Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

δεν φορτωνουν τα windows...


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 30 December 2010 - 20:54

:uhh::uhh::uhh:

στο λαπτοπ του πατερα μου παρουσιαστηκε αυτο το προβλημα χθες..
αποσο ξερω ο υπολογιστης εκλεισε κανονικα την τελευταια φορα και δεν εχει πειραχτει κανενα αρχειο (τουλαχιστον εν γνωση μας) σημαντικο για τα wιndows
- Λοιπον ο υπολογιστης ανοιγει κανονικα και αφου επιλεξω λογισμικο τα vista βγαινει η μπαρα που φορτωνει δειχνει οτι φορτωνει και συνεχιζει να φορτωνει χωρις να γινετε τποτα...(:madtodeath:)
- Με safe mode παλι δειχνει τα διαφορα αρχεια στο φακελο system32-drivers που φορτωνει και αφου φορτωσει αρκετα σταματαει σε ενα (ενω κανονικα επρεπε να τελειωνε με αυτα και να με εβαζε στο λογισμικο)
- εκανα επαναφορα ρυθμισεων απο τελυταια γνωστη επιτιχυμενη εκινηση (η οπως το λενε) και παλι τα ιδια
- ετρεξα μια επιλογη που εχει εντοπισμου σφαλματων και αφου προτεινε και εκεινο επαναφορα καποιον ρυθμισεων κατεληξε παλι να φορτωνει τα βιστα για ωρες..
- Συνεπως δεν μπορω να μπω καθολου στο λογισμικο..
- Η μονη επιλογη που μενει (και μου προτεινε η επαναφορα ρυθμισεων οταν την ξανατρεξα) ειναι να επαναφερω-επαναεγκαταστισω το λειτουργικο στην αρχικη του μορφη (οπως ηταν οταν αγορασα το λαπτοπ) η οποια ομως θα μου διαγραψει ολα τα προσωπικα αρχεια

- ο υπολογιστης ειχε antivirus (το avira νομιζω) οπωτε αμφιβαλω αν επιασε ιο (ποσο μαλον οταν δεν εχω στο δικο μου pc εδω και ενα χρονο και ειναι μια χαρα)

- ευτυχως εκτος απο τα βιστα ο υπολογιστης εχει ubuntu οπωτε μπορω να μπω απο εκει μια χαρα (δοξα το θεο δεν χανω τα αρχεια απο αναγκαστικο φορματ)
(συνεπως δεν ειναι hardware problem, αλλα software)

δικη μου αποψη ειναι οτι κατι διαγραφτηκε απο τα αναγκαια αρχεια ή κατι τετοιο :/ και ειναι αναγκαστικο το φορματ που προτεινει, επειδη ομως δεν ειναι καθολου βολικο (μαζεμα αρχειων και μετακινηση σε αλλα δισκο, διαδικασια φορματ, επανεγκατασταση 20 προγραμματων :frozen: ) χρειαζομαι βοηθεια

οπωτε εχω καποιες ερωτησεις (σε μερικες το google μπορει να ειναι βοηθος αλλα σε τετοια ζητηματα δυσκολα εμπιστευομαι, ασε που χρειαζετε ψαξιμο):
- μπορω/υπαρχει καποιο antivyrous στα ubuntu που μπορω να τρεξω και να εντοπησει αν υπηρχε ιος στα windows ή γενικοτερα?
- υπαρχει καποιο προγραμμα στα ubuntu που να εντοπιζει και να διωρθωνει το προβλημα των windows?
- υπαρχει καποιος αλλος τροπος να διωρθωσω τα windows? εκτος απο αυτον που με αναγκαζει το συστημα (χρηση των cd που εφτιαξα οταν πρωτανοιξα το λαπτοπ που ισοδυναμει με φορματ και επανεγκατασταση των βιστα)
- το ιδιο σχεδον pc (με διαφορα μονο στον επεξεργαστη, λιγο χειροτερο μοντελο) εχω και εγω, ξερω οτι ειναι μπακαλικος τροπος, αλλα αν με αντιγραφη-επικοληση αλλαξω καποια αρχεια των windows θα γινει τιποτα?

σοβαρη και πιθανοτερη λυση
- μπορω να τα απεγκαταστησω εντελως? (τα βιστα) χωρις να διαγραφουν προσωπικα αρχεια σε ασχετους φακελους (ετσι θα εχω μονο ubuntu), αν ναι, πως??

μετα θα μπορω να βαλω windows 7 ή xp? (που ξερω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα σβιστα και τα ειχα απλα γιατι τα ειχε το λαπτοπ απο μονο του..)

χρειαζομαι τα windows (παρολο που ξερω οτι linux rocks) λογω των προγραμματων και παιχνιδιων που προσφερουν και οτι ο υπολογιστης ειναι του πατερα μου δεν γνωριζει καλα τα ubuntu

για να μην καθομαι λοιπον να σημαζευω αρχεια σε εξωτερικους σκληρους, καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη :hot:

edit: και τωρα προσεξα την καταπλικτικη ορθογραφια μου στον τιτλο:hahaha:, αν γινετε καποιος moderator να το διορθωσει :hot::hot: βρηκα λυση..

Edited by matassos, 30 December 2010 - 21:14.


#2 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 30 December 2010 - 21:05

Windows 7 disk (το που θα βρεις ειναι δικο σου θεμα ;) )
Μετα boot απο cd και κανεις repair.Post results

Με safe mode παλι δειχνει τα διαφορα αρχεια στο φακελο system32-drivers που φορτωνει και αφου φορτωσει αρκετα σταματαει σε ενα (ενω κανονικα επρεπε να τελειωνε με αυτα και να με εβαζε στο λογισμικο)

σε πιο σταματαει?
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 31 December 2010 - 01:17

Πάντως θα σου πρότεινα φορματ και την άλλη φορά κάνουμε και κανά partition για τα windows μόνο!
rsrGbGx.gif

#4 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 31 December 2010 - 01:53

κανε ενα ubuntu live cd και αν φτασει η ωρα, πριν να χρειαστει να κανεις φορματ για να
επαναφερεις το λειτουργικο σου, θα μπορεις ανετα να εχεις προσβαση στα αρχεια που
θελεις να σωσεις και θα εισαι μια χαρα!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#5 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 31 December 2010 - 10:43

Μπορείς απλά να σβήσεις τον φάκελο "windows" και μετά να τρέξεις κάποιο προγραμματάκι που να καθαρίζει το registry από σφάλματα (εκτός αν ξέρεις να το κάνεις μονος σου). Αν μετά θες να τα ξαναεγκαταστήσεις προτείνω τα 7 που λεει και ο alxdjo. για αν μπουνε ως δευτερο προγραμμα λογικα νομιζω το δεχονται τα ubuntu, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Καλύτερα ρώτα παντως σε σχετικο φορουμ (π.χ. ινσομνια) γιατι δεν ειναι και τοσο σπανιο το προβλημα σου.

stasou%2520mygdala.jpg


#6 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 31 December 2010 - 10:50

Μπορείς απλά να σβήσεις τον φάκελο "windows" και μετά να τρέξεις κάποιο προγραμματάκι που να καθαρίζει το registry από σφάλματα (εκτός αν ξέρεις να το κάνεις μονος σου). Αν μετά θες να τα ξαναεγκαταστήσεις προτείνω τα 7 που λεει και ο alxdjo. για αν μπουνε ως δευτερο προγραμμα λογικα νομιζω το δεχονται τα ubuntu, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Καλύτερα ρώτα παντως σε σχετικο φορουμ (π.χ. ινσομνια) γιατι δεν ειναι και τοσο σπανιο το προβλημα σου.


Ποια η όλη λογική στο να σβήσει τον φάκελο Windows; :dazed:

#7 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 31 December 2010 - 11:02

Μπορείς απλά να σβήσεις τον φάκελο "windows" και μετά να τρέξεις κάποιο προγραμματάκι που να καθαρίζει το registry από σφάλματα (εκτός αν ξέρεις να το κάνεις μονος σου). Αν μετά θες να τα ξαναεγκαταστήσεις προτείνω τα 7 που λεει και ο alxdjo. για αν μπουνε ως δευτερο προγραμμα λογικα νομιζω το δεχονται τα ubuntu, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Καλύτερα ρώτα παντως σε σχετικο φορουμ (π.χ. ινσομνια) γιατι δεν ειναι και τοσο σπανιο το προβλημα σου.


Οντως :dazed:
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#8 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 31 December 2010 - 11:03

σοβαρη και πιθανοτερη λυση
- μπορω να τα απεγκαταστησω εντελως? (τα βιστα) χωρις να διαγραφουν προσωπικα αρχεια σε ασχετους φακελους (ετσι θα εχω μονο ubuntu), αν ναι, πως??

μετα θα μπορω να βαλω windows 7 ή xp? (που ξερω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα σβιστα και τα ειχα απλα γιατι τα ειχε το λαπτοπ απο μονο του..)

Αυτή είναι η λόγική.

Α, ναι. να σου πω ματάσσε, ότι δε θα σβηστουν "ασχετοι" φακελλοι, αλλα ότι ειναι μεσα στο φακελο windows (ή και στους users αν θες να σβησεις) που μπορει να μη φιανεται με την πρωτη ματια (φακελλοι "downloads", "documents" επιφανεια εργασιας κ.α.) αν έχεις πράγματα εκεί θα σβηστουν (εγώ δεν έχω εκει και όλο το ξεχναω να το πω στους αλλους).

stasou%2520mygdala.jpg


#9 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 31 December 2010 - 11:22

Τότε να τρέξει μετά registry cleaner πως θα τα καταφέρει και τι σκοπό εξυπηρετεί;

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να βάλει ένα cd μίας οποιασδήποτε live διανομής και να πάρει όσα αρχεία μπορεί. Εγώ δεν θα πρότινα το Ubuntu ας που αλλα το gparted. Επειτα να επιλέξει οποιαδήποτε διανομή του αρέσει (και εδώ δεν προτίνω Ubuntu αλλα Fedora ή ακόμα και ArchLinux) και να δοκιμάσει.

#10 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 31 December 2010 - 13:16

ναι βρε παιδακι μου εχεις δικιο μια οποιαδηποτε διανομη linux,
απλα επειδη απο το καλοκαιρι που πρωτοχρησιμοποιησα linux εβαλα ubuntu και βρηκα την υγεια μου
γι' αυτο το λεω!
και δεν το ειπα για να κανει εγκατασταση αλλα αν δεν μπορει να ανοιξει το λειτουργικο και δεν ειναι
προβλημα του δισκου τοτε με το live cd ειναι ενας καλος τροπος να διαβασεις οποιοδηποτε δισκο
και να αντιγραψεις αρχεια που δεν θελεις να χαθουν!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#11 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 31 December 2010 - 13:22

οταν τρεχω safe mode σταματα στο /system32/drivers/crcdisk.sys

οταν πηγα να κανω επαναφορα ρυθμισεων σε 5 μερες πριν (οσο γινετε πιο πισω δηλαδη) απεγκαταστοντας ετσι τις τελευταιες ενημερωσεις μου εβγαζε eror για το αρχειο 0x80070002, η επαναφορα δεν κανει τιποτα :/

επειδη ειναι λαπτοπ, δεν υπηρχε cd με τα βιστα οταν το αγορασαμε, δημιουργουσες ενα αρχειο back-up/recovery στην αρχη σε 3 cd...

Windows 7 disk (το που θα βρεις ειναι δικο σου θεμα ;) )
Μετα boot απο cd και κανεις repair.Post results

ετσι εγκαταστα τα 7? ή διωρθωνει τα βιστα?
με των βιστα το cd (αν το βρω) θα μπορεσει να τα διωρθωσει?

Μπορείς απλά να σβήσεις τον φάκελο "windows" και μετά να τρέξεις κάποιο προγραμματάκι που να καθαρίζει το registry από σφάλματα (εκτός αν ξέρεις να το κάνεις μονος σου). Αν μετά θες να τα ξαναεγκαταστήσεις προτείνω τα 7 που λεει και ο alxdjo. για αν μπουνε ως δευτερο προγραμμα λογικα νομιζω το δεχονται τα ubuntu, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Καλύτερα ρώτα παντως σε σχετικο φορουμ (π.χ. ινσομνια) γιατι δεν ειναι και τοσο σπανιο το προβλημα σου.

αν εχεις να μου προτεινεις προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια θα το σκευτω..

ακριβως επειδη δεν ειναι σπανιο, αλλα συνηθισμενο, το κανει ποιο δυσκολο, τοση ωρα γκουγκλαρω και δεν εχω βρει καμια "βατη" λυση (ακομη και στο site της microsoft..) :madtodeath::madtodeath: (ολο χαζομαρες γραφουν, για φορματ, για επανεγκατασταση των αρχικων, για οσους εχουν το cd των vista να πειοραξουν καποια πραγματα ή για οσους εχουν τη δυνατοτητα να μπουν στο λογισμικο πειραξουν καποια αλλα)

Α, ναι. να σου πω ματάσσε, ότι δε θα σβηστουν "ασχετοι" φακελλοι, αλλα ότι ειναι μεσα στο φακελο windows (ή και στους users αν θες να σβησεις) που μπορει να μη φιανεται με την πρωτη ματια (φακελλοι "downloads", "documents" επιφανεια εργασιας κ.α.) αν έχεις πράγματα εκεί θα σβηστουν (εγώ δεν έχω εκει και όλο το ξεχναω να το πω στους αλλους).

ναι το γνωριζω αυτο.. τη μετακινηση αρχειων δεν τη γλιτωνω :uhh:

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να βάλει ένα cd μίας οποιασδήποτε live διανομής και να πάρει όσα αρχεία μπορεί. Εγώ δεν θα πρότινα το Ubuntu ας που αλλα το gparted. Επειτα να επιλέξει οποιαδήποτε διανομή του αρέσει (και εδώ δεν προτίνω Ubuntu αλλα Fedora ή ακόμα και ArchLinux) και να δοκιμάσει.

δεν χρησιμοποιω linux.. δεν τα γνωριζω και δεν εχω σκοπο για την ωρα να τα μαθω μιας και δεν προλαβαινω(3η λυκειου).. οπωτε τα ubuntu που τα εριξα μια ματια, αφου φενονται βολικα για τον πατερα μου δεν μου πεφτει λογος

μαλον με βλεπω να ψαχνω cd των 7 ή καταφευγω στην λυση recovery-αρχικη μορφη..

#12 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 31 December 2010 - 17:18

Κριμα που εισαι σαλλονικα θα στο κοιταζα ευχαριστως.

Κοιτα επιδη τα βιστα και τα seven εινα ιδια στην πραξη απλα τα 7 ειναι καλυτερα Βιστα.
Σκεψου τα XP εχουν version number 5.1 ,ta vista 6.0 & ta seven 6.1
to Δισκακι τον vista/7 στο boot εχει μια παραθυρικη εφαρμογη repair.τρεχτω μηπως φτιαξει.Αμα κανεις upgrade και οχι format δεν διαγραφει τπτ.
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#13 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 31 December 2010 - 17:37

Ο Gbak έχει δίκιο όταν προτείνει ένα live cd/usb για διαδικασίες backup και επιδιόρθωσης.
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει λειτουργικό αν δεν το επιθυμεί, αλλά γιατί να μην εκμεταλλευτεί την ευκολία που του δίνει για να πάρει ένα backup;

#14 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 01 January 2011 - 09:51

Ο Gbak έχει δίκιο όταν προτείνει ένα live cd/usb για διαδικασίες backup και επιδιόρθωσης.
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει λειτουργικό αν δεν το επιθυμεί, αλλά γιατί να μην εκμεταλλευτεί την ευκολία που του δίνει για να πάρει ένα backup;


Έλα γιασου δεν εννοουσα να κάνει απαραιτητως install αλλά να κάνει ένα backup τα κυρια αρχεία με μία ειδικευμένη διανομη (live cd) για αυτη τι δουλειά. Μετά κάνει ό,τι τον φωτηση ο θεός. Η λυση με διαγραφη του φακέλου Windows και το registry cleaner απλά δεν θα δουλεψει, πρωτον γιατι το πρωτο δεν έχει κανένα νόημα στο να κάνει backup (και άρα είναι μία αχρηστη κίνηση, σχεδόν καταστροφικη) και δευτερο γιατι εφοσων δεν μπορεί να μπει στο λειτουργικό δεν μπορεί να καθαρίσει την registry. Λίγη λογικη και know-how απο το google θέλει δεν είναι δα και πυρινικη φυσικη.