Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ελληνικό hip-hop


  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#1 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 14 December 2010 - 21:04

Ξέρω ότι έχω κάνει πολλά threads που αφορούν την μουσική αλλά δεν θα μπορούσα να μην γράψω κάτι για το ελληνικό χιπ-χοπ που ανθίζει σήμερα κυρίως στις νεανικές ηλικίες...
Η ''Ιστορία του ελληνικου χιπχοπ'' έχει ως εξής :

Το 1987 στο Βύρωνα δημιουργείται το πρώτο χιπ-χοπ συγκρότημα όπου κάνουν και τα πρώτα lives στην Ελλάδα...Ήταν οι πρωτοπόροι του είδους. Το πρώτο χιπχοπ συγκρότημα ονομαζόταν FF.C. (ελληνιστή : οχυρωμένη αντίληψη). Το 1991 πλέον έχουμε την ίδρυση του συγκροτήματος Active Member στο Πέραμα απο τον b.d. Foxmoor...Ενώ το 1992 ιστορική στιγμή για το ελληνικό χιπ-χοπ αποτελεί η δημιουργία του πρώτου ελληνικου χιπχοπ δίσκου απο του Αctive Member ονόματι ''Διαμαρτυρία'' ένας δίσκος που έβγαλε 500 αντιτοιπα και μοιράστηκε χέρι με χέρι.
Το 1994 δημιουργείται η πρώτη χιπ-χοπ δισκογραφική εταιρεία απο τον b.d. foxmoor...Ονόματι freestyle productions...μια δισκογραφική που μάζεψε συγκροτήματα, γραφφιτάδες και μαζί γράφανε στίχους και κρατήσαν ζωντανό το χιπ-χοπ. Μέσα σε αυτά τα χρόνια παρατηρούμε συγκροτήματα να είναι ενωμένα και να προσπαθούν να κάνουν γνωστό το χιπ-χοπ ''κίνημα''.
Το 1995 οι Αctive Member ήταν το πρώτο συγκρότημα χιπ-χοπ που μπήκε σε πολυεθνική εταιρεία την ''Warner''. Παρόλα αυτά εκείνη την χρονική περίοδο περίπου βλέπουμε τον διαχωρισμό της χιπ-χοπ σκηνής με την Low Bap μουσική που δημιούργησαν οι Active Member...Το αποτέλεσμα φανατισμός, κόντρα ''μισος''...και διάφορα μουσικά κομμάτια που κράζουν αντίθετα συγκροτήματα.
Παρόλα αυτά μετέπειτα πολλά συγκροτήματα βγάλανε δίσκους που άφησαν εποχή και έγιναν γνωστά...Οι Terror X Crew...βγάλανε δίσκο με αναρχικό-ακραίο στίχο ξεσηκώνοντας τα πλήθη...Οι Going Through βγάζουν τον δίσκο ''Αναζήτηση'' από πολυεθνική. Ενώ οι Ημισκούμπρια κάνουν την εμφάνισή τους στην χιπ-χοπ σκηνή προσελκύοντας αρκετούς οπαδούς. Περίοδος μεγάλης ακμής για την χιπ-χοπ μουσική ήρθε. Η μουσική αυτή στην Ελλάδα ανθίζει και προσελκύει πολύ κόσμο. Αποκορύφωμα το 1998 οι ''θρυλικοί'' Ζωντανοί Νεκροί γράφουν τον ιστορικότατο δίσκο ''Πρώτος Τόμος'' με ωμό στίχο προσελκύουν πολλούς νέους σε αυτήν την μουσική. Η ωμότητά τους όμως διχάζει αναπάντεχα την χιπ-χοπ. Μέσα στα κομμάτια τους άνοιξαν κόντρες με Active Member, Hmiz κλπ. μια κόντρα low bap vs hiphop που ακόμα καλά κρατεί και δεν έσβησε...
Και η παρακμή ξεκινά...Διαχωρισμός της χιπ-χοπ μουσικής...Από την μία Low Bap...Από την άλλη η ''κλίκα'' των FF.C. (η Δισκογραφική τους DustHeadz Click) από την άλλη οι σκληροπυρινικοι Ζωντανοί Νεκροι, Αλφα Γαμα και Terror X Crew να ανοίγουν κόντρες με όλους...Τα Ημισκούμπρια μόνα τους να κάνουν ότι ξέρουν καλά...Και αρχή του τέλους από τους Going Through βλέπωντας ότι δεν έχουν κοινό και πωλήσεις στρέφονται στην R&B και γίνονται αντικείμενου σχολιασμού και κραξίματος...Ο πλήρης εξευτελισμός και διαχωρισμός της ''φάσης''.
Η πλήρης κάθοδος συνεχίζεται : Διάλυση των ιστορικών συγκροτημάτων Terror X Crew, FF.C., Ζωντανοί Νεκροί, Άλφα Γάμα...στην συνέχεια το χαος...Δημιουργία του Family the label..Οι Going Through αποκτούν αρκετούς οπαδούς...Το Low Bap σε κάθοδο αλλα και ανοδο γενικώς σκαμπανεβάσματα...Και νέες κόντρες γενιούνται...Οι Βπεις ένας καινούργιο αρκετά καλό συγκρότημα τα βάζει με όλους...Κράξιμο-Βρίσμο-Κοντρα-Ξυλο σε συναυλίες...Μετά ο Μηδενιστής βρίζει και κράζει αδιάκοπα τον Νιβο και το Φαμιλυ....
Και πάμε στο σήμερα όπου παρατηρούμε ότι το χιπ-χοπ ανθίζει στην επαρχία και στον Βορρά πλέον...Οι LADOSE θεωρούνται το πλέον πιο επιτυχημένο συγκρότημα των τελευταίων χρόνων...Οι Απέχεις, Ο Λογος Απειλη, οι Ψυχόδραμα, τα Βόρεια Αστέρια και ο Μικρός Κλεφτης...δίνουν σήμερα πνοή στο χιπ-χοπ...δίνουν νόημα και βάζει στους στίχους τους...κάτι που πολύ από την παλιά ''σχολή'' του ελληνικού χιπ-χοπ (καταλαβαίνεται ποιους εννοώ) δεν έκαναν...''Οι κόντρες ευνοούν τους λίγους...'' ;)
Παρά τις κόντρες σήμερα το χιπ-χοπ ακούγετε και έχει προσελκύσει αρκετούς θαυμαστές/ιες κι αυτό δεν είναι τυχαίο...Σήμερα καλλιτέχνες όπως ο Ραψωδός Φιλόλογος, Ο Λόγος Απειλή...Οι απίθανοι Ladose...ο Εισβολέας, ο Τακι τσαν και ο Μικρός Κλέφτης το εκπρωσοπούν...Παρόλα αυτά ένα σεβασμό και ένα ευχαριστώ χρειάζονται φυσικά και οι παλιοί FF.C. που το έφεραν και έγραψαν απίθανο στίχο...Αυτό λοιπόν είναι το ελληνικό χιπ-χοπ με τις κόντρες του...με το κοινό του και την ιστορία του.

Κατ'εμαί αξίζουν και θαυμάζω και φυσικά ακούω : FF.C., Ψυχόδρμα και τα μέλη τους, Ladose, Ραψωδό Φιλόλογο...κλπ. Πιστευω οτι αξίζει σαν μουσική και δεν πρέπει να χαθεί.

Λοιπόν Ποια η γνώμη σας για το ελληνικό χιπ-χοπ..Ακούτε ? και πώς σας φαίνονται τα πράματα...Ευχαριστώ

Υ.Γ. Στο φορουμ υπήρχε κι αλλο ενα θεμα ''Ελληνικό HipHop'' όμως ζητάει ιστοσελίδες και σκοπός του δεν ήταν η ενημέρωση και η γνωμη σας για την μουσική...Αυτά από μένα..Ευχαριστώ..!! :puke:

Youtube Video


Youtube Video

Edited by Giorgosdbz, 20 March 2011 - 00:11.

"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#2 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 15 December 2010 - 00:02

ωραιο νημα παρε και ενα απο μενα :)
Youtube Video

EDIT: Και που λετε πηρα ενα χαρτακι απο τα rizla τα χθεσινα τσιγαρα με ζαλισαν ! xD
Ναι ναι αυτο
Youtube Video

Edited by LethalMike, 15 December 2010 - 00:09.

ezgif.com-resize.gif


#3 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 December 2010 - 00:16

εχω συγγενη στο Περαμα και εγω που γνωριζεται καλα με τους active member απο παλια και ασχολειται με χιπ χοπ.

τοτε αξιζε να ασχοληθεις, ηταν κατι φρεσκο. τωρα που οι τηλεοπτικοι σταθμοι προβαλλουν χιπ χοπ, μου φαινεται κατι δεν παει καλα

παραεγινε της μοδας

#4 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 15 December 2010 - 00:19

Spoiler:

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ :nod::nod::nod:

αν γινετε να βαζουμε τραγουδια αξιολογα, οχι απλα κραξιμο :riiight: (νταξυ και το κραξιμο ωραιο ειναι αλλα μη το γαμ..ουμε)
οριστε μερικα κορυφαια που εχω σταμπαρει εγω:
-anime related
Bong Da City - Mangekyou Sharigans
Spoiler:

Byaukugan
Spoiler:

γενικως bong da ciy εχουν πολυ καλα κομματακια (κυριως στιχους) θα βαλω και αλλα αργοτερα ^.^
- Ladose 4 γειτονιες
Spoiler:

- Bpeis - 40 wres prin (αρκετα γνωστο βαριεμαι να ψαχνω στιχους)
Spoiler:

- Solmeister Βραδια αξημερωτα (σχετικα αγνωστο κομματι, πολυ καλο, ost amelie)
Spoiler:

- Υπονοια Εκπυρσοκροτώ
Spoiler:


θα μπω αυριο μεθαυριο και για αλλα :hot:
edit: υπαρχει μεγαλο θεμα με την εμπορευματοποιηση του χιπ χοπ στη κοινωνια του, εχει μεγαλο ενδιαφερον να το ψαξεις..

Edited by matassos, 15 December 2010 - 00:30.


#5 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 December 2010 - 00:23

Ενα απο τα καλυτερα hip-hop συγκροτηματα της Ελλαδας (το καλυτερο της Θεσσαλονικης).



Το diss που εκανε ο Μικρος Κλεφτης στον Nivo ειναι ολα τα λεφτα.:hero:

Edited by Napster, 15 December 2010 - 00:28.


#6 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 15 December 2010 - 00:32

Ενα απο τα καλυτερα hip-hop συγκροτηματα της Ελλαδας (το καλυτερο της Θεσσαλονικης).



Το diss που εκανε ο Μικρος Κλεφτης στον Nivo ειναι ολα τα λεφτα.:hero:


Tι ειναι το diss ?
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#7 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 December 2010 - 00:38

Νομιζω, οταν τραγουδας και ταπωνεις εναν. Να η ιστορια. xD

Ο Nivo πηγε στον Μικρο Κλεφτη και του ειπε να κανουν μαζι ενα R&B videoclip (θα πληρωνοταν φυσικα ο Μικρος Κλεφτης) και ο Μικρος Κλεφτης αρνηθηκε φυσικα. Και εβγαλε αυτο το diss για τον Nivo απλα δεν λεει πως ειναι γι' αυτον. :P



#8 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 15 December 2010 - 00:39

παραεγινε της μοδας


So what?

Πρεπει ντε και καλα να ξεχωριζεις απ την μαζα και να το παιζεις too cool for school?
Αν η μουσικη σε ''διασκεδαζει'', φτανει. Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

Οσο για την χιπ-χοπ ακουω ελαχιστα.
Παρτε αλλο ενα anime related (Βασικα μονο οι τιτλοι ειναι anime related :P)
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=EtPQoZsD0h0[/YOUTUBE]

και ενα απ τα αγαπημενα μου.
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=m0lqI6fslzg[/YOUTUBE]


2bbd14fc.jpg


#9 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 15 December 2010 - 00:41

diss ειναι λιγο πολυ το κραξιμο xD, ε ολοι τον εχουν κραξει τον νιβο, αφου ο τυπος και οι going through εκαναν τα παντα για τα λεφτα.. θεωρουνται οτι προδοσαν τη χιπ χοπ..

οριστε ενα αλλο
giants dissing bong da city
Spoiler:


bong da city dissing giants
Spoiler:

(το οποιο ειναι και το πιο γνωστο τραγουδι των bdc, και νομιζω ειναι ξεκαθαρο πιο νικαει..)
(βεβαια αν εχω καταλαβει καλα ολα αυτα γινονται απο τους "οπαδους" των crew κυριως και οχι απο τα ιδια)

edit (διδιμακι σε προλαβα, το εβαλά πρωτος το byakuga, πανε δες και το σαρινγκαν xD)

#10 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 December 2010 - 00:46

Επισης, τωρα που ειπε για anime ο didimakia, να ενα ελληνικο hip-hop τραγουδι οπου χρησιμοποιησαν ενα τραγουδι (μελωδια) απο το anime του Rurouni Kenshin. :P


#11 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 15 December 2010 - 08:50

Που και που θα βάλω να ακούσω ελληνικό hip hop, όταν είμαι στο pc. FFC, Ladose, Rapsodos Filologos μ' αρέσουν από αυτά που ακούω στο you-tube.
Και όταν θέλω τίποτα κάφρικο Tus, αν και οι στίχοι του έχουν νόημα παρά τα βρισίδια.
Cool thread!:thumbup:

#12 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 December 2010 - 16:02

So what?

Πρεπει ντε και καλα να ξεχωριζεις απ την μαζα και να το παιζεις too cool for school?
Αν η μουσικη σε ''διασκεδαζει'', φτανει. Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.


δεν ειπα τιποτα για μαζα και διασκεδαση....

απλα υπαρχουν χιπ χοπ και χιπ χοπ.....

αλλο τι ακους εσυ ο ιδιος ή 100 ατομα μαζι και σας διασκεδαζει. δεν ειναι αυτο το θεμα.

#13 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 15 December 2010 - 16:42

Λοιπόν για να μαθαίνετε τι εστί σωστό hip-hop και με στίχο με πολλά μηνύματα παραθέτω τα εξής:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LiZwvB-ZoTk[/youtube]

και οι στίχοι που έκατσα και τους έγραψα

Ονείρων θαμώνες,πήραν τα αισθήματα μας,τους βάλαν κανόνες και τα βγάλανε στη γύρα σα πόρνες
να τα πηδήξουν ή να τα σκοτώσουν τι προτιμάς;
Στην Ελλάς του 2006 κάτσε π.... να φας
μπας και πας λίγο μπροστά,γιατί η ηλιθιότητα πλέον μαζεύει ποσοστά
και των ρεπόρτερ τα φλάς,καθώς γίνεσαι υπόδειγμα μόνο αν τα ακουμπάς
και αν ντύνεσαι ακριβά,γιατί η ωραία εμφάνιση έγινε το κλειδί στη πόρτα
που σε οδηγεί ψηλά,μιλώντας πάντα κοινωνικά,γιατί ηθικά παίζουν πολλά
άστο για άλλη φορά, ή βγάλε τον εαυτό σου ψεύτη,
νιώθεις άλλος μα το ίδιο πρόσωπο στον καθρέφτη
το ίδιο μυαλό απο άχυρο,περιμένεις κάθε μέρα μέχρι να σου ρίξουν άκυρο
και δε κουνιέσαι,δε μιλάς
πεθαίνεις ακριβώς όπως την ώρα που γεννιέσαι
μες τα αίματα,τώρα πια σε έμαθα και ξέρω πως για τα λεφτά ******** άνθρωπε με ευκολία
μου το'πε η ίδια η ζωή,δε το΄δα σε βιβλία,αυτά μου πρόσφεραν μόνο υπνηλία
έγινα λεία στα σχολεία,για να με καθηλώσουν σε θρανία,τόσα ανούσια χρόνια
να χάνω τον καιρό μου,με μοναδικό σκοπό να βγώ και εγώ στην ανεργία
νιώθω αηδία...γιατί σκοτώνεις με τόσο βάρβαρο τρόπο άλλο ένα παιδί σου κοινωνία;



Νύχτες κενές,το πλύθος αναπαύεται κάτω απο κρατικές απειλές, οι φωνές
σιωπηλές,σε μια όπερα του χθές χαμένη,η συνείδηση σαν φάντασμα να την κρατάει στοιχειωμένη
ποιός σύζυγος κοιμάται;πες μου τελικά τι μένει,στο πάτωμα ένα πιστόλι με μια κάνη καπνισμένη;
ποιός σύζυγος κοιμάται,απο κείνους,ζούμε και οι δύο αδερφέ μου στην πόλη του κτήνους
με νύχια και με δόντια,με χέρια και με πόδια,της ζωής κρατάμε σταθερά,ως τώρα τα τιμόνια
και αν κάπου φρένο πάτησα,τώρα βάζω μπροστά για όλα τα χρόνια που στο τίποτα χαράμισα
στα σχολικά κλουβιά,στρέφω το βλέμμα στην απάτη που παίζει παντού σε κάθε γειτονιά
είναι κάτι που θολώνει το μυαλό σου,και για να δεις καθαρά,πρέπει μάτια και αυτιά να κλείσεις
και να νιώσεις την αλήθεια να γυρνά,τριγύρω μας,και εμείς πλάτη γυρνώντας
τρέχουμε προς την εξέλιξη,γελά ο διάολος μαζί μας,γιατί πλέον το μίσος δε σταματά
για δες....όλα για τα λεφτά,παιδιά είναι ορφανά κι άλλα φορείς του AIDS
είπα δες...στα μάτια μου την κόλαση μέσα στην οποία περιφέρεσαι,πάψε να κλαίς
και ορκίσου πως στα δύσκολα,πλάι μου θα ματώσεις τις γροθιές σου,όταν οι πρώτες σφαίρες πέσουν
δε σου εγγυάμαι ότι όλοι θα αντέξουν,μα θα'μαστε εκεί μέχρι να μας ρίξουν κάτω ή να μας δέσουν
οι ουρανοί με δάκρυα θα βρέξουνε,στη γη θα πέσουν σφαλιάρες,σαματάδες,παπάρες
οι μαύρες πένες εκφοβίσαν τους πάντες,δίνουνε φως,να μας λείπει
εξάλου πότε επιβίωναν μέσα στο φως οι λύκοι;



Κοιτάς απο την άκρη της πόλης,στα φώτα που δίνουν ζωή σε ένα άψυχο τοπίο
κάνεις βουτιά στο κενό...και ξυπνάς,σου φαίνεται αστείο,το πόσο εύκολα μπορείς
και εσύ να ανατραπείς απο τους συνεχείς κραδασμούς
έχουν βουλώσει τα αυτιά σου,και δεν ακούς τίποτα πια,ούτε καν την καρδιά σου
που καμιά φορά ξεχνιέται και αναχτυπά,σταματά...μα ζεις για να δείς το μετά
τι επιφυλάσει μυστικά,ποτέ δεν φεύγω,για απο λίγη,δε πάω μακρυά
μα θα'θελα να μάθω στο σχολείο,πως να συμπεριφέρομαι πίσω απο κάγκελα
την έκανα...ξέχασε με τώρα....πες πως πέθανα,με φάγαν οι σκέψεις αυτές
ακούς φωνές,αρκεί να πιστέψεις αυτές,μέρα τη μέρα...λεπτό το λεπτό
γυρνάω με τον πλανήτη μου γύρω απο τον ίδιο μου τον εαυτό,να με γνωρίσω λίγο πιο καλά
απο ότι χθές,σσσ....μη μιλάς καταγράφεται κάθε λέξη που λες,και λέω..στου κόσμου τον πάτο
ονειρεύομαι πως επιπλέω,δε βλέπω τίποτα νέο,και αν υπάρχει κάτι που μας κάνει μοναδικούς
είναι οτι μας βγαίνει πηγαίο,ελεύθεροι κόβουμε βόλτες,πάνω-κάτω σε μια μεγάλη αυλή
δημιουργήσαμε ανάγκες,που αν θες να τις καλύψεις,κάπως θα κάνεις απάτες
στη ζούγκλα του μπετόν,που κάποιοι μπάτσοι την είδαν προστάτες,και οχι μπελάδες
όπου κοιτάς άγνωστες φάτσες,χωρίζοντας ανθρώπους απο ζώα,συχνά με βάση τις ράτσες ή το χρώμα
φυτρώνει ο ρατσισμός μέσα απο οποιοδήποτε κόμμα,και μολύνει
ακόμα και τους πιο δυνατούς σκοτώνει η ηρωίνη,ως μέτοχος αποδυνάμωσης,της ενεργούς
μασαχουσίνης,σε τρύπες και ονειρεύεται τα ψέματα,αυτών που έχουν την τελευταία κουβέντα
νήματα κινούν,δεμένα πάνω σε ένα σύμβολο,που πιστοί προσκυνούν
όσα και αν κόψεις,απο την αρχή θα αναπτυχθούν,έτσι μένουμε στάσιμοι
σε μια κατάσταση...γεννιόμαστε,πεθαίνουμε άσημοι,και μισούμε απο συμπαράσταση...


Κάτι πιο hardcore hip-hop τώρα

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Eyv_oV7TK-c[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DgTjb4EBbUw&feature=related[/youtube]


Σας παρακαλώ ακούστε τα και δείτε τι εστί HIP-HOP!!!

;)

όταν βρω χρόνο θα ποστάρω πιο πολλά!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#14 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 15 December 2010 - 16:44

παίδες τα diss είναι που κατέστρεψαν το χιπ-χοπ και οι ''κόντρες'' τους...γιατί πιστεύετε ότι οι FF.C. και οι Ladose δεν έχουν κόντρες?¨Γιατί πολύ απλά πήγαν (FF.C.) και πάνε (Oi Ladose)...Και πότε δεν είπαν κάτι κακό για κάποιον..Ενώ οι Ζωντανοί Νεκροί με τους άθλιους στίχους τους δημιούργησαν κόντρες...Όσον αφορά bong da city..έχω να πω ότι δεν αξίζουν...είναι μια ''μόδα'' και είναι για πιτσιρικαρία φαίνεται από τα diss τους και τις ''κόντρες'' που ανοίγουν...Έτσι δεν πάει το χιπ-χοπ μπροστά
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#15 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 15 December 2010 - 16:49

Και κάτι που έχει πολύ δυνατό στίχο !!!
Αφιερωμένο στον Aλέξη!

Youtube Video

Tiger-stock-blog-header.jpg