Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Blazblue Calamity Trigger / Continuum Shift


  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#1 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 13 September 2010 - 22:47

Posted Image

Αν και το παιχνιδι εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα εδω και καποιους μηνες δεν βρηκα καποιο ετοιμο thread και ειπα να φτιαξω εγω ενα. Λοιπον, αλλο ενα 2D fighting game ειναι και το Blazblue, και κυκλοφορει για PS3/Xbox 360. Το ολο σκηνικο και η ιστορια θυμιζουν παρα πολυ anime και ειδικα οι χαρακτηρες. Το sequel (Continuum Shift) κυκλοφορει ηδη στην Ιαπωνια και στην Αμερικη και θα ερθει απ'τα μερη μας μεσα στη χρονια μου μας ερχεται, και θα κυκλοφορησει και για PC.
Οποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει περισσοτερα

εδω για το Calamity Trigger

και

εδω για το Continuum Shift

Οποιος παιζει ηδη η προκειται να παιξει ας αφησει το PSN ID/GAMERTAG του απο κατω για να παιξουμε κανα match.:tensai:

Posted Image


Posted Image


Posted Image


Posted Image


Posted Image



#2 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 14 September 2010 - 05:42

Well δεν εχω ασχοληθει οσο θα ηθελα με την παρτη του αλλα απο οσο εχω παιξει,σιγουρα Guilty Gear ΔΕΝ ειναι αλλα παραμενει ενα solid 2d fighting με πολυ στιλ αλλα και βαθος στο gameplay.

Το χαλανε λιγο το unbalanced set χαρακτηρων με καποιους να ειναι υπερβολικα overpowered (I'm looking at youNu/v-13...) και το αργο pace στις μαχες.Απο κει και περα το στορυ και οι χαρακτηρες εχουν σιγουρα ενδιαφερον αλλα δυστηχως μερικοι αφηνουν αισθηση υποκαταστατου συγκριτικα με τους αντιστοιχους τους στο GG (Ragna-Sol,Jin-Ky και Tager-Potemkin πχ).Μετα υπαρχουν τα διαφορα anime στερεοτυπα οπως το neko και το vampire loli.Σιγουρα δεν ειναι τοσο "τυπικοι" οσο ακουγονται και το animation τους δινει ζωη και προσωπικοτητα πραγματικα.Πχ παρατηρηστε την απιστευτη ομπρελα/γατα της Alucard που τρωει ολο το damage οσο η master της αραζει.Δεν ειναι και Slayer but still nice try.

Με στεναχωρει βεβαια το γεγονος οτι η Arc System εχασε τα δικαιωματα του GG στη Sega.Mε τη Sammy μια χαρα ητανε.Βεβαια γενικοτερα τα τελευταια χρονια το απιστευτο αυτο franchise ειχε παρει την κατω βολτα με κατι χαζο spin offs χωρις λογω υπαρξης.Οποτε ισως το κατι εστω λιγο διαφορετικο που προσφερει το Blazblue να ειναι καλυτερα.

Ειναι καλο δειγμα παντως που 2d fighting συνεχιζουν να βγαινουν και στις κονσολες νεας γενιας και κρινοντας απο τις κριτικες και την αποδοχη του κοσμου θα συνεχισουν να βγαινουν. Μονο η snk να μην μας τα χαλασει παλι με το επομενο KOF και θα ειμαι χαρουμενος. :D
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#3 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 14 September 2010 - 13:30

Εννοειται πως δεν ειναι Guilty Gear και ουτε ποτε θα γινει αλλα εφ'όσον η εταιρεια εχασε τα δικαιωματα του GG επρεπε καπως να συνεχισει την παραδοση, γι' αυτο εφτιαξε και το Blazblue που ειναι σχεδον ιδιο με το GG, οπως ειπες και συ ο ιδιος. Τωρα για το οτι ειναι αργο δεν συμφωνω καθολου. Εχεις δοκιμασει να παιξεις Street Fighter 4 ???Αυτο ειναι αργο fighting game φιλε μου.

Α και να μην ξεχασω ενα καλο νεο:

ο bodyguard της Rachel (vampire loli) εχει κυκλοφορησει για το Continuum Shift ως DLC και ναι, αυτος θα παιζει σαν τον Slayer απο το GG. Απ'ότι ειδα στο gameplay video (http://www.youtube.com/watch?v=GCtdBfdGOtU#t=2m17s) ειναι λυκανθρωπος/vampire (wtf?!)

#4 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 14 September 2010 - 13:46

Το είδα στο pc του αδερφού μου.Καλό φαίνεται αν κι εγώ ποτέ δεν συνήθισα παιχνίδια σε στυλ gg, είμουν πάντα προς το gameplay του Kof.Υπάρχει άραγε τρόπος να παίξουμε ονλινε μέσω pc?
Intelligence is nothing without wisdom...

#5 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 14 September 2010 - 14:10

Εννοειται πως δεν ειναι Guilty Gear και ουτε ποτε θα γινει αλλα εφ'όσον η εταιρεια εχασε τα δικαιωματα του GG επρεπε καπως να συνεχισει την παραδοση, γι' αυτο εφτιαξε και το Blazblue που ειναι σχεδον ιδιο με το GG, οπως ειπες και συ ο ιδιος. Τωρα για το οτι ειναι αργο δεν συμφωνω καθολου. Εχεις δοκιμασει να παιξεις Street Fighter 4 ???Αυτο ειναι αργο fighting game φιλε μου.

Α και να μην ξεχασω ενα καλο νεο:

ο bodyguard της Rachel (vampire loli) εχει κυκλοφορησει για το Continuum Shift ως DLC και ναι, αυτος θα παιζει σαν τον Slayer απο το GG. Απ'ότι ειδα στο gameplay video (http://www.youtube.com/watch?v=GCtdBfdGOtU#t=2m17s) ειναι λυκανθρωπος/vampire (wtf?!)


Καλα δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης με το sf4.Tελειως διαφορετικα παιχνιδια.Αλλα τωρα που το σκεφτομαι το 3d strike Και το alpha 3 ηταν μια σκαλα πιο γρηγορα.Βασικα η συγκριση εγινε παντα με το εξωφρενικα γρηγορο ωρες ωρες gameplay του GG (chipp zanuff aerial combos κλπ) που θεωρω οτι εχει χαθει για κατι πιο...βαρυ.Ξαναλεω δεν εχω ασχοληθει πολυ,ζητημα να εχω παιξει ενα 4-5ωρο και μπορει να κανω και λαθος φυσικα απλα μια τετοια πρωτη εντυπωση μου εδωσε.

Ωραιος ο λυκανθρωπος αλλα τι τον βαζουν DLC ρε γαμωτο.Δηλαδη πλεον ετσι θα ξεκλειδωνονται οι χαρακτηρες?Οnline?Meh...
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#6 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 14 September 2010 - 21:45

Καλα ναι χαρακτηρα σαν τον chipp δεν νομιζω να ξαναβγαλουν αν και ποτε μην λες ποτε. Οπως και να εχει ειναι ο,τι πιο κοντινο υπαρχει σε Guilty Gear αυτη τη στιγμη για τις νεες κονσολες, οποτε εμενα αυτο μου αρκει. Τωρα το θεμα με τα DLC ειναι μεγαλο μπερδεμα....

#7 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 15 September 2010 - 01:05

Σήμερα το πρωί παρήγγειλα την Collectors του Calamity Trigger και λογικά θα μου έρθει από βδομάδα.Έχω ελάχιστη εμπειρία από fighting (το μόνο που έχω ασχοληθεί είναι το Tekken και το GG αλλά με τη μουσική του και όχι το ίδιο το game :P).

Θα αργήσω να ριχτώ στο online αλλά ας αφήσω ένα gamertag να υπάρχει.


Εντυπώσεις coming soon...


Gamertag: Heliraider92


#8 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 15 September 2010 - 11:24

Στο pc έχει online play?
Intelligence is nothing without wisdom...

#9 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 16 September 2010 - 01:12

Άντε με ψήσατε και παρήγγειλα τις συλλεκτικές και από τα δύο παιχνίδια.

24€ για το πρώτο και 38€ για το δεύτερο:hihi2:

Αν θέλετε κάντε με add στο PSN : Ipan88

Posted Image


#10 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 15 December 2010 - 17:38

Huge bumb for great justice.

Επιτέλους αξιώθηκα και έπιασα το Calamity Trigger στο πισί πριν κάτι μέρες, και έχω φάει κόλλημα. Το αστείο είναι ότι μέχρι τώρα παίζω σχεδόν αποκλειστικά με το Jin, και σαπίζω κυρίως στο practise δοκιμάζοντας combos και προσπαθώντας να δουλέψω το καταραμένο JCing. Παρ'όλα αυτά δεν καταλαβαίνω πως περνάει η ώρα.
Χθες ξεκίνησα να παίζω 9-10 το βράδυ και όταν αξιώθηκα να γυρίσω να κοιτάξω το ρολόι είχε πάει 4. DDDDDDD:

tl;tr, σκάλωσα και ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα.
Ελπίζω τουλάχιστον να καταφέρω να δουλέψω τις ρυθμίσεις του gamepad (αν δεν έχεις αυτό του xbox σου βγάζει τα συκώτια - κατέληξα να προτιμήσω το xpadder για να τελειώνω) μπας και ψήσω κανένα θύμα να ασχοληθεί, γιατί fighting χωρίς VS δε λέει.

Αν βγει και το Continuum Shift σύντομα στο πισί θα καταριέμαι τις ώρες που σπατάλησα στο CT. D:!

HnH5aB0.jpg


#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 April 2011 - 23:03

Αν βγει και το Continuum Shift σύντομα στο πισί θα καταριέμαι τις ώρες που σπατάλησα στο CT. D:!



βγηκε αλλα ειναι hack απο το arcade. Ωστοσο τρεχει κανονικα και χωρις προβληματα. το δοκιμασα

http://forums.ngemu.com/game-console-discussion/131252-blazblue-continuum-shift-running-pcs.html

#12 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 02 May 2011 - 04:32

Παλιά νέα το CS στο πισί, τελικά βέβαια προτίμησα να το πάρω για ps3 για να νιώσω και λίγο competitive gaming. :P
Και μιας και ξεθάφτηκε...



Σύντομα αναμένουμε CS2 υπό μορφή δωρεάν πατς για τους κονσολάδες, και σε "ολοκαίνουρια" hardcopies για psp και ds. Μαζί θα βγει η dlc char που περιμέναμε καιρό, η Platinum, αλλά η τιμή που ανακοίνωσαν είναι τουλάχιστον εξωφρενική. Εξάλλου για comic relief έχουμε τη γαμάτη Τάο. χδ
Στα portable CS2 θα υπάρχουν by default και οι προηγούμενοι δύο dlcs, Makoto και Valkenhayn, ελπίζω να μας κάνουν και 'μας τη χάρη και να τους πετάξουν μέσα στο πατς.

Μιας και πλησιάζει το release του λοιπόν, άρχισα να κοιτάω περσινά θρεντζ και matches με updates για τις αλλαγές από το CS στο arcade CS2.
Μέχρι τώρα κοίταξα μόνο τους Jin, Tager, και σταμάτησα στο Hazama.
Ο πρώτος φαίνεται πως θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα με τη νερφαρισμένη αλλά ικανοποιητική "εκδοχή" του στο CS, με μόνο μεγάλο μείον για μένα το νέο Fubuki που δεν καλύπτει crouching opponents. Τουλάχιστον έκαναν το Yukikaze ανθρώπινο counter, ανεβάζοντάς το στα 3080.
Για τον Tager δε διάβασα πολλά, αλλά είδα καναδυό μάτσιζ, μιας και ούτε τον ξέρω στο ελάχιστο και ούτε πρόκειται. Αλλά γι' αυτό το λόγο (και επειδή είναι broken του κερατά :P) περίμενα ένα τουλάχιστον ικανοποιητικό nerfing, το οποίο δεν το είδα. Ta Gadget Fingers, 180s και 360s φαίνεται πως θα συνεχίζουν να σπάνε νεύρα.
Ο Hazama θα έχει πολύ ταχύτερα drives, αλλά τα stocks δε γεμίζουν αυτόματα while being on ground, δε ξέρω βέβαια αυτό κατά πόσο θα τον επηρεάσει. Πού σταμάτησα να διαβάζω;
JC: only first 2 hits are jump cancellable.
okay.jpg
Έτσι απλά λοιπόν τα ήδη αδύναμα, συγκριτικά με το βαθμό δυσκολίας τους, bnbs του πέφτουν effectively κάτω από τα 2k. Χάρη σε αυτό άρχισα να σκέφτομαι να παρατήσω το γκέημ μέχρι την κυκλοφορία του πατς. Αχ~

Edited by Putin, 02 May 2011 - 04:57.

HnH5aB0.jpg


#13 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 May 2011 - 20:35

Παλια νεα, αλλα μιας και δεν το ανεφερες και προκειμενου να μη μυριζουμε τα νυχια μας, ας αναφερθει και αυτη η δυνατοτητα. ;)

Cοmpetιtιve fιghτιng γινεται και στο pc (dοne thαt fοr 20 yeαrs sταrτιng wιth bαrbαrιαn αnd yιe αr kυng fυ)

#14 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 12 May 2011 - 01:37

Καλά έκανες και το επισήμανες, το ότι είναι παλιό δε λέει κάτι.

Όσο για το οφφλάην competitive, χρειάζεσαι γνωστούς που να ασχολούνται, κάτι δυσεύρετο στα μέρη μου.
Διαφορετικά πολύ πιθανόν να ασχολιόμουν λιγότερο με Blazblue, αλλά με κάνα gg.

HnH5aB0.jpg


#15 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 30 May 2011 - 13:07

άρχισα και εγώνα ψιλοεξασκούμε στο practise πριν μπω στο story, σαν πραγματικά άσχετος που είμαι με τα 2d fighting
μέχρι στιγμής μου αρέσει αρκετά, θα πέσει κάμποσο λιώσιμο μόλις ξεμπερδέψουμε και από εξεταστικές
μάλλον με Nu με βλέπω να παίζω περισσότερο, από το λίγο που έχω δει μου άρεσαν περισσότερο τα moves της

qzMHWHd.png