Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 4 Ψήφοι

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5971 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 07 Απρίλιος 2019 - 23:08

Ξαναδα τη Ie Naki no Remi σε BD rip αυτη τη φορα.Το ειχα δει με χαλια ποιοτητα πριν 13 χρονια και η διαφορα ηταν τεραστια. Πραγματικο επος, τη βαζω ανετα στις τοπ 5 κορυφαιες διασκευες σε ανιματιον. Παντως η σειρα Ashita no Joe εχει μπει για τα καλα στο πετσι του Dezaki. Στο τελος αυτος ο Ματίας με τη γκριματσα και τη σταση του μου θυμισε Yabuki Joe. Το ιδιο και με το Takarajima λιγο μετα. Ο Capi ανετα ο κορυφαιος σκυλος επισης. Αυτη η πανδαισια χρωματων και οπτικων εφφε με παραλληλη κυλιση των φοντων, κανει τη σειρα ονειρικη. Νομιζω σε καμια αλλη σειρα δεν το χρησιμοποιησαν σε τετοιο βαθμο εστω και αν ηταν η πρωτη φορα που εφαρμοστηκε.
Γελασα βεβαια οταν αντι να βρουν χαρτη του 19ου αιωνα της Γαλλιας, βαλαν τον Ρεμι να δειχνει με το δαχτυλο του εναν καινουργιο οδικο χαρτη που φαινοταν αεροδρομια! Και επρεπε να βρω και πληροφοριες και αναλογια για τα χρηματα εκεινη την εποχη (φραγκα, σολ, πιστολια). Ενω και με τις λιρες τα μπερδεψαν. Μια λιρα Αγγλιας τοτε ηταν 25 φραγκα. Μαλλον εννοουσαν shillings που ηταν το 1/20 της λιρας. Τοτε τα νοικια και οι υπηρεσιες ηταν φθηνα, ενω τα τροφιμα και προιοντα οπως ρουχα ηταν ακριβα.


Παντως επρεπε να την ξαναδω. Τωρα βλεπω το hd remaster του Urashiman γιατι ετσι πως καταντησαν τα ανιμε να προμοταρουν τα μανγκα, σειρα δραση scifi 50 επεισοδιων δεν προκειται να βγει

#5972 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Απρίλιος 2019 - 16:40

Από τα ανοιξιάτικα τσέκαρα τα (σε fast forward)

 

  • Kimetsu no Yaiba - Η λέξη κακό είναι λίγη για να το περιγράψει. Τυπάς που προστατεύει την δαιμονική αδερφή του από τον σκληρό ντουνιά
  • Fairy Gone - Η Τανια των φτωχών
  • Carole and Tuesday - Με ό,τι νά 'ναι υπότιτλους, ασχολείται με ένα μέλλον όπου ο Άρης είναι κατοικήσιμος από ανθρώπους. Δυο μουσικοί σε μια μεγαλούπολη προσπαθούν να πετύχουν. Δεν συμβαίνει τίποτα συναρπαστικό αλλά είναι ωραίο που ζωγραφίσαν διάφορους σωματότυπους για τους και τις χαρακτήρες και γενικά η ιστορία έχει πλάκα αφού όλα είναι φουτουριστικά.
  • Gunjou no Magmel - Ένα όχι και τόσο φιλόδοξο shonen αλλά αυτά που κάνει τα κάνει καλά προς το παρόν


#5973 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 29 Απρίλιος 2019 - 00:16

Μέχρι στιγμής οι σειρές που έχω τσεκάρει σε αυτήν την season είναι όλες απογοήτευση.

Βέβαια, υπάρχει ένα κάρβουνο που είναι τόσο κάρβουνο που βλέπετε: Amazing Stranger.
phmava.php

#5974 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2019 - 23:01

Πέρα από Jojo που συνεχίζω έπιασα μόνο opm που ναι μεν ευχάριστο αλλά clear downgrade από 1η season και manga και επίσης το senko san να απαλύνει λίγο την καρδούλα μου.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#5975 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2019 - 22:22

Ξεκίνησα να βλέπω το Wise Man's Grandchild. Σκέφτηκα να κάνω thread, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι θα ένιωθα τύψεις αν το έκανα. Η σειρά είναι απλά τσόντα. Η λογική λέει όχι, αλλά τα ένστικτα του ανθρώπου μερικές φορές διαφωνούν.
phmava.php

#5976 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 17 Μάιος 2019 - 21:06

βλεπω Τζουμαρού από Animeclipse. Εκπληκτικό shonen του 80, σε εποχές πριν τα Ποκεμον, Ντιτζιμον, Γιουγκι και τα συναφή. Αν και συμμετεχει ο σκηνοθετης των Ποκεμον. Φαινεται αυτή η σειρά τον έκανε κατάλληλο.

Συνδιάζει Mecha, wrestling και υπολογιστές. Ειχα δει παλια μονο λιγα επεισοδια αλλά ποτέ όλη τη σειρά. Κριμα που μονο στην Ελλάδα και σε Αραβικές χώρες φαίνεται να είναι γνωστή και στην Ιαπωνια όχι τόσο.Υπαρχει και το manga 14 τομων αλλά ούτε καν στο mangaupdates δεν αναφέρει τον αριθμό. Στα αζήτητα δυστηχώς.

 

Είμαι στο 13ο επεισόδιο και έμεινα άφωνος! Γυμνή γυναίκα να κάνει μπάνιο σε σειρά shonen και να φαίνονται με λεπτομέρειες τα στήθη, πλέον δεν βλέπεις! Αναρωτιέμαι αν το δείξαν τότε και στην άθλια μεταγλώττιση. Αν το δείξαν, τότε υποκλίνομαι.



#5977 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Μάιος 2019 - 13:46

Από το original Getta Robo του 74:

 

Spoiler:

 

Γενικά τα παλιά άνιμε ήταν αρκετά πιο απενοχοποιημένα σε κάποια θέματα.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από MoRmEnGiL: 18 Μάιος 2019 - 13:47

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5978 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 19 Μάιος 2019 - 08:06

Από το original Getta Robo του 74:
 

Spoiler:

 
Γενικά τα παλιά άνιμε ήταν αρκετά πιο απενοχοποιημένα σε κάποια θέματα.


Ενας λογος που γενικα επεφτε κοψιμο στα dubs, πχ Majokko Megu chan που το ανεφερα στα op/ed. Θα θελα να τη μεταφρασουν ολοκληρη. Αυτη η σειρα ουσιαστικα ειναι η μητερα των μοντερνων magical girl ενω και στο fanservice επιρρεασε και αλλες σειρες και ειδη


Megu-Chan was not the first magical girl anime, but it has been described as the first modern anime series to fall into the genre. Initially overlooked as a minor effort due its relative obscurity following its airing in the seventies, it nonetheless formed a template on which many later scenarios were based. Significantly, many of the show's plot devices were recycled in the enormously successful Sailor Moon (Toei, 1992–1997) - indeed, two later episodes of Megu-chan were directed by Yuji Endo, who later became one of the chief episode directors on Sailor Moon - and echoes of Meg's tempestuous rivalries can be perceived in seinen parodies such as the Project A-Ko franchise. The "fan service" angle would turn up again in countless other future series, such as Gainax's Neon Genesis Evangelion.

The program's impact on Japanese popular culture should not be underestimated; thematic descendants include the entire magical girl genre, along with some degree of bishōjo, lolicon and hentai material. Megu's effect on Japan's burgeoning manga industry has yet to be documented, but considering the vast number of shōjo titles currently available, it is safe to assume that Majokko Megu-Chan's animated adventures must have inspired at least a few of them.

The series gained moderate recognition after it reached the European market (with the heroine's name Anglicized to Meg in the French dub, changed to Bia in the Italian, Portuguese, and Polish versions, and changed to Maggie in the Spanish dub), but remains largely unknown in the United Kingdom and the United States, as it has never been translated into English with the exception of fansubs of a handful of episodes. Outside Japan, the series achieved its greatest popularity in Italy in the early 1980s (as Bia - la sfida della magia, or Bia - The Magical Challenge); however, the Italian dub skipped nine of the 72 episodes (hence the reason why some sources list the series as consisting of only 63 episodes) and also made a few edits for content in the extant episodes. The undubbed episodes were fairly dark, most of them dealing with suicide. The edits made in the Italian version carried over into the Polish and Portuguese versions, which were adapted from the Italian and not from the original Japanese.



#5979 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 22 Μάιος 2019 - 22:05

Χαχα! Χαμπαρι δεν ειχα για τη σειρα του 80 Miss Machiko. Σα να βλεπεις ροδα, τσαντα και κοπανα σε ανιμε αλλα με καπως μικροτερες ηλικιες μαθητων. Ενα πραγμα που δεν μου αρεσε στην ταινια ηταν πως καναν φαρσες μονο σε αντρες καθηγητες. Εδω αντιθετα ξεγυμνωνουν, χουφτωνουν ή σηκωνουν τη φουστα της καθηγητριας ανα 10 δευτερολεπτα. Καταντα αυτο-παρωδια. Θα βλεπω αυστηρα 1 επεισοδιο την ημερα, πριν καουν τα εγκεφαλικα κυτταρα.Ακους εκει 95 επεισοδια για τετοια πλοκη, ενω σημερα σειρες με σοβαρη υποτιθεται πλοκη με το ζορι εχουν 12 επεισοδια!
Μακαρι να το εβαζε η ΕΡΤ εκεινη την εποχη. Θα γινοταν τα παιδια αριστοι μαθητες

#5980 thanos300693

thanos300693

    Starting...

  • Members
  • 15 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάιος 2019 - 19:22

μου πρότειναν το claymore το κατεβάζω sorry που δεν είμαι αρκετά ενεργός τώρα ξεμπέρδεψα με το μεταπτυχιακό ξαναείδα το yugioh να θυμηθώ τα παλιά !!!!!



#5981 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάιος 2019 - 21:34

Εγω ρε παιδιά αυτό το κλαιει μορ ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί αρέσει,είχα πάει να δω μερικά επεισόδια τότε και δεν τη μπαλεψα και πολύ.


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5982 thanos300693

thanos300693

    Starting...

  • Members
  • 15 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2019 - 10:22

πρέπει να σου αρέσει το setting ας πούμε εμένα το ergo porxy δε μου άρεσε 



#5983 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2019 - 14:05

πρέπει να σου αρέσει το setting ας πούμε εμένα το ergo porxy δε μου άρεσε 

 

 

ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΕΙΜΑΙ Κ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΘΡΩΠΑΣ :P


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5984 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιούνιος 2019 - 14:00

Κάτι πρέπει να γίνει ρε, κάθε φορά που θέλω να κάνω ρεπλάι σε ένα θρέντ πατάω το ριπόρτ κουμπί :P

Λοιπόν, μετά από αιώνες από τότε που βγήκε κλασσικά, έκατσα να δω το Eden of the East. Αρκετά καλό θα έλεγα, τιμάει τον τίτλο του noitaminA

Τώρα βλέπω τις ταινίες, οι οποίες όμως λόγο αλλαγής φορμάτ μου φαίνεται οτι έχουν narrative structural problems. Τέλος πάντων όταν τελειώσω και την δεύτερη θα επανέλθω.


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5985 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 05 Ιούνιος 2019 - 14:46

Θυμάμαι τη σειρά και τότε είχα βρει αρκετά προβλήματα, ιδίως προς το τέλος. Αν δεν ήταν το σχέδιο της Chica Umino, ούτε που θα ασχολούμουν.