Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πάει και η Tokyopop


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 16 April 2011 - 01:47

http://www.animenewsnetwork.com/news/2011-04-15/tokyopop-to-close-north-american-publishing-division

ANN has confirmed with Tokyopop Senior Vice President Mike Kiley that the company will shutter its Los Angeles-based North American publishing operations on May 31. The company's film and European operations will be unaffected by this closure, and its office in Hamburg, Germany will continue to handle global rights sales for the company [...]

Γενικά φαίνεται ότι η Αμερικάνικη αγορά για manga και anime συρρικνώνεται, πράγμα που το θεωρώ πολύ ανησυχητικό για την διάδοση τους έξω από τα σύνορα της Ιαπωνίας.

#2 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 16 April 2011 - 10:09

και τι θα γίνει με το preorder μου που βγαίνει τον Ιούλιο (υποτίθεται);;;;; άτιμη κρίση!

#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 April 2011 - 11:18

Σκατά, την αγαπούσα πολύ την Tokyopop, dayymn, πρέπει να τρέξω να αγοράσω ό,τι μου λείπει γιατί μετά δεν θα τα βρίσκω.. >_<

Posted Image


#4 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 April 2011 - 11:47

:/ Μόνο εγώ το κατάλαβα λάθος; Νόμιζα ότι θα κλείσει μόνο ένας μέρος της που αφορά τα manga και δεν έδωσα πολύ προσοχή σε όλο το άρθρο. Τσάμπα τα pre-order δηλαδή...

ySss0UF.jpg


#5 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 16 April 2011 - 11:56

Θα μπορείς ακόμα να αγοράζεις τα γερμανικά editions. :S
Posted Image

#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 April 2011 - 12:06

Δεν έχει τμήμα και στο Ηνωμένο Βασίλειο; Δηλαδή απλά θα μείνουν ορισμένοι τίτλοι μόνο;

ySss0UF.jpg


#7 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 16 April 2011 - 12:53

Το τμήμα στο ΗΒ απλά μεταφέρει τους τίτλους που παράγει το τμήμα των ΗΠΑ.
Να θυμίσω ότι η Anubis στην Ελλάδα συνεργάζεται με την Tokyopop και αυτή η εξέλιξη ίσως να την επηρεάσει.

#8 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 16 April 2011 - 15:44

Να πω την αμαρτία μου, δεν τη συμπαθώ καθόλου την Tokyopop αλλά όπως και να χει είναι μεγάλο πλήγμα για την αγορά των manga. :/ Μακάρι να μην αρχίσουν να κλείνουν και τίποτα άλλες εταιρείες όπως Viz...

15fkk04.jpg


#9 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 16 April 2011 - 15:52

Εγω παντως ο,τι manga εχω αγορασει ειναι της Viz, οποτε δεν εχω γνωμη για την Tokyopop.

Αν αληθευει αυτο για την Anubis θα ειναι κριμα γιατι κανει καλη δουλεια. Εχω παρει τα Berserk και οι μεταφρασεις ειναι αρκετα καλες.

#10 Hiken no Angeru

Hiken no Angeru

    Anime Amateur

  • Members
  • 79 posts

Posted 24 April 2011 - 15:06

Κρίμα για την tokyopop!!Έχω αγοράσει 2 manga tokyopop (το brave story)αλλά όλα τα υπόλοιπα που έχω είναι viz επομένως δεν έχω και εγώ την φοβερή άποψη!!!
Posted Image

#11 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 April 2011 - 15:41

Λίγο πολύ ήταν αναμενώμενο, κρίνοντας από την πορεία που είχε πάρει τον τελευταίο καιρό. Έκανε πολλές άσχημες κινήσεις, και τώρα της γύρισαν μπούμερανγκ. Όταν παίρνεις τα δικαιώματα για έναν σωρό τίτλους και συνεχίζεις μόνο όσους έχουν τις περισσότερες πωλήσεις, αφήνοντας τους υπόλοιπους στην ευχή του Kami Sama, είναι λογικό το κοινό να σταματήσει να σε εμπιστεύεται. Αυτός ήταν και ένα κύριος λόγος για τον οποίο η Kodansha (Ιαπωνική εταιρία έκδοσης manga) σταμάτησε να δίνει δικαιώματα στην Tokyopop, δίνοντάς της έτσι ένα δυνατό χτύπημα. Η Tokyopop στη συνέχεια θέλησε να αντισταθμήσει τη χασούρα με απολύσεις προσωπικού, επομένως αντιλαμβανόμαστε πως δεν ήθελε και πολύ για να πάρει την κατρακύλα.

Τα μόνα manga της Tokyopop που έχω είναι η Ultimate hardcover έκδοση 5 τόμων του Battle Royale, η οποία όμως για οικονομικούς λόγους χρησιμοποίησε την ίδια απαράδεκτη μετάφραση / παράφραση που είχε χρησιμοποιήσει μερικά χρόνια πριν, όταν κυκλοφορούσαν οι απλοί τόμοι. Δεν μπορώ να πω ότι λυπάμαι και πολύ που πλέον μας αφήνει χρόνους, αν και η αλήθεια είναι πως η απώλεια της εταιρίας είναι μεγάλο πλήγμα για την αμερικανική και παγκόσμια αγορά.

Σε μία συνέντευξή της η Dark Horse έριχνε μπηχτή εκ των πλαγίων στην Tokyopop και τις λοιπές παρόμοιες εταιρίες, λέγοντας πως αυτοί μπορεί να μην έχουν δεκάδες διαφορετικούς τίτλους όπως ο ανταγωνισμός, όμως οι λίγοι με τους οποίους ασχολούνται είναι διαμάντια, επιλεγμένοι με κριτήρια ποιότητας και όχι δημοφιλίας, και θα έχουν την πλήρη υποστήριξη της εταιρίας μέχρι να ολοκληρωθούν. Εν τέλει αποδείχτηκε πως είχαν δίκιο, αν και ακόμα και αυτοί αντιμετωπίζουν προβλήματα με απολύσεις.

Anyways, ελπίζω τα πράγματα να καλυτερέψουν στο μέλλον αν και δεν το κόβω.


Υ.Γ.
Πάρτε και σχετικό άρθρο από το Comicdom

E5VV38U.jpg


#12 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 24 April 2011 - 15:50

Υπάρχει περίπτωση σειρές που κυκλοφόρησαν απο την Tokyopop να ξανακυκλοφορήσουν απο άλλη εταιρεία?

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#13 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 24 April 2011 - 15:56

...όμως οι λίγοι με τους οποίους ασχολούνται είναι διαμάντια, επιλεγμένοι με κριτήρια ποιότητας και όχι δημοφιλίας, και θα έχουν την πλήρη υποστήριξη της εταιρίας μέχρι να ολοκληρωθούν...


ROFLMAO Dark Horse. 3x3 Eyes & Reiko the Zombie Shop. Ευχαριστούμε που κόψατε τα 2 αγαπημένα μου manga που εκδίδονταν στα αγγλικά. Ευχαριστούμε για την ανύπαρκτη υποστήρηξη σε τίτλους που δεν πουλάνε όσο θέλατε. Ναστε καλά.

Now go die in a fire, plox.

:(

Μιλάνε όλοι, μιλάει και η Dark Horse...
Posted Image

#14 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 24 April 2011 - 15:57

@shinigami94

Λογικά αν κάποια άλλη εταιρεία θέλει να αναλάβει τους τίτλους δε θα την εμποδίζει κάτι. Φαντάζομαι δε θα συμφέρει κανέναν να μείνουν στον αέρα τόσες δημοφιλείς σειρές.

15fkk04.jpg


#15 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 April 2011 - 16:00

Καλά οκ, η αλήθεια είναι πως μερικοί από τους τίτλους της είναι απλά άνθρακες και όντως τα παραέλεγαν σε εκείνη την συνέντευξη :hahaha: Όμως κατά κύριο λόγο είναι πιο σοβαρή εταιρία από τις υπόλοιπες του χώρου. Αν ένας τίτλος δεν πουλάει καθόλου, είναι αναμενόμενο να κοπεί. Και αν η Dark Horse το κάνει μία φορά, κατά κύριο λόγο οι υπόλοιπες εταιρίες (όπως η Tokyopop στην προκειμένη) το κάνει δέκα.

Edited by Phantom Duck, 24 April 2011 - 16:17.

E5VV38U.jpg