Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Σταματάει η έκδοση του περιοδικού "9"


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 15 June 2010 - 20:46

Μόλις αυτό το νέο εδώ, ότι θα σταματήσει η έκδοση του γνωστού περιοδικού "9" καθώς και άλλων 2 από την εφημερίδα "Ελευθεροτυπία".

"Εγκαταλείπει τα assets της το ένα μετά το άλλο η Ελευθεροτυπία καθώς η νέα διαχειρίστρια της εφημερίδας, Λένα Τεγοπούλου αποφάσισε να απαλλαγεί, λόγω οικονομικής δυσχέρειας από τρία ένθετα: το «Γεώ», το περιοδικό κόμικς «9» (αγαπημένο της αδελφής της Μάνιας) και το περιοδικό για το στοίχημα, «Bet». Τι κρατάνε; το ένθετο της Κυριακής «Έψιλον» σίγουρα ενώ το άμεσο μέλλον θα δείξει και για την τύχη των υπολοίπων."

Πραγματικά κρίμα..

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 15 June 2010 - 20:53

Μαύρη μέρα για τα comics στην Ελλάδα...

Αντίο, 9. Θα μας λείψεις. :if:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 June 2010 - 20:57

Και πολύ άντεξε έτσι όπως το είχαν καταντήσει...

Αυτό το περιοδικό ήταν η απόδραση μου κάθε Τετάρτη σε όλο το λύκειο, τώρα οι έφηβοι διαβάζουν down town και βλέπουν την τσόντα της Τζούλιας...

Αυτή η χώρα με κάνει να αισθάνομαι γριά...

Αντίο 9 :nod:

xbJ3b2w.jpeg


#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 June 2010 - 20:57

Πραγματικά κρίμα. Θυμάμαι όταν πρωτοξεκίνησε το "9" και το με τι απορία είχα πιάσει το πρώτο τεύχος.

Στην πορεία βέβαια εξελίχθηκε σε κάτι το διαφορετικό από αυτό που περιμέναμε να γίνει και τολμώ να πώ ότι δεν αξιοποίησε πλήρως τις προοπτικές του. Παρόλαυτά η προσφορά του στην διάδοση των comics στον ελληνικό χώρο είναι κάτι παραπάνω από αδιαμφισβήτητη.

#5 MoCi

MoCi

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 15 June 2010 - 21:01

Καλα, ενταξει, δεν θα ειναι και τοσο μεγαλη η απωλεια, αφου το περιοδικο πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο...
Βεβαια, καλυτερα να εχεισ λιγα παρα τιποτα, αλλα περισσοτερο στεωαχωρηθηκα που σταματησε να εκδιδεται η Βαβελ, παρα το "9".


#6 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 15 June 2010 - 22:28

πωπω....ακομα θυμαμαι οταν ημουνα μικρος, με τον ξαδερφο μου ειχαμε πιασει ενα τευχος του "9" και κοιταγαμε την φωτεινη της νυχτας και χαζογελαγαμε....κριμα....τουλαχιστον ειχα μαζεψει καποια τευχη οποτε εχω μια αξιοπρεπη συλλογη για να θυμαμαι τα παλια...
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#7 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 15 June 2010 - 22:39

όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν.αν και η ποιότητα είχε πέσει κάπως σαν ιδέα ήταν πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα.ας ελπίσουμε μόνο πως θα βγει κάτι ανάλογο για να πάρει την θέση του

#8 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 June 2010 - 22:56

Και πολύ άντεξε έτσι όπως το είχαν καταντήσει...

Αυτό το περιοδικό ήταν η απόδραση μου κάθε Τετάρτη σε όλο το λύκειο, τώρα οι έφηβοι διαβάζουν down town και βλέπουν την τσόντα της Τζούλιας...



Χωρις να ειμαι αναγνωστης του 9 απλα θελω και γω να πω ενα "κριμα".

Κριμα για αυτη τη χωρα που καλλιεργειται μονο η υποκουλτουρα.

Και ειναι κριμα γιατι πιστευω οτι υπαρχει πολυς κοσμος που θελει κατι το διαφορετικο. Κατι το ποιοτικο. Ασχετως των ανιμε ή των μανγκα κτλ.
Πιστευω οτι σαν λαος εχουμε επιπεδο και μορφωση... αλλα χανεται καπου στη πορεια.
Posted Image

#9 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 15 June 2010 - 23:26

Πραγματικά κρίμα . Η πρώτη μου επαφή με «σοβαρά » comics έγινε μέσα από τις σελίδες του , εποχής δημοτικού , ερχόταν στο σπίτι μαζί με την εφημερίδα του μπαμπά . Μέχρι τότε ήξερα μόνο της Disney και της Μαμουθκόμιξ , οπότε στην αρχή το έβλεπα με μεγάλη επιφυλακή , κατέληξα όμως σύντομα να ρωτάω τον πατέρα κάθε Τετάρτη άμα πείρε εφημερίδα . Έχουν ακουστεί αρκετές κριτικές ως προς την ποιότητά του … εμένα δεν με απογοήτευσε ποτέ και θεωρώ πως , μιας και ήταν δωρεάν ένθετο εφημερίδας μεγάλης κυκλοφορίας , συνέβαλε και αυτό στη διάδοση του αντικειμένου , όσο θα μπορούσε ένα τέτοιο περιοδικό .

Δηλαδή το Σάββατο που μας έρχεται δεν θα το έχουμε πια κοντά μας ;:unlucky:
Posted Image

#10 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 16 June 2010 - 09:20

Αν και είχα σταματήσει να το παίρνω εδώ και κάποια χρόνια ... κρίμα ... μόνο κρίμα.
Βέβαια τώρα οι φάκελοι με τα τεύχη που έχω κρατήσει (και σίγουρα όχι μόνο εγώ) τακτοποιημένα κατά χρονολογική σειρά αποκτούν συλλεκτική αξία.
Υπάρχει και τίποτα που να άφησε όρθιο αυτή η οικονομική κρίση; Την βαρέθηκα, πότε θα φύγει πια;

#11 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 June 2010 - 10:55

WHAT?!!
σκατά, σκατά, σκατά
Πέθανε η Βαβέλ, πέθανε το Παρά Πέντε, δηλαδή τώρα τι, θα μείνουμε με το αδιάφορο MOV??
Έλεος δεν πάνε με τα καλά τους, ας κόβανε το Έψιλον.....
Από το κακό στο χειρότερο πάνε τα κόμιξ στην Ελλάδα. Πραγματικά ποτέ δεν περίμενα ότι θα τα χτυπούσε η κρίση.
Αν και η αλήθεια είναι ότι εδώ και 3 χρόνια φοβόμασταν ότι το 9 θα φάει τσεκούρι.
Γ@μώτο, δεν μπορώ να το χωνέψω.

Posted Image


#12 papadevil

papadevil

    Anime Freak

  • Members
  • 374 posts

Posted 16 June 2010 - 10:56

Αν και είχα σταματήσει να το παίρνω εδώ και κάποια χρόνια ... κρίμα ... μόνο κρίμα.
Βέβαια τώρα οι φάκελοι με τα τεύχη που έχω κρατήσει (και σίγουρα όχι μόνο εγώ) τακτοποιημένα κατά χρονολογική σειρά αποκτούν συλλεκτική αξία.
Υπάρχει και τίποτα που να άφησε όρθιο αυτή η οικονομική κρίση; Την βαρέθηκα, πότε θα φύγει πια;



Ποτε σε αυτην την Ελλαδα ....ακομα και τωρα που προσπαθουν και καλα καποιοι συνεχιζουν να κλεβουν ....κριμα για το 9 πραγματικα ειχε μερικα σπουδαια κομικς και φυσικα το manifesto που εμενα μου αρεσε παρα πολυ....
Posted Image

#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 June 2010 - 11:02

Το manifesto (που παρεμπιπτόντως αν το θες έχει δημοσιευτεί ολόκληρο) έτσι και αλλιώς είχε τελειώσει εδώ και χρόνια και ο Κυριαζής είχε σταματήσει να κάνει κόμικ για το 9. Γενικά η ποιότητα των κόμικ είχε πέσει, αλλά παρόλα αυτά ήταν καλό που υπήρχε μία δίοδος για να ανακαλύψουν πολλοί τα κόμικ και για να μαθαίνουν τι γίνεται στην ελληνική σκηνή.

Έμαθα πάντως ότι υλικό από το 9 θα ενσωματωθεί στην εφημερίδα αν και δεν ξέρω λεπτομέρειες.
Το τελευταίο τεύχος πρέπει να είναι αυτού του Σαββάτου.
σνιφ

Posted Image


#14 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 16 June 2010 - 11:23

Κρίμα γιατί δεν ήταν "άλλο ένα ένθετο". αλλά δυστυχώς το μέλλον του περιοδικού Τύπου.
Θα ελπίσω κι εγώ κάτι να πάρει τη θέση του. Σε ένα μέσο που να μην είναι δέσμιο των Old Media, αν με αντιλαμβάνεστε.

Κριμα για αυτη τη χωρα που καλλιεργειται μονο η υποκουλτουρα.

Γιατί δώσαμε στην υποκουλτούρα αρνητική σημασία; Ήταν τόσο ωραία λέξη.

#15 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 16 June 2010 - 11:55

Αν και ποτέ δεν έσπευα ο ίδιος να το πάρω (η μητέρα μου παίρνει την Ελευθεροτυπία και μου το έδινε ξέροντας ότι ασχολούμαι) θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ ένα "κρίμα"!!! Τουλάχιστον πρόλαβαν να γιορτάσουν 500 τεύχη...

Για την ποιότητα εγώ δεν έχω παράπονο. Όντως κάποια αποσπάσματα από κόμιξ που είχε δεν ήταν ωραία αλλά οι σταθερές στήλες μού άρεσαν πάρα πολύ. Κυρίως "δούρειοςάνεμος" και "ΕΦ" τα σπάγανε!!!

Όπως κι εσείς από μικρός το διάβαζα, αν και μας το απαγόρευαν λόγω του κάποιου ενήλικου περιεχομένου αλλά όπως καταλαβαίνετε εμείς το χαβά μας. Τότε βέβαια δεν ασχολούμασταν συνειδητά με κόμιξ αλλά τώρα που το σκέφτομαι, χάρη σε αυτό ποτέ δεν έκανα την παραπληροφορημένη αντιστοίχιση κομιξ-παιδικά!
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image