Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Κλέισιμο του υπολογιστή (σα να πέφτει το ρεύμα) σε άκυρες στιγμές


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#31 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 19 June 2010 - 12:10

πολυ απλα χαλασε το κουμπι το on-off και κολαει στο ασχετο και κλεινει, και μετα κλεινει μονο του αν πας να το ανοιξεις χωρις καν να προλαβει να φορτωσει
το κουμπι στην ουσια ενωνει 2 συρματακια οταν το πατας και ανοιγει και τα ξαναενωνει οταν το ξαναπατας και κλενει


Μωρέ λες? Επειδή όμως είμαι λίγο τεχνικά αγράμματος, αν μπορούσες με μια φωτογραφία να δείξεις τα εν λόγω καλωδιάκια, θα σου ήμουν υπόχρεος. Δεν ξερω γιατί, αλλά αυτό το σενάριο μου φαίνεται πιθανό (ίσως επειδή με βολεύει καθώς φτιάχνεται εύκολα!)

Τώρα όταν λες διακόπτη του πύργου, εγώ έναν βλέπω πίσω στο κουτί και είναι αυτός του τροφοδοτικού! Εννοείς ότι στο άκυρο το κεντρικό κουμπί μπροστά πατούνταν και έκλεινε το PC?
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#32 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 19 June 2010 - 12:36

τωρα δεν εχω κουμπι και οπωτε θελω να το ανοιξω ενωνω τα συρματακια με το χερι (ειναι και πιο κουλ)

*Έλιωσε*
Το είχα παθει και αυτό σε μιά φάση.
Spoiler:


#33 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 19 June 2010 - 12:39

Μωρέ λες? Επειδή όμως είμαι λίγο τεχνικά αγράμματος, αν μπορούσες με μια φωτογραφία να δείξεις τα εν λόγω καλωδιάκια, θα σου ήμουν υπόχρεος. Δεν ξερω γιατί, αλλά αυτό το σενάριο μου φαίνεται πιθανό (ίσως επειδή με βολεύει καθώς φτιάχνεται εύκολα!)

Τώρα όταν λες διακόπτη του πύργου, εγώ έναν βλέπω πίσω στο κουτί και είναι αυτός του τροφοδοτικού! Εννοείς ότι στο άκυρο το κεντρικό κουμπί μπροστά πατούνταν και έκλεινε το PC?

ναι το μπροστα, απο την πολυ χρηση μπορει να κολησει
τωρα γι αυτο που λεω δεν ξερω αν συμβαινει σε σενα, προσπαθησε να δοκιμασεις διαφορα και μετα δοκιμαστο..
το δικο μου το πσ ηταν του 2003 εκλεισε τα 7 του και με αυτο το προβλημα αχριστευτικε τελειως οπωτε το διελυσα (μιας και δεν με πειραζε αφου εχω αλλο, πιο πολυ για περιεργια.. ουτος η αλλος μονο για να βλεπω βιντεο χρησιμευει πλεον)

λοιπον στην δικη μου περιπτωση, ενα παλιο κουτι, μπροστα υπαρχει κατι σα διαχωριστικο που χωριζει τον υπολογιστη απο τα μπροστα κουμπια και θηρες, εγω ανοιξα αυτο το κουτι (πολυ ξεβιδωμα) και το μονο που το συγκρατουσαν ήταν καμια 7-8 καλοδια που ενωναν διαφορα κουμπια αναμεσα σε αυτα και αυτο του βασικου
εβγαλα το κουμπι απο πισω (προσεκτηκα μη βγαλω κανα αλλο καλωδειο, το κουμπι το συγκρατουσαν κατι πιαστρακια
μετα μεσα στο κουμπι ειναι ενα μικρο κουμπι που ενωνει τα 2 καλοδια, ε απο αυτο εβγαλα τα δια καλωδια, τα οποια ευτυχως μπορουσα να τα ενωσω και δεν χρειαστηκε να τα κοντινω ή κατι τετοιο

κουμπι: (αχρηστο πλεον)
Spoiler:


μεσα στο κουμπι:
Spoiler:


τωρινη κατασταση
Spoiler:


φυσικα ολα αυτα τα κανεις με κλειστο τον διακοπτη του τροφοδοτικου..

edit: δεν βοηθησα και πολυ για το πως να το ανοιξεις αλλα βαριεμε να ξεκολαω το κουτι κα να το ξεβιδωνω μονο και μονο για κανα 2 φοτο.. και στην τελικη μπορει το κουτι σου να διαφερει εντελως.. παρε κανα 2 κατσαβιδια και αρχησε να ψαχνεις!

Edited by matassos, 19 June 2010 - 12:44.


#34 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 19 June 2010 - 13:07

Χαχα ευχαριστώ πολύ, είσαι άρχοντας, θα δω τι θα κάνω!! Thanks a ton!
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]