Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Περί routers και LAN


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 17 March 2011 - 09:28

Παιδιά επειδή οι γνώσεις μου περί internet είναι ελάχιστες θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:
πριν κανά 5αρι ρόνια αγοράσαμε ένα router με σύνδεση connx(i think)...τώρα που αγόρασα laptop για να έχω πρόσβαση στο internet πρέπει να βάλω καλώδιο.Μπορώ όμως να αγοράσω νέο ασύρματο router (ή modem router δε ξέρω τη διαφορά)..αν το κάνω αυτό πρέπει να ενημερώσω την εταιρεία??θα αλλάξει καθόλου η συνδεσή μου?έχετε κάποιο router να μου προτείνετε ή ένα site που μπορώ να μάθω περί αυτών ?

Ευχαριστώ προκαταβολικα

#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 March 2011 - 18:26

Θα πρέπει να περάσεις τις ρυθμίσεις που έχεις στο router στο καινούργιο. Δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κανέναν.
rsrGbGx.gif

#3 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 26 June 2011 - 21:42

Ρε παιδιά έχω και γω ένα πρόβλημα και είμαι και γω άσχετος. Γύρισα σπίτι για το καλοκαίρι και οι δικοί μου έχουν μπει στη cyta. Το laptop μου αναγνωρίζει το wireless αλλά ζητάει κωδικό για να συνδεθώ. Ξέρετε πως μπορώ να τον βρω; Λογικά είναι ο default γιατί οι δικοί μου δεν έχουν ιδέα
Posted Image

#4 papp0us

papp0us

    Clean-Up Batter

  • Members
  • 515 posts

Posted 26 June 2011 - 21:59

Ρε παιδιά έχω και γω ένα πρόβλημα και είμαι και γω άσχετος. Γύρισα σπίτι για το καλοκαίρι και οι δικοί μου έχουν μπει στη cyta. Το laptop μου αναγνωρίζει το wireless αλλά ζητάει κωδικό για να συνδεθώ. Ξέρετε πως μπορώ να τον βρω; Λογικά είναι ο default γιατί οι δικοί μου δεν έχουν ιδέα

Για ρίξε μια ματιά κάτω απο το router.. αν είναι ο default θα είναι εκεί. Αλλιώς μπες απο τις ρυθμίσεις του router και αλλαξέ το(θα βοήθαγε να πεις πιο είναι το router)

Angroid.gr Android à la Ελληνικά


#5 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 26 June 2011 - 22:19

kenobi-sensei.. κανε ανανέωση του σύμβασης/λογαριασμού σου και θα πάρεις ένα καινούριο.
απλά ζήτα να έχει και κεραία. οι ρυθμίσεις είναι αρκετά εύκολες.. αρκεί να διαβάσεις τις οδηγίες...
που κανείς δεν τις διαβάζει αλλά τέλος πάντων. ότι παραπάνω θες να μάθεις μπορείς να μπεις το καλό μας wikipedia

Ρε παιδιά έχω και γω ένα πρόβλημα και είμαι και γω άσχετος. Γύρισα σπίτι για το καλοκαίρι και οι δικοί μου έχουν μπει στη cyta.
Το laptop μου αναγνωρίζει το wireless αλλά ζητάει κωδικό για να συνδεθώ. Ξέρετε πως μπορώ να τον βρω; Λογικά είναι ο default γιατί οι δικοί μου δεν έχουν ιδέα


άμα εξακολουθείς να μην τον βρίσκεις, κανε hardcore reset.. με μια οδοντογλυφίδα!!
έχει μια μικρή οπή στο πίσω μέρος του ρουτερ..

#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 June 2011 - 08:35

Αν το router σου είναι ίδιο με αυτό που είχες τότε μπες και άλλαξε το κωδικό, αν σου αλλάξαν το router λογικά στο κάτω μέρος θα φαίνεται. Αν δεν φαίνεται μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην cyta να στο πουν. Θα σου λεγα να κάνεις reset αλλά επειδή τα routerakia της cyta έρχονται κλειδωμένα μέχρι τα μπούνια (συν ότι σερβίρουν και το τηλέφωνο στο σπίτι μέσω VoIP) καλύτερα να δοκιμάσεις πρώτα να πάρεις κάποιο τηλέφωνο στη Cyta να σε καθοδηγήσουν.
rsrGbGx.gif

#7 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 27 June 2011 - 10:59

Τελικά τον βρήκα τον κωδικό, να σται καλα (αλλά πάλι το λαπτοπ δε συνδέεται....:nanteee:)
Posted Image

#8 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 27 June 2011 - 11:02

Με βάση την εμπειρία μου από τη cyta Κύπρου για να συνδεθείς στο ασύρματο πρέπει πρώτα να μπεις στο site τους και να βάλεις ένα username και ένα password. Θα σου πρότεινα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και θα σε οδηγήσουν βήμα βήμα. Μέσα σε 5 λεπτά θα έχει λυθεί το πρόβλημα σου :P

xbJ3b2w.jpeg


#9 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 27 June 2011 - 13:14

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω:gotit:
Posted Image

#10 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 21 September 2011 - 20:17

Loipon, tora exo allo provlima (sorry gia ta greeklish alla sto mac de xero akoma pos na epilexo tin elliniki)

Molis metakomisa se ena spiti pou exei wireless. To palio mou to laptop (aspire 9411 awsmi - to pira to '06) leei pos ipostirizei wireless lan alla den to xa dikimasei pote mexri tora. Sta internet connections to mono pou vlepo einai "Local Area Connection - Network cable unplugged". Pos mporo na sindetho wireless, xerei kaneis?
Posted Image

#11 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 21 September 2011 - 20:25

Δες αν έχει κάποιον διακόπτη το λαπτοπ που ενεργοποιεί την ασύρματη κάρτα. Επίσης πήγαινε στο Network And Sharing Centre->Change Adapter Settings και από εκεί σιγουρέψου ότι η κάρτα δικτύου είναι Enabled.

Αν δε λειτουργήσει τίποτα από αυτά πήγαινε στο Device Manager και έλεγξε αν οι drivers είναι εντάξει.

#12 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 21 September 2011 - 21:10

Ipotheto oti o diakoptis einai autos pou xei to sima tou doriforou e? anamenos einai. Gia ta drivers pou les ti prepei na elenxo akrivos? ton eixa kanei format kai eixa valei driver monos mou kai douleve me ethernet
Posted Image

#13 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 21 September 2011 - 21:36

Δες αν στη λίστα συσκευών του device manager εμφανίζεται κάποια συσκευή με θαυμαστικό. Αν υπάρχει κάνε update driver, αν δεν υπάρχει καλώς.

#14 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 21 September 2011 - 22:32

To "network controller" mou to emfanizei me thaumastiko alla de mporo na to kano update/reinstall giati xreiazetai na kanei connection sto internet kai auto etsi ki allios einai to provlima mou.
Posted Image

#15 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 22 September 2011 - 00:27

βασικα πρπει να μπεις στο site της εταιρεια για να κατεβασεις ολους τους drivers του μοντελου σου ...αναγκαιο κακο το κανω και εγω στο laptop γιατι δεν διαβαζει τις καρτες μετα...μπορεις να πας και σε ενα νετ cafe και να τα βαλεις σε φλασακι