Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Jigoku Shoujo


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Arikkado

Arikkado

    Noctis Filius

  • Members
  • 92 posts

Posted 24 July 2006 - 16:25

Τέλειωσα το Jigoku Shoujo πριν λίγες μέρες, ένα γεμάτο απο εκδίκηση, ένταση και ηθικά διδάγματα πρωί. Τις μέρες που είχα internet, το JS ήταν απο τα πρώτα που άρχισα να κατεβάζω, όταν το έβγαζε μόνο η Ayu. Μετά, η Ayu πάγωσε και πήραν την σκυτάλη οι άνθρωποι των Shinsen Subs. Μετά απο πολύ καιρό, μετά και απο την προβολή του τελευταίου επεισοδίου της σειράς στην Ιαπωνία, οι Shinsen κόλλησαν στο 15ο ή 16ο επεισόδιο και, προς έκπληξη όλων, μέσα σε 5 μέρες η Ayu κυκλοφόρησε 10 επεισόδια, τελειώνοντας το Jigoku Shoujo. Έτσι το κατέβασα ολοκληρωμένο απο ένα batch torrent.

Posted ImagePosted Image

Στην νεολαία της Ιαπωνίας διαδίδεται η φήμη ενός site που, αν μπεις τα μεσάνυχτα και βάλεις το όνομα ενός ατόμου που μισείς, το άτομο αυτό θα πάει στην κόλαση. Το Jigoku Shoujo παίρνει αυτό το concept και του δίνει ζωή μέσα απο ένα σκοτεινό, ενίοτε σιωπηλό αλλά πάντα καταθλιπτικό anime.

Είναι ξεχωριστό, γιατί διαχέει αυτό το αίσθημα, το feeling που νοιώθουμε όταν ανακαλύπτουμε την βρώμα της κοινωνίας. Κανένα επεισόδιο δεν είναι χαρούμενο. Κάθε επεισόδιο δείχνει άλλον έναν κακό, άλλον έναν άρρωστο και άλλον ένα σατανικό χαρακτήρα, όπως και έναν βασανισμένο και κουρασμένο χαρακτήρα, που θα αναγκαστεί καταφύγει στην Jigoku Shoujo, την προσωποποίηση της εκδίκησης απο αγανάκτηση [εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις].

Σε κάθε συμβόλαιο της Jigoku Shoujo, ή αλλιώς Enma Ai, σκάβονται δύο τάφοι. Ο στόχος της θα σταλθεί αμέσως στην κόλαση, ενώ ο πελάτης της θα σταλθεί στην κόλαση μετά τον φυσιολογικό του θάνατο.

Στο μισό anime βλέπουμε διάσπαρτες, αυτοτελείς ιστορίες ατόμων που βασανίζονται, σωματικά ή ψυχικά και καταφεύγουν στην Jigoku Tsuushin [η ιστοσελίδα]. Συγκεκριμένα, τα πρώτα επεισόδια παρουσιάζουν την ίδια σφιχτή φόρμα. Βλέπουμε το τι παθαίνει ο client [ο "πελάτης" της Jigoku Shoujo"] απο τον antagonist [το άτομο-στόχος], βλέπουμε την ανακάλυψη της Jigoku Tsuushin και την παράδοση της ψάθινης κούκλας απο την Jigoku Shoujo στον client. Με τα λόγια της Jigoku Shoujo, ο client διστάζει αλλά λαμβάνει το τελειωτικό χτύπημα απο τον antagonist και τελικά τραβάει το κορδόνι. Μετά έχουμε την τιμωρία απο την ομάδα της Jigoku Shoujo στον antagonist, η οποία σε κάθε επεισόδιο έχει διαφορετική θεματική, ανάλογα με την θεματική του κάθε επεισοδίου, για να 'πονέσει' περισσότερο τον εκάστοτε antagonist. Τέλος, βλέπουμε το αποτέλεσμα μετά την όλη διαδικασία και το σημαδάκι που αποκτά ο client, σύμβολο του οτι προορισμός του μετά θάνατον είναι η Κόλαση.

Posted ImagePosted Image
Posted ImagePosted Image

Αυτήν την σφιχτή φόρμα ακολουθούν τα πρώτα επεισόδια, και όσο προχωράμε τα συμβάντα περιπλέκονται με σκοπό να αποφύγει το anime τον χαρακτηρισμό 'επαναλαμβανόμενο'. Για παράδειγμα, ένα επεισόδιο μπορεί να αρχίσει με τον client ήδη να έχει λάβει το ψάθινο κουκλάκι. Δυστυχώς, τέτοιοι φθηνοί τρόποι δεν σώζουν τα επαναλαμβανόμενα επεισόδια του πρώτου μισού του anime. Απο ένα σημείο και μετά, το ίδιο concept θα καταντήσει βαρετό.

Ippe Shindu Miru...?

Τα πράγματα αλλάζουν όταν, σιγά-σιγά, αρχίζουν να μπαίνουν κάποιοι σταθεροί χαρακτήρες στις αυτοτελείς ιστορίες του Jigoku Shoujo, πέρα βέβαια απο την Jigoku Shoujo και την ομάδα της. Τότε το anime αποκτά κάποια στοιχεία πλοκής και συνέχειας δίνωντας ελπίδες στον κουρασμένο θεατή για καλύτερα και πρωτότυπα επεισόδια.

Posted Image

Τα οποία έρχονται στο τελευταίο τέταρτο. Εκεί το anime αποκτά σεναριακή υπόσταση και το ύφος του αλλάζει κατά κόρον. Πλέον θα έχουμε περισσότερες έντονες και γρήγορες σκηνές, περισσότερη αγωνία, περισσότερο συναίσθημα, λιγότερα ψάθινα κουκλάκια και επιτέλους ένα ικανοποιητικό σενάριο που αγγίζει 6 και 400 χρόνια πίσω. Επίσης, το anime προσπαθεί να δημιουργήσει και σοβαρούς ηθικούς προβληματισμούς μέσα απο συναισθηματικά έντονες καταστάσεις.

Στο Jigoku Shoujo δεν θα βρείτε fan-service, ούτε μπουτάκια. Είναι ένα σεμνό και σκοτεινό anime που δεν έχει αυταπάτες. Ένα πράγμα που θα βρείτε όμως είναι και 2η σαιζόν.

#2 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 25 July 2006 - 12:13

Νice review man...υπάρχει και σχετικό με το θέμα thread εδώ... ;)

Highly recommended λέμε... :clap:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#3 Arikkado

Arikkado

    Noctis Filius

  • Members
  • 92 posts

Posted 25 July 2006 - 13:24

Ευχαριστώ. Καλά η κραιπάλη στην Πάρο; xD
Το άλλο thread το πρόσεξα αλλά είναι poll και νομίζω πως δεν ταιριάζουν. Πάντως, αν πιστεύεις οτι αξίζει ένα merge, κάν'το.



#4 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 25 July 2006 - 16:47

Μπορω να πω οτι το 1ο μισο του Review μου αρεσε ιδιαιτερα κ μου αναψε το ενδιαφερον. Πρεπει να το δω αυτο το ανιμε ;)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#5 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 01 November 2006 - 22:01

Posted Image
http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4638&expandall=0

:arrow: Απο την πρώτη σειρά που είδα μου μείνανε πολλά στιγμιότυπα και συναισθήματα.

Ενα πολύ ατμοσφαιρικό anime με καταπληκτική μουσική και σενάριο too...
Για αυτη τη συνέχεια δεν ξέρω :? ... Ξεκίνησα να κατεβάζω το 1ο επισόδειο απο τα 8....
Idwmen!!
:D

Θα συνεχίσει??


[spoiler:6fe56df1d0]αν έχετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε στο 090..... :lol: [/spoiler:6fe56df1d0]
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#6 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 02 November 2006 - 06:52

Yep, highly anticipated τίτλος...ακολουθώ σταθερά ayu, αφου μου έκαναν την χάρη και το πιάσανε...1ο eps καλό, και βλέπουμε...Dante out. :greece:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#7 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 10 November 2006 - 13:35

To δεύτερο και το τρίτο επισόδειο είδανε φώς και φυσικά απο την καταπληκτική [Ayu]

[spoiler:389514ba96]Ξέρετε τι είναι να έχει πεθάνει η αδερφή/ος ας και να μην το ξέρετε... Και ξάφνου... Jigoku Tsuushin apeared.. Απλά γράψτε το όνομα του οποίου ζητάτε εκδίκηση και το άπειρα μυστηριακό και αλλοπρόσαλο crew με leader clan την θεά Emma Ai θα πάρει εκδίκηση για σας με τον τρόπο της... :mellow: ... Βέβαια με αντάλαγμα την δική σας ψυχή.. στην κόλαση??[/spoiler:389514ba96]

http://www.baka-updates.com/groups.php?id=343
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#8 Steiner_Zidane

Steiner_Zidane

    Anime Freak

  • Members
  • 319 posts

Posted 14 January 2007 - 23:35

H σειρά έχει φτάσει μέχρι το 6ο επεισόδιο από τις 6/12 και από τότε ούτε οι Ayu ούτε οι (καλύτεροι, ΙΜΟ) Shinsen-subs δεν έχουν βγάλει άλλο επεισόδιο. Ξέρει κανεί τι συμβαίνει; Το ANN λέει ότι αυτή η season θα έχει 26 επεισόδιο οπότε μου φαίνεται περίεργη αυτή η ξαφνική διακοπή...
Posted Image

#9 vernet

vernet

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 23 March 2008 - 19:57

Η Enma Ai(hell girl) ,η οποία πριν 400χρόνια θάφτηκε ζωντανή, ζει σ' ένα απομωνομένο σπίτι με μια τερατόμορφη γριά.Το μονο σ' αυτό το σπίτι που δεν είναι παραδοσιακό είναι ένας υπολογιστής που η Enma λαμβάνει , μέσω ενός καταραμένου site που ανοίγει μόνο στις 00:00 , (δηλ. μεσάνυχτα)μηνύματα από ανθρώπους που θέλουν να στείλουν άλλους στην κόλαση.Η Enma τους δίνει μια κούκλα με ένα κόκκινο σκοινί , που αν το τραβήξουν αυτός που επέλεξαν θα μεταφερθεί αμέσως στην κόλαση αλλά ως αντάλαγμα όταν αυτοί πεθάνουν θα μεταφερθούν κ' οι ίδιοι στην κόλαση.

Υπάρχουν 2σειρές.Επίσης μην ξεχνάτε οτί αν δε θέλετε να τα αγοράσετε μπορείτε να τα δείτε στο YOUTUBE!

#10 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 March 2008 - 20:23

3(!) threads merged.

Η σειρά είναι μία από τις καλύτερες που έχω δει. Προβλέπεται όμως να μην αρέσει σε όσους τους κουράζουν τα αυτοτελή επεισόδια. Θα την βρουν επαναλαμβανόμενη.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#11 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 23 March 2008 - 20:27

Προβλέπεται όμως να μην αρέσει σε όσους τους κουράζουν τα αυτοτελή επεισόδια. Θα την βρουν επαναλαμβανόμενη.


Ένας εδώ :P. Είδα την πρώτη σεζόν με το ζόρι (ειδικά μέχρι το 14-15). :yawn2:

Posted Image


#12 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 22 August 2008 - 00:45

Δεν την έχω δει όλη τη σειρά. Είμαι στην αρχή της 2ης season κάπου.

Βγαίνει season 3!
Jigoku Shoujo Mitsuganae τον Οκτώβριο.
Hell Girl - Wikipedia, the free encyclopedia

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#13 N-TG

N-TG

    OBJECTION

  • Members
  • 185 posts

Posted 24 August 2008 - 22:07

Πραγματικά εκπληκτική σειρά πολύ καλό σχέδιο και σκοπεύω να την δω όλη όπου ναναι... Δυστυχώς μόνο το 1ο επεισόδιο έχω δει...

Επίσης έχει δει κανείς σας το Live Action είχα δεί λίγο RAW και ήταν πολύ καλό... Αν και δεν ξέρω τίποτα άλλο για αυτό
Posted Image

#14 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 01 September 2008 - 08:45

Πριν λίγες ώρες τελείωσα την πρώτη season. Το anime μου φάνηκε εκπληκτικό. (Γενικώς δεν έχω πρόβλημα με τα αυτοτελή επισόδεια, ειδικά αν μου αρέσουν όπως στην προκειμένη περίπτωση^^). Το OST μου άρεσε ιδιαίτερα.
Το σκοτεινό style μου άρεσε πολύ και για να συνεχίσω θα καταφύγω σε spoilers.
Spoiler:


Ίσως αντικειμενικά να είναι κατώτερο, αλλά εγώ το λάτρεψα και το απόλαυσα οπότε παίρνει ένα 8.4/10. :drink:

Posted Image


#15 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 September 2008 - 09:31

Χαρ χαρ χαρ ενα πολύ σατανικό anime, οντως... Δηλώνω λάτρης των αυτοτελών επεισοδίων, ομως στο Jigoku Shoujo κάτι πήγε στραβά. Γίνεται πολύ (μα ΠΟΛΥ) βαρετό κάπου στη μέση. Αναφέρομαι στη πρώτη σαιζόν πάντα...
Επίσης δεν μοιάζει υπερβολικά στο Requiem From The Darkness;
Spoiler: