Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Red Line


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#16 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 August 2011 - 14:56

oντως καπου νιωθεις οτι μιαμιση ωρα ειναι ειναι ισως παρα πολυ για μια ταινια τετοιου ειδους.
Και εγω πριν τh δω ειχα την εντυπωση πως επροκειτο για ταινια μισης ωρας το πολυ.

Αν εξαιρεσεις ισως το σταδιο της προετοιμασιας στον ξενο πλανητη, τo υπολοιπο βλεπεται και δευτερη φορα.

Κριμα που δεν μαθαμε τι εγινε με τη μαχη του Funky Boy και του στρατηγου. το κοψαν αποτομα. Αφιερωμα στην ταινια Ναυσικα ηταν αυτη η σκηνη.

να εδειχνε ομως τετοια ταινια κανα Cine+ δεν θα μου επεφτε ασχημα.

Απο τις λιγες ταινιες που οι διαλογοι τελικα δε μετρανε καθολου. Αφηνεις το animation να μιλησει. Και βουβη ταινια να ηταν θα την εβλεπα.

#17 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 18 August 2011 - 15:09

Βουβή παίζει νάταν καλύτερη indeed. :P
Τα λόγια είναι φτώχεια στη συγκεκριμένη ταινία..

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#18 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 August 2011 - 16:52

Kαι tribute στο Spirited away υπήρχε με αυτόν τον χαρακτήρα. :)

Tα αστεία περί βουβής ταινίας είναι κομματάκι υπερβολικά. Action ταινία ήταν μεν χωρίς κάποιον ιδιαίτερο προβληματισμό αλλά χαζή δεν ήταν. :)

#19 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 18 August 2011 - 22:41

Το είδα κι εγώ. Για το animation δεν χρειάζεται να πω κάτι τα σπάει. Τώρα η υπόθεση δεν ήταν κάτι αξιόλογο και γενικώς αν δεν είχε αυτό το animation θα είχα ξενερώσει. Απλά είναι από τις περιπτώσεις που αξίζει να τις δοκιμάσεις έστω και για το eye candy. Παρόλα αυτά δυστυχώς αυτή η ταινία δεν θα διαπρέψει, ούτε θα μείνει για καιρό ακριβώς επειδή δεν είχε το ανάλογο story. Αν τα πήγαινε καλά και εκεί τώρα θα μιλούσαν όλοι για αυτήν.

Τέλος πάντων, ήταν κάτι διαφορετικό από αυτά που έχω συνηθίσει να βλέπω.
phmava.php

#20 Keiki

Keiki

    Your average weirdo

  • Members
  • 280 posts

Posted 19 August 2011 - 11:32

Μια απο τα ίδια κι εγώ, πολύ καλή στον τεχνικό τομέα, το σενάριο υποτυπώδες και αδικαιολόγητα μεγάλη διάρκεια που κάνει το rewatch απαγορευτικό. Δεν είναι κακό για λίγο χαβαλέ και eye candy, απλά το ξεχνάς την άλλη μέρα.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#21 johntheo95

johntheo95

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 19 August 2011 - 12:37

ρε παιδες απο που το ειδατε,το κατεβασατε ή streaming?
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

Posted Image

#22 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 August 2011 - 12:44

Ένα σωρό releases βγήκαν, DVD-720p-1080p πάρε ότι θες.
Check tokyotosho torrents...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#23 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 20 August 2011 - 01:45

Αναρωτιόμουν τι μου θυμίζει αυτό το κομμάτι:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=bHxpADXVZ-A[/media]

Και τελικά νομίζω πως μου θυμίζει αυτό:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=PhRa3REdozw[/media]

:P
phmava.php

#24 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 29 August 2011 - 08:41

Τα πρώτα 20 λεπτά της ταινίας ήταν απίστευτα βαρετά σε σημείο που χρειάστηκε να το κλείσω σκοπεύοντας να το δω σε επεισόδια.

Τελικά το υπόλοιπο της ταινίας ήταν πολύ καλύτερο και θα το ξανάβλεπα και 2η φορά. Δεν είναι καθαρό racing movie (τους αγώνες που υπάρχουν μόνο κανονικούς αγώνες δεν τους λες), έχει όμως ένταση και οι χαρακτήρες του σε τραβάνε. Πέρα από αυτό έχουν δημιουργήσει έναν απίστευτο κόσμο sci-fi-μουρλοκομείο, σε σημείο που να χαίρομαι να κοιτάω την οθόνη μόνο για τις μούρλες που γίνονται και για το animation. :kakaka:

That said, μην περιμένετε κανένα τρομερό βάθος στην υπόθεση, ή κάποια πλοκή με αγωνία, ή βαθύτερα νοήματα. Η ταινία είναι ένα πολύ καλό funwatch, nothing more, nothing less. Αλλά εμένα μου έφτασε. ^^

15fkk04.jpg


#25 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 02 September 2011 - 23:00

Τελικά ήταν καλύτερο απ' ότι περίμενα το τελευταίο 40λεπτο με τον αγώνα. Απλά ήθελε να το δεις ξεκούραστος κι όχι μετά από δουλειά. (damn it I must pick watching hours better)
Μάλλον γι' αυτό δεν την πάλεψα την πρώτη φορά να το δω όλο μαζί... Τουλάχιστον έκλεισαν την ταινία decently.

Σε κάθε περίπτωση καλό watch για το eye candy και τον ήχο, αλλά μην περιμένετε πολλά, και η κοιλιά στη μέση δεν βοηθάει πολύ.
Δεν νομίζω να το ξαναδώ για μια προβολή ήταν.

Πάντως μακάρι να είχαμε συχνότερα τέτοια ποιότητα στο animation και γενικότερα τέτοιες παραγωγές. Αλλά που τέτοια τύχη...

PS : Oh well, τουλάχιστον έχουμε και το mardock scramble φέτος κάτι είναι κι αυτό.

Edited by Radagast, 20 September 2011 - 20:06.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#26 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 September 2011 - 11:24

η ταινια παντως πατωσε στην Ιαπωνια. καλυτερα τα πηγε στο εξωτερικο.

κριμα....

#27 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 20 September 2011 - 11:36

Δεν είναι και να απορείς... τέτοιο char design και στυλ, μόνο σε western audience, δίνει καλές εντυπώσεις απ' ότι φαίνεται.

Πάντως σε πολλά non-asian φεστιβάλ είχε κάποια επιτυχία το redline.

Όπως στο Montreal π.χ., που τσίμπησε και ένα βραβείο:
http://www.animenewsnetwork.com/news/2011-08-13/redline-wins-fantasia-audience-award-for-animated-film

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#28 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 20 September 2011 - 11:40

Ήχος/σχέδιο/animation ήταν υπέροχα. Δε χόρταινα να το βλέπω. Αλλά έπρεπε να την κάνουν full length ταινία; Αφού ήταν ξεκάθαρο ότι δεν το σήκωνε. Πολύ πιο απολαυστικό θα ήταν ως OVA.
Στα πρώτα 20 λεπτά κοίταξα να δω πόσο μένει ακόμα, και ήμουν στο όριο να την κλείσω όταν είδα πόσο απέμεινε. Τελικά όμως βαριόμουν πολύ και ήξερα ότι άμα τη σταμάταγα δε θα την ξαναέβλεπα ποτέ, οπότε την είδα όλη μαζί σερί.

Γενικά δεν είχε κάτι που να με ενόχλησε, πέρα από το μήκος της.

Posted Image


#29 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 20 September 2011 - 12:07

Συμφωνώ και νομίζω πως γύρω στη "1 ώρα διάρκεια" θα ήταν ok.
Το πιο βαρετό σημείο της ταινίας μου φάνηκε απ' το 20-30 ως το 50-60 λεπτό περίπου...
H μέση δηλαδή... But maybe it's just me. :P

Στα θετικά πάντως ότι είχαμε/έχουμε ιδιαίτερα αξιόλογους τίτλους φέτος (ειδικά ταινίες) από απόψη παραγωγής/animation. Πάντα τέτοια...

Edited by Radagast, 20 September 2011 - 20:07.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#30 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 20 September 2011 - 16:06

w00t! Had no idea about this. Thx for the feedback people

Posted Image