Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

100 καλύτερα anime όλων των εποχών!


  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 09 January 2010 - 13:59

100 καλύτερα anime όλων των εποχών!

Νομίζω οτι θα είναι πολύ χρήσιμο και ως σημείο αναφοράς το να δημιουργηθεί μια λίστα απο αυτά που θεωρούμε καλύτερα anime όλων των εποχών.
αυτή η λίστα μπορεί να γίνει μέσω ψηφοφορίας χωρίς προκαθορισμένο poll και υποψηφιότητες γιατι πιστεύω πως πρέπει να αντικατοπτρίζει τόσο την υποκειμενική(κανένας δεν έχει δεί τα anime όλων των εποχών) όσο και την αντικειμενική άποψη του καθένα ( και "αντικειμενικότητα" είναι ένας όρος οχι και τόσο ξεκάθαρος όταν κανένας δεν είναι "αντικειμενικός" απέναντι σε κάτι που δεν του αρέσει!) και δεν θέλω να κατευθύνω την ψηφοφορία προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση!
Τι μας αρέσει λοιπόν? τι είναι αυτό που θέλουμε να πούμε σε όποιον βλέπουμε μπροστά μας
"πω πω φίλε τι ταινιάρα/σειρά ήταν αυτή? πρέπει να τη δείς!"
Επίσης θεωρώ πως πρέπει να είναι μέσα και ταινίες και σειρές(ως σύνολο έργου γιατι αν μπούν ξεχωριστά καθε περίοδος δεν έχει νόημα αφού με 4-5 μεγάλες σειρές καθαρίζουμε και για τις 100 θέσεις!) απο την άλλη προσωπικά θέλω να μπορεί κανείς να δει στο σύνολο πως αξιολογούνται απο τους anime fan!
Μια ακόμα προσπάθεια που πιστεύω πρέπει να γίνει είναι να επεκταθεί μια αντιστοιχη
ψηφοφορία και απο στα άλλα Ελληνικά anime sites και να γίνει μια συγχώνευση των αποτελεσμάτων σε μια λίστα που θα εκφράζει τα Ελληνικά δεδομένα σήμερα! (δύσκολο εως ακατόρθωτο!)
Να πώ φυσικά πως δεν έχει κανένα νόημα το να ψηφίσει κάποιος με πάνω απο έναν account ή να βάλει κάποιον να γραφτεί για να αυξήσει τις ψήφους του anime που αγαπάει γιατι ούτε παράσημο θα πάρει ούτε ο/η αγαπημένος/η του ήρωας/ηρωίδα θα ζωντανέψει και θα τον/την ανταμείψει κανοντας του τρελό sex(ίσως σε κάποιο όνειρο!)
F.A.Q.
Έχει κανένα νόημα το παραπάνω θρέντ?
Έτσι λέω, με αυτόν τον τρόπο μπορεί κάποιος να ανακαλύψει anime και να έχει το αποτέλεσμα(αλλα και τα ποστ που θα προηγηθούν) ως σημείο εκκίνησης για παραπάνω ψάξιμο!
απο την άλλη αν υπάρξουν επαναλαμβανόμενα σχόλια του τύπου "αχρηστο" "ανούσιο" "μα υπάρχει το..." θα πέσει ιντερνετικό καζανάκι!
Και πως δηλαδή θα γινεί?
Λέω να γράφει καθένας απο 10 anime ώστε να μου είναι πιο εύκολο να χειριστώ τις ψήφους
και να περνάω τα αποτελέσματα με εδιτ στην πρώτη σελίδα(ξέρω ξέρω όταν θα βλέπει κάποιος την πρώτη σελίδα θα επηρρεάζεται αλλα μην το παραχέσουμε κιόλας, τι να κάνουμε μυστική ψηφοφορία?) κάθε άλλη αποψη που μπορεί να βοηθήσει δεκτή!

Τέλος μοναδική προυπόθεση να είναι η συμμετοχή όλων ει δυνατόν των μελών του φόρουμ!
- δύσκολο αλλα αν δεν είναι μεγάλη η συμμετοχή τα αποτελέσματα θα είναι άχρηστα!
αφού λοιπόν τελειώσουμε με τα διαδικαστικά να ολοκληρωθεί σε ενα μήνα!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#2 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 09 January 2010 - 16:07

Πάρα πολύ καλή ιδέα και συφμωνώ απολύτως.

Μια ερώτηση όμως...

Τα 100 καλύτερα άνιμε θα είναι από όλα τα είδη. Θα χωριστούν σε καμιά κατηγορία ή βούρ στον πατσά;

Εγώ θα προτείνω δύο σειρές τις οποιές σε όλους τους τομείς τις θεωρώ αξιόλογες και πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλό για κάποιον να τις δεί.

1)Seirei no Moribito
2)Otogizoushi.

Επειδή δεν έχω δεί άπειρα άνιμε δίνω σε αυτά τα δύο την ψήφο μου. Ας ακουστούν πολλές απόψεις και θα δούμε στην συνέχεια...

Edited by Night_Wizard_Seal, 09 January 2010 - 16:13.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#3 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 09 January 2010 - 16:34

οχι κατηγοριες, αυτο ειναι ανεφικτο γιατι απαιτει μεγαλο βαθμο οργανωσης και πολυ χρονο
και υπαρχει ηδη καθε χρονο στο anime.gr τετοια διαδικασια για την προηγούμενη χρονια
αρα ναι "βουρ στον πατσα"

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#4 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 16 January 2010 - 02:05

Γιατί δεν κάνεις το πολύ απλό να πάρεις τα "έτοιμα αποτελέσματα" απ'το thread "Anime TOP 10" ?

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 January 2010 - 04:28

Πολύ σωστή η παρατήρηση από τον Radagast. Το Anime Top 10 όπως και το Anime Recommendations thread υπερκαλύπτουν τον σκοπό του παρόντος thread.

Kαι όλα αυτά πέρα από το ότι πιστεύω ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός σε είδη και κατηγορίες για να μην δούμε αποτελέσματα του στυλ One Piece> NGE> Ergo Proxy etc etc. Με άλλα λόγια αν είναι να γίνει κάποια στιγμή κάτι τέτοιο καλό είναι να γίνει σωστά για να μην βγει και παραπλανητικό αποτέλεσμα.

Το παρόν κλειδώνεται.:lockulocku:

Edited by iristella, 16 January 2010 - 04:36.