Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Σταματάει η έκδοση του περιοδικού "9"


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#16 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 16 Ιούνιος 2010 - 12:39

Κρίμα γιατί δεν ήταν "άλλο ένα ένθετο". αλλά δυστυχώς το μέλλον του περιοδικού Τύπου.
Θα ελπίσω κι εγώ κάτι να πάρει τη θέση του. Σε ένα μέσο που να μην είναι δέσμιο των Old Media, αν με αντιλαμβάνεστε.


Γιατί δώσαμε στην υποκουλτούρα αρνητική σημασία; Ήταν τόσο ωραία λέξη.


Το μελλον του τυπου και του βιβλιου ειναι ψηφιακο (για το δευτερο ο ιδιος ο προεδρος του cαmbrιdge υnιvεrsιty prεss το δηλωσε). Με τοσες προσφορες, ντιβιντιά, σιντιά, βιβλία κλπ καπου χαθηκε το παιχνιδι.
Δεν ειμαστε στην εποχη που αγοραζες εφημεριδα καθε μερα για να διαβαζεις 2-3 ωρες.
Αντι για αλλαγες γινονται περικοπες.

Στοχευουν μαλλον να σιγουρεψουν το μεγαλυτερο αναγνωστικο κοινο που εχει την οικονομικη ευμαρεια, παρα τους νεους που ετσι και αλλιως ειναι πιο εξοικιωμενοι με τις εφαρμογες των νεων μεσων.

Μαλλον με υποκουλτουρα εννοουσε χαμηλη,δηλ ευκολοχωνευτη και λαικιστικη, παρα παρακλαδι της κυριαρχης κουλτουρας.

#17 Saf520

Saf520

    Περιστασιακός χρήστης anime ουσιών

  • Members
  • 154 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούνιος 2010 - 12:51

Με στενοχωρησε το γεγονος. Ο μονος λογος που επερνα (οταν επερνα) την Ελευθερπτυπια ηταν το "9" κ μερικα καλα dvd !!! Ε, ας καταργησουν κ τις ταινιες να γινει 100% εφημεριδα κομματικης προπαγανδας !!!

sigpic10697_5.gif


#18 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούνιος 2010 - 12:52

Το μελλον του τυπου και του βιβλιου ειναι ψηφιακο (για το δευτερο ο ιδιος ο προεδρος του cαmbrιdge υnιvεrsιty prεss το δηλωσε). Με τοσες προσφορες, ντιβιντιά, σιντιά, βιβλία κλπ καπου χαθηκε το παιχνιδι.
Δεν ειμαστε στην εποχη που αγοραζες εφημεριδα καθε μερα για να διαβαζεις 2-3 ωρες.
Αντι για αλλαγες γινονται περικοπες.

Στοχευουν μαλλον να σιγουρεψουν το μεγαλυτερο αναγνωστικο κοινο που εχει την οικονομικη ευμαρεια, παρα τους νεους που ετσι και αλλιως ειναι πιο εξοικιωμενοι με τις εφαρμογες των νεων μεσων.


Συμφωνούμε, συμφωνούμε.
Οι εκδόσεις που δεν θα φανούν ευέλικτες θα αντιμετωπίσουν τα ίδια προβλήματα.

Για το low culture προτείνω τον -αγγλισμό έστω- "χαμηλή κουλτούρα" αντί του υποκουλτούρα.

#19 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2.153 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούνιος 2010 - 08:02

Το τελευταίο 9 που βγήκε ήταν τον Μάϊο ή το Ιούνιου; Γιατί και εγώ τα διαβάζω. Το αγόραζαν κάθε φορά οι γονείς μου.

Κρίμα όντως, και ήταν καλό περιοδικό :)

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#20 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3.927 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούνιος 2010 - 17:59

καποτε το αγοραζα μανιακος αλλα εδω και 3-4 χρονια + (ισως και παραπανω) που μειωθηκε η ποιοτητα σταματησανε να βαζουνε πολλες σειρες που ειχαν παλιοτερα σταματησα να το αγοραζω, οποτε so long αλλα για μενα δεν εγινε και τιποτα.

#21 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1.875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 12:16

απο κει διαβασα το sky doll μεταβαρονους ... the extraordinary gentelmen ... την φωτεινη ...και κατι με βαμπιρ που δεν θυμαμαι το ονομα του , ξερετε ποιο ειναι ;
Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#22 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 12:21

Ναι.

Spoiler:


Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#23 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1.875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 12:46

χαχα θενξ ρε ... παω να το βρω !
Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#24 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3.927 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 18:49

αμα το βρεις σφυρα... ψαχνω και το αρπακτικα και τους μεταβαρονους και το χρυση πολη

#25 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 19:23

Οι μεταβαρόνοι υπάρχουν σε τορρεντ πάντως και βρίσκονται πολύ εύκολα.
Τα υπόλοιπα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολύ φθηνά για αγορά.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#26 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 19:25

αμα το βρεις σφυρα... ψαχνω και το αρπακτικα και τους μεταβαρονους και το χρυση πολη



Δεν τα βρίσκεις ; Εντύπωση μου κάνει , πρέπει να τα έχω δει αμέτρητες φορές μπροστά μου , εκτός άμα εννοείς κάποιο συγκεκριμένο τεύχος που έχει εξαντληθεί όπως πχ το 1ο της φωτεινής . Το αρπακτικά πάντως 100% μπορείς να το βρεις χωρίς δυσκολία :)



Με στενοχωρησε το γεγονος. Ο μονος λογος που επερνα (οταν επερνα) την Ελευθερπτυπια ηταν το "9" κ μερικα καλα dvd !!! Ε, ας καταργησουν κ τις ταινιες να γινει 100% εφημεριδα κομματικης προπαγανδας !!!

Δεν το πιασα αυτό
Δημοσιευμένη  εικόνα

#27 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 20:21

Κάποια στιγμή πρέπει να αγοράσω τη Χωματερή. Χαλαρά το καλύτερο ελληνικό comic που εκδόθηκε στο 9 (με δεύτερο το Δούρειο Άνεμο).

Ελπίζω επίσης να βρω τα τεύχη του Blacksad. Θεϊκό comic.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#28 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3.927 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 20:50

Παιδια δεν εννοω τα τευχη που εχουν εκδοθει στα ελληνικα απο το 9, εννοω ολα τα υπολοιπα (επομενα τευχη ) που δεν εχουν εκδοθει στην ελλαδα .... και προφανως τα ψαχνω στα αγγλικα.

#29 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 20:58

Ελπίζω επίσης να βρω τα τεύχη του Blacksad. Θεϊκό comic.


Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο κόμικ, όμως πριν καμιά 10αριά μέρες το ανέλαβε η Dark Horse. Hardcover 185 σελίδων στα 30$. Preview εδώ.

Παρεμπιπτόντως είμαι ο μόνος που ενώ ασχολείται με κόμικς, δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα 9 ? Δεν έτυχε να πέσει κανένα στα χέρια μου, και δεν ασχολήθηκα ποτέ να το αγοράσω.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Phantom Duck: 19 Ιούνιος 2010 - 21:33
typo...

E5VV38U.jpg


#30 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2010 - 21:11

Κάποια στιγμή πρέπει να αγοράσω τη Χωματερή. Χαλαρά το καλύτερο ελληνικό comic που εκδόθηκε στο 9 (με δεύτερο το Δούρειο Άνεμο).

Ελπίζω επίσης να βρω τα τεύχη του Blacksad. Θεϊκό comic.

Συμφωνώ απόλυτα και για την χωματερή , και το «Με μεγάλωσαν σκυλιά » είναι πολύ καλή δουλειά . Αν και δεν το έχω διαβάσει το άλμπουμ του Δούρειου παρά μόνο από το 9 ,εγώ θα έβαζα άνετα στη 2η θέση τον Blacksad και να ακολουθεί ( μάλλον ) το Sky Doll



Παιδια δεν εννοω τα τευχη που εχουν εκδοθει στα ελληνικα απο το 9, εννοω ολα τα υπολοιπα (επομενα τευχη ) που δεν εχουν εκδοθει στην ελλαδα .... και προφανως τα ψαχνω στα αγγλικα.

Α οκ , τότε πράγματι έχεις πρόβλημα … και γω έχω !!!:terror2:



Παρεμπιπτόντως είμαι ο μόνος που ενώ ασχολείται με κόμικς, όμως δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα 9 ?

Παίζει :P
Δημοσιευμένη  εικόνα