Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θέατρο Noh το καλοκαίρι στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 04 May 2010 - 21:19

Posted Image

Είμαι σίγουρος πως πολλοί απο'σας γιαπωνέζοχτυπημένοι όπως εγώ :P θα θέλετε να δείτε πως είναι το παραδοσιακό θέατρο Noh της Ιαπωνίας. Στα πλαίσια λοιπόν του ελληνικού φεστιβάλ θα έχουμε αυτή την ευκαιρία.

Οι παρακάτω πληροφορίες είναι από το web-site του ελληνικού φεστιβάλ...

Ντάι-Χάνγια (νο)
Η Σούτρα της Μεγάλης Σοφίας


16 Ιουνίου 2010, 21:00 / Ωδείο Ηρώδου Αττικού




Ερμηνεύουν: Ουμεγουάκα Ροκούρο Γκένσο, Γιοσιμάζα Κάνζε, Γιουκινόρι Τακάο, Ακιχίρο Τακάο, Ναοτάκα Κακούτο, Τακαγιούκι Ματσουγιάμα, Κόχε Καγουαγκούτσι, Κενκίτσι Τονόντα, Νορισίγκε Γιαμαμότο, Νοριχίντε Γιαμαμότο, Χιρογιόσι Έντο

Μουσικοί: Μανάμπου Τακέσι νο-καν (φλάουτο), Τατσούσι Ναρίτα κο-τσουζούμι (τύμπανο), Χιροτάντα Κάμε ο-τσουζούμι (τύμπανο), Μαζάτο Κοντέρα τάικο

Οδηγοί σκηνής: Μιτσούρου Φουρουκάγουα, Σιντάρο Μπαν

Χορός: Γιοσιμάζα Κάνζε, Μασαμίτσι Γιαμαζάκι, Μοτονόρι Ουμεγουάκα, Γιουκινόρι Τακάο, Ακιχίρο Τακάο, Μιτσούρου Φουρουκάγουα, Ναοτάκα Κακούτο, Τακαγιούκι Ματσουγιάμα, Κόχε Καγουαγκούτσι


Με ασημένιο τάσι γεμάτο παγωμένο χιόνι είχε συγκρίνει την ακινησία των δραμάτων του Νο ο Ζεάμι (1363-1443), ο φημισμένος ηθοποιός, δραματουργός και θεωρητικός που το κωδικοποίησε. Στον δυτικό κόσμο, που επιζητά το νεωτερικό στοιχείο και την πρωτοτυπία, είναι δύσκολο να συλλάβει κανείς την έννοια ενός τελετουργικού θεάτρου ακραίας σχηματοποίησης που, συνδυάζοντας μιμική, τραγούδι και χορό, «καλεί αλύτρωτες ψυχές του Κάτω Κόσμου».

Ο διευθυντής του θιάσου Ροκούρο Ουμεγουάκα έρχεται με ιδιαίτερη συγκίνηση στο Ηρώδειο, όπου το 1965 είχε εμφανιστεί ο πατέρας του, 55ος συνεχιστής της οικογενειακής παράδοσης.

Παραγωγή: KOROKU, Dance West, Umewaka-kai
Σε συνεργασία με το Συμβούλιο για τις Τέχνες στην Ιαπωνία, Εθνικό Θέατρο Νο
Με την υποστήριξη Agency for Cultural Affairs Government of Japan in the Fiscal 2010


Εισιτήρια

€50 (Διακεκριμένη), €40 (Α’), €30 (Β’), €20 (Γ’), €15 (Άνω Διάζωμα). Και Φοιτητικό.

Η προπώληση των εισιτηρίων αρχίζει στις 26 Μαϊου.


#2 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 04 May 2010 - 21:36

Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα. Κατ'αρχάς λατρεύω το θέατρο τους και μην λέμε και λέμε, θα προσπαθήσω με όλες μου τις δυνάμεις να πάω. Θα είναι αξέχαστη εμπειρία για μένα.

Θα έχει μείνει και ένα μάθημα για να τελειώσουν οι εξετάσεις οπότε ελπίζω να έχω ακόμα περισσότερη κάλυψη:P

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Yojimbo-san :ureshii:.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#3 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 04 May 2010 - 21:44

Damn, μια βδομάδα πιο μετά να ήταν...

ΥΓ. Ποιος είναι ο τίτλος της παράστασης σε κάντζι;

#4 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 May 2010 - 22:04

Θα με ενδιεφερε και εμενα αλλα τωρα που να κατεβαινω αθηνα.

Θα εχω το νου μου παντως οταν γινει το επομενο φεστιβαλ κουκλοθεατρου στο κιλκις, μηπως ερθει κανενας ιαπωνικος θιασος.

#5 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 05 May 2010 - 21:54

Μεσα στην ρημαδα την εξεταστικη πεφτει. Αν και αφου ειναι θεατρο..., εχω δικαιολογια να παω, ειδικα αν κανω την πτυχιακη μου πανω στο Ιαπωνικο :kakaka:

Βεβαια εδω το Κινεζικο γινοταν λιγο κουραστικο...@.@