Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Photoshop


  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 08 July 2006 - 09:27

Δεν ξερω,υπάρχει αντίστοιχο θέμα?Καλα δεν πειραζει...

Τεσπα,πιστευω οτι θα ηταν χρησιμο να υπαρχει ενα thread στο οποιο θα μποροθμε να συζηταμε για διαφορα ζητηματα για το photoshop και να δινουμε χρησιμα links.Σημερα λοιπον καθωσ εψαχνα για καινουρια brushes βρηκα μερικα ωραια sites.(δεν εχω δοκιμασει τα brushes,μολις τα κατεβασα) :kakashithumbup:

http://www.strangeangels.net

http://www.hybrid-genesis.net/indexxx.html

http://www.ancient-secret.de

#2 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 08 July 2006 - 14:50

loooool και φαινεται οτι εγω εχω την πρωτη απορια... :@
Αφου λοιπον κατεβασα σημερα καμια 100αρια sets το εβαλα ολα μεσα.Και δεν μοθ αρεσει στη λιστα με τα brushes να τα εχω ολα φορτωμενα,μπερδεύει παρα πολυ και δεν θα μπορούσα να βρω και τπτ.
Αρα καθε φορα φορτώνω το σετ που μου χρειάζεται.Αλλά εχουν μαζευτει τοσο πολλά που δεν χωρανε στην οθονη.Και αυτη η βλακεία δεν εχει μπαρα για να δω και να εχω προσβαση σε ολα τα sets,μερικα είναι κρυμμενα. :@ :@
Πως μπορω να τα κανω να φαινονται όλα???

#3 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 08 July 2006 - 18:39

logika apo to -window- panw panw mporeis

egw paidia eimai poli noob sto photoshop kai prepei kapia stigmi na to mathw gia na xrwmatizw kala kai kamia zwgrafia.

kana tutorial? exoune ta site panw?

episis, pou einai to smudge tool? to 3erw oti eiparxei (CS2 exw) alla den to vriskw lol

#4 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 08 July 2006 - 19:02

Ειναι στα εργαλεία κατω απο το eraser.Νομιζω αρχικα έχει μια σταγονα που λέει blur tool.Κανε δεξί κλικ σε αυτη τη σταγονα και θα σου βγαλει τεσσερις επιλογες αναμεσα τους και το smudge tool. :kakashithumbup:

edit:Όσο και να μετακινω το παραθυρο δεν μου εμφανιζει την τελευταια στηλη με τα brush sets.Μαλλον 8α πρεπει να σβησς κανενα ή να βαλω τα αχρηστα τελευταια... :cry:

#5 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 08 July 2006 - 20:12

!! tnx! teleia to epsagna poli kairo! (<--- supanoob)

#6 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 08 July 2006 - 23:13

edit:Όσο και να μετακινω το παραθυρο δεν μου εμφανιζει την τελευταια στηλη με τα brush sets.Μαλλον 8α πρεπει να σβησς κανενα ή να βαλω τα αχρηστα τελευταια... :cry:


ένας καλός τρόπος να δουλεύεις πολλά brush sets είναι να τα έχεις φορτομένα σε ένα δικό σου φάκελο και κάθε φορά που θες να δουλέψεις με κάποιο να κάνεις load. Επίσης μ' αυτόν τον τρόπο θα παρατηρήσεις ότι θα ανοίγει πιο γρήγορα και το πρόγραμμα γιατί δεν θα ναι παραφορτωμένο με 10.000 πράγματα! :happy2:

Posted Image



#7 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 09 July 2006 - 06:57

Επειδη ειμαι και λιγο αργη στο να τα πιανω :bleh:
Δλδ τι ακριβώς να κάνω?Να τα κάνω όλα λοαδ και μετά οποιο μου χρειάζεται να το ξαναφορτωνω?Γιατι προσπαθησα να κανω φακελουσ ςστε να μοθ τα βγαζει ανα κατηγορια αλλα στις επιλογεσ μου τα ωγαζει ενα ενα ξεχωριστα παλι. :cry:
Πχ δεν ειναι αναγκη να εμφανιζονται τα frames ενα ενα.Ας ειναι ολα σε ενα φακελο.Πως γινεται αυτο? :huh:

#8 dnan

dnan

    Anime Freak

  • Members
  • 274 posts

Posted 09 July 2006 - 13:43

παιδες στο www.deviantart.com δεν εχει επλιογυ να κανειςsearch σε κατι και να σου βγαλει μονο brushes? δε λεω για το browse για το search μιλαω. :dry: :kakashithumbup:
Posted Image

#9 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 July 2006 - 19:35

To stickαρα dora....ερωτήσες για CS2 κτλ, θα μπαίνουν εδώ... ;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#10 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 09 July 2006 - 20:18

[quote name='samurai_pizza_dora']Επειδη ειμαι και λιγο αργη στο να τα πιανω :bleh:
Δλδ τι ακριβώς να κάνω?Να τα κάνω όλα λοαδ και μετά οποιο μου χρειάζεται να το ξαναφορτωνω?Γιατι προσπαθησα να κανω φακελουσ ςστε να μοθ τα βγαζει ανα κατηγορια αλλα στις επιλογεσ μου τα ωγαζει ενα ενα ξεχωριστα παλι. :cry:
Πχ δεν ειναι αναγκη να εμφανιζονται τα frames ενα ενα.Ας ειναι ολα σε ενα φακελο.Πως γινεται αυτο? :huh:[/quote]
θα κάνεις τους φακέλους με τα brushes σε όποια άλλη τοποθεσία θες και θα τα κάνεις κάθε φορά load ΔΕ θα τα έχεις φορτωμένα στο πρόγραμμα, δλδ ΔΕ θα τα έχεις στον φάκελο brushes του photoshop! Αυτό εννοούσα....
Δεν ξέρω βέβαια αν θα σε βλέψει αλλά τουλάχιστο εγώ έτσι το λειτουργώ και μου φαίνεται πολύ καλύτερο από το να έχω 10000 sets φορτομένα πάνω και να μη ξέρω τι μου γίνεται!! :bleh: :bleh:

[/quote]

Posted Image



#11 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 12 August 2006 - 14:25

Λοιπόν βρήκα 2 πολύ ωραία tutorials για character extraction τα οποία τα δοκίμασα κιόλας και λειτουργούν πολύ καλά! Ορίστε:
http://www.animepaper.net/group/designdepot/discussions/30374/
http://www.animepaper.net/group/designdepot/discussions/30346/

Ελπίζω να σας φανούν όσο χρήσιμα φάνηκαν και σε μένα... ;)

Posted Image



#12 holborn

holborn

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 06 September 2006 - 16:35

Η δεύτερη μέθοδος είναι η αγαπημένη μου. Λίγο μπελαλίδικη αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει.
Να και 3 site από μένα με πολύ χρήσιμα Tuttorials για το Photoshop και όχι μόνο:
Good-Tuttorials
Oman3d
Tutorialized

Μπόλικο υλικό για κάθε επιπέδου GFXer 8D 8D 8D

#13 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 21 October 2006 - 21:59

Ρε παιδιά πω ςμπορώ να σβίζω το background και να αφήσω μόν τον χαρακτήρα που θέλω. Κατάφερα να το επιλέξω(εκτός του χαρακτήρα που θέλω να κρατήσω) αλλά δεν μπορώ να το σβήσω.

#14 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 21 October 2006 - 22:14

Ρε παιδιά πω ςμπορώ να σβίζω το background και να αφήσω μόν τον χαρακτήρα που θέλω. Κατάφερα να το επιλέξω(εκτός του χαρακτήρα που θέλω να κρατήσω) αλλά δεν μπορώ να το σβήσω.


με ποιο tool το επελεξες?
προσωπικα για το ''καθαρισμα'' χαρακτηρων απο τo background,χρησιμοποιω το pen tool( :respect: ),σε path mode,οπου κανω trace τον χαρακτηρα γυρω-γυρω,και αφου τελειωσω το trace απο το path window,παταω το Load path as Selection που εχει κατω,μετα Select Inverse(για να επιλεξει την υπολοιπη εικονα εκτος του χαρακτηρα) και κανω delete το background.. :kakashithumbup:
*αν δεν πιανεις τη παραπανω διαδικασια,φερε μου να σου καθαρισω εγω την εικονα :kakashithumbup: *

#15 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 21 October 2006 - 22:29

Ρε παιδιά πω ςμπορώ να σβίζω το background και να αφήσω μόν τον χαρακτήρα που θέλω. Κατάφερα να το επιλέξω(εκτός του χαρακτήρα που θέλω να κρατήσω) αλλά δεν μπορώ να το σβήσω.


με ποιο tool το επελεξες?
προσωπικα για το ''καθαρισμα'' χαρακτηρων απο τo background,χρησιμοποιω το pen tool( :respect: ),σε path mode,οπου κανω trace τον χαρακτηρα γυρω-γυρω,και αφου τελειωσω το trace απο το path window,παταω το Load path as Selection που εχει κατω,μετα Select Inverse(για να επιλεξει την υπολοιπη εικονα εκτος του χαρακτηρα) και κανω delete το background.. :kakashithumbup:
*αν δεν πιανεις τη παραπανω διαδικασια,φερε μου να σου καθαρισω εγω την εικονα :kakashithumbup: *

Και εγώ με αυτόν τον τρόπο έκανα την επιλογή αλλά κόλισα στο σβήσιμο. Δηλαδή όταν επιλέξω το background πατάω απλά delete?