Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Freeday - Ποδηλάτες


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Φεβρουάριος 2011 - 18:44

Κάθε Παρασκευή, στις 9μιση το βραδυ, μαζευόμαστε στην Πλατεία Ασωμάτων στο Θησείο για να ξεκινήσουμε για μια ποδηλατοβόλτα, με προορισμό καθε φορα καποιο νεο σημείο του νομού Αττικής. Η βόλτα κραταει 3-6 ώρες, ανάλογα τον προορισμό. Είναι πολύ καλή ευκαιρία για βόλτα, για όποιον αρέσει το ποδήλατο, αλλα μεσα στην Αθήνα δεν το χρησιμοποιεί ιδιαιτερα.
Δείτε μερικές πληροφορίες σχετικά με το γεγονός:

Οι αλκυονίδες ήρθαν και στεγνώσαμε... καιρός για περιοχές λίγο μακρύτερες και λίγο απόμερες, κάπου προς το κέντρο αυτής της Αττικής γης.

Φύγαμε για...sweet waters by bike!!!

Μην ξεχάσετε το σχολικό σας καλαθάκι, δεν είναι βέβαιο οτι θα βρούμε κάτι ανοιχτό στα μέρη που θα πάμε (την ώρα που θα πάμε)
...

**********************************************************


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

-ΣΗΜΕΙΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ :
Σταθμός Θησειου, ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ (ΕΡΜΟΥ)
στις 21:30 .
-ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ :
Αναχωρούμε στις 22:00 απο το Θησειο και παμε βολτα.
-ΣΤΑΣΗ :
Κανουμε ομαδικη σταση, για ξεκουραση και φαγητο. Η βολτα συνεχιζει με την επιστροφη.

-ΛΗΞΗ :
Η βολτα ληγει τις πρωτες πρωινες ωρες ΠΑΝΤΑ στο σταθμο Θησειου, περιπου στις 03:00 αλλα ειναι προαιρετική για οσους δεν μπορουν ή επιθυμουν να επιστρεψουν νωριτερα (καθενας ερχεται για οσο θελει).
-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΠΙΤΙ
-μετα την επιστροφη στο Θησειο , αυτοοργανώνονται υποομάδες γειτονων για την επιστροφη στο σπιτι

*Συνηθως ακολουθει παλαβοβολτα μεχρι πρωίας για τους αμετανοητους !!*

ΚΑΝΟΝΕΣ
Στην βολτα αυτη καθε ποδηλατης εχει την ελευθερια και την ευθυνη του εαυτου του.
-oποιος θελει , ερχεται !-
Ακολουθουμε ομως ολοι τους κανονες freeday και τον οδηγο της βολτας με το φωτακι .
ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ στη στηλη "προσφατα νεα-recent news".

Πρεπει να ειμαστε ενηλικες (+18) ή να συνοδευομαστε απο τον κηδεμονα μας γιατι κανενας δεν φερει ευθυνη για κανενα αλλο περαν του εαυτου του.

Δεν εχουμε αρχηγους , ειμαστε μονο μια γελαστη παρεα συνοδοιπορων ,που συνυπαρχουν
αρμονικα στον δρομο ακολουθώντας μερικους απλους κανονες-και τιποτε αλλο ! .
(=freeday)

FREEDAY INFOS IN ENGLISH :
http://www.facebook.com/freedaypodilatis#!/topic.php?uid=49283986544&topic=35188

***********************************************************
ΚΑΘΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΗΝ
ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΩΝ
ΤΗΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟΒΟΛΤΑΣ FREEDAY , ΚΑΘΩΣ
ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ
ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.
-ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ,
ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕ ΤΟΥΣ.

ΚΑΘΕ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΜΑΔΙΚΑ

**********************************************************
Προσυγκεντρωσεις FREEDAY :
-@ ΔYTIKA : 21:15 Ιερά οδός και Θηβών
-@ ΝOTIOΑΝΑΤΟΛΙΚΑ : 20:45 , πλατεια Βαρναλη / 21:00 Σταθμος Αγ.Δημητριου
-@ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΑ (Πειραιας) : 20:45 Παπαναστασιου & Τζαβελλα γωνια , απεναντι απο τα σχολεια.
-@ ΒΟΡΕΙΑ :
21:00 ,Γλυπτο "Ομπρελες" ,στο Παλαιο Ψυχικο (επι της Κηφισσιας)
20:15 - 20:30 Προαστιακός Πεντέλης
21:00 ,Μετρο σταση Νομισματοκοπειο
-@ ΚΟΝΤΙΝΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ : 20:45 Πυραμίδα της Νέας Σμύρνης

**********************************************************

ΚΑΝΟΝΕΣ FREEDAY :
Είμαι ποδηλάτης freedayer και ξεδίνω τις Παρασκευές με άλλους ποδηλάτες.
Για να κάνω τη βόλτα μου πιο ξέγνοιαστη, πιο χαλαρή και όμορφη ομως καλο ειναι γνωριζω και να τηρω καποια βασικα για μένα και τους άλλους :

1/
Ερχομαι στο Θησειο εγκαιρα (21:30)
2/
Δεν τρέχω μπροστά από την πρωτη γραμμη παρασύροντας & άλλους (Ο μπροστινος φερει φωτακι “freeday” και δινει το ρυθμο)
3/
κλείνω τους πλαϊνούς δρόμους για να περασουν οι υπολοιποι ,εάν δεν το έχει κάνει άλλος πριν από μένα με σεβασμό στους οδηγούς .Φροντιζω ευγενικα να μην αφησω να μπει οχημα αναμεσα στους ποδηλατες.
4/
Δεν αφήνω κενά από τους μπροστινούς μου. Παροτρυνω ευγενικα και τους αλλους να κινουμαστε με τον ιδιο ρυθμο , οσο το δυνατον στο ΚΕΝΤΡΟ της ομαδας δηλαδη αναμεσα στον “οδηγο” & την “σκουπα”.
5/
Αφήνω μία λωρίδα κυκλοφορίας για τα αυτοκίνητα, κινουμενος με τους υπολοιπους ποδηλατες ΜΕΣΑ στην δεξια λωριδα, εκτός αν ο δρόμος έχει μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας οποτε κινουμαι σε ολο το πλατος.
6/
Δεν θετω σε κινδυνο τους υπολοιπους ποδηλατες με ταρζανιες και κολπα που κανω μονος μου !. Αν παρατηρησω σε συμποδηλατη τετοια συμπεριφορα τον συνετιζω λεκτικα πριν να εινα αργα.
7/
Εχω δικαίωμα στη βόλτα- έτσι έχει και ο τελευταίος, αρκεί να μην είναι πολύύύύύύύύ τελευταίος. Φροντιζουμε ολοι να κινουμαστε σαν ομαδα και ειδικα τα ακρα. Προτιμω να κινουμαι στο ΜΕΣΟ της ομαδας για ξεγνοιασια και ΠΙΣΩ για ταχυτητα .
8/
Φροντιζω να βοηθω τους αλλους ποδηλατες σε βλαβη
και να ενημερωνω τους καινουριους για ο,τι ειναι
χρησιμο να γνωριζουν (κανονες κτλ.)
9/
Κανω την προγραμματισμενη σταση για φαγητο , ξεκουραση και ανεφοδιασμο οταν φτασω στον προορισμο παρεα με τους υπολοιπους ποδηλατες .
10/
ΦΕΡΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ.
-ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ(κρανος-φωτα-φρενα) ,
ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΟΥ (συντηρηση , σαμπρελα,τρομπα,)
και τηρω τους παραπανω κανονες .

Στο freeday συμμετέχουμε σαν ξεχωριστά και υπεύθυνα άτομα σεβόμενα το ένα το άλλο ..
Είμαστε όλοι υπεύθυνοι των εαυτων μας .
Δεν έχουμε αρχηγούς.

c u there !Πλατεία Ασωμάτων, Θησείο

fb link: http://www.facebook.com/group.php?gid=49283986544&v=app_2344061033#!/event.php?eid=162894627093792&index=1

Ελπίζω να υπάρχει συμμετοχή και από την κοινοτητα μας. Θα ηταν ωραια να μαζευτουμε

#2 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Φεβρουάριος 2011 - 10:10

θέλω πολύ να πάω,αλλά τα έχει παίξει το ποδήλατό μου.
μια απο αυτές τις μέρες θα πάω να αγοράσω νέο και θα πάω οπωσδήποτε!!!

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#3 jimilegolas

jimilegolas

    ハア?

  • Members
  • 344 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Φεβρουάριος 2011 - 12:35

Είχα πάει στο critical mass του Γενάρη.
Πλάκα είχε.

Χρησιμοποιώ ποδήλατο όταν κυκλοφορώ στο κέντρο εδώ και μερικούς μήνες και δεν το έχω μετανιώσει.
Με λίγη προσοχή και υπευθυνότητα, αλλά και με τον κατάλληλο εξοπλισμό, μπορεί ο καθένας να το χρησιμοποιεί για τις καθημερινές του ασχολίες.:riiight:
ヤクザ   あいしてる!

#4 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Φεβρουάριος 2011 - 12:37

με ειχε καλεσει ενας φιλος, πριν καιρο αλλα δυστυχως δεν εχει ποδηλαταδικο διπλα στο σπιτι και το κακομοιρο ειναι σε μαυρα χαλια... σκεφτομαι μηπως παρω καινουριο καποια στιγμη.

stasou%2520mygdala.jpg


#5 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Φεβρουάριος 2011 - 16:14

Χμ... Γίνομαι 18 τον Μάη... Ιούνη τελειώνει ο πόνος... ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ. Προφανώς λάικ.
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#6 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Φεβρουάριος 2011 - 16:43

Χμ... Γίνομαι 18 τον Μάη... Ιούνη τελειώνει ο πόνος... ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ. Προφανώς λάικ.


να ερθεις με τον κηδεμονα σου. ακα μι

#7 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Φεβρουάριος 2011 - 17:56

Nyaaa~ Το συντομότερον δυνατόν:)
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#8 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Φεβρουάριος 2011 - 16:42

Ο πατέρας κι ο αδερφός μου πάνε συχνά αλλά εγώ τις ώρες που αρχίζει λύνω ασκήσεις στο φροντιστήριο. Τ_Τ Το καλοκαίρι μάλλον θα το τιμήσω με την παρουσία μου πάντως.

15fkk04.jpg


#9 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Φεβρουάριος 2011 - 17:38

Ο πατέρας κι ο αδερφός μου πάνε συχνά αλλά εγώ τις ώρες που αρχίζει λύνω ασκήσεις στο φροντιστήριο. Τ_Τ Το καλοκαίρι μάλλον θα το τιμήσω με την παρουσία μου πάντως.


αν σε ενδιαφερει εχει και αλλεσ μερες. εγω πηγαινω και κυριακες. vm me for more info

#10 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιούνιος 2011 - 23:21

επειδή το έχω δει πολλές φορές στην Αθήνα να πω ότι είναι πολύ ωραίο με την προυπόθεση πως προσέχουν οι ποδηλάτες και κυρίως για το δικό τους καλό γιατί τους βλέπω να προχωράνε χωρίς να βλέπουν φανάρια,αμάξια,λεωφορεία τίποτα και αυτό είναι κακό για αυτούς αλλα και για τους γύρω τους ...κατα τ' άλλα από τα καλύτερα καθημερινά event στην Αθήνα

#11 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιούνιος 2011 - 00:09

Εμένα πηγαίνει ο ξάδερφός μου, χτες που γύριζα στο σπίτι αυτός έφευγε για ποδηλατάδα... ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ~ :cry5: Πρέπει επειγόντως να πάρω ένα ποδήλατο~

#12 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιούνιος 2011 - 09:03

επειδή το έχω δει πολλές φορές στην Αθήνα να πω ότι είναι πολύ ωραίο με την προυπόθεση πως προσέχουν οι ποδηλάτες και κυρίως για το δικό τους καλό γιατί τους βλέπω να προχωράνε χωρίς να βλέπουν φανάρια,αμάξια,λεωφορεία τίποτα και αυτό είναι κακό για αυτούς αλλα και για τους γύρω τους ...κατα τ' άλλα από τα καλύτερα καθημερινά event στην Αθήνα


Κανονικά όλα τα αμάξια, λεωφορεία, κτλ. δεν επιτρέπεται να περάσουν όσο περνάει το freeday (και συνήθως δεν το κάνουν) οπότε λογικό να προσέχουν λιγότερο.

Anyway, πήγα κι εγώ χθες για πρώτη φορά, κι έκανα ένα 3ωρο. Μετά επειδή έχω ένα χρόνο να κάνω ποδήλατο τα φτυσα και πήγα για ύπνο. Θα ξαναπάω όμως για training και γιατί σαν event ήταν φανταστικό.

15fkk04.jpg


#13 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιούνιος 2011 - 17:15

Κανονικά όλα τα αμάξια, λεωφορεία, κτλ. δεν επιτρέπεται να περάσουν όσο περνάει το freeday (και συνήθως δεν το κάνουν) οπότε λογικό να προσέχουν λιγότερο.

Anyway, πήγα κι εγώ χθες για πρώτη φορά, κι έκανα ένα 3ωρο. Μετά επειδή έχω ένα χρόνο να κάνω ποδήλατο τα φτυσα και πήγα για ύπνο. Θα ξαναπάω όμως για training και γιατί σαν event ήταν φανταστικό.

Nαι αλλα οταν το κανουν απολαμβανουμε πολεμο καντιλιων:hehehe:

sc5bab.jpg