Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Modern Japanese Artists


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 25 February 2010 - 13:13

Σε αυτό το thread θα παρουσιάσω μερικούς καλλιτέχνες από την Ιαπωνία που ανήκουν στην νεότερη γενιά καλλιτεχνών και που απομακρύνονται από τις αυστηρά παραδοσιακές τέχνες και εκφράζουν τα νέα ρεύματα στην ιαπωνική κουλτούρα. Θα προσπαθήσω ξεκινήσω με τους δυο που μ'αρέσουν περισσότερο αλλά θα κάνω updates σ'αυτό το πρώτο post και με μερικούς ακόμα αργότερα. Ελπίζω να σας κινήσω το ενδιαφέρον! Edit: Ευχαριστώ για την ανταπόκριση αλλά και για την συμμετοχή (με σειρά εμφανίσεως) sunday, LucyBR, aboumonkey, Night Wizard Seal, Erisadesu.


Αυτός που ίσως ξέρετε περισσότερο λόγο του video με την Kirsten Dunst είναι ο Takashi Murakami
.
Posted Image
O Takashi Murakami είναι και ο πλησιέστερος στα ενδιαφέροντά μας σε αυτό το φόρουμ αφού είναι δηλωμένος και φανατικός otaku και θεωρεί πως σαν κουλτούρα έχει να προσφέρει πράγματα, γι'αυτό και προσπαθεί να την κάνει πιο δημοφιλή στο ευρύ κοινό καθώς, μην ξεχνάμε, δεν είναι θετικός χαρακτηρισμός στην Ιαπωνία. Τα έργα του είναι κατεξοχήν pop art και υπάρχουν παντού σχεδόν οι χαρακτηριστικές του γελαστές μαργαρίτες αλλά και άλλοι kawai χαρακτήρες που animo-φέρνουν.
Posted Image
Ο Μurakami προσπαθεί να αναθερμάνει το ενδιαφέρον των Ιαπώνων για την ιαπωνική τέχνη και να προσπαθήσουν να βρουν τον χαρακτήρα τους ξανά, και όχι να ακολουθούν απλά τις δυτικές τάσεις. Έχει γίνει επίσης ευρύτερα γνωστός λόγο της συνεργασίας του με την εταιρία Louis Vuitton τόσο για την δημιουργία μερικών αξεσουάρ, όσο και γιατί διακόσμησε με έργα του ένα μαγαζί της εταιρίας στην Ιαπωνία.
Spoiler:


Official site site του project για την ανανέωση και διάδοση της μοντέρνας ιαπωνικής τέχνης Kaikai Kiki LLC Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τον Murakami
  • Συνέντευξη του Murakami από τον Θανάση Διαμαντόπουλο για το περιοδικό Homme (το τεύχος 76)
    Spoiler:

Μερικά έργα του
Spoiler:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
O άλλος ξεχωριστός και αγαπημένος καλλιτέχνης, της ίδιας γενιάς με τον Murakami είναι ο Yoshitomo Nara.
Posted Image
Και αυτός ανήκει στην pop κουλτούρα με πιο απαλή στα χρώματα παλέτα και επιρροές από τα anime και τα manga της δεκαετίας του 60 αλλά και τις τότε νέες επιρροές της δύσης. Πολλά από τα έργα του Nara χαρακτηρίζονται από γλυκούς χαρακτήρες που όμως έχουν κάτι "κακό" ή ένα κακιασμένο ύφος. Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ τα έργα του για την παιδικότητα που βγάζουν και το ονειρικό τους ύφος.
Επίσης έχει γράψει ένα βιβλίο για παιδιά
Posted Image
Και έχει συνεργαστεί με την συγγραφέα Banana Yoshimoto για την έκδοση του βιβλίου Argentine Hag που, για όσους ενδιαφέρονται, η έκδοσή του περιλαμβάνει και αγγλική μετάφραση.
Μερικά έργα του
Spoiler:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Στη συνέχεια έχουμε τις Aya Takano και Chiho Aoshima, λίγο μεταγενέστερες των προηγούμενων αλλά στο ίδιο καλλιτεχνικό ρεύμα που ξεκίνησε ο Murakami, το superflat.
Posted Image
H Aya Takano χρησιμοποιεί παραδοσιακά μέσα ζωγραφικής και απεικονίζει συνήθως νεαρά κορίτσια.
H σελίδα της στο Kaikai Kiki LLC - Aya Takano
Σε καμιά περίπτωση δεν τα θεωρώ πορνογραφίες αλλά επειδή σε κάποιες εικόνες είναι γυμνα, βάζω καλού-κακού ένα
16+
Spoiler:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Posted Image
Η Chiho Aoshima είναι αυτοδίδακτη και μαθήτευσε στο εργαστήρι του Murakami. Τα έργα της δημιουργούν ένα κόσμο εντελώς προσωπικό και φανταστικό και τα χρώματα της είναι και αυτά έντονα!
Η σελίδα της στο Kaikai Kiki LLC - Chiho Aoshima
Spoiler:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Στις αρχές της δεκαετίας του 90 βγήκαν στην επιφάνεια πολλές γυναίκες φωτογράφοι σε ένα κίνημα που ονομάστηκε onna-no-ko no shashinka (女の子の写真家) (κοπέλες φωτογράφοι).
Posted Image
Η Rinko Kawauchi είναι μια από αυτές τις κοπέλες. Οι φωτογραφίες της απεικονίζουν απλές, καθημερινές σκηνές και αποτελούν έναν ύμνο στην καθημερινότητα. Δεν θα βάλω άλλες φωτογραφίες της εδώ γιατί για την ίδια έχει σημασία η σειρά με την οποία παρουσιάζονται αυτές, οπότε σας παραπέμπω εδώ όπου υπάρχει δείγμα απ'τη δουλειά της με θέμα την ζωή και τον θάνατο, AILA. Να προειδοποιήσω πως κάποιες εικόνες ίσως δεν είναι για όλους. Για όσους ενδιαφέρονται, εδώ θα βρείτε μια συνέντευξη της.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Posted Image
Μια ακόμα ξεχωριστή φωτογράφος της Ιαπωνίας είναι η Mika Ninagawa. Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι η χρήση πολύ έντονων χρωμάτων, καθώς και τα θέματά της που είναι συνήθως χρυσόψαρα, λουλούδια, πορτραίτα ή φωτογραφίσεις μόδας. Το 2007 ολοκλήρωσε και την πρώτη της ταινία, Sakuran, βασισμένη στο ομώνυμο manga της Moyoko Ano και με πρωταγωνίστρια την Anna Tsuchiya.
Επίσημο site.
Spoiler:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ήρθε και η ώρα της αρχιτεκτονικής!
(by Erisadesu)
Posted Image

Λοιπόν... Γεννημένος το 1973 στο Τόκιο ο Keiji Ashizawa αποφοίτησε το 1995 από το
πανεπιστήμιο της Yokohama, έγινε πρώτα γνωστός ως εσωτερικός διακοσμητής και
αρχιτέκτονας, ωστόσο προχώρησε και στο Product desing και αυτό είναι που κέρδισε την
προσοχή του Wallpaper Magazine. Το γραφείο του λειτουργεί από το 2005 και ο ίδιος έχει
δημιουργήσει έναν ευρύ κατάλογο προϊόντων. Κάθε προϊόν του γίνετε με βάση τη φιλοσοφία
του αυστηρού deisng και της λογικής σκέψης (ότι και να σημαίνει αυτό).

Αρχιτεκτονική:
Οι περισσότερες δουλείες του έχουν γίνει στο Τόκιο, ωστόσο τελευταία άρχισε να κάνει
περισσότερες δουλειές στην επαρχία με εξοχικές κατοικίες ενώ πλέον να συνεργάζεται
και με συνεργάτες του εξωτερικού

Έπιπλα:
Ο ίδιος ισχυρίζεται οτι αντλεί έμπνευση από τις ταινίες, την λογοτεχνία, το περιβάλλον και τα
υλικά γύρω του και φυσικά από τα graphic novels. Συμπληρώνει λέγοντας ότι πιστεύει
πως"Είμαι Αρχιτέκτονας. Μερικές φορές είμαι μηχανικός, σχεδιαστής ή απλά εργοδηγός.
Υπάρχει ένα είδος σχεδιασμού που μπορεί να υλοποιηθεί με την συμμετοχή σε πολλά και
διαφορετικά επίπεδα κατασκευής. Για παράδειγμα στο Flat Packing Pieces και στο φωτιστικό
Parabola κάποια πράγματα μπορούσαν να γίνουν μόνο με τις πληροφορίες των εργατών στο
εργοστάσιο."

Σε ερώτηση αν προτιμάει το product design από την αρχιτεκτονική δεν κάνει καμία επιλογή.
Απαντώντας πως με το product deisng διασκεδάζει περισσότερο επειδή μπορεί να έχει ο ίδιος
τον έλεγχο σε ό,τι κάνει. Με την Αρχιτεκτονική όμως δημιουργεί κάτι που θέλει χρόνο και έχει
τον έλεγχο μιας ομάδας ατόμων κάτι που τον ευχαριστεί.


Ωστόσο οι απόψεις του καταγράφηκαν το 2007 σε συνέντευξη του neojapanisme από τότε
δεν ξέρω κατά πόσο άλλαξε τις απόψεις του και κατά πόσο η ελεύθερη μετάφραση μου είναι
και η σωστή. Εγώ τον συνάντησα στο Wallpaper του Νοεμβρίου
ανάμεσα σε άλλους καλλιτέχνες από την Ιαπωνία.



Πηγές:
Συνέντευξη στο Neojapanisme

Wallpaper*
Second Nature
Εικόνες
Spoiler:




Edited by QueenofHearts, 03 March 2010 - 11:50.
adding more...


#2 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 25 February 2010 - 13:22

Συγχαρητήρια! Φοβερή ιδέα να κάνεις αυτό το thread, είναι πολύ ενδιαφέρον...Προσωπικά δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με ιαπωνική μοντέρνα τέχνη και με έβαλες λίγο στο τριπάκι να το ψάξω...Μου άρεσαν αρκετά αυτοί οι δύο που παρουσίασες, ειδικά τα τελευταία έργα του Murakami που πόσταρες...Φοβερή αισθητική και ωραία χρώματα...Δεν έχω κάτι να προσφέρω στο thread αλλά ελπίζω να μας παρουσιάσεις και άλλους :3

xbJ3b2w.jpeg


#3 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 25 February 2010 - 13:37

Συγχαρητήρια! Φοβερή ιδέα να κάνεις αυτό το thread, είναι πολύ ενδιαφέρον...Προσωπικά δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με ιαπωνική μοντέρνα τέχνη και με έβαλες λίγο στο τριπάκι να το ψάξω...Μου άρεσαν αρκετά αυτοί οι δύο που παρουσίασες, ειδικά τα τελευταία έργα του Murakami που πόσταρες...Φοβερή αισθητική και ωραία χρώματα...Δεν έχω κάτι να προσφέρω στο thread αλλά ελπίζω να μας παρουσιάσεις και άλλους :3


Χαίρομαι που σ'άρεσαν!! Την ιδέα την είχα χθες που είδα το videaκι στη Μαύρη τρύπα! Δεν μπορούσα να βρω και άλλα έργα που μ'άρεσαν σε καλή ανάλυση οπότε μάλλον θα σκανάρω απ'τα βιβλία μου! Έχω υπ'όψην μου μερικούς ακόμα καλλιτέχνες, μόλις έχω αρκετά, θα κάνω update!

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 February 2010 - 16:11

5 stars for awesome thread. :riiight:

Το όνομα Takashi Murakami το πρωτοσυνάντησα το 2005, όταν διάβασα μια συνέντευξή του για το περιοδικό "Κ" της Καθημερινής, σε ένα τεύχος που ήταν εξολοκλήρου αφιερωμένο στην Ιαπωνία (το οποίο BTW το πέταξε η μάνα μου παρά το ότι το είχα φυλάξει :if:). Μαζί με τη συνέντευξη είχε και μερικά έργα του, τα οποία με είχαν εντυπωσιάσει, οπότε μετά πήγα και κατέβασα ό,τι δικό του υπήρχε στο Internet (τα οποία BTW χάθηκαν όλα όταν ο φορητός σκληρός τα τίναξε :if:). Μάλλον αυτός ο κύριος ευθύνεται που κάμποσους μήνες αργότερα άρχισα να βλέπω μανιωδώς anime... and the rest is history. :hihi2:

QueenofHearts, μια μικρή παράκληση μόνο: όταν είναι να προσθέσεις νέους καλλιτέχνες, βάζε τα έργα τους ΚΑΙ σε ένα ξεχωριστό post, αλλιώς δεν θα τα παίρνουμε μυρωδια. :thatsit:

ΥΓ.: Μ' αρέσει που σ' αυτό το post γράφω δυο φορές τον πόνο μου. :P Πάντως όποιος από σας έχει ακόμα αυτό το τεύχος του "Κ", ας κάνει μια παληκαριά να το scannάρει.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 26 February 2010 - 00:10

5 stars for awesome thread. :riiight:

Το όνομα Takashi Murakami το πρωτοσυνάντησα το 2005, όταν διάβασα μια συνέντευξή του για το περιοδικό "Κ" της Καθημερινής, σε ένα τεύχος που ήταν εξολοκλήρου αφιερωμένο στην Ιαπωνία (το οποίο BTW το πέταξε η μάνα μου παρά το ότι το είχα φυλάξει :if:). Μαζί με τη συνέντευξη είχε και μερικά έργα του, τα οποία με είχαν εντυπωσιάσει, οπότε μετά πήγα και κατέβασα ό,τι δικό του υπήρχε στο Internet (τα οποία BTW χάθηκαν όλα όταν ο φορητός σκληρός τα τίναξε :if:). Μάλλον αυτός ο κύριος ευθύνεται που κάμποσους μήνες αργότερα άρχισα να βλέπω μανιωδώς anime... and the rest is history. :hihi2:

QueenofHearts, μια μικρή παράκληση μόνο: όταν είναι να προσθέσεις νέους καλλιτέχνες, βάζε τα έργα τους ΚΑΙ σε ένα ξεχωριστό post, αλλιώς δεν θα τα παίρνουμε μυρωδια. :thatsit:

ΥΓ.: Μ' αρέσει που σ' αυτό το post γράφω δυο φορές τον πόνο μου. :P Πάντως όποιος από σας έχει ακόμα αυτό το τεύχος του "Κ", ας κάνει μια παληκαριά να το scannάρει.



Thank you Kenny dear! Τι τραύματα είναι αυτά παιδί μου. Δεν σου κάθετε ο Murakami ούτε σε digital ούτε σε paper μορφή!

Αφού είμαστε ακόμα στην πρώτη σελίδα, είπα να μην τα βάλω και εδώ αλλά να αναφέρω πως προσέθεσα τις Aya Takano και Chiho Aoshima!!!

#6 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 February 2010 - 14:39

lol έχω και εγώ ένα μικρό υλικό να σου ετοιμάσω...:P:P:P
ο μουρακάμις θεός πάντως...

#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 26 February 2010 - 14:51

Πραγματικά απίστευτο thread QueenofHearts. Kαι οι 4 (μέχρι στιγμής) καλλιτέχνες φαινονται πολύ ενδιαφέροντες. Προσωπικά ξεχώρισα τον Murakami (τον οποίο ήξερα από την συνεργασία του με την Louis Vuitton - είχα κάνει αιματηρές οικονομίες για μία τσάντα αλλά τελικά δεν...) και την Chiho Ayoshima.

Περιμένουμε και άλλο υλικό. Please keep it up!:gotit:

#8 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 26 February 2010 - 15:21

kudos for the thread

Κι εγώ τον Murakami ήξερα, αλλά από το Superflat Monogram (superflat λέγεται και το στυλ του). Σχετικά με τον κύριο και τις δημιουργίες του, είχα ξεχωρίσει τις Inochi Dolls, εμπνευσμένες από την ταινία Inochi του Shinohara Tetsuo, που χρησιμοποιήθηκαν σαν μορφές και σε κάποια άνοστα spots.

Spoiler:

Posted Image


#9 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 26 February 2010 - 17:31

*ahem* me three, τον Murakami ηξερα before this lovely thread, απο το opening του jdrama "Busu no Hitomi ni Koishiteru" (which is hella cute x3)
Spoiler:

omedetou, QueenofHearts for the awesome thread. Ο λαος ζηταει more =w=/

Posted Image

Spoiler: &#33909


#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 February 2010 - 17:50

τέλειο θρεντ, και πολύ ωραίες παρουσιάσεις
so far δεν υπάρχει κάποιος που να μην ήξερα αλλά παρόλα αυτά μ' άρεσε που τους ξανασυνάντησα
μόνο μιά ερώτηση για την πορεία του θρεντ, μπορούμε να αναφέρουμε κ εμείς καλλιτέχνες;
(με τρώει ο κώλος μου να πω για τον saburo murakami αν και παλαιότερος, και για το "otaku" της tsui kuang yu, παρόλο που είναι ταιβανέζα...)

+ also o nara παραδείχνει φτωχός μπροστά στον μέγα murakami, αλλά don't mind me είμαι biased γιατί δεν τον έχω σε υπόληψη

Posted Image


#11 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 26 February 2010 - 18:24

τέλειο θρεντ, και πολύ ωραίες παρουσιάσεις
so far δεν υπάρχει κάποιος που να μην ήξερα αλλά παρόλα αυτά μ' άρεσε που τους ξανασυνάντησα
μόνο μιά ερώτηση για την πορεία του θρεντ, μπορούμε να αναφέρουμε κ εμείς καλλιτέχνες;
(με τρώει ο κώλος μου να πω για τον saburo murakami αν και παλαιότερος, και για το "otaku" της tsui kuang yu, παρόλο που είναι ταιβανέζα...)

+ also o nara παραδείχνει φτωχός μπροστά στον μέγα murakami, αλλά don't mind me είμαι biased γιατί δεν τον έχω σε υπόληψη


quick reply: ναι, φυσικά και μπορείτε να κάνετε κι εσείς. Άμα θέλετε παίρνω και τα δικά σας και τα βάζω στο πρώτο post, με τα ανάλογα courtesies!

O Nara φαίνεται φτωχός αλλά είναι πολύ πιο έντονος σαν εμπειρία όπως το έζησα. Είχα πάει στα σπιτάκια που είχαν φτιάξει με τους Graf και πραγματικά δεν ήθελα να φύγω! Θα βρω κι άλλα, πιο πλούσια του αν γίνεται να προσθέσω!


LucyBR και sunday, να πάρω και τα δικά σας έργα του Murakami να τα βάλω στην παρουσίασή του;;

#12 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 26 February 2010 - 20:39

sure, φτιάξτα και λίγο >_<

Posted Image


#13 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 26 February 2010 - 20:55

Mάλλον είμαι ο μόνος στον οποίο δεν ανοίγουν τα spoilers:unlucky:
Mετά από κάμποσα refresh τελικά άνοιξαν. Από όσα έργα είδα μου άρεσαν περισσότερο αυτά της Chiho Ayoshima. Nice thread!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4C84FLwm3DA[/youtube]

-An ad campaign for LOUIS VUITTON by Mamoru Hosoda. an updated alice in wonderland, in which a girl, searching for her lost cell phone, floats in a dizzying world of the company's logos. While waiting to meet her friends outside of a Louis Vuitton store, Aya's cell phone is eaten by the LV Panda, who then promptly swallows Aya - but the inside of his stomach is gateway to a psychadelic wonderland. Based on characters created by famed superflat artist Takashi Murakami.


Edited by aboumonkey, 26 February 2010 - 21:09.


#14 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 February 2010 - 20:58

ούτε και εμένα άνοιγαν στην αρχή αλλά έφταιγε η σύνδεση και έφτιαξε με ένα refresh και αρκετή υπομονή..

Posted Image


#15 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 26 February 2010 - 23:59

sure, φτιάξτα και λίγο >_<


^this. :3 (ενα screenshot απ το drama κι ενα απ το site ειναι μονο after all TwT;; )
no need to ask κιολας, βαλτα κατευθειαν, σαμπως ειναι δικα μας? XDD

Posted Image

Spoiler: &#33909