Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Dokuhime (by Mitsukazu Mihara)


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 07 December 2009 - 23:19

http://www.onemanga.com/Dokuhime/
Συστάσεις πιστεύω δεν χρειάζονται για την άπιαστη mangaka που μας χάρισε αριστουργήματα (Doll,Embalmer).To συνηθισμένο EGL στυλ το οποίο έχουμε λατρέψει επανέρχεται δυναμικά με ένα από τα τελευταία καλούδια που μας έχει χαρίσει η τρανή κυρία.

It starts with poisonous herbs under the cradle. Then under the sheets. And inside the clothes. Even mixed in the milk that they feed the newborn. This way the child gradually gets used to poisons and becomes the perfect assassination tool - the “Poison Princess” whose every kiss, tear and even touch bring death. Her only chance of survival is to fulfill her duty as an assassin and find a way to live on in the enemy land she is sent to… if her heart is strong enough.

ΝΟΤ your everyday shoujo manga :wooi2:
wait for the bishies :P

Spoiler:

Posted Image

#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 08 December 2009 - 02:06

Οκ το manga aπλά είναι άψογο.

Αρχικά το σχέδιο της mangaka που αν σε γενικές γραμμές ήταν μιά φορά τέλειο, σε αυτήν την σειρά έχει γίνει 10. Aπίστευτη λεπτομέρεια με κάθε καρέ να είναι προσεγμένο στον υπερθετικό βαθμό. Άψογη σκηνοθεσία με ατμόσφαιρα που μαγνητίζει τον αναγνώστη.

Η υπόθεση είναι η καλή Mitsukazu Mihara που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε. Δράμα, δράμα δράμα και λίγο δράμα παραπάνω έτσι για να γουστάρουμε. Not for the weak of heart και για τα άτομα με ιστορικό κατάθλιψης. Παρόλαυτά πανεμορφες ιστορίες.

Spoiler: until ch. 3


Είμαι σίγουρη ότι όσο προχωράει η σειρά τόσο καλύτερη θα γίνεται. Μακάρι όμως οι Aerandria να το προχωρήσουν με σχετικά γρήγορους ρυθμούς γιατί αν είναι να περιμένουμε ένα chapter κάθε δυό μήνες ζήτω που καήκαμε. (έχει και αγωνία το manga T^T)

Thanks for the recommendation momO. Και ότι μου είχε λείψει η συγκεκριμένη.

#3 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 08 December 2009 - 14:53

αυτό το manga καίγομαι εδώ και καιρό να το αρχίσω αλλά προβλέπω ότι οι Aerandria θα με πεθάνουνε, όπως με το Ningyou Kyuutei Gakudan....
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#4 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 08 December 2009 - 23:19

Ugh... μα πού βρέθηκε να κοπεί το chapter...
Spoiler:


Λοιπόν, ήδη έχω κολλήσει. Αχ, πότε θα βγουν άλλα chapters...

Posted Image


#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 January 2010 - 15:21

Bγήκε και το 4ο chapter σαν χριστουγεννιάτικο δώρο από τους Aerandria και τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο.

Spoiler: 4


Η σειρά εξελίσσεται πάρα πολύ ωραία. Κάθε τίτλος από την mangaka είναι καλύτερος από τον προηγούμενο.

#6 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 03 January 2010 - 16:41

Ρε παιδιά, μια γενική ερώτηση....τα κεφάλαια έχουν κάποιου είδους αυτοτέλεια??? Δηλαδή θα...την παλέψω μέχρι το επόμενο αν το αρχίσω?
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 January 2010 - 17:06

Χμμ όσο και να θέλω να αποκτήσω παρέα στο διάβασμα αυτού του manga θα πρέπει να πω ότι πιθανότατα να μην την παλέψεις. Aπό ότι κατάλαβα πάει ανά αρκ αλλά ακόμη και αυτά δεν θα τα έλεγα αυστηρά αυτοτελή. Δηλαδή το πρώτο αρκ το οποίο πραγματεύονται τα chapter 1-2 ουσιαστικά συνεχίζεται και έχουμε οριστική κατάληξη ενώ έχει ήδη αρχίσει το αμέσως επόμενο. Και οι ιστορίες αυτές καθε αυτές έχουν αρκετή αγωνία για το τι θα γίνει στην συνέχεια. Για να είμαι ειλικρινής όμως δεν βαριέμαι να το ξαναδιαβάζω από την αρχή με κάθε νέο chapter. Και αν και σιχαίνομαι τα on going mangas στο συγκεκριμένο δεν μπορούσα να αντισταθώ. Ούτε στο Ningyou Kyuutei Gakudan T^T ... inb4 suffer.

#8 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 03 January 2010 - 17:22

thanks for the info iri-chan T.T

τι να κάνω, θα το αρχίσω και αυτό after all *facepalms*
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#9 Shihama-ru

Shihama-ru

    Anime Fan

  • Members
  • 201 posts

Posted 03 January 2010 - 17:56

Aχ, πόσο τέλειο μπορεί να είναι ένα manga ? :lovulovu::joyful:
Αρχικά δν με ξετρέλανε κ τόσο (πραγμα περιεργο αφού είμαι τρελή Mitsukazu Mihara-fan- κατί θα χα εκείνες τις μέρες δν εξηγείται :ill2:) αλλά τώρα ήρθα στα συγκαλά μου και εχω να πώ ειναι Τ Ε Λ Ε Ι Ο :awww:
κ αυτός ο μικρός πρίγκιπας δν είναι σκέτη γλύκα :kawaii:
Spoiler:

Posted Image

#10 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 07 January 2010 - 01:18

Πρώτη φορά πιάνω στα χέρια μου μάνγκα τέτοιου είδους και μπορώ να πώ ότι με παρακίνησε ό τίτλος για να το αρχίσω.

Till chapter 4
Spoiler:

Ελπίζω η σειρά να εξελιχθεί πολύ ωραία με ανατροπές και τα λοιπά, αν και από ότι έχω ακούσει, η μανγκάκα δεν νομίζω να αφήσει κάποιο παράπονο.

Ενδιαφέρουσα σειρά πάντως.(Αν εξερέσετε ότι δεν είναι του στύλ μου αλλά ποιός νοιάζεται,υγεία πάνω απ'όλα:P)

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#11 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 12 January 2010 - 11:30

είχα πει να περιμένω μέχρι να τελειώσει τουλάχιστον το 1ο volume αλλά δεν άντεξα!!
τι χαζή που είμαι, τελείωσα τα 4α κεφάλαια κ έμεινα με το mouse στο χέρι
αγκ we want moar!

ερώτηση
Spoiler:

θέλω να δω full color pages κ pinups με αυτούς τους χαρακτήρες!!

Posted Image


#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 January 2010 - 11:59

Dokuhime chapters 5 and 6 are out!

Spoiler: 5-6


#13 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 10 April 2010 - 22:42

~*bump*~



Βγήκαν και τα chapters 7-8

Spoiler: 7-8


Ελπίζω να μην έχω απομείνει μονη μου που το διαβάζω αυτό.

#14 Shihama-ru

Shihama-ru

    Anime Fan

  • Members
  • 201 posts

Posted 11 April 2010 - 02:11

Ελπίζω να μην έχω απομείνει μονη μου που το διαβάζω αυτό.



Dont worry,δν εισαι μόνη,δύσκολά παρατά κανείς τέτοια ιστορία.......
7-8
Spoiler:


Με έχει φάει η περιέργεια,θέλω να μάθω τι γίνεται παρακάτω και είναι τόσο φευγάτη η ιστορία που ούτε υποθέσεις δν μπορείς να κάνεις.
Γι αυτό ας προσευχηθούμε όλοι μαζί ,τεκνα μου,εις το γρήγορο release των επόμενων κεφαλαίων.Αμην (και πότε) :nod:

#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 April 2010 - 02:18

Δεν ξέρω κάτι για τα επόμενα arc αλλά δεν αποκλείεται να κάνει κάτι σε στυλ DOLLS η mangaka. Bασικά εγώ το είπα πιο πολύ επειδή στο προηγούμενο arc είχαμε πρωταγωνίστρια την Belladona.