Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Δίσκοι-Απογοήτευση


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 23 March 2011 - 17:14

Είχε μπει το θέμα αλλά λόγο Spam έγινε Lock (έλπιζω να μην γίνει το ιδιο) Παραθέτω τους δίσκους που αγόρασα και έκλαιγα τα λεφτά μου

Τιγρέ Σποράκια - Όνομα και πράμα (2011)
Taki Tsan - Ρίμα Για χρήμα (2010)
Metallica - Death Magnetic
Metallica - St. Anger
Iron Maiden - The Final Frontier
AC/DC - Balbreaker
Magic De Spell - Ok Πατέρα
:blingeye2:
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 March 2011 - 17:29

Υπάρχουν ακόμα, εν έτει 2011, άνθρωποι που αγοράζουν δίσκους χωρίς να ξέρουν αν το περιεχόμενό τους τους αρέσει ή όχι; o__O

Θα πίστευε κανείς ότι τα p2p file sharing networks το είχαν λύσει αυτό το πρόβλημα χρόνια τώρα.

That said...

Metallica - Death Magnetic
Metallica - St. Anger

Καλά να πάθεις. :P Οι Metallica πέθαναν μετά το Black Album (ορισμένοι λένε μετά το And Justice For All).

Iron Maiden - The Final Frontier
AC/DC - Balbreaker

Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα σε αποκαλέσουν ιερόσυλο γι' αυτά.

As for me... μόνο έναν δίσκο μετάνιωσα που αγόρασα, το The Glorious Burden των Iced Earth. Και καλά να πάθω κι εγώ. :P

DOWNLOAD BEFORE YOU BUY.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 23 March 2011 - 17:32

Υπάρχουν ακόμα, εν έτει 2011, άνθρωποι που αγοράζουν δίσκους χωρίς να ξέρουν αν το περιεχόμενό τους τους αρέσει ή όχι; o__O

Θα πίστευε κανείς ότι τα p2p file sharing networks το είχαν λύσει αυτό το πρόβλημα χρόνια τώρα.

That said...Καλά να πάθεις. :P Οι Metallica πέθαναν μετά το Black Album (ορισμένοι λένε μετά το And Justice For All).Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα σε αποκαλέσουν ιερόσυλο γι' αυτά.

As for me... μόνο έναν δίσκο μετάνιωσα που αγόρασα, το The Glorious Burden των Iced Earth. Και καλά να πάθω κι εγώ. :P


Μαζεύω δίσκους...ειδικά συγκροτημάτων που ακούω πολύ για να τους στηρίζω..Όντως πέθαναν οι Metallica μάπα και τα 2 τελευταία CDS...Final Frontier μέτριο για τα επίπεδα των Maiden...Αν και πλέον ακούω underground και δεν χρειάζεται να αγοράσω..:P
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#4 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 March 2011 - 17:44

Μικρέ μου Kenny μερικοί αγοράζαμε μουσική πριν να έχουμε την ευκαιρία να την κατεβάσουμε...
/oldfag

Also, υπάρχουν ακόμα obscure μπάντες κτλ που δεν μπορείς να βρεις τα τραγούδια τους τζάμπα.
Αυτό είχα πάθει με τους Persephone's Bees. Το τελευταίο cd που πήρα χωρίς να το έχω ακούσει ήδη ολόκληρο...

Posted Image


#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 March 2011 - 18:02

Μικρέ μου Kenny μερικοί αγοράζαμε μουσική πριν να έχουμε την ευκαιρία να την κατεβάσουμε...
/oldfag

Εσένα σου ρίχνω ένα χρόνο, αν δε θυμάσαι... :hihi2:

Και OK, ακόμα και παλιά θριάμβευε η πειρατεία. Ξεχνάς τι πανικός γινόταν πριν 15 χρόνια με τις κασέτες; Ακόμα και μερικά δισκοπωλεία ήταν στο κόλπο. Παλιά που τα CD είχαν μόνο μία προστατευτική ταινία από τη μεριά που ανοίγει το jewel case για να μην το ανοίξει κανείς πριν τον αγοραστή, μερικοί έξυπνοι δισκοπώλες το ανοίγανε προσεκτικά από την άλλη πλευρά, τραβώντας τα "αυτάκια" του καπακιού μέχρι να απελευθερωθεί το καπάκι από το υπόλοιπο του jewel case, παίρνανε το CD από μέσα, το αντιγράφανε σαν κύριοι, τα βάζανε μετά όλα πάλι στη θέση τους και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Σήμερα όλα αυτά βέβαια ακούγονται πρωτόγονες μέθοδοι... long live torrents. :hero:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 March 2011 - 18:08

Εσένα σου ρίχνω ένα χρόνο, αν δε θυμάσαι... :hihi2:

Μόνο ηλικιακά, παρακαλώ να καταγραφεί αυτό στα πρακτικά :hihi2:

Posted Image


#7 papp0us

papp0us

    Clean-Up Batter

  • Members
  • 515 posts

Posted 23 March 2011 - 18:48

Καλα τους Iron Maiden(οχι καλα, αλλα λέμε τώρα), αλλα έκλαιγες τα λεφτά σου με το Balbreaker;;; AC/DC;;; AC/DCCCC;;; διάολε....!
To μόνο CD που αγόρασα και το μετάνοιωσα(οχι οτι έκλαιγα και τα λεφτά μου) ήταν το Wake Of magellan των Savatage, όχι επειδή ήταν πολύ χάλια, απλά επειδή παίζει να ήταν το χειρότερο απο όσα έβγαλαν.

Ξεχνάς τι πανικός γινόταν πριν 15 χρόνια με τις κασέτες; Ακόμα και μερικά δισκοπωλεία ήταν στο κόλπο. Παλιά που τα CD είχαν μόνο μία προστατευτική ταινία από τη μεριά που ανοίγει το jewel case για να μην το ανοίξει κανείς πριν τον αγοραστή, μερικοί έξυπνοι δισκοπώλες το ανοίγανε προσεκτικά από την άλλη πλευρά, τραβώντας τα "αυτάκια" του καπακιού μέχρι να απελευθερωθεί το καπάκι από το υπόλοιπο του jewel case, παίρνανε το CD από μέσα, το αντιγράφανε σαν κύριοι, τα βάζανε μετά όλα πάλι στη θέση τους

:OMG3::OMG3: εγώ είχα μείνει στο ευρώ με το σκοινάκι που βάζαμε στα ηλεκτρονικά :P

Angroid.gr Android à la Ελληνικά


#8 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 23 March 2011 - 18:53

Καλα τους Iron Maiden(οχι καλα, αλλα λέμε τώρα), αλλα έκλαιγες τα λεφτά σου με το Balbreaker;;; AC/DC;;; AC/DCCCC;;; διάολε....!
To μόνο CD που αγόρασα και το μετάνοιωσα(οχι οτι έκλαιγα και τα λεφτά μου) ήταν το Wake Of magellan των Savatage, όχι επειδή ήταν πολύ χάλια, απλά επειδή παίζει να ήταν το χειρότερο απο όσα έβγαλαν.

:OMG3::OMG3: εγώ είχα μείνει στο ευρώ με το σκοινάκι που βάζαμε στα ηλεκτρονικά :P


Balbreaker 3 τραγούδια ξεχώρισα..
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#9 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 23 March 2011 - 19:12

Δεν αγοράζω πλέον. Το έκανα στο λύκειο με καλλιτέχνες που έβλεπα στο MTV, και μετά έκλαιγα τα λεφτά μου, γιατί απ'όλο το δίσκο ζήτημα άν θα άξιζαν δύο τρεία κομμάτια μόνο. Επίσης είμαι τόσο ελιτιστής, που ελάχιστους δίσκους βρίσκω αξιόλογους από κάθε είδος. Κι άν κάτι δεν έχει διαχρονική αξία να το ακούς και μετά από ένα χρόνο τουλάχιστον, δεν αξίζει να το αγοράσεις όσο κι αν σου αρέσει ο καλλιτέχνης.

#10 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 23 March 2011 - 19:27

ΟΛΟΙ οι δισκοι τον metallica μετα(η και το ιδιο)το black album.

sc5bab.jpg


#11 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 March 2011 - 23:00

Τα πρώτα που μου έρχονται στο νου πλέον είναι τα εξής:

Fields of the Nephilim - Elizium

Κάθε κριτική που είχα διαβάσει το αποθέωνε, κάθε οπαδός τους το λατρεύει, αλλά προσωπικά όσες φορές και αν προσπάθησα να το ακούσω με άφησε αδιάφορο.

Fear Factory - Transgression

Η αγαπημένη μου metal band κατάφερε ύστερα από το επικότατο Archetype να δημιουργήσει αυτή τη μετριότητα. Λύπη και απαγοήτευση.

Deep Purple - In Rock

Γενικότερα δεν μου αρέσει η μουσική τους και τους έχω στο μυαλό μου ως χαρακτηριστικό παράδειγμα μεγάλου συγκροτήματος που δεν με άγγιξε ποτέ.

Led Zeppelin - II

Τα ίδια με τους από πάνω

Queen - Sheer Heart Attack

Συγκροτηματάρα αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος είναι απαγοήτευση.

Pink Floyd - Ummagumma

Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα όλων των εποχών ηχογράφησε ένα από τους χειρότερους δίσκους που έχω ακούσει στη ζωή μου.

Blind Guardian - Follow the Blind

Ενώ λατρεύω τους Guardian, οι πρώτοι τους δίσκοι με αφήνουν αδιάφορο και ειδικά για τον συγκεκριμένο, έκλαιγα τα λεφτά μου κυριολεκτικά.

HIM - Deep Shadows, Brilliant Highlights

Πως ύστερα από δύο δισκάρες κατάφεραν και κυκλοφόρησαν αυτό το πράγμα μονάχα οι ίδιοι ξέρουν.

Λογικά υπάρχουν και άλλα, θα επανέλθω αργότερα :joyful:
Posted Image

#12 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 23 March 2011 - 23:09

Τα πρώτα που μου έρχονται στο νου πλέον είναι τα εξής:

Fields of the Nephilim - Elizium

Κάθε κριτική που είχα διαβάσει το αποθέωνε, κάθε οπαδός τους το λατρεύει, αλλά προσωπικά όσες φορές και αν προσπάθησα να το ακούσω με άφησε αδιάφορο.

Fear Factory - Transgression

Η αγαπημένη μου metal band κατάφερε ύστερα από το επικότατο Archetype να δημιουργήσει αυτή τη μετριότητα. Λύπη και απαγοήτευση.

Deep Purple - In Rock

Γενικότερα δεν μου αρέσει η μουσική τους και τους έχω στο μυαλό μου ως χαρακτηριστικό παράδειγμα μεγάλου συγκροτήματος που δεν με άγγιξε ποτέ.

Led Zeppelin - II

Τα ίδια με τους από πάνω

Queen - Sheer Heart Attack

Συγκροτηματάρα αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος είναι απαγοήτευση.

Pink Floyd - Ummagumma

Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα όλων των εποχών ηχογράφησε ένα από τους χειρότερους δίσκους που έχω ακούσει στη ζωή μου.

Blind Guardian - Follow the Blind

Ενώ λατρεύω τους Guardian, οι πρώτοι τους δίσκοι με αφήνουν αδιάφορο και ειδικά για τον συγκεκριμένο, έκλαιγα τα λεφτά μου κυριολεκτικά.

HIM - Deep Shadows, Brilliant Highlights

Πως ύστερα από δύο δισκάρες κατάφεραν και κυκλοφόρησαν αυτό το πράγμα μονάχα οι ίδιοι ξέρουν.

Λογικά υπάρχουν και άλλα, θα επανέλθω αργότερα :joyful:


Led Zeppelin II..Με κομμάτια όπως το Wholle lotta love...Heatbreaker πως γίνεται?
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#13 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 March 2011 - 23:15

Δεν είμαι φίλος γενικότερα της μπάντας σε ότι και αν έχουν κάνει. Θα έπρεπε δηλαδή τόσο για αυτούς όσο και για κάποιες άλλες μπάντες -δεν γράφω ονόματα για μην με πουν ιερόσυλο- απλά να γράψω ότι όποιο δίσκο και αν έχω ακούσει δεν τον αντέχω. Απλά στις περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω έκανα το λάθος να αγοράσω τους δίσκους με το σκεπτικό ότι μπορεί να τους αδίκησα. Μεγάλο λάθος.

Ψιλοαπαγοήτευση ήταν και το 666 International των Dodheimsgard, αφού με τη φήμη που ακολουθεί το συγκεκριμένο δίσκο περίμενα σαφώς καλύτερα πράγματα.
Posted Image

#14 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 23 March 2011 - 23:20

Τα πρώτα που μου έρχονται στο νου πλέον είναι τα εξής:

Fields of the Nephilim - Elizium

Κάθε κριτική που είχα διαβάσει το αποθέωνε, κάθε οπαδός τους το λατρεύει, αλλά προσωπικά όσες φορές και αν προσπάθησα να το ακούσω με άφησε αδιάφορο.

Fear Factory - Transgression

Η αγαπημένη μου metal band κατάφερε ύστερα από το επικότατο Archetype να δημιουργήσει αυτή τη μετριότητα. Λύπη και απαγοήτευση.

Deep Purple - In Rock

Γενικότερα δεν μου αρέσει η μουσική τους και τους έχω στο μυαλό μου ως χαρακτηριστικό παράδειγμα μεγάλου συγκροτήματος που δεν με άγγιξε ποτέ.

Led Zeppelin - II

Τα ίδια με τους από πάνω

Queen - Sheer Heart Attack

Συγκροτηματάρα αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος είναι απαγοήτευση.

Pink Floyd - Ummagumma

Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα όλων των εποχών ηχογράφησε ένα από τους χειρότερους δίσκους που έχω ακούσει στη ζωή μου.

Blind Guardian - Follow the Blind

Ενώ λατρεύω τους Guardian, οι πρώτοι τους δίσκοι με αφήνουν αδιάφορο και ειδικά για τον συγκεκριμένο, έκλαιγα τα λεφτά μου κυριολεκτικά.

HIM - Deep Shadows, Brilliant Highlights

Πως ύστερα από δύο δισκάρες κατάφεραν και κυκλοφόρησαν αυτό το πράγμα μονάχα οι ίδιοι ξέρουν.

Λογικά υπάρχουν και άλλα, θα επανέλθω αργότερα :joyful:


sorry .....δε σου άρεσε το child in time,black night,cry free,speed king ....περίεργα πράγματα:bahhh:

#15 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 23 March 2011 - 23:36

Τα πρώτα που μου έρχονται στο νου πλέον είναι τα εξής:

Fields of the Nephilim - Elizium

Κάθε κριτική που είχα διαβάσει το αποθέωνε, κάθε οπαδός τους το λατρεύει, αλλά προσωπικά όσες φορές και αν προσπάθησα να το ακούσω με άφησε αδιάφορο.

Fear Factory - Transgression

Η αγαπημένη μου metal band κατάφερε ύστερα από το επικότατο Archetype να δημιουργήσει αυτή τη μετριότητα. Λύπη και απαγοήτευση.

Deep Purple - In Rock

Γενικότερα δεν μου αρέσει η μουσική τους και τους έχω στο μυαλό μου ως χαρακτηριστικό παράδειγμα μεγάλου συγκροτήματος που δεν με άγγιξε ποτέ.

Led Zeppelin - II

Τα ίδια με τους από πάνω

Queen - Sheer Heart Attack

Συγκροτηματάρα αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος είναι απαγοήτευση.

Pink Floyd - Ummagumma

Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα όλων των εποχών ηχογράφησε ένα από τους χειρότερους δίσκους που έχω ακούσει στη ζωή μου.

Blind Guardian - Follow the Blind

Ενώ λατρεύω τους Guardian, οι πρώτοι τους δίσκοι με αφήνουν αδιάφορο και ειδικά για τον συγκεκριμένο, έκλαιγα τα λεφτά μου κυριολεκτικά.

HIM - Deep Shadows, Brilliant Highlights

Πως ύστερα από δύο δισκάρες κατάφεραν και κυκλοφόρησαν αυτό το πράγμα μονάχα οι ίδιοι ξέρουν.

Λογικά υπάρχουν και άλλα, θα επανέλθω αργότερα :joyful:


Ας ξεπεράσω το Led Zeppelin II που κατ'εμέ είναι το μόνο που μπορώ να ακούσω απο αυτό το συγκρότημα.

Πώς γινεται να είσαι στο progressive/psychedelic rock και να μην καταλαβαίνεις την καινοτομία του Ummaguma; Είναι δυνατόν; Αριστος δίσκος, κάθεσε τον ακούς και χαλαρώνεις, μουσική για σκέψη. Παρατηρείς τα διαφορα όργανα... Είναι δισκος προς μουσική μελέτη...