Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

SID (シド)


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 29 May 2010 - 09:20

Posted Image
L to R: Aki (ba), Yuuya (dr), Mao (vo), Shinji (gu)
OHP :: Βιογραφία :: Μεταφράσεις στίχων

Οι SID ξεκίνησαν σαν ένα ακόμα visual kei συγκρότημα το 2003, γρήγορα όμως έγιναν δημοφιλείς και το 2004 είχαν ήδη συμβόλαιο με τη Danger Crue Records, οπότε κι έβγαλαν τον πρώτο τους δίσκο. Από τότε ακολούθησαν άλλοι 4 δίσκοι, 14 single, δύο συναυλίες στο Budokan, ένα major debut και έχουν μέλλον μπροστά τους :3

Tι τους ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους; Έχουν έναν εξαιρετικό τραγουδιστή και τάσεις πειραματισμού στη μουσική τους. Ενώ ο πρώτος τους δίσκος (Renai, άψογος. Σταματάτε εδώ, τον ακούτε κι επιστρέφετε XD) είναι μελαγχολικός, με jazz/blues επιρροές, στους υπόλοιπους δίσκους που είναι και πιο χαρούμενοι πληθαίνουν τα pop/rock στοιχεία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χάνουν σε ποιότητα.
Έτσι, υπάρχει μια ποικιλία: από jazzy κομμάτια (Toge to neko, Mitsuyubi, Doyoubi no onna, Mousou nikki, Rinjin), pop (Sweet?, Natsukoi, Alibi, smile), μπαλάντες (Ajisai, Milk, Hosoi koe, Hanabira, Otegami) μέχρι κομμάτια για headbanging (Memai, PROPOSE, dummy) αλλά και πιο ιδιαίτερα (Izon no niwa, Nakidashita onna to kyomukan, chapter 1, Yogoreta yubi, capsule) και φυσικά ξέρετε αυτά που έχουν παίξει σε anime (Monokuro no kiss, Uso, Rain)
Ενδιαφέρον έχουν και οι στίχοι του Mao, που συνήθως αφηγούνται μια ιστορία και κυμαίνονται από παρανοϊκούς stalkers και σεξουαλικά υπονοούμενα (ή και όχι τόσο υπονοούμενα μερικές φορές :3) μέχρι ενθαρρυντικά λόγια. Ό,τι θέμα κι αν επιλέξει πάντως, τα λέει ωραία XD

Προσωπικά είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα ♥ Οι δουλειές τους είναι πάντα προσεγμένες και κάθε φορά που νομίζω πως έχουν αρχίσει να επαναλαμβάνονται or sth, διαψεύδομαι πανηγυρικά από ένα νέο τραγούδι~
Η dorky πλευρά τους και το fanservice είναι απλώς bonus :3


Edited by Tristessa, 29 May 2010 - 09:26.

6dqFccT.gif


#2 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 posts

Posted 29 May 2010 - 12:17

Yes yes yesss!!:wooi2:
Tristessa πόσο χαίρομαι που έκανες αυτό το thread*respect*!!
Συνφωνώ με όλα όσα έγραψες και ιδιαίτερα με το γεγονός οτι όντως είναι πάντα φρέσκοι και καινούργιοι και δεν βαριέσαι ποτέ να τους ακούς!!Μα ποτέ!!
Ολά τους τα κομμάτια τα υπεραγαπώ αν και έχω αδυναμία στις μπαλάντες τους!!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ FANSERVICE.......THATS THE BEST PART!!:Blissfull::hero:
Οι αγαπημένοι μου απο SID είναι o Mao και ο Aki!!:lovulovu::lovulovu:

My SID info:
マオ(Mao) born 23. October 1978. Real name: Yamaguchi Masao 山口 真生. : vocals
しんぢ(Shinji) born 8. February 1979. Real name: Ninomiya Shinji 二宮 慎司: guitar
明希(Aki) born 3. February 1981. Real name: Ichiki Akihito 一木祥史 : bass guitar, backing vocal
ゆうや(Yuuya) born 9. December 1981. Real name: Shirato Yuya 白土 友也: drums
Posted Image

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Posted Image
[media]http://www.youtube.com/watch?v=Wep89mWK3cM[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=megi-V_Rvtc[/media]
Πόσο χαίρομαι που αυτό τους το τραγούδι έχει τόσα πολλά views!!:wooi2::congrats:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=gVQ2mCPOyZY[/media]
Posted Image

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Posted Image
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#3 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 29 May 2010 - 15:05

Το πρώτο album είναι κορυφή. Παίζουν καλά τραγούδια και στα επόμενα αλλά οκ. Ούτε τόσο πολλά ούτε τόσο καλά.

#4 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 29 May 2010 - 15:40

Well Done for the thread!

Οι SID είναι ένα συυγκρότημα το οποίο με τράβηξε από το πρώτο κιόλας τραγούδι που άκουσα.

+1 Στα λόγια της Tristessa. Συμφωνώ απόλυτα.
Πειραματίζονται σε πολλά στίλ και πάντα το αποτέλεσμα είναι από καλό μέχρι άριστό.

Επίσης +1 για το πόστ του Warchief. Το πρώτο τους άλμπουμ πραγματικά είναι ένα αριστούργημα.

Ο Μάο είναι ο μεγαλύτερος από όλους;:damn: Πραγματικά αυτοί οι Ιάπωνες/Ιαπωνέζες τι κάνουν και μένουν πάντα τόσο νέοι; Αιώνιοι. Δεν μπορώ να τους "πιάσω" με τίποτα. Ένα άλυτο μυστήριο.

Ξανά επίσης ό Μαό έχει γενικότερα απίστευτες κινήσεις. Στα τραγούδια του (πχ Alibi) κλπ κλπ...

Εγώ θα προσθέσω το ξεκίνημα :P

Youtube Video


:drinks:

Είδα και το καινούργιο τους pv για το Rain. Από τις καλύτερες εμφανίσεις τους ποτέ. Ποτέ δεν είδα και τους τέσσερους τόσο καλούς. Μπράβο τους. Και πάρα πολύ καλό κομμάτι.

Youtube Video

Edited by Night Wizard Seal, 29 May 2010 - 16:34.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#5 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 29 May 2010 - 21:19

Eleni, thanks for the picspam info ;) Τα είχα ξεχάσει εντελώς τα member profiles!
Έχω την εντύπωση πως ο Mao είναι γεννημένος το 1977 πάντως, γεγονός που τον κάνει 32 ετών σήμερα, είναι όντως ο μεγαλύτερος στους SID αν και δε του φαίνεται καθόλου, μα καθόλου XD

Spoiler: Member profiles

Μετάφραση των blog και των τεσσάρων μπορείτε να βρείτε εδώ (αν έχετε όρεξη για Μao spam, that is)


Tο Renai είναι χαλαρά από τους καλύτερους δίσκους της δεκαετίας imo, είχε την τύχη να έχει Sakura και Danger Crue στην παραγωγή και δείχνει με τον καλύτερο τρόπο τις δυνατότητές των SID.
Έβαλε όμως πολύ ψηλά τον πήχη για τα υπόλοιπα, που δεν ξεπερνούν το Renai για μένα. Αν και το Sentimental macchiato το κοντράρει στα ίσα νομίζω, είναι και οι δύο δίσκοι πολύ προσεγμένοι. Απλά το Sentimental macchiato είναι πιο radio-friendly.
Πάντως, πότε-πότε o Αki κυρίως έχει ασυνήθιστες ιδέες που γίνονται φοβερά τραγούδια. Memai, Nakidashita onna to kyomukan, capsule, Izon no niwa, Toge to Neko, Milk είναι μερικά από τ' αγαπημένα μου κυρίως γιατί είναι τοσο ιδιαίτερα.

Το Rain μου άρεσε κι εμένα πολύ, ο Yuuya έχει βελτιωθεί πολύ από το Uso, και το PV πολύ όμορφο! Πάντα τέτοια, πάντα τέτοια, και Mao, φόρα πιο συχνά κιμονό kthx ♥

6dqFccT.gif