Το Schoolwave είναι φεστιβάλ μαθητικών συγκροτημάτων και πραγματοποιείται κάθε χρόνο στο τέλος της σχολικής χρονιάς.
Την τετάρτη ανακοινώθηκαν τα
Τα 65 συγκροτήματα των ακρόασεων του Schoolwave 2011
Spoiler:
Τα αποτελέσματα είναι έτοιμα! Για τις ακροάσεις του Schoolwave 2011 επιλέχτηκαν τελικά 65 συγκροτήματα από τα 188 που δήλωσαν συμμετοχή από όλη την Ελλάδα. Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που έστειλαν demo.
Την ακρόαση των demo και την επιλογή των συγκροτημάτων έκαναν ο Γιάννης Πετρίδης (ραδιοφωνικός παραγωγός), ο Γιώργος Κουμεντάκης (συνθέτης), ο Νίκος Κυπουργός (συνθέτης), ο Βασιλικός (Raining Pleasure), ο Σάκης (Rotting Christ), ο Χρήστος Ιωαννίδης (Schooligans) και ο Φοίβος Δεληβοριάς (συνθέτης, στιχουργός).
Οι φετινές ακροάσεις θα γίνουν τη Μεγάλη Δευτέρα και τη Μεγάλη Τρίτη (18 και 19 Απριλίου) στην Αθήνα, στο Bios (Πειραιώς 84 - 5 λεπτά περπάτημα από ΜΕΤΡΟ Κεραμεικός ή από ΗΣΑΠ Θησείο) .
Δείτε παρακάτω τη λίστα με τα ονόματα των συγκροτημάτων που επιλέχτηκαν.
ΤΑ 65 ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ ΤΟΥ SCHOOLWAVE 2011
(με αλφαβητική σειρά)
1. 18Tails (Nu Metal) - ΛΑΡΙΣΑ
2. Always The Wrong Side (Metalcore) - ΛΑΡΙΣΑ
3. Apotaxis (Metal) - ΑΘΗΝΑ (Νίκαια/ Ρέντης)
4. Barakiti Ska Band (Ska Punk) - ΑΘΗΝΑ (Άλιμος)
5. Beeswax (Post Hardcore / Alternative) - ΑΘΗΝΑ (Βριλήσσια)
6. Blood Sanction (Metal / Progressive) - ΛΙΒΑΔΕΙΑ
7. Bloodbrothers (Thrash/ Progressive Metal) - ΑΘΗΝΑ (Πετρούπολη)
8. Blue Dix (Blues/ Rock) - ΔΡΑΜΑ
9. Blue Pills Overdose [BPO] (Pop-Punk / Punk-Rock / Happy Hardcore) - ΑΘΗΝΑ (Βριλήσσια, Μοσχάτο, Σούνιο)
10. Bombing The Avenue (Alternative / Indie) - ΑΘΗΝΑ (Βάρη)
11. Bomp (Hip Hop) - ΝΑΥΠΛΙΟ
12. Bourbon Black (Classic - Hard Rock) - ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΚΡΗΤΗΣ)
13. C' Est La Vie (Alternative-Funk Rock) - ΒΕΡΟΙΑ
14. Chick N' Blues (Blues Rock) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Κέντρο)
15. Chinese Basement (Noise/ Grunge) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Κέντρο)
16. Dope Flood (Heavy Rock / Stoner) - ΛΑΡΙΣΑ
17. E-Bit (Rock) - ΛΑΜΙΑ
18. Eternal Fire (Melodic Death Metal) - ΝΑΟΥΣΑ
19. Exarsis (Thrash Metal) - ΚΙΑΤΟ
20. Eye Behind Regicide (Thrashcore/ Brutal Death/ Grind/ Hardcore) - ΧΑΛΚΙΔΑ
21. Eye Level (Alternative Rock) - ΑΘΗΝΑ (Ν.Ηράκλειο)
22. First Rain Of September (Pop) - ΑΘΗΝΑ (Πειραιάς)
23. Hellstaff (Hard Rock) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Αναλήψεως)
24. Hybrid Entity (Metalcore/ Screamo) - ΞΑΝΘΗ
25. Jungle Whisper (Ska Punk/ Rocksteady) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Βριλήσσια, Μαρούσι)
26. Justcause (New Rock/ Alternative) - ΠΑΤΡΑ
27. Lock N Load (Garage Rock / Alternative) - ΑΡΤΑ
28. Los Salsaleros (Funk Rock) - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
29. Lost In Vanity (Experimental/ Hardcore) - ΑΘΗΝΑ (Άνω Γλυφάδα)
30. Mechanize (Industrial) - ΛΑΡΙΣΑ
31. My Colors Dying (Post Hardcore) - ΑΘΗΝΑ (Ηράκλειο)
32. My Own Sacrament (New Wave/ Metal) - ΑΘΗΝΑ (Γέρακας)
33. Negative Aspect (Metal/ Experimental) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
34. Paradigm Shift (Modern Melodic Metal) - ΑΘΗΝΑ
35. Portrait Of My Failure (Melodic Metalcore) - ΛΑΡΙΣΑ
36. Progressive Soap (Experimental/ Progressive) - ΑΙΓΙΝΑ
37. Project Zeroed (Alternative/ Nu Metal) - ΑΘΗΝΑ (Παπάγου)
38. Quarter Of All (Metal/ Rock/ Alternative) - ΒΟΛΟΣ
39. Raindrop (Alternative Rock) - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
40. Rapturous V (Hard Rock/ Heavy Metal) - ΚΑΒΑΛΑ
41. Regret No More (Hardcore/Deathcore) - ΑΡΤΑ
42. Sanctimonious (Black Metal) - ΛΙΒΑΔΕΙΑ
43. Scapegoat (Stoner) - ΑΘΗΝΑ (Περιστέρι)
44. Scream For Friday (Metalcore) - ΑΘΗΝΑ (Βριλήσσια)
45. Show Me Your Dread (Melodic Metalcore) - ΛΑΡΙΣΑ
46. Shuffle Time (Blues, Jazz, Rock 'N' Roll) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Αγ. Παρασκευή, Ψυχικό, Νέα Μάκρη)
47. Signs Of Grace (Punk Rock) - ΙΩΑΝΝΙΝΑ
48. Silence Fiction (Alternative Rock) - ΑΘΗΝΑ (Κουκάκι)
49. Snc (Rap) - ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
50. Sound Trap (S.T.) (Rap) - ΑΘΗΝΑ (Νίκαια)
51. South Korea In Vegas (Metalcore) - ΑΘΗΝΑ (Διόνυσος)
52. T.H.C. (Rock) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Χολαργός, Γαλάτσι)
53. Tabasco Fix (Funk/ Rock) - ΚΑΒΑΛΑ
54. Temper (Blues Rock, Funk) - ΑΘΗΝΑ (Περιστέρι)
55. The Deal (Rock) - ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ)
56. The Neighbors (Alternative/ Metal) - ΑΘΗΝΑ (Αρτεμιδα, Λουτσα)
57. The Overjoyed 32 (Punk Rock/ Alternative) - ΑθΗΝΑ (Ν. Σμύρνη)
58. Threesome (Hip-Hop) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Φάληρο)
59. Uncensored (Punk Rock) - ΑΘΗΝΑ (Κυψέλη)
60. United Highlights (Screamocore/ Electronic) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Βριλήσια, Ηράκλειο)
61. World Conquerrors (Stoner Metal) - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
62. Ανεπισημοι(Hip-Hop) - ΑΘΗΝΑ
63. Δαιμονισμενα Κρι-Κρι (Αριστοφανικο Rock) - ΚΑΒΑΛΑ
64. Ε.Λ. (Ελευθεροι Λογογραφοι) (Rapcore/ Experimental) - ΚΡΕΣΤΕΝΑ
65. Ωrama (Alternative Metal) - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Τα αποτελέσματα είναι έτοιμα! Για τις ακροάσεις του Schoolwave 2011 επιλέχτηκαν τελικά 65 συγκροτήματα από τα 188 που δήλωσαν συμμετοχή από όλη την Ελλάδα. Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που έστειλαν demo.
Την ακρόαση των demo και την επιλογή των συγκροτημάτων έκαναν ο Γιάννης Πετρίδης (ραδιοφωνικός παραγωγός), ο Γιώργος Κουμεντάκης (συνθέτης), ο Νίκος Κυπουργός (συνθέτης), ο Βασιλικός (Raining Pleasure), ο Σάκης (Rotting Christ), ο Χρήστος Ιωαννίδης (Schooligans) και ο Φοίβος Δεληβοριάς (συνθέτης, στιχουργός).
Οι φετινές ακροάσεις θα γίνουν τη Μεγάλη Δευτέρα και τη Μεγάλη Τρίτη (18 και 19 Απριλίου) στην Αθήνα, στο Bios (Πειραιώς 84 - 5 λεπτά περπάτημα από ΜΕΤΡΟ Κεραμεικός ή από ΗΣΑΠ Θησείο) .
Δείτε παρακάτω τη λίστα με τα ονόματα των συγκροτημάτων που επιλέχτηκαν.
ΤΑ 65 ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ ΤΟΥ SCHOOLWAVE 2011
(με αλφαβητική σειρά)
1. 18Tails (Nu Metal) - ΛΑΡΙΣΑ
2. Always The Wrong Side (Metalcore) - ΛΑΡΙΣΑ
3. Apotaxis (Metal) - ΑΘΗΝΑ (Νίκαια/ Ρέντης)
4. Barakiti Ska Band (Ska Punk) - ΑΘΗΝΑ (Άλιμος)
5. Beeswax (Post Hardcore / Alternative) - ΑΘΗΝΑ (Βριλήσσια)
6. Blood Sanction (Metal / Progressive) - ΛΙΒΑΔΕΙΑ
7. Bloodbrothers (Thrash/ Progressive Metal) - ΑΘΗΝΑ (Πετρούπολη)
8. Blue Dix (Blues/ Rock) - ΔΡΑΜΑ
9. Blue Pills Overdose [BPO] (Pop-Punk / Punk-Rock / Happy Hardcore) - ΑΘΗΝΑ (Βριλήσσια, Μοσχάτο, Σούνιο)
10. Bombing The Avenue (Alternative / Indie) - ΑΘΗΝΑ (Βάρη)
11. Bomp (Hip Hop) - ΝΑΥΠΛΙΟ
12. Bourbon Black (Classic - Hard Rock) - ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΚΡΗΤΗΣ)
13. C' Est La Vie (Alternative-Funk Rock) - ΒΕΡΟΙΑ
14. Chick N' Blues (Blues Rock) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Κέντρο)
15. Chinese Basement (Noise/ Grunge) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Κέντρο)
16. Dope Flood (Heavy Rock / Stoner) - ΛΑΡΙΣΑ
17. E-Bit (Rock) - ΛΑΜΙΑ
18. Eternal Fire (Melodic Death Metal) - ΝΑΟΥΣΑ
19. Exarsis (Thrash Metal) - ΚΙΑΤΟ
20. Eye Behind Regicide (Thrashcore/ Brutal Death/ Grind/ Hardcore) - ΧΑΛΚΙΔΑ
21. Eye Level (Alternative Rock) - ΑΘΗΝΑ (Ν.Ηράκλειο)
22. First Rain Of September (Pop) - ΑΘΗΝΑ (Πειραιάς)
23. Hellstaff (Hard Rock) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Αναλήψεως)
24. Hybrid Entity (Metalcore/ Screamo) - ΞΑΝΘΗ
25. Jungle Whisper (Ska Punk/ Rocksteady) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Βριλήσσια, Μαρούσι)
26. Justcause (New Rock/ Alternative) - ΠΑΤΡΑ
27. Lock N Load (Garage Rock / Alternative) - ΑΡΤΑ
28. Los Salsaleros (Funk Rock) - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
29. Lost In Vanity (Experimental/ Hardcore) - ΑΘΗΝΑ (Άνω Γλυφάδα)
30. Mechanize (Industrial) - ΛΑΡΙΣΑ
31. My Colors Dying (Post Hardcore) - ΑΘΗΝΑ (Ηράκλειο)
32. My Own Sacrament (New Wave/ Metal) - ΑΘΗΝΑ (Γέρακας)
33. Negative Aspect (Metal/ Experimental) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
34. Paradigm Shift (Modern Melodic Metal) - ΑΘΗΝΑ
35. Portrait Of My Failure (Melodic Metalcore) - ΛΑΡΙΣΑ
36. Progressive Soap (Experimental/ Progressive) - ΑΙΓΙΝΑ
37. Project Zeroed (Alternative/ Nu Metal) - ΑΘΗΝΑ (Παπάγου)
38. Quarter Of All (Metal/ Rock/ Alternative) - ΒΟΛΟΣ
39. Raindrop (Alternative Rock) - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
40. Rapturous V (Hard Rock/ Heavy Metal) - ΚΑΒΑΛΑ
41. Regret No More (Hardcore/Deathcore) - ΑΡΤΑ
42. Sanctimonious (Black Metal) - ΛΙΒΑΔΕΙΑ
43. Scapegoat (Stoner) - ΑΘΗΝΑ (Περιστέρι)
44. Scream For Friday (Metalcore) - ΑΘΗΝΑ (Βριλήσσια)
45. Show Me Your Dread (Melodic Metalcore) - ΛΑΡΙΣΑ
46. Shuffle Time (Blues, Jazz, Rock 'N' Roll) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Αγ. Παρασκευή, Ψυχικό, Νέα Μάκρη)
47. Signs Of Grace (Punk Rock) - ΙΩΑΝΝΙΝΑ
48. Silence Fiction (Alternative Rock) - ΑΘΗΝΑ (Κουκάκι)
49. Snc (Rap) - ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
50. Sound Trap (S.T.) (Rap) - ΑΘΗΝΑ (Νίκαια)
51. South Korea In Vegas (Metalcore) - ΑΘΗΝΑ (Διόνυσος)
52. T.H.C. (Rock) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Χολαργός, Γαλάτσι)
53. Tabasco Fix (Funk/ Rock) - ΚΑΒΑΛΑ
54. Temper (Blues Rock, Funk) - ΑΘΗΝΑ (Περιστέρι)
55. The Deal (Rock) - ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ)
56. The Neighbors (Alternative/ Metal) - ΑΘΗΝΑ (Αρτεμιδα, Λουτσα)
57. The Overjoyed 32 (Punk Rock/ Alternative) - ΑθΗΝΑ (Ν. Σμύρνη)
58. Threesome (Hip-Hop) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Φάληρο)
59. Uncensored (Punk Rock) - ΑΘΗΝΑ (Κυψέλη)
60. United Highlights (Screamocore/ Electronic) - ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι, Βριλήσια, Ηράκλειο)
61. World Conquerrors (Stoner Metal) - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
62. Ανεπισημοι(Hip-Hop) - ΑΘΗΝΑ
63. Δαιμονισμενα Κρι-Κρι (Αριστοφανικο Rock) - ΚΑΒΑΛΑ
64. Ε.Λ. (Ελευθεροι Λογογραφοι) (Rapcore/ Experimental) - ΚΡΕΣΤΕΝΑ
65. Ωrama (Alternative Metal) - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Καλή επιτυχία σε όλα τα συγκροτήματα