Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Greek rock (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: Ακούτε ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική? (32 member(s) have cast votes)

Ακούτε ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική?

  1. Ακούω ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική (25 votes [78.12%])

    Percentage of vote: 78.12%

  2. Δεν Ακούω ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική (7 votes [21.88%])

    Percentage of vote: 21.88%

Vote Guests cannot vote

#1 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 11 September 2010 - 18:18

Ποια είναι η γνώμη σας για την ελληνική ροκ-εντεχνη μουσικη...Ακούτε ή οχι...??...Κι αν ναι ποια τα αγαπημένα σας συγκοτηματα και καλλιτεχνες?...πως βλεπετε σημερα την ελληνικη εντεχνη-ροκ μουσικη (ονιραμα,c-real κλπ)

Εγώ προσωπικά πάντοτε άκουγα ελληνική ροκ-εντεχνη μουσικη...Αγαπημένα Συγκροτηματα-Καλλιτεχνες : Κιτρινα Ποδηλατα, Τρυπες, Παπακωνσταντινου, Ξυλινα Σπαθια, Σωκρατης Μαλαμας, Αλκινοος Ιωαννιδης, Πυξ λαξ και παει λεγοντας....Τα καινουργια συγκροτηματα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσουν ιδιαιτερα...Ακουω γνωμες...λοιπον

#2 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 11 September 2010 - 18:20

http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html

xbJ3b2w.jpeg


#3 Portgas D. Spark

Portgas D. Spark

    ''ThiS WaR iS MinE''

  • Members
  • 152 posts

Posted 11 September 2010 - 18:28

Φανατικος Ξυλινα Σπαθια και De Facto...απο εκει και περα...λιγο Τρυπες και Πυξ Λαξ...και τωρα αρχιζω και ακουω B-Movies...τωρα πια ειναι η γνωμη μας για την σημερινη ελληνικη ροκ?
Αν υπηρχε θα σου λεγαμε...τωρα αν θεωρεις εσυ Οnirama και C-real ροκ :/
Σαν Ξυλινα Σπαθια και Τρυπες δεν ξαναβγενουν συγκροτηματα...
και επειδη σας αγαπαω και πολυ ολους στο site..να και ενα δωρακι xD!:ureshii:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=1bzJ6J9cQHw[/media]

Posted Image


#4 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 11 September 2010 - 18:28

http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html


άρα δεν εισαι του εντεχνου...να φανταστω

Φανατικος Ξυλινα Σπαθια και De Facto...απο εκει και περα...λιγο Τρυπες και Πυξ Λαξ...και τωρα αρχιζω και ακουω B-Movies...τωρα πια ειναι η γνωμη μας για την σημερινη ελληνικη ροκ?
Αν υπηρχε θα σου λεγαμε...τωρα αν θεωρεις εσυ Οnirama και C-real ροκ :/
Σαν Ξυλινα Σπαθια και Τρυπες δεν ξαναβγενουν συγκροτηματα...
και επειδη σας αγαπαω και πολυ ολους στο site..να και ενα δωρακι xD!:ureshii:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=1bzJ6J9cQHw[/media]


Ροκ δεν είναι και τόσο...απλά το λέω διότι συγκροτηματα τυπου (κοκκινα χαλια, ονιραμα κλπ) σημερα θεωρουνται ροκ...(ελληνικο)

Πιστευω πως σιγουρα δεν θα ξαναβγουν συγκροτηματα σαν τις Τρυπες και τα Ξυλινα Σπαθια...Παντως πιστευω οτι η Ελλαδα ειχε πολυ καλα και ποιοτικα ροκ συγκροτηματα...

Edited by Kenny, 11 September 2010 - 18:36.
merged


#5 B-Colt

B-Colt

    -Barbas-

  • Members
  • 17 posts

Posted 11 September 2010 - 18:40

Ακούω και αγαπημένο crew τα Ξύλινα Σπαθιά

#6 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 11 September 2010 - 18:50

για μενα αγαπημενο διδυμο αηδιας ειναι χατζηγιαννης-πλουταρχος!

αν ομως μιλαμε για ροκ μουσικη γιατι το εντεχνο το εχουμε ξεχειλωσει ως
προς το φασμα του πια,
τοτε το αγαπημενο μου συγκροτημα ειναι η Λευκη Συμφωνια οπως
αποτυπωνεται στον δισκο Μυστικοι Κηποι(για μενα ο πιο αξιολογος Ελληνικος ροκ δισκος)

[media]http://www.youtube.com/watch?v=91p6lzHs7h8[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=HmgJd2N-D_8[/media]

αλλα η μουσικη τους ειναι τοσο κοψοφλεβικη που καταλαβαινω γιατι
ο ντραμερ αυτοκτονησε!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#7 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 11 September 2010 - 19:22

Aκουω και μ'αρεσει πολυ. Αγαπημενοι ειναι οι Παπακωνσταντινου,Ξυλινα σπαθια, Πιξ Λαξ, Δυτικες συνοικιες...


2bbd14fc.jpg


#8 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 11 September 2010 - 19:41

Από έντεχνο ξεχωρίζω περισσότερο τους 'Τερμίτες" ως συγκρότημα.

Ωστόσο είμαι του κάπως σκληρότερου Ροκ. Είναι λίγα αυτά που έχω ξεχωρίσει, το καλό όμως είναι πως τα περισσότερα έχουν κάτι να πουν. Συγκεκριμένα από Ελληνικό Ροκ μου αρέσουν πολύ τα μη εμπορικά συγκροτήματα, από τα οποία έξω ξεχωρίσει τρία.

Γυμνά Καλώδια - Αν και ελαφρώς "ρηχοί" από θέμα νοήματος στα τραγούδια τους, μου αρέσουν πάρα πολύ ως συγκρότημα. Ειδικά το "Ένας άγγελος γυμνός" δεν χορταίνω να το ακούω.



Μεθυσμένα Ξωτικά - Είναι αναρχικοί μέχρι το κόκκαλο, και αυτό ακριβώς εκφράζουν τα τραγούδια τους. Αν και διαφωνώ με πολλές από τις απόψεις και τα μηνύματα που εκφράζουν στα τραγούδια τους, δεν μπορώ παρά να ευχαριστηθώ την ποιότητα της μουσικής και του στίχου τους. Έχω ξεχωρίσει δύο τραγούδια τους, "Άκου ανθρωπάκο" και "Ενώ εσύ κοιμόσουν".



Αξέξανδρος Ζαχαριάδης & Αρχάνθρωποι
- Σκεπτόμενος στίχος και αρκετά καλή μουσική, αν και είναι ως επί το πλείστον πιο "χαλαρά" τα τραγούδια τους. Μου αρέσει πολύ το "Αλλοτρίωση", αλλά δεν μπόρεσα να το βρω με καλή ποιότητα ήχου στο YouTube.


...Και μην ξεχνιόμαστε, ΠΑΝΟΥΣΗΣ! Νόημα και χιούμορ 2 σε 1, με αρκετά καλά ροκίδια ώρες ώρες!


sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#9 ChopperFan93

ChopperFan93

    Anime Amateur

  • Members
  • 122 posts

Posted 11 September 2010 - 19:47

Ελάχιστη ως μηδενική επαφή με το είδος στο σύνολο του όμως τον Αλκίνοο Ιωαννίδη τον θεωρώ εξαιρετικό καλλιτέχνη,πραγματικά ανεξάρτητο αν και δεν νομίζω η μουσική του να χαρακτηρίζεται ροκ...Πάντως απο τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες που έχει βγάλει αυτη η άμοιρη η Ελλάδα μας.Έχω ακούσει πως στα live που κάνει παίζει μόνος του εντελώς στην σκηνή...
ΕΔΙΤ:Τελικά Κύπριος είναι...

Edited by ChopperFan93, 11 September 2010 - 21:57.

Posted Image

#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 September 2010 - 20:06

Τρύπες ρεεεεεεεεεεεεεεε!


Αξέξανδρος Ζαχαριάδης & Αρχάνθρωποι



Που τους θυμήθηκες :P


Τέσπα, το ελληνικό ροκ δεν υπάρχει, όσοι πρόλαβαν Ατλαντις παλιά, θα άκουσαν όλες τις καμμένες πάντες που έπαιζαν τότε, τώρα δεν υπάρχει καμία.
rsrGbGx.gif

#11 Pirate King

Pirate King

    Anime Freak

  • Members
  • 429 posts

Posted 11 September 2010 - 20:24

http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/09/blog-post.html


από τα πιο αποτυχημένα άρθρα που έχω διάβαση ποτε μου...

#12 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 September 2010 - 20:44

ε αφού το έχεις διαβάση.....

Posted Image


#13 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 11 September 2010 - 21:54

Ελάχιστη ως ξηδενική επαφή με το είδος στο σύνολο του όμως τον Αλκίνοο Ιωαννίδη τον θεωρώ εξαιρετικό καλλιτέχνη,πραγματικά ανεξάρτητο αν και δεν νομίζω η μουσική του να χαρακτηρίζεται ροκ...Πάντως απο τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες που έχει βγάλει αυτη η άμοιρη η Ελλάδα μας.Έχω ακούσει πως στα live που κάνει παίζει μόνος του εντελώς στην σκηνή...
ΕΔΙΤ:Τελικά Κύπριος είναι...


Ο Αλκινοος ειναι Κυπριος...

ΥΓ. Μπορειτε να αναφερεται και εντεχνους καλλιτεχνες!!

#14 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 11 September 2010 - 22:02

Που τους θυμήθηκες :P


Ναι ξέρω... :hihi2: Είμαι λίγο ρετρό! Τους ανακάλυψα πρόσφατα όμως και κατέληξα να τους ακούω πάρα πολύ! Ειδικά το "Αλλοτρίωση"!

Τέσπα, το ελληνικό ροκ δεν υπάρχει, όσοι πρόλαβαν Ατλαντις παλιά, θα άκουσαν όλες τις καμμένες πάντες που έπαιζαν τότε, τώρα δεν υπάρχει καμία.

Spoiler:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#15 NickNaruto

NickNaruto

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 11 September 2010 - 22:04

Κι εγώ ακούω ελληνική ροκ...και εντεχνη...μουσικη...Απο ροκ : Τρυπες φυσικα...Ξυλινα Σπαθια...Νικολα Ασιμο (ααα ρε μπαγασα)...Παπακωνσταντινου και φυσικα τον πριγκηπα της ελληνικης ροκ Παυλο Σιδηροπουλο...και Διαφανα Κρινα φυσικα...Απο εντεχνο : Σωκρατη Μαλαμα, Αλκινοο Ιωαννιδη, Αγγελακα κλπ...Παντως σημερα δεν υπαρχει ελληνικη ροκ...δυστυχως με συγκροτηματακια του τυπου Ονιραμα, C-real, Kοκκινα Χαλια κλπ δεν κανουμε δουλεια...Αμαυρωνουν την ελληνικη Ροκ...