Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Κουραμπιέδες ή μελομακάρονα? (The ultimate X-mas battle)


  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

Poll: Κουραμπιέδες ή μελομακάρονα; [2018] (12 member(s) have cast votes)

Κουραμπιέδες ή μελομακάρονα;

  1. Κουραμπιέδες (1 votes [8.33%] - View)

    Percentage of vote: 8.33%

  2. Μελομακάρονα (11 votes [91.67%] - View)

    Percentage of vote: 91.67%

Vote

#241 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 December 2017 - 10:07

Λοιπόν μετά τις χθεσινές κραιπάλες νομίζω κουραμπιές είναι το γλυκό που θες μετά από τόσο φαΐ. Επίσης είναι πολύ πιο ωραίος οπτικά πάνω στο τραπέζι μαζί με τους φίλους του για παρέα.

Χάνεσαι στο χιονισμένο από ζάχαρη άχνη τοπίο, με τις βαθιές κοιλάδες και τα ψηλά όροι που δημιουργούνται τυχαία από μία πιατέλα κουραμπιέδες.

Τα μελομακάρονα μοιάζουν σαν μελωμένα μπισκότα που έχουμε στην άκρη του τραπεζιού για τα παιδάκια που θέλουν να είναι τα πάντα σουπερ γλυκά. :dazed:


rsrGbGx.gif

#242 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 January 2018 - 10:35

Τελικό αποτέλεσμα για το 2017, νίκη στα μελομακάρονα:wet2:

 

b7ZlqbL.jpg


rsrGbGx.gif

#243 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 December 2018 - 10:13

Η μάχη και φέτος συνεχίζεται, ψηφίστε! Φέτος δεν έχω δοκιμάσει κουραμπιέ αλλά από μελομακάρονα δεν έχω μείνει ευχαριστημένος.

Περιμένω το χριστουγεννιάτικο τραπέζι για τους κουραμπιέδες.


rsrGbGx.gif

#244 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 23 December 2018 - 10:59

εγω επειδη παραδοσιακα τα φτιαχνουμε και τα 2 σπιτικα απο αυτην την σκοπια λεω μελομακαρονα μονο..ποιο ευκολα στην παρασκευη και αντεχουν ποιο πολυ....για γευση δεν το συζηταμε..το ενα ειναι μπισκοτο αμυγδαλου με αχνη ζαχαρη και το αλλο ειναι πανδεσια γευσεων να σκανε στο στομα σου.

φετος ομως απο την αλλη εφτιαξα κουραμπιεδες με ετοιμο μιγμα που βρηκα στο σουπερ μαρκετ(μυλοι αγιου γεωργιου η μαρκα αν θυμαμαι καλα)που το μονο που εκανα ηταν να βαλω λιγο βουτηρο και νερο στο μειγμα...και βγηκαν τελειοι...


αλλα αν το παμε με ποσοτητα ακομα και ετσι εχω φαει 5 κουραμπιεδες και 1000 μελομακαρονα φετος οποτε ακομα και ετσι τα μελομακαρονα κερδιζουν....


                                                                       


#245 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 December 2018 - 11:21

Xaxaxaxaxa, δυστυχώς αυτό είναι μια αλήθεια, με τους κουραμπιέδες έρχεται κάποια στιγμή μετά τον 2ο/3ο που λες νταξ δεν μπορώ άλλο.

Με τα μελομακάρονα από την άλλη αν δεν είναι υπερβολικά σιροπιαστά μπορείς να φας του κουτί ολόκληρο.

Βασικά έχω πεθυμήσει αυτά τα σοκολατένια του lidl, τέρμα φτηνιάρικα αλλά μιλάμε έτρωγα χωρίς σταματημό.

 

Τέλος υπάρχει κι αυτό !!!! Πηγαίνετε στο 27ο λεπτό.

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#246 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 December 2018 - 13:16

Φοινικια ρε!

#247 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 24 December 2018 - 11:00

nxEbzgO.jpg



#248 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 December 2018 - 11:13

Χαχαχαχα τέλειο!

 

Να πω ότι χτες δοκίμασα πρώτη φορά σοκολατένιο κουραμπιέ! 

Δεν του πάει με τίποτα, λες και τρως ένα μπισκότο με σοκολάτα!


rsrGbGx.gif

#249 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 25 December 2018 - 14:16

Μελομακάρονα με σοκολάτα.

 

Αναρωτιέμαι βέβαια πως θα ήταν οι βουτυράτοι κουραμπιέδες με σοκολάτα, δεν έχω φάει. Χμμμμ... λέτε να είναι game changer;


Edited by Gilmaru, 25 December 2018 - 14:17.


#250 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 25 December 2018 - 21:13

Δεν ξέρω τι λέτε εμένα μου αρέσουν τα μελομακαρονα με σοκολάτα.
phmava.php

#251 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 December 2018 - 13:54

Φέτος μελομακάρονα, γιατί απλά ήταν καλύτερα από τους κουραμπιέδες! NO HARD FEELINGS KOYRAMPIEDES!


rsrGbGx.gif