Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πάει και η Tokyopop


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#16 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 24 April 2011 - 16:08

@shinigami94

Λογικά αν κάποια άλλη εταιρεία θέλει να αναλάβει τους τίτλους δε θα την εμποδίζει κάτι. Φαντάζομαι δε θα συμφέρει κανέναν να μείνουν στον αέρα τόσες δημοφιλείς σειρές.

Ελπίζω να αναλάβει κανείς το Battle Royale και το Blame.Για το πρώτο με προβληματίζει αυτό που είπε o Phantom Duck για τη μετάφραση το οποίο το έχω ξανακούσει.Το δεύτερο είναι out of print και δεν βρίσκεις εύκολα όλους τους τόμους.

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#17 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 April 2011 - 16:16

Όταν η Kodansha έληξε το συμβόλαιο με την Tokyopop, έδωσε τα δικαιώματα για μερικούς τίτλους στην Dark Horse και τη Del Rey ώστε να τους συνεχίσουν αυτές. Συγκεκριμένα για τις δημιουργίες της CLAMP δηλαδή, Chobits, Card Captor Sakura, Clover και Magic Knight Rayearth ανέλαβε η Dark Horse, ενώ η Del Rey θα συνεχίσει τα Parasyte και Samurai Deeper Kyo.

Το BLAME! και το Battle Royale είναι σειρές που έχουν ήδη ολοκληρωθεί και έχουν κυκλοφορήσει ευραίως, επομένως δεν νομίζω να θελήσει να τις αναλάβει κάποιος άλλος διανομέας. Αυτά τα οποία ίσως να θελήσει κάποια εταιρία να αναλάβει, είναι πιθανότερο να είναι οι τίτλοι που μείναν ημιτελείς, όπως το Beck, Initial D, GTO early years κλπ κλπ.

Παραθέτω και ένα άρθρο το οποίο εξηγεί αναλυτικότερα τι παίχτηκε με την Kodansha, και ποιοι ακριβώς τίτλοι μένουν ξεκρέμαστοι.

E5VV38U.jpg


#18 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 24 April 2011 - 16:34


Το BLAME! και το Battle Royale είναι σειρές που έχουν ήδη ολοκληρωθεί και έχουν κυκλοφορήσει ευραίως, επομένως δεν νομίζω να θελήσει να τις αναλάβει κάποιος άλλος διανομέας.

Κρίμα.
Διάβασα και στη wiki κάποια πράγματα που λέει για τις αλλαγές που έχουν γίνει στην μετάφραση του BR.Μάλλον θα αρκεστώ στο novel και τα scanlations.

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#19 DarkElf

DarkElf

    ラブレス

  • Members
  • 611 posts

Posted 24 April 2011 - 16:34

Χμμμ....δεν έχω δει πουθενά αναφορά για τους τίτλους που μ'ενδιαφέρουν (trinity blood,loveless,vassalord,tokyo babylon)...και το πρόβλημα είναι ότι δεν προλαβαίνω να τα πάρω όλα τώρα.Μακάρι να τ'αναλάβει κάποιος άλλος...

Posted Image
Does this darkness have a name?


#20 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 24 April 2011 - 16:38

^Το Tokyo Babylon θα κυκλοφορήσει σε omnibus edition απο την Dark Horse
http://www.animenewsnetwork.com/news/2011-03-07/dark-horse-adds-angelic-layer-tokyo-babylon-omnibuses

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#21 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 April 2011 - 16:40

Κρίμα.
Διάβασα και στη wiki κάποια πράγματα που λέει για τις αλλαγές που έχουν γίνει στην μετάφραση του BR.Μάλλον θα αρκεστώ στο novel και τα scanlations.


Τα Scanlations του Battle Royale είναι πονεμένη ιστορία, όσα κυκλοφορούν στο internet είναι scans από τους τόμους της Tokyopop, επομένως δώρο άδωρο :zetsubou: Πριν από κάμποσα χρόνια είχαν κυκλοφορήσει κάποιες προσπάθειες για μετάφραση, όμως έμειναν στη μέση απ' όσο ξέρω. Για περισσότερα σχετικά με τη συγκεκριμένη σειρά μπορείς να τσεκάρεις το αντίστοιχο thread.

E5VV38U.jpg


#22 DarkElf

DarkElf

    ラブレス

  • Members
  • 611 posts

Posted 24 April 2011 - 16:59

^Το Tokyo Babylon θα κυκλοφορήσει σε omnibus edition απο την Dark Horse
http://www.animenewsnetwork.com/news/2011-03-07/dark-horse-adds-angelic-layer-tokyo-babylon-omnibuses


Ουφ!Thanks για την ενημέρωση!:ureshii:

Posted Image
Does this darkness have a name?


#23 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 04 July 2011 - 12:36

Κι ενώ η Tokyopop πήρε όλα τα OEL manga στον τάφο της επειδή δεν είχε αποτελεσματικό επιχειρηματικό πλάνο, η Digital Manga πάει σε crowd-sourcing. Δείτε και κρίνετε οι ίδιοι. Εγώ μόνο που βλέπω να δοκιμάζουν να προσαρμοστούν σε νέα δεδομένα, ενθουσιάζομαι.

#24 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 06 July 2011 - 13:07

το speed grapher που έχω από tokyopop ξέρετε αν είναι ολοκληρωμένο γιατί έχω μόνο ένα volume...?

#25 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 06 July 2011 - 13:14

Δεν έχει ολοκληρωθεί από την Tokyopop, αλλά έχει ολοκληρωθεί από την Chuang Yi.

ySss0UF.jpg


#26 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 06 July 2011 - 13:22

^^ αρα είναι οι 3 τόμοι μόνο έτσι...οκ

#27 klasobaniera

klasobaniera

    .........................

  • Members
  • 156 posts

Posted 23 August 2011 - 22:13

το χειροτερο για μενα ειναι οτι πηρε τα δικαιοματα του deadman wonderland και τωρα οπου τα κοιταω εχουν πανακριβες τιμες απο την αλλη τα getbackers ειναι σε απιστευτες χαμηλες τιμες πηρα τα 6 πρωτα απο amazon με 30 ευρο με τα εξοδα αποστολης καινουργια γενικα για μενα το ζητημα ειναι να συνεχισουν να βγαινουν οι τιτλοι γιατι αλλιως θα γινει μεγαλη ζημια στους αναγνωστες και τουσ δημιουργους

#28 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 August 2011 - 22:43

Το 'GetBackers' εκτός του ότι είναι πιο παλιό δεν ολοκληρώθηκε και ποτέ από την Tokyopop και πολλά volumes είναι 'out of print' οπότε είναι λογικό οι τιμές του να είναι ανάμεσα σε 4-6E αφού δε θέλουν πολλοί ανολοκλήρωτες σειρές στη συλλογή τους.

Το κακό είναι ότι δημοφιλείς σειρές όπως το DM έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να βρουν τον δρόμο προς άλλες εταιρίες αλλά δυστυχώς υπάρχουν κι άλλες που δε θα τον βρουν ίσως και ποτέ. Το deadman πάντως είχε πάντα λίγο πιο "τσιμπημένες" τιμές απ' όσο θυμάμαι συγκριτικά με άλλους τίτλους.

ySss0UF.jpg


#29 klasobaniera

klasobaniera

    .........................

  • Members
  • 156 posts

Posted 24 August 2011 - 23:01

τι δεν το τελιωσε η tokyopo ? σκατα και ειναι πολυ δημοφιλες μανγκα 37 τομουσ εχει βγαλει αν ειναι δυνατον και απο οσο εχω δει εχει παει μεχρι το τομο 24 περιπου γιατι γιατι ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ????????????

#30 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 24 August 2011 - 23:06

39 τόμους έχει βγάλει, στην αρχή του 38 είναι τα scnalations (Τ-Τ τελειώνει σιγά-σιγά). Η tokyopop το είχε παρατήσει στο 27 (ίσως να μην την ικανοποιούσαν οι πωλήσεις).

ySss0UF.jpg