Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Ποια είναι η αγαπημένη σας Miyazaki δημιουργία??


  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#16 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2011 - 17:29

Τις ταινίες του Miyazaki τις αγαπάω ιδιαίτερα, κι ας είναι διδακτικές, παιδικές, κι ότι άλλο. Αγαπημένη μου είναι μάλλον το Spirited Away, γιατί είναι γεμάτο πανέμορφες σκηνές, αλλά και το Kiki's Delivery Service μου έκανε ωραία αίσθηση όταν το παραλουθούσα.

15fkk04.jpg


#17 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2011 - 18:03

Δεν τις έχω δει όλες ακόμα (αλλά έχω δει αρκετές), αλλά το Howl's Moving Castle πιστεύω ότι θα παραμείνει η αγαπημένη μου ταινία του Miyazaki μέχρι το τέλος!!! Αλλά και το Ponyo και το Spirited Away έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου (όπως και στον εξωτερικό σκληρό και στη βιβλιοθήκη μου, φυσικά) :hihi2:

#18 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2011 - 22:18

και τα manga του παντως, ήδη απο τη δεκαετια του 60, όπως και τα art books και τα διαφορα σχεδια ειναι εξαιρετικα και δειχνουν ισως καλυτερα το χαρακτηρα του.

http://ghiblicon.blogspot.com/search/label/books

#19 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2011 - 13:10

Howls moving castle κλασσικα

#20 ruki-sama

ruki-sama

    Starting...

  • Members
  • 8 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2011 - 13:01

Ειναι δυσκολο να διαλεξεις... Θα παω με το Howl's moving castle!
:joyful: Ahhh~ :joyful:

#21 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 15 Δεκέμβριος 2011 - 16:06

Όλες του οι δημιουργίες είναι πάρα πολύ καλές!
Προσωπικά η αγαπημένη μου είναι η Ναυσικά στην Κοιλάδα των Ανέμων! Την είχα δει πολύ μικρός και μου έχει μείνει χαραγμένη στην μνήμη. Μέχρι σήμερα την θεωρώ απο τις καλύτερες anime ταινίες που έχω δεί. :riiight:
Δεύτερη αγαπημένη είναι ο γείτονας Totoro! :wis:

#22 Elizabeth

Elizabeth

    Starting...

  • Members
  • 29 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Δεκέμβριος 2011 - 13:00

Το Ναυσικά στην Κοιλάδα των Ανέμων κάποια εποχή την έβαζε μέχρι τη μέση το Junior και μου'χε σπάσει τα νεύρα ακόμα να καταλάβω την ταινία και θα πρέπει να την ξαναδώ κάποια στιγμή. Το Totoro αν το είχα δει παιδί (το είδα φέτος) θα ήμουν καλύτερος άνθρωπος. Το Ponyo να πω τη μαύρη αλήθεια μ'αφησε αδιάφορη. Ενώ το Whisper of the Heart μου άρεσε πιο πολύ η μουσική παρά η πλοκή, το sequel δε ούτε να το φτύσω. Το Spirited Away με μάγεψε. Μία όμως ταινία λάτρεψα το Howl's Moving Castle γιατί δέθηκα τρομερά με την πρωταγωνίστρια. Μακάρι να έβγαιναν όλα τα βιβλία σε ταινίες σαν κι αυτή.

#23 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Δεκέμβριος 2011 - 20:52

Μου άνοιξε την όρεξη η Arrietty και κάλυψα μερικά κενά παρακολουθώντας τα Spirited Away και Mononoke που δεν είχα δει. Τώρα μου μένουν Laputa και Ponyo.

Γιατί το περιορίσαμε σε Miyazaki όμως; Αν μιλούσαμε για Ghibli θα έβαζα πρώτη την Whisper of the Heart, που είναι η αγαπημένη μου anime ταινία και από τις αγαπημένες μου γενικότερα. Πολύ ψηλά θα έπαιζε και το My Neighbors the Yamadas, που είναι αριστούργημα του slice of life, πολύ αστεία και ζεστή ταινία.

Από Miyazaki, με σειρά προτίμησης και επειδή συμφωνώ με τον red pyramid:

  • Kiki's Delivery Service/Porco Rosso - Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια από αυτές, είναι υπέροχες για πολύ διαφορετικούς λόγους.
  • Totoro - Η μαγεία της απλότητας.
  • Howl's Moving Castle - Δεν περίμενα να είναι αγαπημένη τόσων, συνήθως διάβαζα αρνητικά σχόλια. Μου αρέσει αρκετά κυρίως λόγω ατμόσφαιρας.
  • Spirited Away - Η πιο εντυπωσιακή οπτικά, αλλά δεν ένιωσα το ταξίδι της πρωταγωνίστριας. Η φλυαρία είναι το μεγαλύτερο προτέρημα και ελάττωμα της ταυτόχρονα.
  • Princess Mononoke - Βαρετή, πολλά δάση, δεν είναι πρωταγωνίστρια και βασίλισσα του σύμπαντος η Eboshi που ήταν η μοναδική που άξιζε κάτι από όλους τους τρελούς εκεί.
  • Nausicaa - Βαρετή, πολλά δάση.


#24 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 16 Δεκέμβριος 2011 - 21:01

Lupin III: The castle of Cagliostro

qzMHWHd.png


#25 Theodore :D

Theodore :D

    Tonguepunch my fart box

  • Members
  • 315 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιανουάριος 2012 - 05:56

Ρε παιδιά, ποιά είναι η αγαπημένη λέει, όχι ποιές είναι οι αγαπημένες!

Τόσο δύσκολη ερώτηση όμως, οπότε αντιλαμβάνομαι τον λόγο που λέτε πάνω απο μία XD

Αν θα έπρεπε να διαλέξω... Laputa: Castle in the Sky

#26 konata.otaku

konata.otaku

    Show me your brave heart .

  • Members
  • 79 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDigital Word

Καταχωρήθηκε 03 Ιανουάριος 2012 - 10:38

Howl's moving castle,για τους ατελιωτες ερωτες που ειχα με τον ξανθο τυπα...Τι κουκλι ηταν εκεινο εεε?

Δημοσιευμένη  εικόνα

~Iie watashi wa sasori za no onna
Oki no sumu made warau ga ii wa~


#27 kalliniki

kalliniki

    Anime Newbie

  • Members
  • 181 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιανουάριος 2012 - 11:15

Εγώ έχω δει μόνο το spirited away αλλά πριν πολλά χρόνια! Όταν το είδα πολύ μου άρεσε...
Τις υπόλοιπες δεν τις έχω δει!!
Δημοσιευμένη  εικόνα

#28 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Ιανουάριος 2012 - 08:13

Είμαι απίστευτα διχασμένος ανάμεσα σε Spirited Away και Nausicaa. Το πρώτο για συναισθηματικούς λόγους, το δεύτερο για το setting.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#29 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2.153 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 19:44

Spirited Away μακράν όμως. Η ταινία απλά υπέρχει όλων κατ'εμέ. Κακή εντύπωση έχω από το Nausicaa, διότι δεν είναι το setting του τύπου μου και τη βρήκα κάπως βαρετή. Μέχρι τη μέση άντεξα.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#30 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 20:28

Ολες οσες εχω δει ωραιες ειναι αλλα η αγαπημενη μου ειναι
My neighbour Totoro επειδη εχει ενα αναλαφρο αισθημα και μου θυμιζει και το καλκαιρι.