Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kiwi!


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 20 January 2011 - 21:10

Kiwi!


Χαιρετώ όλη την παρέα! Αυτό είναι το πρώτο thread που ανοίγω και ελπίζω να μην έκανα καμιά πατάτα :hot:

Το Kiwi! είναι ένα animation που δημιουργήθηκε το 2006. Ουσιαστικά είναι ένα βιντεάκι μόλις 3 λεπτων, τρία λεπτά τα οποία όμως του χάρισαν μια θέση στο imdb με rating πάνω από 8/10 και 28 εκατομμύρια views στο youtube. Προσωπικά μου αρέσει τρομερά και για αυτό θέλησα να το κάνω γνωστό σε όσους δεν το έχουν υπόψιν. Τρία λεπτά που λένε πιο πολλά από άπειρες anime σειρές 20+ επεισοδίων.
Απλά δείτε το.

Youtube Video


#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 20 January 2011 - 21:33

Ναι είναι όντως εξαιρετική δουλειά και με είχε συγκινήσει όοοταν το είχα δει.
Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι χρειάζεται δικό του θρεντ, δεν έχουμε και πολλά να συζητήσουμε για το συγκεκριμένο. Υπάρχουν πάμπολλα ανάλογα animation στο youtube, τα οποία είναι έξοχα. Καλύτερο θα ήταν όμως να το ποστάρεις στο flash video thread, imo πάντα.

Posted Image


#3 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 21 January 2011 - 16:51

τελευταια μου δημιουργειται ολο και πιο συχνα η εντυπωση οτι ειμαι χαζη. μπορει καποιος παρακαλω να μου εξηγησει, χωρις να με ειρωνευτει, τι το τοσο εξαιρετικο εχει αυτο το βιντεο που εχει πανω απο 8/10?

#4 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 21 January 2011 - 17:07

Είναι καλό για αυτό που είναι, με άλλα λόγια ένα ενδιαφέρον βίντεο που συγκρινόμενο με άλλα βίντεος 3 λεπτών είναι αξιόλογο.
Προσωπικά αντιπάθησα το δύσμορφο kiwi και ήλπιζα οτι πέφτοντας θα συντριβεί .

#5 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 January 2011 - 17:26

τελευταια μου δημιουργειται ολο και πιο συχνα η εντυπωση οτι ειμαι χαζη. μπορει καποιος παρακαλω να μου εξηγησει, χωρις να με ειρωνευτει, τι το τοσο εξαιρετικο εχει αυτο το βιντεο που εχει πανω απο 8/10?


Χωρίς να σε ειρωνεύομαι :P πιστεύω ότι είναι απλά μια συμπαθητική ιδέα, ότι αφού δεν μπορούσε να πετάξει έκανε όλη την προσπάθεια για έχει την ψευδαίσθηση ότι έστω και για λίγο κατάφερε να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα. Αν κάτσεις και το σκεφτείς είναι μια όμορφη αλληγορία για τις επιλογές που κάνουμε στις ζωές μας.

Εγώ προσωπικά αντιπαθώ τέτοιου είδους "ποίηση," παρόλα αυτά θυμάμαι ότι με επηρέασε ψυχολογικά το βίντεο.

Edited by red pyramid, 21 January 2011 - 18:44.
αχ αυτή η ορθογραφία μου...

Posted Image

#6 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 21 January 2011 - 17:33

Χωρίς να σε ειρωνεύομαι :P πιστεύω ότι είναι απλά μια συμπαθητική ιδέα, ότι αφού δεν μπορούσε να πετάξει έκανε όλη την προσπάθεια για έχω την ψευδαίσθηση ότι έστω και για λίγο κατάφερε να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα. Αν κάνεις και το σκεφτείς είναι μια όμορφη αληγορία για τις επιλογές πολλών από εμάς.

Εγώ προσωπικά αντιπαθώ τέτοιου είδους "ποίηση," παρόλα αυτά θυμάμαι ότι με επηρέασε ψυχολογικά το βίντεο.


i c....ευχαριστω πολυ πυραμιδα δε πηγε ΚΑΝ το μυαλο μου εκει. τοτε αλλαζω γνωμη και μου αρεσει

#7 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 21 January 2011 - 20:02

Χωρίς να σε ειρωνεύομαι :P πιστεύω ότι είναι απλά μια συμπαθητική ιδέα, ότι αφού δεν μπορούσε να πετάξει έκανε όλη την προσπάθεια για έχει την ψευδαίσθηση ότι έστω και για λίγο κατάφερε να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα. Αν κάτσεις και το σκεφτείς είναι μια όμορφη αλληγορία για τις επιλογές που κάνουμε στις ζωές μας.

Εγώ προσωπικά αντιπαθώ τέτοιου είδους "ποίηση," παρόλα αυτά θυμάμαι ότι με επηρέασε ψυχολογικά το βίντεο.


Να προσθέσω ακόμα ότι προτίμησε να πεθάνει για να ζήσει για λίγο το όνειρο του. Εγώ ανατρίχιασα όταν άκουσα για πρώτη φορά το ντουπ στο τέλος το βίντεο και κατάλαβα το τίμημα του ονείρου του.

Να προσθέσω και κάτι που ξέχασα να αναφέρω αρχικά, το kiwi είναι πραγματικό είδος πουλιού που όντος δεν μπορεί να πετάξει.
Και μοιάζει κάπως ετσι
Posted Image