Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Anime και ο περίγυρός σας


  • Please log in to reply
947 replies to this topic

#1 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 11 July 2006 - 14:18

Τι λένε οι δικοί σας για τα anime (φίλοι,πιο κοντινοί φίλοι,γονείς κτλ.)Πείτε και καμία παράξενη ή αστεία εμπειρία,που εχετε ζήσει σχετικά με το θέμα.
Αναθεματισμένα greeklish δυσκολεύομαι να σας ξεπεράσω. . . . :mad2:
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#2 Deamon

Deamon

    Anime Amateur

  • Members
  • 77 posts

Posted 11 July 2006 - 14:31

εμένα η μάνα μου

- Γκοτζάμ γάϊδαρος και βλέπεις ακόμη παιδίκα...

:ninja:
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#3 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 11 July 2006 - 14:48

To έστειλα στο παραδίπλα thread λόγω θεματολογιας.... ;)

Πάντως, τόσα χρόνια τώρα οι δικοί μου τα παράτησαν...τους έκανα subvert μάλιστα... :twisted:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#4 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 11 July 2006 - 15:52

H δική μου γνώμη είναι οτι απλά οι περισσότεροι γονείς δν ξέρουν που πάνε τα 4 διότι κάθονται όλη μέρα στην τηλεόραση και βλέπουν (ειδήσεις??).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Παρακάτω θα σας διηγηθώ μια πρόσφατη ιστορία.... :cry: :cry:

Βλέποντας μια μέρα AIR και έτοιμος να βάλω τα κλάματα σκάει μούρη ο παΤΕΡΑΣ μου στο δωμάτιο κ εκεί μες την αγωνία μου πετάει το εξής: (διάλογος)

-Πάλι βλέπεις μικυ μάους?
-Δεν είναι μίκυ μάους ( :x: :x: :x: )
-Ε, τι είναι τότε..... κ εγώ έβλεπα μικρός οταν ήμουνα αλλα είσαι 18 χρονών γάιδαρος... (τι θα έλεγε mr. Dante ή φίλτατε Musashi αν ήμουν στην θέση σας?)........ 8)
-Αυτό που βλέπω λέγεται άνιμε και είναι δραματική σειρά.... (ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ Γ... :x: :x: :x: )
-Ε εντάξει ρε παιδί μου και η μικρή λουλου ήταν κοινωνικό αν το πας έτσι...
(ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΤΥΠΟΣ???)
------------------------------------------------------------------------------------

Anyway μετά απο πολύωρο πρίξημο τον έβαλα να κάτσει να δεί λίγο... αλλα και πάλι χλωμό :rip: Μου είπε οτι ξέχασε να διαβάζει αγγλικά... (ΕΛΕΟΣ)
Την επόμενη μέρα ήρθε η ξαδερφούλα μου που είναι 12 χρονών pre lower φάση και έπιασε το νόημα με την μία..... ΠΟΥ? Στο AIR....
:despair: :despair: :despair: :despair: :despair: :despair: :despair: :despair: :despair: :despair: :despair:

AYTA............. :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#5 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 11 July 2006 - 18:08

Εμενα οι γονεις μου δεν μου λενε τιποτα και απο τους φηλους δεν το ξερουν και πολλοι οτι βλεπω anime.

Neji_igore:

Την επόμενη μέρα ήρθε η ξαδερφούλα μου που είναι 12 χρονών pre lower φάση και έπιασε το νόημα με την μία..... ΠΟΥ? Στο AIR...


μην σου φαινεται περιεργο πολλες φορες δεν παιζει ρολο η ηλικια για το τι αντηλαμβανετε ο αλλος.

#6 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 11 July 2006 - 18:36

Οι γονείς μου:έστασες στην τρίτη λυκελιου και ακομη να ωριμάσεις!!Αλλα τέτοιο μυαλο που έχεις να δούμε αν με τα anime θα περάσεις στο Πανεπιστήμιο.Είσαι μωρό!!!

Οι περισσοτερες φίλες μου:Πωπω αυτά τα anime!(ειρωνικό ή αμηχανο γελάκι...)

Η κολλητή μου:Η μόνη anime fan σε όλο το σχολείο(αυτή και η αδερφή της doom_angel) εκτός από εμένα και το αδερφάκι μου. :kakashithumbup:

O καθηγητής της λογοτεχνίας(αφού του εδωσα να δει μερικα επεισοδια απο Evangelion):Αυτό που μου έδωσες να δω είναι σαν όνειρο!!!(με το παθιασμένο-καλλιτεχνικό style του,δλδ όταν εκτιμα κατι και είναι ενθουσιασμένος)
Σημείωση:Είχε δει μονο 4-5 επεισοδια εκεινη τη στιγμή.Αν δει και τα υπολοιπα... :clap: :clap:

#7 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 11 July 2006 - 18:44

Αποφασισα μια μερα να κανω ολονυχτια... Ξυπναει ο πατερας μου να παει στο μπανιο κ επειδη το ειχα τερμα ενταση (το δωματιο μ ειναι μακρια απο εκει κοιμουνται) ακουει τα japanese... Ερχεται μεσα κ το τι ακουσα δεν λεγετε, μου επεσαν τα μαλλια! ''Καλα ρε 17 χρονων μαντραχαλος καθεσαι κ κοιτας παιδικα? Αντε βγες εξω καμια βολτα να βρεις καμια γκομενα κ αστα αυτα'' (3κ30 τα μεσανυχτα παντα). Κ συνεχεια το πρωι. Δεν ειχα κοιμηθει ακομα κ ακουω τους γονεις μου να συζητανε, ''ο παυλος γιατι ειναι κουρασμενος τον τελευταιο καιρο?'' '' γιατι καθεται μεχρι το πρωι και κοιταει κατι βλακιες ιαπωνικα!''
Κ πολλα αλλα... απλα οταν μπαινει στο δωματιο καποιος οταν βλεπω ανιμε παταω pause... Ποτε δεν βλεπω οταν ξερω οτι εχει κινηση. Ευτυχως που με αφηνουν απολυτα ελευθερο απο την 6η δημοτικου κ δεν μου απαγορευσαν τπτ :hehe:
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#8 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 11 July 2006 - 18:46

Hmm... καλό θεματάκι nordox. Εμένα προσωπικά οι περισσότεροι φίλοι μου δείχνουν αδιαφορία μετά από τόσο καιρό. ¶λλους πάλι τους έχω βάλει στο παιχνίδι. 8) (και μαλακία μου απο τη μια XD Ένας φίλος μου ταλέντο στο κικ μπόξινγγ με απειλούσε αν δεν του φέρω Anime οτι θα με χειροτονισει... XD). Η μάνα μου είναι τόσο off που ίσως δεν ξέρει καν ότι βλέπω ¶νιμε τόσο μανιοδώς παρά το πολύωρο πρίξιμο XD Ο πατέρας μου πάλι θα πιστεύει ότι έχουν ήτε πολύ ανώριμο υλικό ήτε το αντιθετο αλλα γενικά ακραίες περιπτώσεις... Ο.ο
Το μεγάλο σπάσιμο είναι με άλλους γνωστούς. Ξέρουν ότι μου αρέσουν τα Πόκεμον και επιρεασμένοι από το ¶νιμε του, ότι Animation και να δουν λένε "Ο Πίκατσου" και τέτοια... Καταρχίν ποιό είναι το πρόβλημα με τον Πίκα? :@ Και πέρα από αυτό... η Χαρούχι δεν ειναι Πίκατσου :@

oR4yYRl.gif


#9 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 11 July 2006 - 20:33

Παίδες, εμένα η μάνα μου κι ο πατέρας μου τα αποκαλούν μεν μίκυ μάους δεν ασχολούνται όμως δε. Αν κι η μάνα μου σε περίπτωση που ξερε αγγλικά ότι στοίχημα θέλετε θα χε δει ότι έχω και δεν έχω!!! :bleh:
Όσο για τους φίλους μου λίγο πολύ όλοι γνωρίζουν γιατί πρόκειται και σε όλους αρέσουν!!! :rolleyes:

Posted Image



#10 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 11 July 2006 - 21:38

Εγώ πάντως παλιότερα έβλεπα dragonball μαζί με την μάνα μου.Της άρεσε και αυτής! ! ! !Τώρα όμως που μεγαλωσα και φευγω για πανεπιστήμιο :bye2: και επειδή εχω αρχίσει τελευταία να ασχολούμαι πολύ με τα άνιμε χαρη στο adn :respect: εχω ακούσει του φούστη το κύρηγμα.Για πείτε μου είναι υπερβολικό να καθεσαι από τις 12 το μεσημέρι μεχρι τις 5 το απόγευμα στο pc σου(να βλέπεις άνιμε και να σερφάρεις)???Τα έχω παιξει παίδες και παιδούλες.Μάλλον με αγαπάνε πολύ :despair: Παρεπιπτόντως το εψαχνα παντού το θέμα αλλά δεν το έβρισκα(θεώρησα οτι το σβήσατε :rolleyes2: )Dante-san.Αχ αχ αχ τώρα που θα παρω laptop εχει ολονύκτιους τηλεμαραθώνιους με gundam και άλλες επιθυμητές σειρές......
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#11 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 11 July 2006 - 23:15

Αποφασισα μια μερα να κανω ολονυχτια... Ξυπναει ο πατερας μου να παει στο μπανιο κ επειδη το ειχα τερμα ενταση (το δωματιο μ ειναι μακρια απο εκει κοιμουνται) ακουει τα japanese... Ερχεται μεσα κ το τι ακουσα δεν λεγετε, μου επεσαν τα μαλλια! ''Καλα ρε 17 χρονων μαντραχαλος καθεσαι κ κοιτας παιδικα? Αντε βγες εξω καμια βολτα να βρεις καμια γκομενα κ αστα αυτα'' (3κ30 τα μεσανυχτα παντα). Κ συνεχεια το πρωι. Δεν ειχα κοιμηθει ακομα κ ακουω τους γονεις μου να συζητανε, ''ο παυλος γιατι ειναι κουρασμενος τον τελευταιο καιρο?'' '' γιατι καθεται μεχρι το πρωι και κοιταει κατι βλακιες ιαπωνικα!''
Κ πολλα αλλα... απλα οταν μπαινει στο δωματιο καποιος οταν βλεπω ανιμε παταω pause... Ποτε δεν βλεπω οταν ξερω οτι εχει κινηση. Ευτυχως που με αφηνουν απολυτα ελευθερο απο την 6η δημοτικου κ δεν μου απαγορευσαν τπτ :hehe:


Και εμένα ακριβώς το ίδιο πράγμα γινόνταν.Κάθε βράδυ που ερχόντουσαν στον δωμάτιο μου και με έβλεπαν να βλέπω anime έλεγαν ότι είναι για μωρά και ότι έτσι δεν θα ωριμάσω.Τώρα τους φίλους μπορώ να τους αντιμεπίσω.Κάθε μέρα τους πρίζω οπότε και αυτοί στάματησαν να κοροιδεύουν ότι είναι παιδικά και ότι είναι για τα μωρά. ;)
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#12 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 11 July 2006 - 23:39

''Καλα ρε 17 χρονων μαντραχαλος καθεσαι κ κοιτας παιδικα? Αντε βγες εξω καμια βολτα να βρεις καμια γκομενα κ αστα αυτα'' (3κ30 τα μεσανυχτα παντα).

δικιο εχει ο πατέρας σου :bleh: :lol:

Εμενα πάντως δεν μου λένε τιποτα,βασικα δεν πρέπει να το ξέρουν οτι βλέπω μιας και οταν ειναι κλειστη η πόρτα του δωματίου μου πάντα χτυπάνε(να και ενα καλο 8D )

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#13 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 14 July 2006 - 14:46

emena oi goneis mu ektos tu oti de mu lene tpt merikes fores me exun rotisei ti einai ayta pu vlepo kai apla tus exo eksigisei th diafora( to poso tus episa vevaia den to ksero)
oi filoi, osooi to kserun, apla den endiaferode.
kai ena akiro pu mu eixe simvei prin kairo:
perpatusa sto dromo me 2 files mu opou kai ton dio exo to msn kai to efere h kuveda gia to nick mu sto msn(ssj4_goku), kai mu kanei h mia 'exei kamia sxesh me ton goku apo to dragonball?' kai petagete kai h alli kai leei 'yeah o sogoku!'
gyrnao kai tis koitao kai tis 2 ekeinh th stigmh kai ekana to mono p borusa...stayrokopithika :P
Posted Image

#14 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 14 July 2006 - 16:00

Αποφασισα μια μερα να κανω ολονυχτια... Ξυπναει ο πατερας μου να παει στο μπανιο κ επειδη το ειχα τερμα ενταση (το δωματιο μ ειναι μακρια απο εκει κοιμουνται) ακουει τα japanese... Ερχεται μεσα κ το τι ακουσα δεν λεγετε, μου επεσαν τα μαλλια! ''Καλα ρε 17 χρονων μαντραχαλος καθεσαι κ κοιτας παιδικα? Αντε βγες εξω καμια βολτα να βρεις καμια γκομενα κ αστα αυτα'' (3κ30 τα μεσανυχτα παντα). Κ συνεχεια το πρωι. Δεν ειχα κοιμηθει ακομα κ ακουω τους γονεις μου να συζητανε, ''ο παυλος γιατι ειναι κουρασμενος τον τελευταιο καιρο?'' '' γιατι καθεται μεχρι το πρωι και κοιταει κατι βλακιες ιαπωνικα!''
Κ πολλα αλλα... απλα οταν μπαινει στο δωματιο καποιος οταν βλεπω ανιμε παταω pause... Ποτε δεν βλεπω οταν ξερω οτι εχει κινηση. Ευτυχως που με αφηνουν απολυτα ελευθερο απο την 6η δημοτικου κ δεν μου απαγορευσαν τπτ :hehe:


Και εμένα ακριβώς το ίδιο πράγμα γινόνταν.Κάθε βράδυ που ερχόντουσαν στον δωμάτιο μου και με έβλεπαν να βλέπω anime έλεγαν ότι είναι για μωρά και ότι έτσι δεν θα ωριμάσω.Τώρα τους φίλους μπορώ να τους αντιμεπίσω.Κάθε μέρα τους πρίζω οπότε και αυτοί στάματησαν να κοροιδεύουν ότι είναι παιδικά και ότι είναι για τα μωρά. ;)

Gohan κ εδω ακριβως τα ιδια περναμε!!! Οι φιλοι μου (οχι οι κολλητοι με ειχαν πριξει κ σταματησα να μιλαω για anime αφου τους επρηξα. Το αποτελεσμα βεβαια ειναι μονο tranquillity.Απο την αλλη ειχα 2 κολλητους που τα παρατησαν κ οι 2. Μονο για Νaruto κ το πολυ Βleach ηταν, δλδ αυτα που σηνυθως σε βαζουν στο χωρο :dry: Δεν μου αρεσει καθολου ομως το στυλακι εμεις το ξεπερασαμε αλλα αυτος ειναι κολλημενος ακομα... Αν κ δεν μου εχουν τπτ τετοιο υπαρχουν παντα υπονιες κ μικροκινησεις που το δηλωνουν εμμεσα...
Εdit: απαντηση στον Gaara :calm:
Δηλαδη επρεπε εκεινη τη στιγμη που μου το ειπε να περιποιηθω κ να τρεχω στα club? Η ζωη εχει κ πολλα αλλα εκτος απο γυναικες..Οχι οτι γινεται κ χωρις αυτες ομως :P
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#15 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 14 July 2006 - 16:23

Οι γονείς μου δε μου λένε τίποτα, μάλιστα έχει δει όλη η οικογένεια το Spirited Away και άρεσε σε όλους. Στην αδερφή μου είχα δείξει ένα επεισόδιο του Jigoku Shoujo, και της άρεσε ιδιαίτερα.

Οι φίλοι μου δε μου μιλάνε ιδιαίτερα για τη πόρωση μου, αν και ρίχνουν καμια σποντίτσα για τα ιαπωνικά που μαθαίνω. Ένας φίλος μου που του είχα δώσει να δει το NGE και είχε πάθει κατάθλιψη για μια βδομάδα, κάθε φορά που πάει να πει κάτι σαν "τα anime είναι παιδικά" του λέω "Neon Genesis Evangelion" και η κουβέντα σταματάει εκεί.

Τώρα στο σχολείο υπάρχουν κάτι μ***κες που πετάνε κανένα "Πήγαινε να τραβήξεις μ@λ@κία με το digimon", αλλά τους έχω γραμμένους :P

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.