Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Συνέντευξη από τον Kentaro Miura (Berserk)


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 02:07



Όσοι είστε εδώ θα ξέρετε λίγο πολύ για τι μιλάμε. Ο Kentaro Miura είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος δημιουργός του Berserk, ένα από τα πολύ διάσημα manga εντός και εκτός Ιαπωνίας. Είναι ένας από τους λίγους δημιουργούς τους οποίους εκτιμώ απεριόριστα, όχι μόνο λόγω του σύμπαντος που δημιούργησε, αλλά και λόγω της ιδεολογίας του αλλά και γενικά σαν άνθρωπο. Ξέρω πως πολλοί δεν συμμερίζονται τις απόψεις μου, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει μιας και έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τον συγκεκριμένο δημιουργό, πολύ περισσότερο απ' όσο μπορεί να έχει ασχοληθεί ο μέσος αναγνώστης της σειράς.

Anyways, στο ψητό. Το Berserk βγαίνοντας εδώ και 20+ χρόνια, έχει καταφέρει να δημιουργήσει έναν πολύ ισχυρό πυρήνα fans, μία πολύ δυνατή κοινότητα η οποία είναι αφοσιωμένη στο έργο του. Πριν μία δεκαετία, το 1999, δημιουργήθηκε στο internet η πρώτη κοινότητα αφοσιωμένη αποκλειστικά στο σύμπαν που δημιούργησε ο Miura, ονόματι Skull Knight.net. Αυτή τη στιγμή είναι η μεγαλύτερη και σημαντικότερη διαδικτυακή κοινότητα του Berserk, και αριθμεί πάνω από 6.000 μέλη. Έχουν ρίξει πολύ δουλειά, και ακόμα και τώρα, το site είναι πιο ενεργό από ποτέ με νέα για κάθε τόμο που βγαίνει στην Ιαπωνία, ένα αρκετά δραστήριο forum και μία πολύ διαφωτιστική εγκυκλοπαίδεια που μπορεί να καλύψει όλες τις απορίες που τυχόν έχετε.

Τον Οκτώβριο του 2008, αποφάσισαν να κάνουν το αδιανόητο, να στείλουν μία επιστολή εκ μέρους του site στον Kentaro Miura, έναν άνθρωπο που σχεδόν ποτέ δεν έχει απαντήσει σε μεμονωμένα γράμματα θαυμαστών. Αφού θέσαν το θέμα επί τάπητος, καταστάλαξαν σε 10 ερωτήσεις, τις οποίες μπορείτε να βρείτε εδώ.

Spoiler: 10 ερωτήσεις του SK.net προς τον Miura


Στις 2 Απριλίου 2009, ο τύπος που έστειλε χειρόγραφες τις απαντήσεις, έλαβε γράμμα από την Hakusensha, την εταιρία για την οποία δουλεύει ο Miura. Επειδή του ήρθε σε άσχημη ημερομηνία (Πρωταπριλιά γαρ), φρόντισε να βγάλει και τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία
Πειστήριο 1
Πειστήριο 2
Πειστήριο 3
Πειστήριο 4

Για να μην τα πολυλογούμε, οι απαντήσεις ακολουθούν παρακάτω

 

Dear Frank Smith,

Thank you for your support of Berserk.

I’m transferring you Miura Kentarou's answers to your questions.

This letter is written in the easiest possible form of Japanese, but I’m worried that it might not be understood well.

I should let you know that all the answers are based on the recent episodes published in Young Animal.



Q1: To the readers, Guts as a character has grown tremendously in the past few years, but how much time has elapsed in the Berserk world since the end of the Golden Age arc in Volume 14? (i.e. Lost Children - Millennium Falcon)

I’d say it’s been 3-4 years, though it’s not been clearly decided.

Q2: Regarding the kanji "Taka," do you intend that to be Falcon or Hawk? Was there ever a conscious change in its usage, such as after Griffith's reincarnation, or has it always been "falcon" to you?

“Falcon” or “Hawk”, both mean [鷹] in Japanese. In some dictionaries, “Falcon ” is translated as [隼(はやぶさ)] but there’s almost no difference. I used "Falcon" from the great name of the “Millennium Falcon" ship in Star Wars.

Q3: Just before the launch of the Millennium Falcon arc, you were quoted as saying now you felt you were truly on the starting line of the series. Is that accurate? If that is the case, how far along are we in the story at this point?

I think we are at about 60-70%. However, I myself don’t know anything for sure when it comes to the future.

Q4: It's been years since the last art book release. There may now be enough content for 2-3 additional books. Do you plan to release any more based on your sketches and paintings?

No, I don’t.

Q5: What portion of the story was the most difficult in terms of making hard decisions about where to take the direction of the series? Any regrets?

No specific part was especially difficult or regrettable to me.

Q6: You've talked of post-Berserk projects in the past. Do you still expect to do it, or will you be enjoying retirement after having spent so long working on Berserk?

I don’t remember when I talked about my future plans after Berserk, but there's no doubt I’ll work on something else once it's over.

Q7: Do you feel a sense of achievement at what you've accomplished over all those years? Was it worth the sacrifices to your life and health it has required?

Yes, I feel a sense of achievement, since my work has been appreciated more and more over time in society.

Besides, I can’t think of living any other life.

Q8: Could you describe an average day in your studio? How many hours each day do you work?

I start working at 2:00 PM and I finish at 7:00 AM. Of course, the time I spend eating is included. I work 15-16 hours everyday, without holidays.

Q9: Can we have some more details on why Episode 83 was left out of the collected volume? Do you consider the events in the episode to be canon? Can we expect to see or hear from the Idea of Evil again before the end of the series?

It’s because I wanted Berserk's world to be revealed just that far, not any more than that. The appearance of god in the manga conclusively determines its range. I thought that might limit the freedom of the story development.

I myself don’t know if the Idea of Evil will show up again in the manga or not.

Q10: Rumors of a second season, or new animation of Berserk have been persistent since the first animation's conclusion. These have all been proven false, in time. But to be perfectly sure, are there plans for a continuation of the animation?

It’s possible.


I’ve forwaded all his answers to you, though it took a little time.

It’s very rare for Miura to answer this kind of questions. It would be good if you could think of it as his service for foreign fans like you. And also please keep in mind we can’t tell you things for sure about future developments that haven’t been scripted yet.

We’ll keep doing our best to meet your expectations for Berserk.

Thank you for your devotion to the manga. I wish you happiness and health.

Shimada Akira, editing department, Young Animal



Τα συμπεράσματα δικά σας κύριοι και κυρίες, συζητήστε ελεύθερα. Προσωπικές απόψεις: Ο κύριος Miura είναι ένας άνθρωπος που εκτιμάει τη ζωή του και την αφοσίωση των θαυμαστών, και δεν μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του να κάνει μια διαφορετική δουλειά. Από το 1989 δουλεύει κάθε μέρα κατά μέσο όρο 15-16 ώρες για να δημιουργήσει ένα έργο 34 τόμων (μέχρι στιγμής), τους κόπους του οποίου ορισμένα άτομα διαβάζουν μέσα σε 4 μέρες και απαιτούν περισσότερο, χωρίς να υπολογίζουν πως το Berserk από την αρχή της δημιουργίας του πήγαινε με αυτούς τους ρυθμούς. Για την ακρίβεια τα πρώτα χρόνια της δημιουργίας του, πήγαινε με πολύ αργότερους ρυθμούς.

Αυτή τη στιγμή, διά στόματος Miura, εκτός απροόπτων είμαστε στο 60-70% της ιστορίας, και έχει σκοπό όχι μόνο να τελειώσει το Berserk αλλά και να ασχοληθεί και με άλλη σειρά. Καλά να είναι ο άνθρωπος, ας τελειώσει το Berserk και ας συνεχίσει να μας χαρίζει τις δημιουργίες του. Η κορυφή του Berserk για εμένα ήταν οι πρώτοι 13 τόμοι, το γνωστό flashback, το οποίο έγινε και μεταφορά σε anime. Από εκεί και πέρα κάπου ξεφεύγει, και ο Puck με τον Isidro έρχονται για να αποτελειώσουν τη ζοφερή και καταθλιπτική ατμόσφαιρα που είχε χτίσει ο Miura επί τόσους τόμους, έναν από τους κύριους λόγους που αγάπησα το Berserk. Κατά τ' άλλα παραμένει ένας από τους αγαπημένους μου τίτλους, όπως φαντάζομαι και πολλών άλλων.

Υ.Γ.
Η κόρη ενός μέλους του Skullknight έπλεξε έναν σελιδοδείκτη τον οποίον και έστειλαν ως κοινότητα για την απάντηση που τους έστειλε ο Miura. Μίλησε κανείς για αφοσίωση ?


Spoiler:

 


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Phantom Duck: 09 Ιούνιος 2021 - 16:57

E5VV38U.jpg


#2 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2.833 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 02:29

Heh, μόλις έβγαλες τον άσσο από το μανίκι σου τώρα, ε; :P

Πολύ ενδιαφέρουσα η "συνέντευξη" πάντως έχω να πω και δεν είχα καν ιδέα ότι υπήρχε, το κοντινότερο που είχα βρει κοντά σε αυτήν ήταν αυτή η συλλογή συνεντεύξεων, που παραθέτω επίσης γιατί περιέχει κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις, μεταξύ όλων σε τι και ποιον βασίστηκε ο Miura για να δημιουργήσει το σύμπαν της σειράς και τον Guts αντίστοιχα.

Να σχολιάσω επίσης ότι πουθενά δεν είδα να αναφέρει ότι ξέρει το χρονικό διάστημα που σχεδιάζει να κρατήσει η σειρά ή το τέλος που θα έχει, ίσα ίσα μου φάνηκε κι αυτός ψιλοαβέβαιος σε αυτά και το μόνο που συμπεραίνουμε είναι ότι δεν σχεδιάζει να την παρατήσει, αλλά κάποτε θα την τελειώσει, που για δεδομένα Miura είναι πάντα κάτι, βέβαια.

Κατά τ' άλλα μαζί σου σε όλα (σχεδόν), κι εγώ τρέφω μεγάλο σεβασμό γι' αυτό τον mangaka ακόμα και μέχρι τώρα, αν και φυσικά τα πρώτα volumes ήταν ανώτερα από τα τωρινά (άντε τον Isidro να τον δεχτώ, αλλά τον Puck τον πάω btw, η σκοτεινή ατμόσφαιρα διατηρήθηκε αρκετά και με αυτόν στην αρχή imo, χώρια που μια από τις αγαπημένες μου στιγμές της σειράς την κάνει το duo Guts-Puck).

PS: The Millennium Falcon part was too obvious, ήδη το φανταζόμουν. :P

PS2: Αναρωτιέμαι τι φαντάζει πιο παράξενο, τα πρώτα volumes να βγαίνουν με πιο αργό ρυθμό από τον τωρινό ή την ηλικία του Miura όταν θα αρχίσει την νέα σειρά μετά το Berserk. XD

EDIT: + άπειρο Tea-chan! We are in the same boat in this one!

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zoro: 20 Μάιος 2010 - 03:22


#3 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2.491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 03:11

Ok, τί είπε τώρα... και θα το τελειώσει και θα βγάλει άλλο...; :warning: Φτου του να μην τον ματιάσω. :hero: O Miura είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπου που κάνει μια ιστορία έργο ζωής και όχι ιστοριούλα για να περάσει η ώρα. Δε ξέρω εάν αυτό λέγεται αφοσίωση ή αρρώστια, αλλά το αποτέλεσμα μετράει και είναι άκρως ικανοποιητικό.

Τώρα βέβαια δε μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται να δουλεύει κάποιος τόσες ώρες την ημέρα και να βγάζει τόσο σπάνια chapter, αλλά mangaka δεν είμαι, οπότε μάλλον εγώ δε ξέρω καλύτερα. Ίσως να παίζει κάτι άλλο με τις επαναλαμβανόμενες "διακοπές".

Ως σύνολο, οι απαντήσεις ήταν μάλλον γενικές και θαμπές, αλλά κάπως έτσι απαντάνε όλοι οι mangaka όταν το έργο τους συνεχίζεται και δεν έχει ολοκληρωθεί (ο Hirano, π.χ. έγινε καταρράκτης με το που τελείωσε το Hellsing σχετικά με την ιδεολογία που προωθεί και υποστηρίζει το manga), μάλλον επειδή φοβούνται spoilers και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να αλλάξουν πολλά στο μέλλον, μιας και όπως λέει το ρητό "άλλο να το λες, κι άλλο να το κάνεις".

Να πω ότι κι εγώ απλά λατρεύω τη φιλοσοφία και ιδεολογία που προωθεί στα έργα του ο Miura, η οποία ενσαρκώνεται πλήρως στον Guts, η ιδεολογία του struggler ως ανώτερου του opportunist. Αλλά εδώ δεν είναι μέρος να το αναλύσω παραπάνω. Απλά να τονίσω ότι εγκρίνω και επαυξάνω με το μήνυμα της σειράς (ναι, έχει, δεν είναι μόνο σφαξίδι -αυτό για όσους ξέρουν τη σειρά επιφανειακά-)

Αλλά διαφωνώ κάθετα για το δίδυμο της συμφοράς [sic] και κυρίως για τον Puck, μιας και είμαι σίγουρη ότι θα το παρατούσαν πολλοί το manga χωρίς αυτόν, όσο περίεργο κι αν ακούγεται σε μερικούς. Όσο για τον Ishidoro, μάλλον έχουμε τον Guts junior - lighter version με αυτόν. :P H αλήθεια είναι ότι η ιστορία πήρε άλλη τροπή με τον Puck, αλλά αυτός είναι και ο "φορέας" του φανταστικού στο Berserk, μιας και η εμφάνισή του στο flashback (ένα καρέ όλο κι όλο!) σηματοδότησε την είσοδο του fantasy και της μαγείας: μέχρι τότε είχαμε κυρίως ρεαλισμό και πολιτική ίντριγκα. Αλλά γούστα είναι αυτά, I guess. Κι εγώ πιστεύω ότι το όλο flashback ήταν από τα χρυσά arc του Berserk.

Και τώρα, θα παίξω το δικηγόρο του διαβόλου: η συνέντευξη είναι παλιά. Μπορεί να άλλαξαν πολλά μέσα σε ένα χρόνο και ο Miura να έχει πάρει πίσω πολλά από αυτά που λέει εδώ. Αυτό για να κρατήσουμε και μια πισινή, να είμαστε ασφαλείς.

BTW, Phantom, από πότε το διαβάζεις και ξέρεις ότι παλιά έβγαινε πιο σπάνια; :shock: Ή μήπως βασίζεσαι σε μαρτυρίες;

Star Wars fans... they are EVERYWHERE. :confused:

Να κλείσω με την ευχή ο Miura να μην έχει την κατάληξη του Tolkien, ο οποίος δε πρόλαβε να στήσει τον δικό του φανταστικό κόσμο όπως ήθελε και τον πρόλαβε ο θάνατος. :

Δημοσιευμένη  εικόνα


#4 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1.875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 03:54

χμμμ εγω θα μεινω στις ωρες που εργαζεται ...
Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 04:12

Και μέσα σε όλους τους διθυράμβους για τον Miura εγώ εξακολουθώ να είμαι επιφυλακτική.

Ειδικά αν δηλώνει 15 και 16 ώρες δουλειάς και δίμηνα και τρίμηνα διαλείμματα για chapters που ήταν αποκλειστικά πίνακες ζωγραφικής χωρίς καμία εξέλιξη της υπόθεσης (φαινόμενο που παρατηρείται ανησηχυτικά συχνά τον τελευταίο καιρό στο berserk) τολμώ να δηλώσω και απογοητευμένη. Σέβομαι απίστευτα τις ικανότητές του στον τομέα του σχεδίου αλλά με 20 χρόνια εμπειρίας δεν νομίζω ότι απαιτούν τόσο πολύ χρόνο όσο δηλώνει.

Γι αυτό γκρινιάζουν οι αναγνώστες πολλές φορές. Δεν νομίζω ότι θα είχαμε τα ίδια σχόλια για chapters όπως αυτά της Golden Age. Δεν φταίνε τα comic reliefs τόσο η έλλειψη πυκνού σεναρίου φταίει.

Και εν πάση περιπτώση αν έχει φτάσει στο 70% της ιστορίας και δεν έχει αποφασίσει για βασικά πράγματα και αντί να γίνει πιο συγκεκριμένος σβήνει και κομμάτια που τον "περιορίζουν" δεν είναι σημείο προβληματισμού?

Τέλος αν μιλάμε για δημιουργούς που είναι εντυπωσιακοί από άποψη παραγωγικότητας τότε προτιμώ να βγάλω το καπέλο μου στον Urasawa. Που αν δεν με απατά η μνήμη μου υπήρξε περίοδος που δούλευε τρείς σειρές ταυτόχρονα (δύο εκδίδονταν παράλληλα και την μία την προετοίμαζε) και δεν έχασε προθεσμία. Και για τα έργα του δεν χρειάζεται να αναφέρω πόση δουλειά κρύβουν και σε επίπεδο σχεδίου και σε επίπεδο υπόθεσης. (δεν συγκρίνω τα έργα αυτά καθεαυτά συγκρίνω την αποδοτικότητα των δημιουργών).

ΥΓ: Tσαγάκι με ψήνεις άσχημα να πω τίποτα για την ιδεολογία του Guts αλλά θα ήταν μεγάααλη συζήτηση που δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατάλληλη για forum. Πάντως δεν είναι ο μόνος που παλεύει στο Berserk σύμπαν. Απλά μαζί με την νοοτροπία Βασιλάκη Κάιλα έχει και το Dragonslayer αντί για κασόνι του λουστράκου.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από iristella: 20 Μάιος 2010 - 04:18


#6 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1.875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 04:15

καλο iri ... και σκεφτομουν στο βεληνεκες του ποιος θα μπορουσε να τον επισκιασει χωρις να απαιτει τοσο χρονο .
Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#7 makisa

makisa

    ELCOE

  • Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 05:12

Iristella τι 2μηνα και 3μηνα το ρεκόρ του Μiura είναι 14 μήνες!!! Δούλευε 15ωρα και τότε?

Τελικά το πιο εκνευριστικό για μένα είναι η έλλειψη ημερομηνίας του επόμενου chapter. Ακόμη και αν έγραφε ότι θα επιστρέψει σε 1 χρόνο πιστεύω ότι θα είχαμε λιγότερα παράπονα.

Phantom πάντως αν βρείς όλα τα hiatus του Miura θα δείς ότι έχουν αυξηθεί την τελευταία δεκαετια. Για του λόγου το αληθές ιδού:


Δημοσιευμένη  εικόνα


Γενικά είναι τυπικές και λακωνικές οι απαντήσεις του (τόσο που με βάζουν σε σκέψεις μήπως τα έγραψε ο εκδότης του ή κανένας βοηθός του:hehehe: ).
ΥΓ. +1 για Urasawa. Ο τύπος γράφει πάντα δύο αριστουργήματα ταυτόχρονα. Τι να πείς:nod:?

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από makisa: 20 Μάιος 2010 - 05:56

Δημοσιευμένη  εικόνα


#8 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2010 - 12:53

Phantom πάντως αν βρείς όλα τα hiatus του Miura θα δείς ότι έχουν αυξηθεί την τελευταία δεκαετια.


Έχεις δίκιο, μέχρι στιγμής βασιζόμουν σε μαρτυρίες "παλαιότερων", αφού είναι δεν είναι 3-4 χρονάκια που ασχολούμαι με τη σειρά, αλλά τώρα που έψαξα αναλυτικά την κυκλοφορία τόμων στην Ιαπωνία βλέπω πως μάλλον αναφέρονταν για μεμονωμένες περιπτώσεις (ή στις αγγλικές εκδόσεις της Dark Horse που έβγαιναν πιο αραιά στην αρχή). Για παράδειγμα υπάρχουν κάποιοι τόμοι που έκαναν 10 μήνες μέχρι να κυκλοφορήσουν ή ο 4ος που πήρε πάνω από έναν χρόνο μέχρι να δημιουργηθεί. Βέβαια η χρονολογία συμπίπτει με τη δημιουργία του Japan, επομένως ερχόμαστε πάλι στα ίδια.

Περίμενα τέτοιες αντιδράσεις, όμως με αυτό το σκεπτικό δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε τίποτα στο internet. Όποιος θέλει μπορεί να πιστέψει τη συνέντευξη, όποιος θέλει όχι. Προσωπικά πιστεύω πως ένα πολύ μεγάλο μέρος της είναι αξιόπιστο και αξιόλογο αρκετά ώστε να δικαιολογήσει δικό του thread. Τώρα το να συγκρίνουμε mangaka μεταξύ τους είναι άτοπο, σαφώς και υπάρχουν ποιοτικότεροι και ταυτόχρονα παραγωγικότεροι δημιουργοί εκεί έξω, so what ? Υπάρχουν και άλλοι που καθυστερούν περισσότερο (λέγε με Hunter X Hunter π.χ.), εδώ όμως μιλάμε για τον Miura.

@Iristella, αν πιστεύεις πως όλη αυτή η αφοσίωση των θαυμαστών στο έργο του Miura έχει χτιστεί πάνω σε έναν Βασίλη Καΐλα, well... είσαι ελεύθερη να το πιστεύεις :kakaka:. Πάντως πιστεύω πως οφείλεις να παραδεχτείς πως για έναν χαρακτήρα του βεληνεκούς του, μάλλον τα έχει πάει πολύ καλύτερα απ' όσο πίστευε κανείς. Μάλλον everything is in the eye of the beholder που λένε και στο χωριό μου, και μάλλον διαφορετικά άτομα αντιλαμβάνονται διαφορετικές καταστάσεις. Πάρα πολλά έργα έχουν πτυχές που άλλοι καταλαβαίνουν και άλλοι όχι. Δεν περιμένω από όλους να καταλάβουν την ιδεολογία του Berserk (όπως δεν θα έπρεπε να περιμένουν άλλοι από εμένα να εκτιμήσω άλλες κοινά αποδεκτές σειρές που προσωπικά απεχθάνομαι), όμως δεν μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι χαίρομαι που για ένα έργο που λατρεύω βγαίνουν στην επιφάνεια τόσες διαφορετικές απόψεις :himitsu:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Phantom Duck: 20 Μάιος 2010 - 20:35

E5VV38U.jpg


#9 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάιος 2010 - 03:17

Εξαιρετική ανακάλυψη Phantom. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αμφισβητήσουμε τη συνέντευξη. Αν και ο Μιούρα τελικά ήταν πολύ λακωνικός.

Was it worth the sacrifices to your life and health it has required?

Καλά, δε δουλεύει σε λατομείο ο άνθρωπος :P

#10 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 11:52

Οι φήμες ότι κόλλησε με το Idolmaster και τα eroge δλδ ήταν trolling?? :P
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#11 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1.763 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2010 - 11:58

15,16 ωρες χειρονακτικης εργασιας λεμε ρε XD

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#12 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1.875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιούνιος 2010 - 13:07

επεφτε σουβας
θυσιαζε καμια
αλλα με τοση λασπη
τ΄ερημο το γιοφυρι δεν βασταξε ;
Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#13 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2021 - 16:56

[...] Αυτή τη στιγμή, διά στόματος Miura, εκτός απροόπτων είμαστε στο 60-70% της ιστορίας, και έχει σκοπό όχι μόνο να τελειώσει το Berserk αλλά και να ασχοληθεί και με άλλη σειρά. Καλά να είναι ο άνθρωπος, ας τελειώσει το Berserk και ας συνεχίσει να μας χαρίζει τις δημιουργίες του. [...]

Αδαή μικρέ Φάντομ, αχχχχ και που να ήξερες τι μας επιφύλασσε η μοίρα. Αθώο παιδί, τόσο καιρό που διάβαζες το Berserk δεν είχες μάθει περί causality; Τον πήραν οι Godhand τον Miura, αυτό ήταν, πάπαλα. Έψαχνα αυτή τη συνέντευξη λόγω των περιστάσεων και έπεσα σε αυτή τη φράση που με χτύπησε ωσάν τσιμεντόλιθος. God damn it Miura, υποτίθεται πως θα πρόσεχες την υγεία σου για να φτιάχνεις manga για πολλές δεκαετίες ακόμα :unlucky: 


E5VV38U.jpg


#14 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάιος 2021 - 17:26

causality

 

Όλο το berserk σε μια λέξη, πραγματικά...


Δημοσιευμένη  εικόνα
"Life is spherical, investigate the other side..."