Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Red Line


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 27 September 2010 - 19:51

Red Line

Posted Image

Mια από τις πιο πολυαναμενόμενες ταινίες του studio Madhouse επιτέλους θα κάνει την πρεμιέρα της σε Αμερική κι Ιαπωνία στις 9 Οκτώβρη 2010. Ο λόγος για το Red Line, ένα action/sci-fi/racing υπό την σκηθεσία του Takeshi Koike τ' οποίο αποτελεί side story του Trava - Fist Planet ( http://www.anime.gr/forums/showthread.php?p=432073#post432073 ) και τ' οποίο εκ πρώτης όψης θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ένας φουτουριστικός συνδυασμός Hot Wheels με Fast and Furious με μια πινελία Dead Leaves. Αμ μη τι άλλο από άποψης animation και σχεδίου δείχνει εντυπωσιακό (ό,τι θα περιμένες κάνεις, δηλαδή, από ένα κορυφαίο studio όπως την Madhouse). Περισσότερες πληροφορίες θα διαβάσετε στα παρακάτω links:

http://www.animationmagazine.net/article/10756
http://www.liveforfilms.com/2010/08/24/redline-racing-anime-due-out-in-october/
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=6456

Iδού μερικά trailes για να πάρετε μια γεύση:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=pppdENbOWM4&feature=player_embedded[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=j9fhQVMzlC0&feature=related[/media]

Eπίσημη Ιστοσελίδα:
http://red-line.jp/index.html
Eπίσημο Κανάλι στο YouTube:
http://www.youtube.com/user/REDLINEofficial

#2 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 27 September 2010 - 20:04

Άντε αμήν και πότε... Ούτε θυμάμαι από πότε το περιμένω...

Αυτές οι ταινίες είναι a breath of fresh air, μεταξύ των απείρων harem/ecchi/general action τίτλων που βγαίνουν per season...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#3 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 27 September 2010 - 20:09

σκηνοθεσια Koike Takeshi, σκηνοθετης του αξεπεραστου Bloodlust...
την περιμενω σαν τρελος την ταινια. αν κρινω απο την παλαβομαρα του Trava, εδω θα εχουμε αλλα επιπεδα...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#4 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 27 September 2010 - 21:19

Actionια με γαμάτο animation και την ιδανική δόση τρέλας:kill4u:

#5 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 September 2010 - 21:26

Πολυ ωραιο φαινεται. Το περιμενω εδω και κατι μηνες.

#6 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 28 September 2010 - 00:23

σκηνοθεσια Koike Takeshi, σκηνοθετης του αξεπεραστου Bloodlust...
την περιμενω σαν τρελος την ταινια. αν κρινω απο την παλαβομαρα του Trava, εδω θα εχουμε αλλα επιπεδα...


Όχι και σκηνοθέτης bloodlust μην λέμε χοντράδες. :P :blurah5:
Απλα ένα μικρό ρόλο είχε στο setting στο key animation στο bloodlust όπως και πολλοί άλλοι animators...

Μην ξεχνάμε τον αξεπέραστο κατ 'εμέ Cult σκηνοθέτη Yoshiaki Kawajiri όχι τπτ άλλο. ^^ :thatsit:

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#7 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 28 September 2010 - 07:38

Όχι και σκηνοθέτης bloodlust μην λέμε χοντράδες. :P :blurah5:


αμα ξαναμπω anidb για πληροφοριες να με βρασεις XD
:sigh2:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#8 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 August 2011 - 03:19

It's out. Σε torrent των περίπου 7GB στο Tokyotosho. >.< Οκ εγώ δυστυχώς δεν έχω αρκετό disk space at the moment και θα περιμένω κάποια πιο μαζεμένη έκδοση αλλά οι υπόλοιποι που μπορείτε τρέχτε.

#9 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 11 August 2011 - 07:20

Εχμ 7 να είναι οι ώρες τους? Θα περιμένω και εγώ εννοείται :P

Πρέπει να έχω δει το Trava για να το δω αυτό?

xbJ3b2w.jpeg


#10 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 11 August 2011 - 10:17

Πρέπει να έχω δει το Trava για να το δω αυτό?


Αμφιβάλλω.
Θα περιμένω και γω εννοείται. Θέλουμε καλά subs και αξιοπρεπές 720p. :P
Περιμέναμε που περιμέναμε 1-2 χρόνια να βγει, τι να πούνε λίγες βδομάδες ακόμα;

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 August 2011 - 16:59

Bγήκε DVDRip από umee. 1,4 GB ορμάτε. :D

#12 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 12 August 2011 - 17:12

Αυτά είναι. Το animation πάντως λένε στο συγκεκριμένο αγροτεμάχιο, ξεπερνάει κάθε φαντασία.. Να και κάτι που θα αξίζει σίγουρα και σε bluray.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#13 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 August 2011 - 23:13

απιστευτη ταινια πραγματικα!

αν ειναι αυτο που νομιζω.....

Miki Todoroki!

Λετε να σχετιζεται με το γνωστο συνθετη; αν ναι τοτε ειναι απο τις πιο ξεκαρδιστικες νυξεις που μονο οι Ελληνες καταλαβαινουν....

#14 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 August 2011 - 03:27

Bγήκαν και τα Blue Ray rips και απορώ που μόνο εγώ και ο Petran έχουμε καθίσει να την δούμε μεχρι στιγμής.

Η ταινία είναι πραγματικά απίστευτη. Η επικούρα η ίδια. Αν μoy άρεσε μία φορά το Tailenders το οποίο είχα δει πριν από κάτι μηνες αυτή η ταινία μoy άρεσε 100. Γρήγορη δράση, απίστευτο animation (το οποίο αν δεν απατώμαι είναι Hand Drawn) γέλιο, τρέλα κορδέλα και ένας απίστευτος πρωταγωνιστής με το όνομα JP (as in JaPan maybe?) . Όταν λέω ότι είναι πανέμορφη οπτικά δεν υπερβάλλω. Το art που άλλες ταινίες και σειρές χρησιμοποιούν για promotion και για illustrations αυτή η ταινία το έχει σε κάθε σκηνή βελτιωμένο*10. Όλα αυτά συνοδευόμενα από ένα απίστευτο soundtrack (τρέχετε να το κατεβάσετε).

Γενικά η ταινία αυτή είναι από εκείνες που γυρίζονται μία φορά στην δεκαετία. Και αυτό γιατί για κανέναν λόγο δεν στοχεύει να πουλησει. In fact αν το καλοσκεφτεί κανείς είναι σαν οι δημιουργoί να είπαν " Άντε *beep* fandom με τα moe σου, τα πλοκάμια σου, τα yaoi σου, και τα βρακιά σου, τώρα θα κάνουμε κάτι όπως αρέσει σε εμάς για όσους μπορούν να το εκτιμήσουν. Και σ'όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε". Και όπως ήταν λογικό πάτωσε στην Ιαπωνία :P.

Anw πάω να την ξαναδώ. XD

#15 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 18 August 2011 - 09:01

Εμένα πάλι όσο μου άρεσε οπτικά και γενικά στον τεχνικό τομέα, τόσο αδιάφορη μου φάνηκε σε σενάριο και pace. Μετα βίας την βλέπαμε με ένα φιλαράκι μέχρι που στο τελευταίο μισάωρο μας κούρασε, μας 0νισε το ενδιαφέρον, και τελικά την παρατήσαμε. Ίσως την τελειώσω μια απ' τις επόμενες μέρες. Σημειωτέον πως ο φίλος ήταν action-animation fan και πάλι δεν άντεξε.

Δεν ξέρω τι μου λέτε εσείς, αλλά όσο και να θέλω να παραβλέψω το σενάριο και τους διαλόγους σε ένα τόσο όμορφο οπτικά και ακουστικά τίτλο, απλά δεν μπορώ. Αδιάφορο at best και με τίποτα που να με κράταγε ως το τέλος. Κάτι του έλειπε αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω.

Είμαι υπερβολικός; Ίσως.
Απλά περίμενα κάτι καλύτερο στην κατηγορία του. Τουλάχιστον το dead leaves και το Tailenders, αν και μικρότερα, μου κράταγαν περισσότερο το ενδιαφέρον ώστε να τα δω ολόκληρα...

Rewatch με την καμία κι ας ήταν χάρμα οφθαλμών τo animation.. Κατεβάστε το OST αν θέλετε.

Edited by Radagast, 18 August 2011 - 15:10.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler: