό που χρειαζόμαστε είναι μέλη :)

#107 KouThan

KouThan

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:06

Eγω το είπα επειδή και έγω έχω ήδη 2 σελίδες με domain και μου είναι αρκετά εύκολο να φτιάξω άλλη μία. Ειδικά άν είναι σε μορφή blog ακόμα ποιο έυκολα.

#108 Spitfire

Spitfire

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:07

Ποιές σελίδες έχεις?

#109 KouThan

KouThan

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:10

Μια προσωπική και μια που δεν θα ήθελα να αποκαλύψω αλλα πιστεύω πως δεν υπαρχουν αρκετά άτομα για ένα forum οπότε ένα απλό blog σε στηλ eqd θα ήταν αρκετό, τωρα άν θελετε και κάτι παραπάνω κανένα πρόβλημα. Α και ασχέτως αν θα φτιαξω εγώ η καποιος άλλος σελίδα θα ήθελα να συμετέχω γιατι και εμπειρία έχω και γνωσεις (πληροφορική σπουδαζω).

#110 Spitfire

Spitfire

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:12

Εγώ σκεφτόμουν να καταχωρήσω κάποιο domain που να είναι σχετικό με την σειρά (έχω ήδη το fknspitfire.info αλλά είναι πιό προσωπικό), ναι τα το αρχίσουμε ως blog και αν πάει έστω και λίγο καλά, βλέπουμε. Φίλε μου μήμπως έχεις Steam/MSΝ να συνενοηθούμε για αυτό κάποια στιγμή? :)

#111 KouThan

KouThan

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:14

Steam έχω αλλα δεν το ανοίγω και msn δεν το χρησιμοποιώ ποιό εύκολα θα με βρείς στο facebook. Εσυ υποθέτω οτί είσαι αυτος που έχει κάνει αντίστοιχο post στο group.

#112 Spitfire

Spitfire

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:15

Ναι, Th. Par., αν θές κάνε με add

#113 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 February 2012 - 23:20

Ahem, κύριοι, ξεφεύγετε. Μπήκατε σε λεπτομέριες για site hosting σε ένα thread για μια τηλεοπτική σειρά.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#114 KouThan

KouThan

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:21

Ναι sorry εδώ σταματάει έτσι κι αλλιώς.

Αν θές τα σβήνω τα δικά μου η σβήστα εσύ.

#115 Spitfire

Spitfire

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 06 February 2012 - 23:23

Alright sir. Have some pony.

Youtube Video


#116 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 08 February 2012 - 23:47

Ειμαι στη δευτερη σαιζον και εχω ξετρελαθει.Εχω βγαλει 4 νευρα απο τα γελια:x3:
Αγαπημενες οι pinkie pie,fluttershy aaand PHOTO FINISH.

Good god was her beat awesome.It was she that made....de magics.

Και τωρα ενα σχολιο που δεν βλεπω να εχουν κανει αλλοι.Η τελευται σκηνη του πρωτου επεισοδιο και η πρωτη του δευτερου(ολο μαζι δηλαδη) ειναι προφανης παροδια μιας πολυ γνωστης σκηνη απο ντισνει(μεχρι και καποιες απο τις κινησεις των χαρακτηρων ειναι ιδιες).Guess whiiich.

My comments are over.....I GO

sc5bab.jpg


#117 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 10 February 2012 - 22:18

Kanal von hotdiggedydemon - YouTube

hey

HnH5aB0.jpg


#118 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 11 February 2012 - 11:25

Κάτι ενδιαφέρον που πρόσεξα. :tensai:

Στο νέο επεισόδιο, "Hearts and Hooves Day", οι Cutie Mark Crusaders βλέπουν πως η δασκάλα τους δεν έχει ραντεβού για το αντίστοιχο της ημέρας του Αγίου Βαλεντίνου, και προσπαθούν να της τα φτιάξουν με τον Big Macindosh.

Δεν έχω δει το επεισόδιο, οπότε δεν έχω ιδέα τι γίνεται στη συνέχεια, τα παραπάνω τα λέει στην Wikipedia. Ωστόσο, μου φαίνεται κάπως γνώριμο.

Στο πρώτο επειδόσιο της πέμπτης σαιζόν του Powerpuff Girls, "Keen on Keane" τα Powerpuff Girls βλέπουν πως η δασκάλα τους δεν έχει ραντεβού για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, οπότε προσπαθούν να της τα φτιάξουν με τον καθηγητή.

Τυχαίο;

Πιθανότατα. Ωστόσο, η δημιουργός του My Little Pony: Friendship is Magic, Lauren Faust, γνώρισε και παντρεύτηκε τον Craig McCracken στην παραγωγή των Powerpuff Girls, και μαζί έφτιαξαν το επεισόδιο "Keen on Keane". :awww:

Μου αρέσει να παρατηρώ τέτοιες λεπτομέρειες. Είναι λίγο πιο ενδιαφέρον τελικά αν ξέρεις πέντε πράγματα για τους δημιουργούς της σειράς. :himitsu:



On a completely different note, προσπαθώντας να μην δω τα νέα επεισόδια για να μαζευτούν μπόλικα να τα δω το καλοκαίρι σε αναμονή της τρίτης σαιζόν, άρχισα να ψάχνω τι έχει βγει από MLP: FIM games. Δυστυχώς τα λίγα ολοκληρωμένα που έχουν βγει είναι πολύ μικρά σε διάρκεια, αν και αξίζουν πολύ (αναφέρθηκα ήδη στο Story of the blanks), και τα περισσότερα είναι σε πολύ πρώϊμο στάδιο, όπου έχουν βγει μόνο εικόνες και βίντεο που με κάνουν να παρακαλάω για τουλάχιστον ένα Demo.

Demos ευτυχώς έχουν βγει για κάποια από τα παιχνίδια, πολλά από τα οποία αξίζουν πραγματικά και ανυπομονώ να τα δω ολοκληρωμένα.

Μεγαλύτερη εντύπωση μου έκαναν δύο. Το πρώτο είναι το "Cutie Mark Crusade: A Dash of Adventure", το οποίο είναι ένα πολλά υποσχόμενο Adventure όπου χειρίζεσαι τις Cutie Mark Crusaders. Όπως σε κάθε Adventure, καλείσαι και εδώ να λύσεις γρίφους και να μαζέψεις και συνδυάσεις αντικείμενα, χειριζόμενος και τις τρεις χαρακτήρες. Κάθε χαρακτήρας μάλιστα έχει και από μια χρήσιμη ικανότητα που βοηθά στο λύσιμο των γρίφων. Η Applebloom μπορεί να κλωτσάει αντικείμενα, η Scootaloo μπορεί να φτερουγίζει για να φτάνει πράγματα που βρίσκονται ψηλά και δεν τα φτάνει, και η Sweety Belle... Εμ, τραγουδάει. Αν παίξετε το demo θα δείτε πώς αυτό βοηθά στην επίλυση γρίφων. Το παιχνίδι είναι ακριβώς στο ύφος της σειράς.

Μόνο αρνητικό είναι πως η ανάλυση του demo παραείναι μεγάλη και δεν θα χωράει ολόκληρη η εικόνα στην οθόνη εάν όπως εγώ έχετε ανάλυση 1024 με 768. Ευτυχώς είναι σε παράθυρο και μπορώ να το πάω πέρα δώθε για να δω την υπόλοιπη οθόνη, αλλά είναι σπαστικό και ευελπιστώ πως θα το λάβουν υπ'όψη στο μέλλον οι δημιουργοί του παιχνιδιού. Επίσης οι ήχοι που ακόυγονται στους διαλόγους είναι λίγο αλλόκοτοι, αλλά αυτό συνηθίζεται.

Posted Image

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=zgsckvtE8V8[/YOUTUBE]



Το επόμενο είναι το "Silent Ponyville", βασισμένο στο ομόνυμο fanfic. Πρόκειται για ένα crossover που απαντά στο ερώτημα του πώς θα ήταν το Silent Hill εάν διαδραματιζόταν στην Ponyville. Παίζεις την Pinkamena σε αυτό το παιχνίδι τρόμου, δηλαδή την Pinkie Pie depressed με το μαλλί ίσιο. Η Ponyville είναι άδεια και σκοτεινή, έρημη με μόνη εξαίρεση τα τέρατα, και γεμάτη γρίφους. Το gameplay, ο χειρισμός και το όλο στυλ του παιχνιδιού μοιάζει αρκετά με το Silent Hill, ενώ τα τέρατα δεν μπορείς να τα πολεμήσεις, μόνο να τρέξεις μακρυά τους πριν σε προλάβουν. Το Christmas Special Demo που βγήκε έχει έναν γρίφο, ο οποίος όμως είναι δυσκολούτσικος μέχρι να βρεις τη λογική του, ενώ τα τέρατα που σε κυνηγούν δεν διευκολύνουν την κατάσταση. Ευτυχώς μπορείς να αναπληρώσεις την υγεία σου με μήλα που βρίσκεις πεταμένα κάτω.

Μόνο αρνητικό πως είναι φτιαγμένο με το game maker του Blender, το οποίο δεν τα πάει και πολύ καλά με παλιότερες κάρτες γραφικών όπως η δική μου.

Posted Image
Posted Image
Posted Image

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=VxziAXSuqNg[/YOUTUBE]



Επίσης, αν και δεν έχει βγει κάποιο demo, θα ήθελα να αναφέρω και το "My Little Investigations", στο οποίο θα αναλαμβάνεις τον ρόλο της Twilight Sparkle, η οποία καλείται να κάνει τον ντετέκτιβ για να λύσει το μυστήριο σε φάση Ace Attorney. Μπορεί να μην υπάρχει demo, τα βίντεο ωστόσο που έχουν βγει με κάνουν να ανυπομονώ να το δοκιμάσω.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=1iJIf4qp6ak&feature=player_embedded[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=-y_iHsLA55U&feature=related[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=3mBFETJVerk&feature=related[/YOUTUBE]


Τέλος, υπάρχει ιστοσελίδα ειδικά για fan games της σειράς, με τίτλο Equestria Gaming.
Ξεκοκκαλίζοντάς το βρήκα μερικά πολύ ωραία πραματάκια. Προτείνω να του ρίξετε μια ματιά. :riiight:


Α, και κάτι τελευταίο. Θυμόσαστε τον τυπάκο που ανέφερα παλιότερα πως είχε κάνει storyboard την αρχή του πρώτου επεισοδίου του "Doctor Whooves and Assistant"; Το παληκάρι έκατσε και έκανε storyboard ολόκληρο το επεισόδιο και πλέον βλέπεται πολύ εύκολα. Ελπίζω κάποια στιγμή να το δούμε και πλήρως animated. :riiight:

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=aew5av7QJuM&feature=related[/YOUTUBE]

Αυτά τα ολίγα για την ώρα. Θα επανέλθω όποτε βρω κάτι νέο. :tensai:

Edited by Kain, 11 February 2012 - 11:32.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#119 Elegost

Elegost

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 12 February 2012 - 20:26

Στο πρώτο επειδόσιο της πέμπτης σαιζόν του Powerpuff Girls, "Keen on Keane" τα Powerpuff Girls βλέπουν πως η δασκάλα τους δεν έχει ραντεβού για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, οπότε προσπαθούν να της τα φτιάξουν με τον καθηγητή.

Τυχαίο;

Πιθανότατα. Ωστόσο, η δημιουργός του My Little Pony: Friendship is Magic, Lauren Faust, γνώρισε και παντρεύτηκε τον Craig McCracken στην παραγωγή των Powerpuff Girls, και μαζί έφτιαξαν το επεισόδιο "Keen on Keane". :awww:


Well , δεν ειναι καθολου τυχαιο και αυτο γιατι η Lauren Faust ηταν επισης παραγωγος των Powerpuff Girls και πολλων αλλων επιτυχιων της Cartoon network! Η γυναικα ειναι ΑΓΓΕΛΟΣ!

Επισης ειμαι πολυ σιγουρος οτι οι χαρακτηρες των Cutie mark crusaders ειναι βασισμενοι στα Powerpuff girls!
Οπως και ο Καin και εγω προσπαθω να αποφευγω τα επεισοδια για να τα δω μια και εξω και να παθω overdose. Αντι για games ομως ψαχνω fanfictions δηλαδη ιστορις που γραφουν οι fans της σειρας. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι μερικες ειναι απλα αρισουργηματα!!!

#120 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 13 February 2012 - 20:09

Σωστός, το "My Little Dashie" που διάβασα τις προάλλες ήταν πραγματικά απίστευτο! Ολόκληρος μαντράχαλος και ήμουν έτοιμος να αρχίσω να κλαίω σα μωρό! :hihi2:
Σήμερα ή αύριο θα αρχίσω και το "Silent Ponyville". Είμαι πολύ περίεργος.

Επίσης, σήμερα είδα στο Equestria Daily πως ένας τυπάκος φτιάχνει παιχνίδι βασισμένο στο "My Little Dashie". Θα είναι λέει RPG με στοιχεία Virtual Pet. Δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρει όταν θα είναι έτοιμο να προκαλέσει τη συγκίνηση που προκάλεσε η ιστορία, αλλά από την άλλη έχω παίξει στο παρελθόν συγκινητικά RPG οπότε είμαι αισιόδοξος.
Μπορείτε να παίξετε το Technical Demo ΕΔΩ.




Ον άδερ νιούς, ο χαρακτήρας Daring Do από το επεισόδιο "Read it and weep" δείχνει να γίνεται όλο και πιο δημοφιλής. Μέχρι και δική της σελίδα έχει στο TVTropes, αν και προφανώς την έφτιαξαν για πλάκα. Ωστόσο κάποιος φοβερός τύπος έκατσε και έφτιαξε για την Daring Do αυτό το πολύ καλό τραγούδι:

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=3w4bAg4VPGs[/YOUTUBE]

Ήδη το έχω κατεβάσει και το έχω προσθέσει στην playlist του κινητού μου. Τόσο πολύ μου άρεσε, που άρχισα πλέον να ψάχνω τι άλλα τραγούδια έχουν φτιάξει οι Bronies, που μέχρι τώρα τα σνόμπαρα. Τα περισσότερα δεν είναι του γούστου μου, είναι όμως μερικά που τα βρίσκω καταπληκτικά.

Ορίστε, τώρα θέλω να δω το "Read it and weep"! Όσο πάει γίνεται και πιο δύσκολο να μην αρχίσω να βλέπω όλα τα επεισόδια που έχω μαζέψει... :Crying2:




Kanal von hotdiggedydemon - YouTube


Μιλάμε ΕΛΙΩΣΑ!!!! :hahaha: Ο τύπος έχει και δική του ιστοσελίδα BTW.

Επίσης απίστευτα αστείο ήταν και το "Friendship is Witchcraft", το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ένα θα πω μόνο: Ξεκινά με τη Fluttershy στο δάσος να τραγουδά γλυκά γλυκά το... Hellfire!!!

Spoiler:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png