Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

HOTEL CALIFORNIA


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#16 Shadowcaster

Shadowcaster

    Anime Fan

  • Members
  • 130 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Ιούνιος 2006 - 01:31

__To τραγούδι μιλάει για Σατανισμό. Μιλάει για σατανιστικές τελέτές. Μιλάει για έναν υπαρκτό μέρος, το Hotel California, "σπίτι" σατανιστών στην Καλλιφόρνια, που ένας απο τους μεγαλύτερους σατανιστές της εποχής του ήταν ο "οικοδεσπότης" (έχει αναφερθεί το όνομά του).

__ΟΜΩΣ, ΔΕΝ μιλάει υπέρ του Σατανισμού. Είναι πολύ εύκολο να βρεθούν οι στοίχοι του στο internet. Διαβάστε και ελάτε να το κουβεντιάσουμε. Κυρίως αποτρέπει απ' τον σατανισμό, δείτε την τελευταία φράση του τραγουδιού:

"you can check-out anytime you like, but you can never leave"


__Εχω ακούσει πολλά τραγούδια που έχουν και "ανάποδα" μηνύματα, αλλά το συγκεκριμένο, ότι έχει να πει, το λέει πολύ καθαρά στα "κανονικά" μηνύματα, στους στοίχους του.
THERE IS NO KNOWLEDGE THAT IS NO POWER

#17 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Ιούνιος 2006 - 01:37

Oπως και να εχει το hotel california ειναι ενα πολυ ωραιο τραγουδι που εχει γραψει ιστορια και οι eagles ενα απο τα καλυτερα vlassic rock συγκροτηματα...
Κακος ανοιξα αυτο το thread...
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#18 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1.175 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Ιούνιος 2006 - 04:05

με την τελευταία ατάκα θυμήθηκα ένα σχετικο επεισόδιο...

ήμουν φαντάρος [αψηλά -> Έβρος] και επειδή ήμουν και αμετάθετος με είχαν βαρεθεί και με βάλαν ΚΨΜιτζή... ¶ραζα εγώ στο μαγαζάκι μου [σικ] διάβαζα κάτι βιβλία να περάσει η ώρα και άκουγα μουσική. Μπαίνει ο Διοικητής μια μέρα χαζολογάει γενικά , μπαίνει από μέσα και ανοίγει το ντουλάπι μου. Βλέπει βιβλία [Stephen King , Clive Barker] , ακούει κάποιους να γαυγίζουν στο κασετόφωνο [Cradle of Filth] βλέπει και κασσετούλες Dimmu Borgir , Cradle of Filth κτλ κτλ [Black έμαθα να ακούω στον στρατό] και φεύγει... Μετά από καιρό μαθαίνω ότι είχε πει σε μια συγκέντρωση στελεχών σε οφ δε ρέκορντ κουβέντα "ο Σπόνης [δε με είπε έτσι , το επώνυμο μου είπε] φαίνεται μια χαρά παιδί. Σοβαρός μετρημένος, σωστός... Λέτε όταν γυρνάει σπίτι του στην Αθήνα να σφάζει κότες στην αυλή του?" Η απλή νοοτροπία όποιος ακούει βαριά μουσική = σατανιστής

Επίσης εδώ στη δουλειά όταν είχα διαβάσει τον Κώδικα Ντα Βίντσι και έλεγα ότι σε βάζει σε κάποιες μπρίζες ότι μήπως τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς μας τα λένε τότε κάποιοι ξινίζαν τα μούτρα τους και λέγαν μλκιες πίσω από την πλάτη μου. Αν προσθέσεις και τη μουσική που ακούω δεν άργούν να βάλουν ταμπέλα...


RE graftous ekei pou den pianei melani.Tous sixainome autous tous kseroles pansofistes kai pansxoliastes KATHREFTI exoun spiti tous?

Sigoura den xreiazete na to akouseis giati eimai sigouros oti to gnorizeis :

Kante tin KA.La sas (xwris omos na ''thigete'' kai na kanete kako ston euato sas) osoi katalavan katalavan.

Kai OXI sta narkwtika(den ftanoun gia olous xaxaxaxa)
Δημοσιευμένη  εικόνα

#19 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Ιούνιος 2006 - 11:58

Musashi to θεμα αυτο περι σατανα και βλακειες ΓΕΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΩς ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΛΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑΜΠΕΛΕΣ.ΠΑΝΤΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΣΥΓΚΡΟΤΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΙ ΟΠΩΣ MEYHEM DISSECTION EMMPEROR ΠΟΥ ΚΑΙΓΑΝ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝ(ΜΕΥΗΕΜ) Η ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ(ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.)ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ. :evil:


=============SPAM MODE============================

Περι αυτοκτονιων που αναφερεις για τους Mayhem. O Dead δεν αυτοκτονησε επειδη τον "διεταξε" ο σκοτεινος αφεντης του (μπου χα χα χα χα), η' γιατι ειχε χωθει βαθια κ.λ.π. κ.λ.π.
Το παληκαρι ειχε τρελλες τασεις καταθλιψης και στο τελος του τη βαρεσε και εκανε τη βλακεια.
Τομ Euronymous παλι τον εφαγε ο Count Grishnakh των Burzum(γκρουπαρα!!!!!), επειδη ειχανε χρηματικες διαφορες, τσακωνονταν για μια γυνακα και καποιες λεπτομερειες σχετικα με τα credits του De Mysteriis.
Καμια σχεση λοιπον με θρησκευτικη η' αντι θρησκευτικη επαρση.
Οσο για το καψιμο των εκκλησιων.... Λιγο τα χιονια και η απομονωση, λιγο το να εχεις 6 μηνες νυχτα... δεν θελει και πολυ να βρεθεις με ενα μπιτονι βενζινη στο χερι μεσα στους δρομους :laughing: :laughing:
All hail the machine
Δημοσιευμένη  εικόνα

#20 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Ιούνιος 2006 - 12:18

=============SPAM MODE============================


Νομίζω ότι το όλο θέμα έχει μετατραπεί σε ένα ωραιότατο Off-Topic, που έχει ξεφύγει από το ζητούμενο του πρώτου post. Δεν είναι ανάγκη να προειδοποιείς για SPAM :bleh: 8D

E5VV38U.jpg


#21 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούνιος 2006 - 01:00

Δεν μπορεις να πεις ομως μασκοφορε παπιε μου, κραταω τα προσχηματα
:bleh: :laughing: :bleh:
All hail the machine
Δημοσιευμένη  εικόνα

#22 Vegeto

Vegeto

    Anime Amateur

  • Members
  • 79 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιούλιος 2006 - 00:29

FILARAKI PERI SATANISMOU SE OTI EXEI NA KANEI ME TO HOTEL CALIFORNIA PERNEIS X ME TIN MIA... MIN KATHESE KAI AKOUS TON KATHE KARNAVALO TI SOU LEEI .. KAI GIA TOUS IRON MAIDEN TA IDIA LEGAN KAI GIA TOUS KISS KAI GIA ACDC KAI DEN KSERW KAI EGW GIATI ALLO

#23 Shadowcaster

Shadowcaster

    Anime Fan

  • Members
  • 130 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιούλιος 2006 - 15:00

__Μα το Hotel California ΟΝΤΩΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ!! Διαβάστε λίγο τους στοίχους, μάθεται τα γεγονότα και μετά να εκφέρετε άποψη. Οχι χωρίς να το έχετε ψάξει λίγο... Δίκαιο δεν έχω; Λογικό δεν είναι αυτό που λέω;

__Τέλος πάντων. Μιλάει για Σατανισμό και για ένα ΥΠΑΡΚΤΟ άνδρο σατανιστών, αλλά ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ απο το μπλεχτεί κάποιος με τον σατανισμό, όπως μπορεί κάποιος να καταλάβει απο τους στοίχους ή και τη μουσική ακόμα του τραγουδιού... ;)
THERE IS NO KNOWLEDGE THAT IS NO POWER

#24 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιούλιος 2006 - 21:49

Λοιπον για να μη λεμε και λογια του αερα σας βαζω τους στοιχους ετσι ωστε ο σχολιασμος σας να εχει και καποιες αποδειξεις-επιχηρηματα....

"Hotel California"

On a dark desert highway, cool wind in my hair
Warm smell of colitas, rising up through the air
Up ahead in the distance, I saw shimmering light
My head grew heavy and my sight grew dim
I had to stop for the night
There she stood in the doorway;
I heard the mission bell
And I was thinking to myself,
'This could be Heaven or this could be Hell'
Then she lit up a candle and she showed me the way
There were voices down the corridor,
I thought I heard them say...

Welcome to the Hotel California
Such a lovely place (Such a lovely place)
Such a lovely face
Plenty of room at the Hotel California
Any time of year (Any time of year)
You can find it here

Her mind is Tiffany-twisted, she got the Mercedes Benz
She got a lot of pretty, pretty boys she calls friends
How they dance in the courtyard, sweet summer sweat.
Some dance to remember, some dance to forget

So I called up the Captain,
'Please bring me my wine'
He said, 'We haven't had that spirit here since nineteen sixty nine'
And still those voices are calling from far away,
Wake you up in the middle of the night
Just to hear them say...

Welcome to the Hotel California
Such a lovely place (Such a lovely place)
Such a lovely face
They livin' it up at the Hotel California
What a nice surprise (what a nice suprise)
Bring your alibis

Mirrors on the ceiling,
The pink champagne on ice
And she said 'We are all just prisoners here, of our own device'
And in the master's chambers,
They gathered for the feast
They stab it with their steely knives,
But they just can't kill the beast

Last thing I remember, I was
Running for the door
I had to find the passage back
To the place I was before
'Relax,' said the night man,
'We are programmed to receive.
You can check-out any time you like,
But you can never leave!'
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#25 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούλιος 2006 - 09:20

Κοιτα ειναι γεγονος οτι στο εξωφυλο του δισκου, μεταξυ αλλων εμφανιζεται και ο Anton La Vey και καποιοι στιχοι του κομματιου ειναι ανησυχητικα υποπτοι

"So i called up the captain, please bring me my wine/
he said, we haven't had that spirit here since 1969
"


Να σας πληροφορίσω αμα δεν έχετε ψάξει ο Anton La Vey έχει υδρήσει την εκκλησία του σατανά στην Αμερική για να μην δώσω link όποιος ενδιαφέρεται έστω πληροφοριακά μόνο σε pm... :calm:

Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει αλλά η γνώμη μου είναι οτι οι περισσότεροι του "είδους μας" συγκροτημάτων π.χ. Cradle, borgir, Myhem, Morbid angel και οποιουδήποτε είδους το κάνουν αυτό γιατί τους πιεζουν οι δισκογραφικές να το κανουν κυρίως η "κυρία" nucler blast που έχει βγάλει όλα τα λουλούδια που τυχαίνει να ακούμε και να γουστάρουμε!!! :head:
(¶σχετο είμαι λίγο progressivας πειράζει?) :laughing:


:arrow: Σας πείραξε το hotel california?.. ;Eλεος ρε παλικάρια ο Glen Benton τότε να πάει να αυτοκτονήσει που έχει χαράξει και ανάποδο σταυρό στην Γκλάβα του :pinch: ΕΛΕΟΣ....
Δημοσιευμένη  εικόνα
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#26 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2006 - 01:25

pare to binilio tis marinelas me to "ki' stera ki' istera" kai balto sto pik ego pou to ixe o 8eios mou kai malista to pire apo tous protous otan to ema8a prin apo 3xronia ekane test drive kai epa8a try it leei"proskinise to satana kai o satanas zei"! :scared:
Δημοσιευμένη  εικόνα
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#27 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2006 - 01:32

Αυτος ο δισκος βθνιλλιου πρεπει να γινει δικος μου!!!!
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#28 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2006 - 01:38

Αυτος ο δισκος βθνιλλιου πρεπει να γινει δικος μου!!!!

Sou iposxomai sobara omos sta pantelonia mou diladi se tetia fasi oti ean to bro pou sk@t@ einai 8a ton exeis spiti me couriel euxaristimenos ilikrina 8a psakso ti na to kano pia to exo se cd ;) !!
Δημοσιευμένη  εικόνα
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#29 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2006 - 11:09

Τhanx dude.
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#30 Vegeto

Vegeto

    Anime Amateur

  • Members
  • 79 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούλιος 2006 - 18:01

kai meta krazei emena o Dante gia spamming auto to teleuteo ti itan diladi mporouse aneta na ginei me PM..... :x: