Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θέμα anime στην Τατιάνα Στεφανίδου


  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#136 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 posts

Posted 25 April 2010 - 14:10

Κανείς δεν θα μας εμποδίσει, αλλά γιατί να πρέπει να γράφεις κόσμο οι οποίοι δεν ξέρουν τι λένε?Δεν θα ήταν προτιμότερο να καταλάβουν ότι και αυτό είναι κάτι ρε φίλε. Εμένα δεν με έχουν κοροϊδέψει για τα anime (για κάθε άλλο geeky που κάνω/λέω ναι, για anime δεν έτυχε -ίσως γιατί βλέπουν παιδιά στην τάξη μου-), αλλά καταλαβαίνω την λογική.
Οι εμο που είχαν πάει δεν έγιναν αντικείμενο χλευασμού μόνο επειδή πήγαν, αλλά και για αυτά που είπαν, νε? Γι'αυτό και τους άφησαν (βλ. και το ποστ από Vetus).
Άμα πάμε εμείς, δώσουμε την εντύπωση ότι θα γίνουμε ρεζίλι (για να μας μπάσουν μέσα) αλλά μετά δείξουμε ότι δεν είμαστε 8, αλλά 17 (παράδειγμα), και κυκλοφορήσει η εκπομπή (YouTube, ΠροσωποΒιβλίο κτλ.) νομίζετε δεν θα καταλάβουν άτομα ότι και εμείς είμαστε μια χαρά παιδιά, μόνο που αντί για μπάλα/κουτσομπολιά/Τζούλια βλέπουμε ιστορίες/σειρές/ταινίες?
Μπορεί να ακούγεται ιδεαλιστικό/φανταστικό/αερολογίες, αλλά είναι εφικτό. Τουλάχιστον να κάνουμε μια προσπάθεια ρε αδερφέ. Θα χάσουμε τίποτα? Δεν είναι καθίκια (όλοι), απλά είναι απληροφόρητοι.
Posted Image
Posted Image

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#137 DmJapan

DmJapan

    音乐 , 音楽 , 음악

  • Members
  • 95 posts

Posted 25 April 2010 - 14:20

Άμα πάμε εμείς, δώσουμε την εντύπωση ότι θα γίνουμε ρεζίλι (για να μας μπάσουν μέσα) αλλά μετά δείξουμε ότι δεν είμαστε 8, αλλά 17 (παράδειγμα), και κυκλοφορήσει η εκπομπή (YouTube, ΠροσωποΒιβλίο κτλ.) νομίζετε δεν θα καταλάβουν άτομα ότι και εμείς είμαστε μια χαρά παιδιά, μόνο που αντί για μπάλα/κουτσομπολιά/Τζούλια βλέπουμε ιστορίες/σειρές/ταινίες?


Πάντως το ένα δεν αποκλείει το άλλο.... Μπορούμε ταυτόχρονα να σχολιάσουμε και την σαμπάνια, και τον βάζελο που.... *Explicit Content*.... μαζί με το πόσο γαμάτο είναι το Nier και η Square και πόσο θα θέλαμε να είμαστε το μπάσο της Μίο ή κατά πόσο θα πρέπει να πεθάνουν όλοι οι σαδιστές του Rainbow καθώς φυσικά ακούμε J rock με το σουβλάκι ανά χείρας.
Overclocked Remix
Promoting videogame music as a form of art.
Posted Image

孤單時有人把你想念...

#138 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 posts

Posted 25 April 2010 - 14:25

Σωστόν, απλά χρησιμοποιώ παραδείγματα. "Όπως εσύ Μήτσο είσαι Βάζελος και παρακολουθείς την ιστορία με την Μενεγάκη εγώ είμαι Team Gurren και αναρωτίεμαι τί γίνεται με την ερωτική ζωή του <insert J-artist here>."
Θέλω να πω ότι δεν είμαστε τόσο διαφορετικοί σαν κόσμοι μεταξύ μας. Εμείς το καταλαβαίνουμε όμως, εκεί έγκειται η διαφορά.

2 πραματάκια:
α) Who is Mio? (είμαι άσχετος 100% από J-music)
β) Videogame music FOR THE WIN FOREVER!
Posted Image
Posted Image

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#139 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 25 April 2010 - 14:25

Έχεις δει ποτέ εκπομπή της Τατιάνας? Γιατί από αυτά που λες δεν φαίνεται να έχεις δει...Πρώτον οι καλεσμένοι της δεν πρόκειται να είναι πάνω από 4-5...Οπότε ξεπερνάω το γεγονός του ποιός θα πάει και τι θα πει...Η εκπομπή δεν είναι live αλλά μαγνητοσκοπημένη, κοινώς σε αφήνουν να μιλάς και βάζουν αυτά που θέλουν...Επίσης από όσα έχω δει η Τατιάνα δεν είναι άνθρωπος που σε αφήνει να λες ότι θες αλλά σε χειραγωγεί έτσι και κατευθύνει έτσι τις συζητήσεις για να βγει αυτό που θέλει...

Επομένως θες 4-5 άτομα που όχι μόνο να έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο πέρα από narutoonepiecebleach αλλά και ισχυρή προσωπικότητα και λέγειν έτσι ώστε να επιβληθούν και να μπορούν να εκφραστούν με σαφήνεια και ευγλωτία...

Ε, λυπάμαι που το λέω αλλά και μέσα στο φόρουμ που δεν έχουμε την πίεση της κάμερας και ο λόγος είναι γραπτός πολλές φορές καταβάλλω προσπάθειες να καταλάβω τι λένε πολλοί...

Και κάτι άλλο...Ακόμα και αν βρίσκονταν αυτά τα άτομα...Γιατί να θες να προβάλεις τα anime σε μια κουτσομπολίστικη εκπομπή? Σε μια εκπομπή που δεν απευθύνεται καν στο target group των anime...Γιατί η μέση νοικοκυρά δεν θα κάτσει να δει anime...Επομένως το προφίλ της εκπομπής από μόνο του είναι αποτρεπτικό...

Από κει και πέρα αν ενδιαφερόταν μια άλλη εκπομπή, πιο νεανική, με άλλο κοινό και θεματολογία δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην δέχονταν κάποιοι να πάνε...Προσωπικά δεν είμαι της άποψης ότι είμαστε κάποια κλειστή κάστα, θέλω να προβληθεί το ιαπωνικό animation αλλά να γίνει σωστά και να μην τραβάμε τα μαλλιά μας μετά...

xbJ3b2w.jpeg


#140 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 posts

Posted 25 April 2010 - 14:33

Ομολογώ πως δεν έχω δει ποτέ πάνω από λίγα second, και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Μιλάω για την συγκεκριμένη εκπομπή γιατί αυτή ξεκίνησε το thread. Το γενικό point που θέλω να περάσω είναι "οκ, μπορούμε να προβληθούμε, για να μην υπάρχουν προκαταλήψεις". Βεβαίως η Τατιάνα δεν είναι το καλύτερο μέσο, αλλά ίσως είναι μια αρχή.

Αυτό που είπες για κάποια άλλη εκπομπή είναι πολύ καλή ιδεά. Επειδή δεν βλέπω τηλεόραση, ξέρει κανέις αν υπάρχει κάποια εκπομπή νεανική με ανάλογη θεματολογία? Ευχαριστώ.
Posted Image
Posted Image

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#141 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 April 2010 - 21:13

Απολογουμαι αν ειπα ασχετα πραγματα πριν. Λοιπον το καταλληλο καναλι για βραδυνο ανιμε αλλα και νεανικη θεματολογια,ειναι φυσικα το mtv. Μονο που το ελληνικο ειναι απο τα χειροτερα που υπαρχουν.
Απλα υπαρχει μια αντιφαση. Οι εκπομπες τετοιου ειδους ειναι απο τις κυριοτερες αιτιες στην ελλαδα και αλλου που καταστραφηκε το παιδικο προγραμμα και τα ανιμε, θα τους παρακαλαμε και απο πανω;ειναι σα να πηγαινεις στο στομα του λυκου.παντου κυριαρχει κουτσομπολιο και ινφοτainment.
Βεβαια παιζει ρολο και η υποκρισια. Απο τη μια τα καταδικαζουμε, αλλα κρυφα τα βλεπουμε. Οποτε αναγκαστικα η βραδινη ζωνη μενει. Αλλα ανιμε σε prιme tιme ειναι για την ελλαδα δυσκολο.

#142 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 25 April 2010 - 21:21

Όντας επί πολλών χρόνων RPGας μια χαρά θυμάμαι τις 2 εκπομπές που είχαν γίνει πάνω στο αντικείμενο.

Όπως δείχνει & αυτό το post μου δεν κατέληξα ούτε στη Μακρόνησο ούτε με το άλικο γράμμα της ντροπής πάνω μου.

Αλλά για τις ίδιες τις 2 εκπομπές άστα καλύτερα & η Τατιάνα θα είναι χειρότερη (ακόμη θυμάμαι το βίντεο με τους μαζεμένους τύπους να κάνουν chant πάνω από ένα βιβλίο Vampire: the Masquerade, με έναν να ρίχνει random ζάρια & έναν άλλον να ανοίγει κάρτες από το Vampire: the Eternal Struggle).

Ωπά; Δεν ήξερα ότι έχει κάνει εκπομπή για τα D&D (μου θυμίζει σχετικό κεφάλαιο από το πρώτο τεύχος του Μanifesto του Ηλία Κυριαζή :hihi2: ). Παίζει πρόχειρο κανά video να μου δείξεις ή να μου στείλεις;

Απολογουμαι αν ειπα ασχετα πραγματα πριν. Λοιπον το καταλληλο καναλι για βραδυνο ανιμε αλλα και νεανικη θεματολογια,ειναι φυσικα το mtv. Μονο που το ελληνικο ειναι απο τα χειροτερα που υπαρχουν.

Aυτό ξαναπέστο! Ενώ στο τούρκικο MTV θα δεις να παίζουν FullMetalPanic στο ελληνικό με το ζόρι έδειξαν μερικά επεισόδια SouthPark αφού πλέον μέχρι κι η κουτσή Μαρία τα 'χει δει ξανά και ξανά είτε νοικιάζοντάς τα από εξιδεικευμένο videoclub είτε κατεβάζοντάς τα από το internet. Στο MAD TV θα μπορούσε να γίνει κάτι όπως για παράδειγμα εκπομπή για anime και manga με χορηγούς την Anubis Manga, το Public (που φημίζεται για την ποικιλία του σε manga συγκρίνοντάς το ακόμα και με εξιδεικευμένα κομισκάδικα), κανά γνωστό κομισκάδικο τύπου Solaris ή Otaku no Sekai...αλλά φυσικά χρείαζεται κάποιο άτομο που να είναι μέσα στα συστήματα για να το κυνηγήσει το όλο πράγμα.

#143 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 25 April 2010 - 22:01

Ωπά; Δεν ήξερα ότι έχει κάνει εκπομπή για τα D&D (μου θυμίζει σχετικό κεφάλαιο από το πρώτο τεύχος του Μanifesto του Ηλία Κυριαζή :hihi2: ). Παίζει πρόχειρο κανά video να μου δείξεις ή να μου στείλεις;


Δεν ήταν της Τατιάνας. Της Νικολούλη νομίζω η μία? Έχει αρκετά χρόνια από τότε.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#144 vtheofilis

vtheofilis

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 25 April 2010 - 23:31

Νομίζω το ερώτημα δεν είναι αν πρέπει να πάμε στην Τατιάνα ή όχι. Μια εκπομπή αντίγραφο της Oprah δεν είναι και ότι καλύτερο για την κοινότητα. Το να γίνουμε στόχος για κάποιους Κenny κακώς το φοβάσαι. Πολλοί εδώ είμαστε αντικείμενο κριτικής για αυτά που βλέπουμε, διαβάζουμε, ακούμε, και ασχολούμαστε γενικά. Εγώ που είμαι δλδ military/anime/computer και δεν ξέρω και τι άλλο ακόμα τι θα πρέπει να κάνω;
Αν κάτι το αγαπάμε, δεν πρέπει να ντρεπόμαστε για αυτό. Δεν κλείνω και το media player επειδή περνάει η αδελφή μου και η μάνα μου. Δεν σταματάω να ακούω metal για κανέναν και για τίποτα. Δεν σταματάω να διαβάζω ΠΤΗΣΗ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ για κανέναν. Με θεωρώ σκεπτόμενο άτομο, όχι πρόβατο για να κάνω ότι λεέι ο τσοπάνης
Φιλικά πάντα.
Συγνώμη που βγαίνω Off Topic.

#145 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 26 April 2010 - 00:21

-_-


ας αλλαξει ο τιτλος του thread... δεν αντεχω να τον βλεπω... ή να το κανετε merge με το "ανιμε και ο πιτογυρος σας"...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#146 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 posts

Posted 26 April 2010 - 14:26

+1 σε αυτό που είπε ο Serestrum, μιας και αρχίζει μια γενικότερη συζήτηση...
Posted Image
Posted Image

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#147 denvertz007

denvertz007

    Anime Newbie

  • Members
  • 75 posts

Posted 06 May 2010 - 23:00

Σιγα μην ασχοληθει η Τατιανα Στεφανιδου,με τα Ιαπωνικα κινουμενα σχεδια,που εχουν προβληθει στην Ελληνικη Τηλεοραση!Αν γινει ποτε αυτο,πολύ φοβαμαι,οτι θα βγουν στην εκπομπη,παππαδες,θεολογοι,και εθνικιστες,και θα λενε οτι τα Ιαπωνικα κινουμενα σχεδια,ειναι επικυνδινα για τα Ελληνοπουλα,και οτι προβαλουν ανηθικα και αρνητικα πρωτυπα,και οτι πρεπει να απαγορευτουν,και αλλα τετοια.Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας,για ολα αυτα.Ευχαριστω...

Χαιρετώ όλους τους Anime-fans!!!
Είχα ακούσει ότι μετά το Πάσχα θα γινόταν μια εκπομπή της Τατιάνας Στεφανίδου με θέμα τα Anime αλλά και γενικότερα την Ιαπωνική κουλτούρα. Ξέρει κανένας τίποτα γι'αυτό? Αν έγινε ή πότε θα προβληθεί? Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω να παρακολουθώ τα νέα και δεν έχω μάθει τίποτα νεότερο για το θέμα. Φυσικά ούτε την εκπομπή της Τατιάνας παρακολουθώ, αλλά θέλω να δω τι χαζομάρες θα ακουστούν εκεί μέσα!!!
Όποιος ξέρει κάτι τον παρακαλώ να απαντήσει. Ευχαριστώ. :hi:



#148 mac13

mac13

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 08 July 2010 - 19:26

Σιγα μην ασχοληθει η Τατιανα Στεφανιδου,με τα Ιαπωνικα κινουμενα σχεδια,που εχουν προβληθει στην Ελληνικη Τηλεοραση!Αν γινει ποτε αυτο,πολύ φοβαμαι,οτι θα βγουν στην εκπομπη,παππαδες,θεολογοι,και εθνικιστες,και θα λενε οτι τα Ιαπωνικα κινουμενα σχεδια,ειναι επικυνδινα για τα Ελληνοπουλα,και οτι προβαλουν ανηθικα και αρνητικα πρωτυπα,και οτι πρεπει να απαγορευτουν,και αλλα τετοια.Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας,για ολα αυτα.Ευχαριστω...


Υποτίθεται (σύμφωνα με το email του anime.gr) οτι θα καλούσανε άτομα που βλέπανε anime να πούνε θετικά σχόλια και να παρουσιάσουν το θέμα ανάλογα. Σίγουρα όμως θα υπήρχε και "η άλλη πλευρά", ίσως όχι άμεσα αλλά σε κάποια άλλη εκπομπή, που θα έπαιρνε θέση πάνω στο θέμα δείχνοντας ακραία αποσπάσματα από anime με βία, σεξ, κλπ. Πάντα υπάρχουν κάποιοι που διαφωνούν με το οτιδήποτε για να προβληθούν, και σίγουρα θα βρούνε πολύ υλικό για να σχολιάσουν αρνητικά αν επικεντρωθούν σε κάποια συγκεκριμένα anime. Που να καταλάβουν αυτοί οι στενόμυαλοι κάφροι τί σημαίνουν τα anime...;
TRUST NO ONE...

#149 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 July 2010 - 12:25

O ANT1 κόβει την εκπομπή "Aξίζει να το δεις"

Και κάπου εδώ, πιστεύω, το thread παύει να έχει λόγο ύπαρξης. :lockulocku:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||