Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 1 Ψήφοι

J-Music Recommendations


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Νοέμβριος 2009 - 20:05

U know the drill...:try:

Ακούσατε ένα J-τραγούδι ή συγκρότημα και θέλετε να βρείτε και κάποιο άλλο που να του μοιάζει;
Σας αρέσει η Rock, η Metal, η Σουηδική pop(DMC reference. Θα έσκαγα αν δεν το έλεγα:P) κτλ και θέλετε να ακούσετε κάτι στο ... Ιαπωνικό του;
Ακούσατε ένα ost από anime ή j-dorama/ταινία και θέλετε να ακούσετε κάτι αντίστοιχο;

This is the thread for you.:thatsit:

Να πω επίσης για όσους δεν γνωρίζουν, ότι υπάρχει το site του JaME που λειτουργεί σαν βάση δεδομένων των J-band. Θα βοηθήσει πολύ όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για καλλιτέχνες του μουσικού χώρου της Ιαπωνίας. Η ελληνική έκδοση του είναι αυτή.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Nighteyes: 21 Νοέμβριος 2009 - 23:44

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα


#2 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2009 - 22:24

Λοιπόν...να γίνει και μια αρχή επιτέλους! Πρόσφατα άρχισα να ακούω πολύ γιαπωνέζικο Hip-Hop, με πρώτους σε προτιμήσεις Rip Slyme, Dragon Ash και Kreva. Ξέρει κανείς κάποια παρόμοια μπάντα, αλλά με όσο περισσότερο ιαπωνικό στίχο γίνεται; (όχι δλδ σαν τους M-Flo που οι στίχοι τους ειναι σχεδον 50/50 σε φάσεις)

#3 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1.058 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2009 - 23:43

Hilhcryme? Τους συγκρίνουν με τον Kreva αλλά είναι πολύ καινούργιοι. Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ. Το 春夏秋冬 (Shuunkanshuutou) τους είναι εξαιρετικό κομμάτι και τους έβαλε στα charts.
Επίσης οι GReeeeN που είναι πιο μελωδικοί και έχουν πολύ όμορφα τραγούδια. Πολύ μεγάλη μου αγάπη.
Da Pump και nobodyknows+ επίσης; Δεν έχω πολυακούσει βέβαια αλλά ότι έχω ακούσει μου άρεσε.
Ακόμα Ketsumeishi που είναι πάρα πολύ γνωστοί. Και Shonnannokaze. Οι τελευταίοι μου αρέσουν πολύ.

#4 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1.559 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Νοέμβριος 2009 - 00:02

I second the Shonna no kaze και προσθετω Rhymester και Def Tech
just stay away from Seamo i beg you =___=

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: &#33909


#5 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Φεβρουάριος 2010 - 20:06

Μήπως ξέρει κανείς κάποια japanese dance/trance style songs????Συνήθως οι j-pop artists έχουν dance songs όπως π.χ. η Utada Hikaru.Δεν ξ'ερω υπάρχουν japanese trance artists???
Δημοσιευμένη  εικόνα

#6 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 17 Φεβρουάριος 2010 - 20:30

Οι γιαπωνεζοι εχουν πολλη super trance αλλα μαλλον απεχει απο αυτο που θες εσυ... Συγκεκριμενα για trance δεν ξερω καλλιτεχνες αλλα σιγουρα θα εχουν... Σ αυτο το τομεα βεβαια εχω την αισθηση οτι πρωτοστατει η Αγγλια, Ολλανδια και το Ισραηλ.

Τωρα μου κινησες την περιεργεια και θα ριξω μια ματια στην Ιαπωνικη trance σκηνη...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#7 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Φεβρουάριος 2010 - 01:15

M....από ένα ψάξιμο που έκανα είδα ότι η Ayumi Hamasaki έχει ωραία trance τραγούδια.
Μέχρι κι ο Van Burren έχει κάνει remix της :P
Δημοσιευμένη  εικόνα

#8 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1.002 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Φεβρουάριος 2010 - 01:46

Θα σας σοκάρω:
Ο Αλκίνοος της Ιαπωνίας ποιος είναι;

#9 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Φεβρουάριος 2010 - 04:57

M....από ένα ψάξιμο που έκανα είδα ότι η Ayumi Hamasaki έχει ωραία trance τραγούδια.
Μέχρι κι ο Van Burren έχει κάνει remix της :P


Δεν την λες και trance...

Πχ, οι Blood Stain Child είναι trance, απλώς είναι Death metal trance. Η Ayumi Hamasaki είναι πιο πολύ προς το electro ας πούμε... Οι Aural Vampire είναι πολύ πιο "trance" (αν θεωρείς την Ayumi Hamasaki trance). Άκου ας πουμε τα κομμάτια τους, darkwave surfer, Shōnan Zoku -Cannibal Coast-, freeeze, economical animel superstar, κ.α.

Edit: αν λες για το Appears που έκανε remix ο Van Buren, μάλλον δεν έχεις ακούσει το original appears! :music:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Cougar: 18 Φεβρουάριος 2010 - 05:03

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Φεβρουάριος 2010 - 07:33

ωω δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο θρεντ!
λοιπόν εγώ ακούω ελάχιστα j-pop/rock και γουστάρω τρελά pillows (λατρείααααα! ), maximum the hormone, asian kung fu generation, the brilliant green και για λόγους fangirlismou tommy february 6/heavenly και λίιιγο anna tsuchiya
έχετε να μου προτείνεται κάτι παρόμοιο;

miyavi, hyde, gact, malice mizer, l' arc en ciel, dir en grey etc είχα κάνει απόπειρες να ακούσω αλλά τελικά... δεν! οπότε μην μου προτείνετε κάτι παρόμοιο

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Anelis: 18 Φεβρουάριος 2010 - 07:40

Δημοσιευμένη  εικόνα


#11 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Φεβρουάριος 2010 - 11:48

Δεν την λες και trance...

Πχ, οι Blood Stain Child είναι trance, απλώς είναι Death metal trance. Η Ayumi Hamasaki είναι πιο πολύ προς το electro ας πούμε... Οι Aural Vampire είναι πολύ πιο "trance" (αν θεωρείς την Ayumi Hamasaki trance). Άκου ας πουμε τα κομμάτια τους, darkwave surfer, Shōnan Zoku -Cannibal Coast-, freeeze, economical animel superstar, κ.α.

Edit: αν λες για το Appears που έκανε remix ο Van Buren, μάλλον δεν έχεις ακούσει το original appears! :music:


Μα πως δεν είναι trance τα ίδια τα album γράφουν trance πάνω :P.
Cyber trance prersents Ayumi Hamasaki

Kάποια από αυτά οκ είναι remix τραγουδιών της αλλά αν δεις ακόμα πιο πάνω έψαχνα και για dance songs :P.Πωωω πάντως πορόθηκα μ'αυτά τα albums.

P.S. btw τα Pop τραγούδια της δεν μου αρέσουν,μόνο αυτά τα trance,RMX albums, προτιμώ με τα χίλια Utada Hikaru απ'ότι Ayumi παρόλο που δεν πολυ ακούω γενικά pop μουσική.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ichigo13: 18 Φεβρουάριος 2010 - 14:49

Δημοσιευμένη  εικόνα

#12 Itachi_HAZE

Itachi_HAZE

    Story Scripter/Manga Draw

  • Members
  • 35 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Μάιος 2010 - 11:21

Τα αγαπιμενα μου συνγροτιματα και κοματια ειναι τα παρακατο

LM.C "Oh, my Juliet"

και το
Rock the LM.C


Plastic Tree - Ghost


UnsraW - under the skin


akeboshi wind

utada hikaru sanctuary+with or without you

#13 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAtelier BOZ

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2010 - 01:34

@Anelis:
abingdon boys school, ELLEGARDEN, Plastic Tree, MONORAL, MUCC, SID, HIGH AND MIGHTY COLOR, BLOOD STAIN CHILD, Nana Kitade, OLIVIA, PUFFY, Hitomi Takahashi και ίσως Kanon Wakeshima (λέω ίσως γιατί τη μουσική τη γράφει ο Mana)

Για να κάνω και κανένα σχόλιο για τους καλλιτέχνες... λοιπόν, oι ELLEGARDEN έχουν αγγλικό στίχο, οι Plastic Tree και οι MONORAL (γνωστοί από το Ergo Proxy) είναι πιο υποτονικοί, οι BLOOD STAIN CHILD είναι περίπου σαν τους Maximum the Hormone με γερή δόση trance, οι MUCC έχουν και πιο metal επιρροές σε άλλα τους τραγούδια αν σ' ενδιαφέρει, οι SID είναι γνωστοί από το Kuroshitsuji και το FMAB, αλλά δεν αξίζουν μόνο τα anime songs τους, η Nana Kitade έχει αρκετά καλά anime songs, η OLIVIA είναι η γνωστή από τη NANA... αυτά.
ωχ, πολλά έγραψα ^^;
Σε γενικές γραμμές τα τραγούδια που έβαλα δεν είναι σώνει και καλά αντιπροσωπευτικά, αν σου αρέσει κάτι και το ψάξεις μπορεί να εκπλαγείς με τις διαφορές στον ήχο ενός και μόνο συγκροτήματος ;)

...Έπεσα καθόλου μέσα; XD

6dqFccT.gif


#14 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Μάιος 2010 - 14:31

Aπο που να αρχίσω!!
Λοιπόν προτείνω σε όσους αρέσει καταρχάς η Κ-pop μουσική τους MBLAQ,CNBLUE,U-KISS!
Aπο J-Rock LM.C,SUG,SID,ALICE NINE,THE GAZETTE, οπώς και Miyavi και Arashi!
Βασικά υπάρχουν τόοοοσααα πολλά και καλά συγκροτήματα για να ακούσει κανείς!!:thatsit:
Δημοσιευμένη  εικόνα

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Δημοσιευμένη  εικόνα
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#15 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Οκτώβριος 2010 - 21:55

Υπαρχει κανενα συγκροτημα με γυναικεια φωνητικα που να παιζει Power ή Heavy ή Epic/Symphonic Metal???