Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 2009 Anime Awards - General Discussion


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 March 2010 - 18:00

.aNiMe//GR 2009 Anime Awards

General Discussion


Τώρα που κατακάθισε η σκόνη από τις 26 παράλληλες μάχες και που στέγνωσε το μελάνι με το οποίο καταγράφτηκαν οι νικητές, μπορούμε πλέον να καθίσουμε και να μιλήσουμε με την ησυχία μας. :wooi2:

Πείτε μας λοιπόν τη γνώμη σας για τα .aNiMe//GR 2009 Anime Awards. Πείτε μας πως σας φάνηκαν οι κατηγορίες στις οποίες κληθήκατε να ψηφίσετε. Πείτε μας τη γνώμη σας για τις λίστες των υποψηφίων. Πείτε μας αν σας άρεσε η παρουσίαση και η διαδικασία της ψηφοφορίας. Τέλος, αν έχετε παράπονα από τα anime που βγήκανε νικητές, πείτε τα κι αυτά. :hahaha:

(Πάντως, για να πω την προσωπική μου γνώμη, τα φετεινά αποτελέσματα με άφησαν πολύ ικανοποιημένο, και σίγουρα περισσότερο απ' ότι τα περυσινά. Κρίμα βέβαια που το Sky Crawlers εν τέλει δεν πήρε κανένα βραβείο, αλλά τουλάχιστον υπήρχε λόγος... ο φετεινός ανταγωνισμός ήταν πολύ πιο σκληρός απ' ότι πέρυσι, μιας και το φετεινό lineup των υποψήφιων anime ήταν κατά πολύ ισχυρότερο από αυτό του 2008. Ήταν αναμενόμενο ότι κάποια καλά anime θα έμεναν χωρίς βραβείο... :thatsit:)

...

Πέρα απ' αυτό το θέμα, όμως, στο οποίο ο λόγος ανήκει αποκλειστικά σε εσάς, θέλω επίσης, σαν κύριος υπεύθυνος και διοργανωτής αυτού του διαγωνισμού, να εφιστήσω την προσοχή σας στα βραβεία του Anime Reactor Community (για όσους έχουν ασχοληθεί έστω και ελάχιστα με το θέμα, θα ξέρουν ότι τα .aNiMe//GR Anime Awards χρωστάνε τη μορφή τους στα αντίστοιχα βραβεία του ARC). Οι εκεί ψηφοφορίες τελείωσαν μόλις σήμερα, και τα αποτελέσματα είναι τα εξής (παραθέτω και τα δικά μας αποτελέσματα από δίπλα, για σύγκριση):

[table=head]Award|ARC|.aNiMe//GR
Best Anime Overall|Bakemonogatari *|N/A
Best Quickwatch|Eve No Jikan|Eve No Jikan
Best Action|Kara No Kyoukai|Kara No Kyoukai **
Best Adventure/Fantasy|Kemono No Souja Erin|Bounen No Xamdou
Best Comedy|Skip Beat!|Astro Fighter Sunred
Best Crime/Detective/Mystery|Kara No Kyoukai|Mouryou No Hako
Best Drama|Clannad After Story|Tokyo Magnitude 8.0
Best Fanservice/Ecchi|Hatsukoi Limited|Hatsukoi Limited
Best Romance|Toradora!|Toradora!
Best Sci-fi|Eve No Jikan|Eve No Jikan
Best Slice-Of-Life|Eve No Jikan|Toradora!
Best Sports Anime|Hajime No Ippo New Challenger|One Outs
Best Character Development|Toradoara!|Bounen No Xamdou
Best Story|Eden Of The East|Eve No Jikan
Best Animation/Artwork|Kara No Kyoukai|Kara No Kyoukai ***
Best OP/ED Sequence|Eden Of The East|Bounen No Xamdou
Best OST|Requiem For The Phantom|Kara No Kyoukai
Best Voice Acting|N/A|Astro Fighter Sunred, Bakemonogatari
Best Lead Female Character|Hitagi Senjougahara (Bakemonogatari)|Hitagi Senjougahara (Bakemonogatari)
Best Lead Male Character|Akira Takizawa (Eden Of The East)|Akira Takizawa (Eden Of The East)
Best Supporting Female Character|N/A|Sammy (Eve No Jikan)
Best Supporting Male Character|N/A|Vamp Shougun (Astro Fighter Sunred)
Best Villain|Medusa (Soul Eater)|N/A
Best Non-human Character|N/A|Friender (Casshern Sins)
Best Newcomer|Fullmetal Alchemist Brotherhood|Fullmetal Alchemist Brotherhood[/TABLE]

* Αξίζει να σημειωθεί ότι το Bakemonogatari νίκησε το Eve No Jikan στο συγκεκριμένο poll για μόλις μία ψήφο.
** Την συγκεκριμένη κατηγορία εμείς την έχουμε σπάσει σε 2 κομμάτια: 1 για movies/OVAs (όπου κέρδισε το KnK), κι άλλο 1 για series (όπου κέρδισε το Soul Eater).
*** Όπως και το Best Action, έτσι και την συγκεκριμένη κατηγορία εμείς την έχουμε σπάσει σε περισσότερα κομμάτια: 1 για movies/OVAs (όπου κέρδισε το KnK), 1 για series με έμφαση στο animation (όπου κέρδισε το Bounen No Xamdou), κι άλλο ένα για series με έμφαση στο design/artwork (όπου κέρδισε το Aoi Bungaku).
Τέλος να σημειωθεί ότι σε αντίθεση με εμάς, στο ARC επιτρέπουν sequels. Αυτός είναι ο λόγος που βλέπετε anime όπως το Clannad After Story στα δικά τους αποτελέσματα.


Ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι φέτος οι δικοί μας νικητές συνέπεσαν με πολλούς από τους δικούς τους νικητές, ένω πέρυσι αυτοί είχαν ψηφίσει ό,τι να 'ναι. Όπως σχολιάζαμε και με γνωστό συνάδελφο, μάλλον τα γούστα τους βελτιώθηκαν σε σχέση με πέρυσι. :hahaha: Still, βλέπω το Clannad After Story στο Best Drama και το Toradora στο Best Character Development και μου σηκώνεται λιγάκι η τρίχα tbh. Θα με ενδιέφερε να διαβάσω και τις δικές σας γνώμες γι' αυτά τα αποτελέσματα.

Αυτά από μένα. Δικό σας. :congrats:

Με εκτίμηση,
Ανθυποκόπανος Kenny

(ΥΓ.: Copypasta'd text FTW. XD)

Edited by Kenny, 08 March 2010 - 18:37.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 08 March 2010 - 18:22

Oύτε το Genius Party πήρε κανένα :if:. Αλλά τουλάχιστον δεν βγήκε το Dogs πρώτο έναντι του Eve No Jikan στο Best Quickwatch. Απορώ μεν για το πώς κατόρθωσε να ισοβαθμίσει με το Sky Crawlers στο Best Action. Mην με παρεξηγείτε βρήκα τα 4 ΟVAS διασκεδαστικότατα αλλα ας πούμε ότι σε αυτήν την κατηγορία κατά την γνώμη μου υπήρχαν και πολύ καλύτερες υποψηφιότητες.

Για τα AnimeReactor Αwards θα πώ μόνο ότι σίγουρα σε αυτήν την season υπήρχαν καλύτεροι villains από την Medusa και ότι όσο και να λάτρεψα το Toradora υπήρχαν και σειρές με καλύτερο char development.

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 March 2010 - 18:43

Όντως, ξέχασα να αναφέρω το Genius Party (και είμαι και Studio 4°C fanboy, τρομάρα μου >__<).

Πάντως όποιος δει τις αναλυτικές ψηφοφορίες θα προσέξει ότι φτάσανε πολύ κοντά στη νική (όπως και το Casshern Sins, που τελικά πήρε μόνο το... Best Non-human Character Award XD). Αλλά τι να κάνουμε, είναι σκληρός ο κόσμος των awards... μερικές φορές φτάνεις στην πηγή αλλά δεν πίνεις νερό. :canthelp:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 08 March 2010 - 18:48

Best anime overal το bakemonogatari......?Νταξει ειπαμε πολυ καλη σειρα, αλλα να μου το βαζουν πρωτο απο το eve no jikan (εστω και με μια ψηφο) ειναι λιγο too much.

Best villain επρεπε να ειχαμε και εμεις :)
Γενικα, χαρηκα που τα εσπασε το eve no jikan :)
Και νομιζα οτι ειμασταν λιγοι που το ειχαμε δει.

qzMHWHd.png


#5 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 08 March 2010 - 18:55

Posted Image

Που ειναι το Genius Party μου?
καλα τα βραβεια, καλα τα αποτελεσματα, αλλα πουθενα το Genius Party. Αισχος. Ονειδος.


Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 08 March 2010 - 18:56

Heh παιδιά με ηρεμία τις κατηγορίες έναν τον έχουμε τον Kenny και παραλίγο να μας πάθει υπερκόπωση φέτος με τις ήδη υπάρχουσες κατηγορίες. (για άλλη μια φορά συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά).

Πάντως αν είναι του χρόνου στα επόμενα μπορείτε να κάνετε και εσείς προτάσεις για την δομή που θέλετε να έχουν τα awards και τυχόν extra κατηγορίες. Υπήρχε και στα φετεινά ανάλογο thread για τέσσερεις μήνες+ πριν τον διαγωνισμό.

#7 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 08 March 2010 - 18:56

Απλά να σημειώσω ότι σε κάποιες κατηγορίες δεν ψήφισα, γιατί το ανέβαλα τελευταία στιγμή και όταν το θυμήθηκα η ώρα είχε περάσει...:beaten:
Γενικά τα αποτελέσματα νομίζω ήταν δίκαια στα δικά μας awards, αν και νομίζω στις περισσότερες κατηγορίες άλλο ψήφισα (ή ήθελα να ψηφίσω) χωρίς να με χαλάει το τελικό αποτέλεσμα.

ARC:(Ι liked Clannad)

Ας κάνω από τώρα την πρόταση να συμμετάσχει το Summer Wars και στα επόμενα awards, γιατί πολύ λίγοι το είχαν δει όταν ξεκίνησαν τα φετινά.

#8 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 08 March 2010 - 20:39

Eden of the East best Op/Ed... δικαιώνομαι.

#9 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 08 March 2010 - 21:48

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως μια χαρά τα πήγαμε. Φέτος ήταν με διαφορά ο καλύτερος διαγωνισμός μας, και αυτό το οφείλουμε τόσο στα δάκρυα και ιδρώτα του ακούραστου manboto μας, όσο και στο γεγονός πως τα αγροτεμάχια αυτή την φορά ήταν πραγματικά top notch. :thatsit:

Θα συμφωνήσω πως θα ήταν ταμαμ να στριμώξουμε κάπως τα Genius Party και Sky Crawlers στον σεφτέ, αλλά πράγματι ο διαγωνισμός ήταν τόσο δυνατός σε αρκετές κατηγορίες, που έπεσαν πολλά κορμιά κάτω.

Για τα ARC awards, νομίζω πως τα αποτελέσματα ήταν σχετικά αναμενόμενα (με εξαίρεση την καταβύθιση του θωρηκτού K-ON σε όλες τις κατηγορίες). Επίσης, χαιρετώ την επιλογή τους για το best adventure category, το
Kemono No Souja Erin άξιζε ένα βλέφαρο παραπάνω πράγματι.

Και του χρόνου παίδες και παιδούλες, εμπρός για νέες ήττες, για νέες συντριβές. :joyful:




Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#10 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 09 March 2010 - 00:19

Θεωρώ ότι τα δικά μας αποτελέσματα, όπου διαφέρουν, είναι πιο κοντά στα γούστα μου. :D Χώρια που εκεί το xamdou δεν πήρε τίποτα! LOL
Χαίρομαι επίσης που βλέπω ότι σχεδόν όλα τα βραβευμένα έχουν και ελληνικούς υπότιτλους. Μακάρι η επόμενη γενιά να συνηθίσει στο jpn/gre.
Γενικά τα awards ήταν πολύ ικανοποιητικά και σίγουρα τα πιο επιτυχημένα ως τώρα. Συγχαρητήρια στον kenny που σίγουρα ψόφησε για να τα ετοιμάσει και έλιωσε όλον τον χρόνο για να δει τα περισσότερα από αυτά :D
Ιδέες για του χρόνου:
1. Κρυφοί ψήφοι μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας, ώστε να μην έχουμε ψήφους των τελευταίων ημερών επηρεασμένες από τα μέχρι τότε αποτελέσματα.
2. Επιπλέον διαγωνισμός best overall(ή best winner) μετά το τέλος της βασικής ψηφοφορίας με συμμετέχοντες τους νικητές των κατηγοριών (πλην newcomer και εκείνων που αφορούν χαρακτήρες - φέτος πρέπει να είναι εκεί γύρω στις 10 ή λίγο πάνω).
3. Κλασικά, ακόμα δεν βλέπω το λόγο που δεν συμπεριλαμβάνονται sequels :D Fanbase έχουν και τα διάσημα manga αλλά αυτά δεν τα κόβουμε :D
4. Να έχουμε topic όπου όσοι το επιθυμούν θα συγκεντρώνουν τις ψήφους τους σε πινακάκι. Έτσι, θα μπορούμε να δούμε τι διαφορές έχουμε με ανθρώπους που είχαν παρόμοιες ψήφους με μας σε πολλές κατηγορίες και να ανακαλύπτουμε σειρές που ταιριάζουν στα γούστα μας.

Ευχαριστούμε, και του χρόνου!

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#11 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 09 March 2010 - 00:25

Κρυφοί ψήφοι μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας, ώστε να μην έχουμε ψήφους των τελευταίων ημερών επηρεασμένες από τα μέχρι τότε αποτελέσματα.


Καθόλου άσχημη ιδέα μπορώ να πω.

E5VV38U.jpg


#12 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 11 March 2010 - 12:06

Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη φέτος...Σε αντίθεση με πέρυσι που όλοι έιχαν πάθει παράκρουση με το DMC δεν μονοπώλησε μόνο μια σειρά το ενδιαφέρον και σε κάποιες κατηγορίες υπήρχαν τόσες πολλές καλές επιλογές που όντως αδικήθηκαν κάποιες σειρές αλλά έτσι και αλλιώς είναι τιμητική η διάκριση να είναι υποψήφιες από μόνη της....

Αν με απογοήτευσε κάτι αυτό ήταν οι ψήφοι που πήρε το Michiko to Hatchin στις κατηγορίες που ήταν υποψήφιο. Ίσως οφείλεται στο σκληρό ανταγωνισμό, ίσως ότι δεν το έχουν δει τόσοι πολλοί αλλά κρίμα γιατί ήταν μια υπέροχη σειρά στο σύνολο της...Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι ότι για μια ακόμα φορά στο best female char όλοι ακολούθησαν την πεπατημένη και βγήκε άλλη μια tsundere/moe τύπισσα που δεν λέω είχε τις χάρες της αλλά δεν έφτανε με τίποτα την προσωπικότητα και την εξέλιξη της Michiko που μέσα στη σειρά ήταν γυναικάρα, action hero, στοργική "μητέρα" και ερωτευμένη γυναίκα...Αλλά τι να κάνεις :canthelp:

Άλλος μεγάλος χαμένος το Genius Party που το έφαγε ο σκληρός ανταγωνισμός και μεγάλος νικητής το Eve no jikan που άξιζε όλες τις ψήφους που πήρε...Στην κατηγορία best male char νομίζω βγήκε ο Akira λόγω έλλειψης ισχυρών αντιπάλων σε μία από τις πιο αδύναμες κατηγορίες κατά τη γνώμη μου φέτος.

Τέλος άξιζε και ένα βραβείο στον πιο παρανοικό χαρακτήρα για φέτος, τον Putin :P

Έχω και μια πρόταση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται...Να δίνουμε και ένα τιμητικό βραβείο σε έναν οποιονδήποτε χαρακτήρα που θα προτείνεται από όλους...Δηλαδή σε ένα thread ο καθένας να μπορεί να προτείνει κάποιον και να παίρνει το βραβείο αυτός που θα συγκεντρώσει τις περισσότερες προτάσεις...

Συγχαρητήρια στους διοργανωτές για μια ακόμη φορά για έναν πολύ ενδιαφέρων και καλοστημένο διαγωνισμό :wooi2:

xbJ3b2w.jpeg


#13 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 March 2010 - 17:30

1. Κρυφοί ψήφοι μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας, ώστε να μην έχουμε ψήφους των τελευταίων ημερών επηρεασμένες από τα μέχρι τότε αποτελέσματα.

Ούτε κρύο ούτε ζέστη για μένα. Οι κρυφές και οι φανερές ψήφοι έχουν αμφότερες τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους. In any case, δεν ξέρω αν είναι καν εφικτό σε vBulletin software. Αν γίνεται, θα γίνεται με τη βοήθεια κάποιου plug-in που δεν έχουμε βρει ακόμα.

2. Επιπλέον διαγωνισμός best overall(ή best winner) μετά το τέλος της βασικής ψηφοφορίας με συμμετέχοντες τους νικητές των κατηγοριών (πλην newcomer και εκείνων που αφορούν χαρακτήρες - φέτος πρέπει να είναι εκεί γύρω στις 10 ή λίγο πάνω).

Εάν το κάνουμε όπως το περιγράφεις, ξέρεις ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Κάθε χρόνο το anime που κερδίζει το Best Action award θα παίρνει παραμάζωμα και το Best Anime Overall award, απλά και μόνο λόγω του πλήθους που κάθε χρόνο βλέπει και ψηφίζει μόνο action anime... θα ήθελες να δεις φέτος το Soul Eater με τον τίτλο Best Anime Overall; :hahaha::terror2:

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο ΙΣΩΣ να δεχτώ να προσθέσω την κατηγορία Best Anime Overall είναι αν δεχτείτε εσείς, τα μέλη, τη συλλογική ευθύνη για το χτίσιμο αυτής της λίστας. ΔΕΝ κάθομαι να φτιάχνω λίστα Best Anime Overall για να ακούω μετά "Hey, Kenny, γιατί δεν έβαλες το XYZ; You suck!". Αν και πάλι, είμαι της άποψης ότι το καλύτερο anime της χρονιάς είναι το clue του όλου διαγωνισμού, κοιτώντας ποιο συγκέντρωσε τα περισσότερα επιμέρους βραβεία.

3. Κλασικά, ακόμα δεν βλέπω το λόγο που δεν συμπεριλαμβάνονται sequels :D Fanbase έχουν και τα διάσημα manga αλλά αυτά δεν τα κόβουμε :D

Κάθε χρόνο γίνονται adaptations πολλών manga. Άλλα είναι ήδη διάσημα, άλλα όχι. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις τα διάσημα manga για το ότι είναι διάσημα (lol), συνεπώς δεν έχει νόημα να αποκλείσεις τα anime τους. Εμμένω στη θέση μου για αποκλεισμό των sequels.

4. Να έχουμε topic όπου όσοι το επιθυμούν θα συγκεντρώνουν τις ψήφους τους σε πινακάκι. Έτσι, θα μπορούμε να δούμε τι διαφορές έχουμε με ανθρώπους που είχαν παρόμοιες ψήφους με μας σε πολλές κατηγορίες και να ανακαλύπτουμε σειρές που ταιριάζουν στα γούστα μας.

Όποιος θέλει μπορεί να το κάνει στο παρόν thread.

[...] Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι ότι για μια ακόμα φορά στο best female char όλοι ακολούθησαν την πεπατημένη και βγήκε άλλη μια tsundere/moe τύπισσα που δεν λέω είχε τις χάρες της αλλά δεν έφτανε με τίποτα την προσωπικότητα και την εξέλιξη της Michiko που μέσα στη σειρά ήταν γυναικάρα, action hero, στοργική "μητέρα" και ερωτευμένη γυναίκα...Αλλά τι να κάνεις :canthelp:

... και ΑΚΟΜΑ δεν έχεις τελειώσει το Bakemonogatari (ναι, θα σου το λέω μέχρι να το κάνεις). :P

If it makes you feel any better, Michiko is a close No. 2 for me... ^^

[...] Στην κατηγορία best male char νομίζω βγήκε ο Akira λόγω έλλειψης ισχυρών αντιπάλων σε μία από τις πιο αδύναμες κατηγορίες κατά τη γνώμη μου φέτος.

Κάθε χρόνο είναι αδύναμη κατηγορία. Τα anime πάντα είχαν σοβαρή έλλειψη από lead males worth a damn... :hahaha:

Έχω και μια πρόταση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται...Να δίνουμε και ένα τιμητικό βραβείο σε έναν οποιονδήποτε χαρακτήρα που θα προτείνεται από όλους...Δηλαδή σε ένα thread ο καθένας να μπορεί να προτείνει κάποιον και να παίρνει το βραβείο αυτός που θα συγκεντρώσει τις περισσότερες προτάσεις...

Κοίτα, έχουμε ήδη 4 character awards (5 άμα μετρήσεις και το Non-human)... το να βάλουμε ένα ακόμα μου φαίνεται περιττό... ΕΚΤΟΣ ΑΝ το κάνουμε σε στυλ Best Character Overall, κατά το Best Anime Overall (βλ. παραπάνω).

Και μιας και ανέφερε ο Mad_Hatter το Best Villain award, να επαναλάβω κάτι που πρέπει να είχα πει και το 2008: Αποφεύγω αυτό το award, αφενός γιατί το ποιος αξίζει τον χαρακτηρισμό villain και ποιος όχι είναι πολλές φορές άκρως υποκειμενικό, αφετέρου γιατί άμα βάλουμε Best Villain, μετά δεν θα έχουμε κανένα λόγο να μην βάλουμε και Best Hero, Best Antihero κτλ, τα οποία εχουν ακόμα πιο θολούς ορισμούς. Αντιθέτως, το ποιος είναι lead και ποιος είναι supporting character είναι σχεδόν πάντα ξεκάθαρο.

Αυτός ήταν ο λόγος που πρόσθεσα φέτος τα 2 Supporting Character awards. Προσφέρουν σε εμένα τον διοργανωτή περισσότερα slots, και προσφέρουν σε όλους περισσότερες πιθανότητες να συμπεριληφθεί κάπου ο αγαπημένος τους χαρακτήρας, είτε είναι lead είτε είναι supporting, είτε είναι hero/villain/antihero/whatever.

But keep those suggestions coming, people! Είμαστε ήδη καλύτεροι από το ARC, σκοπός μας είναι να γίνουμε ακόμα καλύτεροι. :kakaka:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#14 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 28 March 2010 - 16:33

Βγήκαν και τα jury awards πλέον στο ARC, που με βρίσκουν και κάπως πιο σύμφωνο ως αποτελέσματα, τόσο σε σχέση με τα community, όσο και με αυτά που βγάλαμε εμείς.

Ορίστε linkaki :

ARC Jury Awards

Μερικά για τα οποία χάρηκα ιδιαιτέρως :

Best overall - Time of Eve
Best story - Aoi Bungaku Series
Best character devel & female char & drama & fantasy/adventure - Kemono no Souja Erin
Best quickwatch - Tsumiki no Ie

Edited by Radagast, 29 March 2010 - 03:07.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#15 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 March 2010 - 23:37

Εντάξει, νομίζω τα παραλές... τόσο πολύ πια σε απογοήτευσαν τα δικά μας; :P

Edit: Ούτε αυτοί τίμησαν Sky Crawlers και Genius Party. Διπλή ντροπή και αίσχος.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||