Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Κορεάτικα


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 29 May 2010 - 18:12

Δεν ηξερα που να το ποσταρω αυτο, αλλα ψαχνω μηπως εχει βρει καποιος να κατεβασει βιβλια κορεατικων απο το ιντερνετ, οπως κυκλοφορουν πολλα ιαπωνικων. Θα με ενδιεφερε περισσοτερο το Korean Easy Made for Beginners αλλα και οποιοδηποτε για αρχαριους

#2 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 29 May 2010 - 18:20

http://uz-translations.net/?category=korean

Κάτι πραγματάκια έχει εδώ. Είναι γενικώς πιο δυσεύρετα. Εγώ κάνω το Colloquial Korean αλλά αυτό το αγόρασε μια φίλη μου και της το δανείστηκα. Αν βρω τπτ άλλο θα ρίξω ένα σύρμα.

Παρεπιπτώντως είναι πιο δύσκολα από τα Ιαπωνικά τουλάχιστον από άποψη ανάγνωσης και προφοράς. Και η γραμματική διαφέρει αρκετά. Αν και τα Hangul μαθαίνονται πανεύκολα έχουν κανόνε προφοράς που μου θύμισαν τους αντίστοιχους κανόνες τονισμού στα αρχαία. Θέλει εξάσκηση.

#3 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 29 May 2010 - 18:43

oooohhh thx a lot!
απο αποψη προφορας ειναι τρομερα δυσκολα, κανω 3 μηνες σχεδον, αλλα παω και δεν παω λογω δουλειας, και δεν εχω χρονο να διαβασω αυτον τον καιρο :( φαντασου με 3 μηνες και δεν μπορω καν να διαβασω την υπογραφη σου. βγαζω κατι σαν kie se seu (kien??) teur i ei io

#4 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 29 May 2010 - 18:48

Συγχωράτε με για το offtopic αλλά θέλω να πω ότι βρίσκω τα χανγκούλ πολύ χαριτωμένη γραφή. Κι ας μην μπορώ να τα διαβάσω.

#5 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 29 May 2010 - 19:23

oooohhh thx a lot!
απο αποψη προφορας ειναι τρομερα δυσκολα, κανω 3 μηνες σχεδον, αλλα παω και δεν παω λογω δουλειας, και δεν εχω χρονο να διαβασω αυτον τον καιρο :( φαντασου με 3 μηνες και δεν μπορω καν να διαβασω την υπογραφη σου. βγαζω κατι σαν kie se seu (kien??) teur i ei io


Ouch! Καταλαβαίνω!
Η υπογραφή μου είναι kyeongseong sukendael ieyo! (it's a capital scandal!) Εγώ είχα μάθει τα μισά γράμματα πρόπερσι αλλά τα θυμόμουν ακόμα. Πριν από 1-2 εβδομάδες άρχισα να μαθαίνω σαν άνθρωπος με μέθοδο. Εξασκούμαι διαβάζοντας τα entries όλων των k-idols που ακολουθώ στο twitter και βλέποντας καμιά σειρά. Δεν ξέρω αν θα τα μάθω ποτέ όσο καλά ξέρω ιαπωνικά αλλά πολύ θα ήθελα! Το πιο γελοίο όλων είναι ότι έχω πολύ καλύτερη προφορά στα κορεάτικα απ' ότι έχω στα ιαπωνικά! ^^'
한국어를공부해요. <- Πρόταση του Δημοτικού χαχαχα!

#6 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 13 August 2010 - 16:17

οποιος ενδιαφερεται για κορεατικα, ειμαστε ενα γκρουπακι που πηγαινουμε στο κορεατικο σχολειο της ηλιουπολης. ειναι μονο 20€ το μηνα, και τρωμε και εκει δωρεαν. για περισσοτερες πληροφοριες pm me

#7 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 03 September 2010 - 16:21

το επομενο σαββατο ξεκιναμε μαθηματα! οποιος θελει ερχεται!

#8 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 03 September 2010 - 16:27

Μπορείτε να μας κάνετε και μια εισαγωγή στην γλώσσα εδώ στο φόρουμ; (απευθύνομαι γενικά στους γνώστες). Θα είχε ενδιαφέρον.

#9 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 03 September 2010 - 16:31

γιατι δεν ερχεσαι μια φορα να δεις απο κοντα?

#10 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 03 September 2010 - 16:48

Με χωρίζουν αρκετά χιλιόμετρα από την Ελλάδα :
Και το ενδιαφέρον είναι περισσότερο ακαδημαϊκό.

#11 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 29 September 2010 - 06:39

http://www.littleangels.or.kr/eng/index.asp

προλαβετε! δωρεαν εισοδος εισιτηρια των 2 ατομων

#12 BrainDeadAlive

BrainDeadAlive

    Dead By Dawn

  • Members
  • 139 posts

Posted 13 December 2010 - 14:44

Ενδιαφερον..Αν τακτοποιηθω με δουλεια και φτιαξω προγραμμα θελω να ερθω.
Posted Image

#13 koreagr

koreagr

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 02 February 2011 - 00:05

καλησπερα, πρωτο μου ποστ και σας παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σας. Πως μπορω να ξεκινησω μαθηματα κορεατικης γλωσσας? Με ενδιαφερει παρα πολυ και εχω ολη τη διαθεση και πιστευω οτι μπορω να βρω και το χρονο να μαθω τη γλωσσα! Αυτο το σχολειο στην Ιλιουπολη τι ειναι ακριβως?

Σας ευχαριστω ολους!

#14 Danae!!!!!

Danae!!!!!

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 28 April 2011 - 17:41

Γειά σας κ απο μέναα!!! Με λένε Δανάη κ έχω κολλήσει με την Κορέα! του χρόνου στο διδασκαλείο ευελπιστούμε να φτιάξουμε τμήμα για Κορεάτικα! Χρειαζόμαστε 10 άτομα που ΟΝΤΩΣ να θέλουν να μάθουν!!! Τα χρήματα είναι 300 ευρώ για τους φοιτητές και 400 για τους υπόλοιπους! Οποιος ενδιαφέρεται ας στείλει γιατί πραγματικά θα χαρούμε πολυυυυ να μαζευτούμε πολλά άτομα!!

#15 nanaKikwang

nanaKikwang

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 30 April 2011 - 03:35

안녕하세요 ^^ Γεια σας παιδια :) λοιπον εγω ειμαι απο θεσσαλονικη κ ψαχνω (μηπως) κ υπαρχει καμια σχολη που να παραδιδει μαθηματα κορεατικων η κανενα φροντηστηριο εστω...μαθαινω μονη μου μεχρι τωρα αλλα οσο να ειναι αλλιως ειναι να εχεις και εναν δασκαλο :Ρ 감합니다 εκ των υστερων ^^ :ureshii: