Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

The Breaker


  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#46 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Δεκέμβριος 2010 - 14:45

http://forums.mangafox.com/showthread.php?t=228168

The author of "The Breaker: New Waves" posted the following on Daum.net, the company he works for:

해외 사이트에 올라와있는 브레이커를 봤습니다. 정말 거의 몇일 사이로 올라오고 있더군요
더욱 놀란 것은 제가 쓰는 이 후기까지 번역되어 올려져 있었습니다.

그래서 지금부터는 그들에게 말하는 겁니다.
그러지 마세요...저희 작품을 가지고 왜 당신들이 장사를 하시는 겁니까?
양심이 있으시다면 저희에게 메일이라도..
사과의 편지나 조심스럽게 동의 를 표하는 편지라도 보내야 하는 거 아닙니까?
그곳 사이트에 올라와 있는 저희의 모든 작품은 모두 저희의 허락 없이 올려져 있는 겁니다.
그러지 마십시오.

문제가 커지기 전에 내리셔야 할 겁니다!!

Following is a translation for their message stated above:

We [the authors: G.Jeon and J.Park] found out "The Breaker" on several foreign websites.
They really were being uploaded almost in few days after we posted the comics online.
We were even more surprised that as small things as author's postscripts were translated and uploaded.
So I am saying this to those who have been uploading and hosting our comics unlawfully on the websites [ The only authorized one is "Daum.net"]:
DO NOT DO SUCH THINGS...Why are YOU doing your business with OUR works? If you have a whit of conscience, you must send us some emails....
Isn't it right that you send us a letter of apology or a letter asking of our consent?
All our works on those sites have been uploaded WITHOUT our agreement.
PLEASE STOP IT.

YOU SHOULD DELETE OUR WORKS FROM THE WEBSITES BEFORE THE PROBLEM GROWS WORSE AND MORE SERIOUS!!

με αλλα λογια οι συγγραφεις ειδαν το breaker μεταφρασμενο online και νομιζουν οτι ανακαλυψαν τον τροχο :P
η πλακα ειναι οτι οι ιδιοι το ανεβαζουν online στα κορεατικα, και τους ενοχλει οτι αλλοι το μεταφραζουν τσαμπα και το ανεβαζουν στα αγγλικα...δεν καταλαβαινω τι σκεφτοναι, τους ενοχλει που περισσοτερος κοσμος διαβαζει την δουλεια τους στα αγγλικα, και οτι οι μεταφρασεις ειναι καλες? lol

ειναι τρελοι αυτοι οι κορεατες... :P


στο αντοιστιχο νημα στο φορουμ των A-Team, ενας admin/translator εγραψε (σε 3 διαφορετικα posts και με αυτη τη σειρα):

don't worry. we're working on a response to that. the author's note wasn't necessarily directed at us, but probably at an online hosting site.
plus, all of us have been busy. so getting everything done in a timely fashion has been rough.

putting it simply, we work on our own terms. but within bounds.
whatever the wishes of the authors, i think we as a team will comply.
the authors hold the trump-card. whether it's legal, enforceable, or not -- they do have the final say. because it's not our work, it's not our creation; we were just building on their work and their creation. i hope that stance is clear to everyone (readers and other scanlators).

the artist's note in question is on the last page of nw07. i've included it in the script for nw07 release

απο οτι φαινεται δηλαδη, θα το βγαλουν το επομενο κεφαλαιο και το επεξεργαζονται τωρα, απλα δεν λενε ποτε θα βγει. μιλουν με γριφους παντως. φανταζομαι οτι θα εχουν καποια επικοινωνια με το daum...

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Daz: 05 Δεκέμβριος 2010 - 15:04

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#47 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2010 - 10:01

ok, ch7 out by A-Team

DL here: http://www.mediafire.com/?ifwok7tclc99tks


επισης τα raws ανεβαινουν εδω επισημα απο τους συγγραφεις απο την εταιρια τους, νομιζω μια μερα μετα απο την κυκλοφορια στην Κορεα (φυσικα στα κορεατικα)

http://cartoon.media.daum.net/series/list/BREAKER2

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#48 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2010 - 21:56

αντέ επιστρέφουν σιγιά σιγά οι δυνάμεις και μου άρεσε πάρα πολύ η σκηνή του φαγητού ,μου θύμισε παλιό Breaker

#49 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2010 - 02:15

αντέ επιστρέφουν σιγιά σιγά οι δυνάμεις


γιατι επειδη ετρεξε κατω τις σκαλες?

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#50 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2010 - 10:38

γιατι επειδη ετρεξε κατω τις σκαλες?


όχι απλά δες την τελευταία σκηνή που πάει να τον πίασει η άλλη

#51 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιανουάριος 2011 - 02:07

βγήκε και το 12 και το έκοψε πάνω στο καλύτερο:if:

#52 Blacker_than dark

Blacker_than dark

    chaotic evil

  • Members
  • 295 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιανουάριος 2011 - 11:46

http://www.mangareader.net/the-breaker-new-waves/13
εκτος αν εχουν κανει λαθος στους τιτλους εχει βγει και το 13

#53 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2.473 Δημοσιεύσεις:
  • LocationBus 142

Καταχωρήθηκε 16 Ιανουάριος 2011 - 17:51

Σκιαχτικε το καημενο :P


2bbd14fc.jpg


#54 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιανουάριος 2011 - 21:33

για κάποιο λόγο θέλω να φάει πολύ ξύλο αυτός .....μα πάρα πολυ ξύλο....είναι ο μοναδικός πρωταγωνιστής που ξέρω που δεν έχει δείρει κανέναν..

#55 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Φεβρουάριος 2011 - 02:03

βγήκε καινούριο http://www.mangareader.net/the-breaker-new-waves/15
πολύ μέτριο chapter και μου φάνηκε και μικρότερο για αυτά που πρόσφερε

#56 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2011 - 01:21

βγήκε καινούργιο μπορείτε να το κατεβάσετε από το mangatraders

για κάποιο λόγο αισθάνομαι μόνος σε αυτό το thread:emptyonexg1: ..αλλά δεν πειράζει εγώ θα τα πω...πιστεύω ότι όλα ωφείλοντια στην black earth technique και πιστεύω ότι μόνο ο δάσκαλός ξέρει πως να ξανα ενεργοποιήσει το ki-center του ,,επίσης πολύ μου αρέσει η κοπελιά και το romance που παίζεται:kawaii:

#57 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2011 - 03:40

βγήκε καινούργιο μπορείτε να το κατεβάσετε από το mangatraders

για κάποιο λόγο αισθάνομαι μόνος σε αυτό το thread:emptyonexg1: ..αλλά δεν πειράζει εγώ θα τα πω...πιστεύω ότι όλα ωφείλοντια στην black earth technique και πιστεύω ότι μόνο ο δάσκαλός ξέρει πως να ξανα ενεργοποιήσει το ki-center του ,,επίσης πολύ μου αρέσει η κοπελιά και το romance που παίζεται:kawaii:


Οταν λες δασκαλο εννοεις τον Jeon Jang-Il (αυτος που τον προπονει τωρα)? Αν ναι δν θα συμφωνησω μαζι σου γτ θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν ξερει πως να το ενεργοποιησει ξανα κ να μην του το κανει.
Αν κ βασικα δν νομιζω να εννοουσες αυτον αλλα τον αρχικο δασκαλο του.

Παντως περιμενω με αγωνια να δω τι θα γινει στα επομενα chapter γτ μου κανε μεγαλη εντυπωση πως ξεκουραστηκε τοσο γρηγορα.

Υπαρχει περιπτωση να του το εχει προκαλεσει αυτο ο πρωην δασκαλος του? Δηλαδη, παρολο που του κατεστρεψε το Ki, να του χει "ανοιξει" κατι αλλο?

#58 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2.473 Δημοσιεύσεις:
  • LocationBus 142

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2011 - 13:00

^Η μπορει απλα να ειναι το κλασσικο unps0fable στα battle mangas αν και δνε το νομιζω.
Καλο chapter.
Κι εγω γουσταρω το Romance απειρα αλλα δυστηζχως δεν θα δουμε τπτ παραπανο :(


2bbd14fc.jpg


#59 bujar

bujar

    Anime Fan

  • Members
  • 231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Φεβρουάριος 2011 - 21:59

βγήκε καινούργιο μπορείτε να το κατεβάσετε από το mangatraders

για κάποιο λόγο αισθάνομαι μόνος σε αυτό το thread:emptyonexg1: ..αλλά δεν πειράζει εγώ θα τα πω...πιστεύω ότι όλα ωφείλοντια στην black earth technique και πιστεύω ότι μόνο ο δάσκαλός ξέρει πως να ξανα ενεργοποιήσει το ki-center του ,,επίσης πολύ μου αρέσει η κοπελιά και το romance που παίζεται:kawaii:


One more here...

Οντως και εμενα μ'αρεσει το love story και το τελευταιο μυστηριο μου κινησε ξανα το ενδιαφερον.
Κινειται με απελπιστικα αργους ρυθμους παντως

#60 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1.451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Φεβρουάριος 2011 - 00:35

One more here...

Οντως και εμενα μ'αρεσει το love story και το τελευταιο μυστηριο μου κινησε ξανα το ενδιαφερον.
Κινειται με απελπιστικα αργους ρυθμους παντως


νομίζω πως είναι λόγω translator τα ίδια συμβαίνουν και σε άλλα manga τα οποία στην Ιαπωνία είναι τουλάχιστον 5 chap μπροστά