Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#46 Ajairisu

Ajairisu

    To weeb is to weep

  • Members
  • 39 posts

Posted 09 June 2011 - 03:55

Youtube Video


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα all the $!!!!!!!!!!!!!!!!


Βασικά το συγκεκριμένο ήταν, από "άνοστο", έως σαχλό, μπορώ να πω.

Η διαφήμιση με τον Κανάκη ενάντια στη σχολική βία ήταν ωφέλιμη πιστεύω . Αυτή πάλι με την κατάργηση των greeklish είναι πολύ αστεία, ίσως επειδή τα λένε με σοβαρό ύφος, ενδεικτικά :
"το μέγεθος του προβλήματος, του εγκλήματος που διαπράττουμε εναντίoν της Ελληνικής γλώσσας!"
"να ανατρέψουμε μια για πάντα την καταστροφική για την γλώσσα μας συνήθεια των γκρίκλις"

Πρόκειται για έναν ακόμη μύθο, δηλαδή φυσικά και δεν κινδυνεύει η ελληνική γλώσσα από τα greeklish, καθώς η πρώτη αποτελεί ομιλούμενη γλώσσα ενώ τα τελευταία μόνο ένα εναλλακτικό σύστημα καταγραφής της, ένα άλλο είναι το ελληνικό αλφάβητο.
Τα greeklish χρησιμοποιούνται κυρίως ως μια φωνητική καταγραφή της ελληνικής κι αυτό λόγω ευκολίας καθώς η γραφή με το ελληνικό αλφάβητο προϋποθέτει απομνημόνευση μεγάλου αριθμού ορθογραφικών συμβάσεων και περιέχει πληθώρα γραμμάτων με την ίδια προφορά.
Αυτή η κατάσταση από μόνη της δεν είναι θετική ή αρνητική, απλούστατα κάποια ανάγκη εκδηλώθηκε με κάποιο τρόπο.

Βέβαια αυτή η αντίληψη δεν είναι καινούρια, πολλοί στο παρελθόν έχουν εκφράσει την ίδια γνώμη, απλά η συγκεκριμένη παρέα είναι αναγνωρίσιμη σε εθνικό επίπεδο και επομένως προωθεί τις ιδέες της ευκολότερα.


Η ελληνική γλώσσα αυτή καθ' αυτή μπορεί να μην κινδυνεύει, το πολιτισμικό επίπεδο όμως των επερχόμενων γενεών , όμως κινδυνεύει (έμμεσα) , με την πλήρη καθιέρωση του εκτρώματος(exaggeration alert!) ονόματι greeklish Βασικά, είναι μάλλον αδύνατο να γίνει δεκτή η εφαρμογή τους σε κάτι παραπάνω από απλό chatting . Προσωπικά επιδοκιμάζω την προσπάθεια αυτή των "Ράδιο Αρβύλα" ΄τώρα αν αποσκοπεί σε άλλους στόχους, δεν με ενδιαφέρει δεν έχω τα μέσα να το ξέρω.

Κατρακυλάω εκτός topic :S . Έχουμε νέα που να αφορούν το μέλλον της εκπομπής για την επόμενη τηλεοπτική season
:hmmm:

Edited by Ajairisu, 09 June 2011 - 04:00.
Rethinking

rsz_33fc60d6783c6659351654eb9c9f95bc_zps
"When life gives you internetz, make memes."


#47 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 June 2011 - 21:58

περισσοτερο μου αρεσαν στην απογευματινη ζωνη οταν και ελεω της ωρας προσεχαν περισσοτερο το χιουμορ τους χωρις να γινονται χυδαιοι. Το κονφουζιο ηταν αρκετα καλη εκπομπη. ηδη απο το ΑΜΑΝ υπηρχε η σαχλαμαρα.

Αλλα γενικα, Λαζοπουλος, Θεμος, Ελληνοφρενεια,Ραδιο Αρβυλα, Σεφερλης εχουν φαει τα ψωμακια τους. οχι οτι δεν κανουν καλη σατιρα,απλα το κανουν ολο με τον ιδιο βαρετο τροπο

Χρειαζομαστε νεα προσωπα και εκπομπες.

κατι σατυρηκες εκπομπες που εβλεπα στην Αγγλια παντως ηταν και επαγγελματικοτερες και αστειοτερες. Εδω μοιαζουν ερασιτεχνικα.

#48 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 06 July 2011 - 22:18

Youtube Video


δεν ειναι ακριβως δικο τους, αλλα έλιωσα. τους αξιζουν τα ευρετρα either way.

stasou%2520mygdala.jpg


#49 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 29 November 2012 - 17:45

ξεκινησαν αρκετα δυναμικα φετος, ασχετως αν επαναλλαμβανουν τα περσινα και βαλε λαθη (βλ. λαικισμους, υπερβολες κτλ.)

Επίσης γελασα πολύ εδώ, ασχετως αν δεν εχουν πειραξει τιποτα απο το βιντεο - δε χρειαζοταν αλλωστε.

Youtube Video

stasou%2520mygdala.jpg


#50 Fenrir

Fenrir

    非対応 怪物-君

  • Members
  • 172 posts
  • LocationNibelheim

Posted 29 November 2012 - 17:58

Ρεεεεεεε είναι ίδιος ο Χαράλαμπος! Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω αν είναι δυνατόν... τέτοιο αμόρφοτο χάνο είχα πολύ καιρό να δω.....

Ό,τι σ΄ ελευθερώνει, σε κλειδώνει κι ό,τι σε φανερώνει είναι που δεν το διάλεξες εσύ... και τότε λες "ουπς".

Posted Image


#51 Nick7LF

Nick7LF

    AnimeClipse Team

  • Members
  • 158 posts

Posted 29 November 2012 - 18:14

ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛA - Διαγωνισμός ΛΑΚΗΣ ΧΑΤΖΗΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fy6cAaXz9nE[/youtube]

Edited by Nick7LF, 29 November 2012 - 18:14.


#52 Kotsografetas

Kotsografetas

    Anime Newbie

  • Members
  • 38 posts

Posted 30 November 2012 - 11:53

Εγω ημουν πολυ fan του κανακη και του σερβετα οταν κανανε το αμαν τα καθαρματα. Τοτε θυμαμαι ελιωνα στο γελιο.
Το ραδιο αρβυλα ειναι τελειως διαφορετικο στυλ αλλα μου αρεσε και αυτο πολυ τα πρωτα χρονια οπου παιρνανε ατοφια video απο την καθημερινοτητα και τα σχολιαζανε. Οταν ομως ξεκινησαν να φτιαχνουν δικα τους video κατι αρβυλα teleshopping, τουρκικα σηριαλ κτλ τους σιχαθηκα/βαρεθηκα τελειως. Επισης ποτε δεν μου αρεσε στην εκπομπη τα videακια που δειχνανε απο το internet μετα απο την πασαρελα...

#53 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 30 November 2012 - 20:55

To παιδι εδώ εχει κανει εξαιρετικη κατ'εμέ δουλεια στη μιξη.

Δεν ειναι από τους ραδιο αρβυλα αλλα θεματικά εδώ ανήκει.

Youtube Video

Edited by Lord Leon, 30 November 2012 - 20:56.

stasou%2520mygdala.jpg


#54 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 30 November 2012 - 21:12

Θεικό επισόδειο της τετάρτης 21 Νοεμβρίου όπου κοροιδεύαν τον τηλεκύβο
Posted Image

#55 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 25 April 2014 - 22:55

bump γιατι πονεσε η κοιλια μου και τα μαγουλα μου
 

Youtube Video


stasou%2520mygdala.jpg


#56 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 25 April 2014 - 23:24

Παίζει ακόμα το ράδιο αρβύλα...


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#57 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 13 February 2015 - 22:20

αυτη τη στιγμη ειμαι ενα χρονο πίσω στα επεισοδια ( τα βλεπω σε ff οποτε θυμηθω προσπερνωντας τις χαζομαριτσες) και ξετρυπωσα αυτο.

Youtube Video


stasou%2520mygdala.jpg