Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Greek rock (γενική συζήτηση)


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: Ακούτε ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική? (32 member(s) have cast votes)

Ακούτε ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική?

  1. Ακούω ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική (25 votes [78.12%])

    Percentage of vote: 78.12%

  2. Δεν Ακούω ελληνική ροκ-έντεχνη μουσική (7 votes [21.88%])

    Percentage of vote: 21.88%

Vote Guests cannot vote

#16 Pirate King

Pirate King

    Anime Freak

  • Members
  • 429 posts

Posted 11 September 2010 - 22:22

ε αφού το έχεις διαβάση.....


κάτι πιο εποικοδομητικό εχεις να πεις??
η απλά να μην διαβάζω τα post σου...

#17 Yiannis123

Yiannis123

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 11 September 2010 - 23:12

Λοιπον..εγω ακουω ελληνοφωνο ροκ...οχι και τοσο εντεχνο ομως...απο ροκ φυσικα Τρυπες (κορυφη), Διαφανα Κρινα, Μωρα στην Φωτια, Ψοφιους Κοργιους κ.α. Απο εντεχνο μονο Αλκινοο...τους Πυξ Λαξ δεν τους μπορω ειναι απιστευτα υποκριτες και φιλαργυροι...Σημερα παλι πιστευω δεν υπαρχει αληθινο το τονιζω αληθινο ελληνοφωνο ροκ...Ομως με συγκροτηματα οπως τρυπες, ξυλινα σπαθια και καλλιτεχνες σαν τν παπακωνσταντινου και τν σιδηροπουλο δεν εχει η ελληνικη ροκ να ζηλεψει τιποτα...!!!
One Piece & Dragonball και ξερό ψωμί

#18 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 11 September 2010 - 23:19

Δεν θυμάμαι αλλά τρεις φίλοι μου μουσικοί (άγνωστοι μετξύ τους) αποκαλούν ένα από τα δύο συγκροτήματα "Φασολάδα", επειδή χρησιμοποιούν όλο τη συνοχή "Φα-Σολ-Λα", αλλά δεν θυμάμαι αν το έλεγαν για τις Τρύπες ή για τα Ξύλινα Σπαθιά... (<== Σκράπας στα μουσικά θέματα!) Αν και προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει αν χρησιμοποιεί και το πιο απλό μπιτάκι, αρκεί να μου αρέσει ως τραγούδι το όλο σύνολο...

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#19 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 September 2010 - 23:29

Ναι ξέρω... :hihi2: Είμαι λίγο ρετρό! Τους ανακάλυψα πρόσφατα όμως και κατέληξα να τους ακούω πάρα πολύ! Ειδικά το "Αλλοτρίωση"!


Spoiler:



MIehhhhhh μπρεεεεεε, το Πλοκαμι εντάσσεται στην ευρύτερη κατηγορία του ελληνικού καφρο ροκ, μαζί με γνωστά ονόματα όπως Καφρίλιον και N-Carkade. Τσεκάρετε μπάντες όπως Πέτρινες Ψυχές και ο ¶γγελος, μισητοί όλοι τους :P
rsrGbGx.gif

#20 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 11 September 2010 - 23:34

Για μενα οι Τρυπες ειναι κορυφη απο ροκ μαζι με τα ξυλινα Σπαθια...Βεβαια και καλλιτεχνες οπως ο Παπακωνσταντινου δεν πανε πισω...Απο εντεχνο Σωκρατης Μαλαμας, Αγγελακας και Αλκινοος...Σημερα ομως πιστευω δεν υπαρχει ελληνικο ροκ..Συμφωνειτε?

#21 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 September 2010 - 23:55

Βασικά υπάρχει μια Ελληνική άξια μπάντα, Τσοπάνα Rave :P
rsrGbGx.gif

#22 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 12 September 2010 - 04:15

ευτυχως που υπαρχουν καπιοι ακομα και ακουνε ελληνικη ροκ γιατι ολοι το εχουν ριξει στις βανδές και στις βίσες.
And something realy greeky and a bit off topic
Youtube Video

ezgif.com-resize.gif


#23 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 12 September 2010 - 13:38

ευτυχως που υπαρχουν καπιοι ακομα και ακουνε ελληνικη ροκ γιατι ολοι το εχουν ριξει στις βανδές και στις βίσες.
And something realy greeky and a bit off topic
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=O08IU5mRG2Q[/youtube]


Καρβέλας?? θεωρούνται ροκ τα τραγουδια του??...Παντως ας μην υποτιμαμε τν ελληνικη ροκ (Παλια εννοω γιατι τωρα...)

#24 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 12 September 2010 - 15:50

.δυστυχως με συγκροτηματακια του τυπου Ονιραμα, C-real, Kοκκινα Χαλια κλπ δεν κανουμε δουλεια...Αμαυρωνουν την ελληνικη Ροκ...

Kαλα νταξει αυτα δεν ειναι και καθαρα Rock

Παντως η τραγουδιστρια των C-Real εχει φωναρα και ειμαι ερωτευμενος μαζι της :lovulovu:


2bbd14fc.jpg


#25 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 12 September 2010 - 15:58

Kαλα νταξει αυτα δεν ειναι και καθαρα Rock

Παντως η τραγουδιστρια των C-Real εχει φωναρα και ειμαι ερωτευμενος μαζι της :lovulovu:


+1 την ειχα δει σε μια συναυλια...κουκλαραα,φωναραα και πανιψιλη

#26 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 12 September 2010 - 20:05

ναι ακουω ελληνικη ροκ και ειμαι φαν των συγκροτηματων ξυλινα σπαθια, τρυπες, γυμνα καλωδια. και γενικα ψαχνω την ελληνικη ροκ αλλα δυσκολα πλεον βρισκεις κατι αξιολογο οποτε μενω στην ξενη ροκ και μεταλ.
παντως ενα νεο ελληνικο ροκ καλο συκγροτημα ειναι οι Lexicon Project. Τους εχω δει και live και συστηνω ανεπιφυλακτα. ειναι ψαγμενοι και παιζουν ολα τα ειδη ροκ και κυριως παλια καλα κομματια.θα ελεγα και αλλα(πχ για τον δισκο τους), αλλα θα θεωρηθει διαφημιση οποτε ψαξτε για βιντεακια τους :)
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#27 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 12 September 2010 - 20:19

@Kakashinote: αν δεν εχεις σκοπο να αναφερεις και φιρμα κινητης τηλεφωνιας, τοτε θελουμε
να διαφημιζονται Ελληνικα αξιολογα συγκροτηματα οποτε μην κολλας!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#28 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 13 September 2010 - 00:19

Παντως η τραγουδιστρια των C-Real εχει φωναρα και ειμαι ερωτευμενος μαζι της :lovulovu:


Ξέρετε τι λένε? Απο φωνή μ***ί και απο μ***ί φωνάρα :hihi2:
Παρβλέψτε το προσβλητικό μου σχόλιο και σε on-topic sense, η τύπισσα είναι πολύ καλή και μ'αρέσουν αρκετά κομμάτια απο C-real.

Γενικά μ'αρέσει το ελληνικό ροκ και την ψάχνω. Διαφήμηση ή όχι στον Freedom έχω ανακαλύψει φοβερά σχήματα με πολύ καλές προοπτικές, κρίμα που στο Ελλαδιστάν δεν έχουν ελπίδα. Άτιμες δισκογραφικές :redcard2:
Είναι καλό πάντως που κυκλοφορούν νέοι καλλιτέχνες που θέλουν να ξεφύγουν απο το κλασσικό Fame Story crap, αλλά να μην ξεχνάμε και απο πού αρχίσαμε ε?

Και τριγυρνάω απο πόλη σε πόλη μ'ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι...:riiight:
Posted Image

#29 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 13 September 2010 - 11:57

Ακούω ελληνική rock μουσική, και γενικά ελληνική μουσική, απλά μάλλον όχι αυτό που ξέρουν οι περισσότεροι ως ελληνική rock η ελληνική μουσική γενικότερα. Παραθέτω μερικές απ'αυτές τις μουσικές... (Μπορεί μερικά να μην είναι ούτε rock, ούτε έντεχνα αλλά σίγουρα είναι "με τέχνη", lol)


Ένα απ'τα αγαπημένα μου alternatevάδικα ελληνικά rock συγκροτήματα είναι οι Bokomolech, πάρα πολύ καλό ελληνικό rock συγκρότημα, έχει πραγματικά κάτι το ξεχωριστό/διαφορετικό, και είχε κάνει και μια ηχογράφηση με τον Steve Albini (Shellac, Big Black κλπ) σε μια φάση.



Ο Νεκτάριος του δισκοπωλείου Vinyl Microstore είχε βγάλει πριν ~10 χρόνια μια καλτ / must-have συλλογή εν ονόματι "Try a little sunshine" σε αυτή είχε χωρέσει το μεγαλύτερο μέρος της underground indie/twee-pop μουσικής της χώρας, πολλά διαμαντάκια δηλαδή.



Οι Purple Overdose με τις ψυχεδελικές μουσικές τους...



Μετά τον Σιδηρόπουλο, ας μην ξεχνάμε και τους Metro Decay που είχαν μπλέξει τον ελληνικό στοίχο όμορφα με τις μουσικές των Joy Division, άξιοι αναφοράς και οι Λευκή συμφωνία. (Links για τραγούδια τους στα ονόματα τους)

Ο Βασίλης Τσαμπρόπουλος, ένας απ'τους μόλις 2 Έλληνες καλλιτέχνες που είναι στην θρυλική ECM, η άλλη καλλιτέχνης είναι η Ελένη Καραΐνδρου. (Links για τραγούδια τους στα ονόματα τους)


Ενδιαφέρον επίσης έχει η συλλογή πειραματικής μουσικής που δίνει δωρεάν στο site του "ο πρώτος όροφος", ένας καλλιτεχνικός πολυχώρος στην Θεσσαλονίκη, η συλλογή έχει όνομα "ένα".

Η Κρίστη Στασινοπούλου με τις ταξιδιάρικες μουσικές της...




O Ψαραντώνης με τα όμορφα κρητικά του...

[media]http://www.youtube.com/watch?v=ITR3xtq1l5k[/media]


Μεγάλο respect στις Ελένη και Σουζάνα Βουγιουκλή που είναι αρκετά άγνωστες αλλά τρομερές σε αυτό που κάνουν, τις είχα δει LIVE στον Ιανό και είχα πάθει πλάκα...

[media]http://www.youtube.com/watch?v=auM4tnr6ek8[/media]


Τρομερή δουλειά έχει κάνει η επίσης άγνωστη Νικολέττα Αναστασίου, που στο άλμπουμ της "DROM" έχει κάνει πολύ ιδιαίτερες εκτελέσεις σε τσιγγάνικα τραγούδια...




H Σαβίννα Γιαννάτου με παραδοσιακές μουσικές...



Ο Θανάσης Παπακωσταντίνου, με τον Βραχνό προφήτη του...




Last but not least, ο αξέχαστος Χατζηδάκης τεράστιο κεφάλαιο, και δίπλα του η Λένα Πλάτωνος έβγαλε τρομερή μουσική...

[media]http://www.youtube.com/watch?v=-L2MfbuBZyo[/media]

#30 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 13 September 2010 - 14:27

ναι ακουω ελληνικη ροκ και ειμαι φαν των συγκροτηματων ξυλινα σπαθια, τρυπες, γυμνα καλωδια. και γενικα ψαχνω την ελληνικη ροκ αλλα δυσκολα πλεον βρισκεις κατι αξιολογο οποτε μενω στην ξενη ροκ και μεταλ.
παντως ενα νεο ελληνικο ροκ καλο συκγροτημα ειναι οι Lexicon Project. Τους εχω δει και live και συστηνω ανεπιφυλακτα. ειναι ψαγμενοι και παιζουν ολα τα ειδη ροκ και κυριως παλια καλα κομματια.θα ελεγα και αλλα(πχ για τον δισκο τους), αλλα θα θεωρηθει διαφημιση οποτε ψαξτε για βιντεακια τους :)


Ωραιος...το εχω ακουσει το συγκροτημα εχει ωραια τραγουδακι...και καποια ποιοτητα...Παντως η ελληνικη ροκ σημερα ξεφτιλιζει τα παλια καλα διαχρονικοτατα συγκροτηματα και καλλιτεχνες...Δυστυχως