Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αμερικάνικες κωμωδίες VS Anime κωμωδίες


  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Tι προτιμάτε ; (62 member(s) have cast votes)

Tι προτιμάτε ;

  1. Αμερικάνικες κωμωδίες (18 votes [29.03%] - View)

    Percentage of vote: 29.03%

  2. Anime κωμωδίες (19 votes [30.65%] - View)

    Percentage of vote: 30.65%

  3. Τα πάντα όλα, δεν έχω πρόβλημα (25 votes [40.32%] - View)

    Percentage of vote: 40.32%

Vote Guests cannot vote

#16 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 25 October 2009 - 21:44

Δλδ έχεις δει Azumanga Daioh, Lucky Star, School Rumble, Full Metal Panic, Kannagi, Hayate no Gotoku, Ouran Koukou Host Club, Hyakko, Zetsubou Sensei και δεν σου άρεσαν...

Έχω δει λίγο από τα υπογραμμισμένα και δεν μου άρεσαν. Ιδιαίτερα το δεύτερο είναι ηλίθιο, κακόγουστο, [ενοχλητικό, προσβλητικό και χαμηλού επιπέδου], και ό,τι άλλο. Απλά τρισάθλιο. Το School Rumble και Full Metal Panic (ειδικά Fumoffu) τα 'χω δει, και όντως είναι ξεκαρδιστικά.

5 αμερικάνικες κωμωδίες:
How I Met Your Mother, Big Bang Theory, Scrubs, The Simpsons, South Park,

Η κάθε μία μεθυσμένη είναι καλύτερη από το πιο αστείο επεισόδιο όλων αυτών που αναφέρεις μαζί! :Blissfull: (:P)

oR4yYRl.gif


#17 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 25 October 2009 - 21:52

δειτε κανα Lain να στανιαρετε...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#18 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 25 October 2009 - 22:50

Άσκοπα επεισόδια, χωρίς χρονική εξέλιξη, στάσιμοι χαρακτήρες και επανάληψη. Δεν υπάρχει μια κεντρική ιδέα, ένας σκοπός, τίποτα.

So what, λες και δεν υπάρχουν τέτοια anime :nosey:. Παρεμπιπτόντως έχει ξεκινήσει το δεύτερο μέρος της 13ης σεζόν του South Park η οποία απλά τα σπάει :hahaha:

E5VV38U.jpg


#19 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 25 October 2009 - 22:58

5 αμερικάνικες κωμωδίες:
How I Met Your Mother, Big Bang Theory, Scrubs, The Simpsons, South Park,




παιζει να ειναι η πιο overated σειρα που υπαρχει.
σε καθε επεισοδιο βγαζει το πολυ σε 5 σημεια ενα decent γελιο αλλα σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται. το 2ο το θεωρω σχετικα πετυχημενο αν και απευθυνεται σε πολυ περιορισμενο κοινο (οσοι το βλεπουν και γελανε χωρις να ειναι σχετικοι με το αντικειμενο ειναι απλα χαχες).

οπως και να 'χει υπαρχουν αρκετες καλες αμερικανικες κωμικες σειρες αλλα μονο anime εχουν καταφερει να με κανουν να χτυπιεμαι απο το γελιο.

και οφειλω να συμφωνησω με τον erebos οτι το humor των αμερικανικων σειρων ειναι πολυ πιο χαμηλου επιπεδου απο τα anime. συνηθως ειναι προσβλητικο, σεξιστικο, ρατσιστικο, συγκεκριμενα κλισε που επαναλαμβανονται και στην ουσια σε αναγκαζουν νε γελασεις.


και ολα αυτα τα λεω εχοντας δει by far πολυ λιγοτερα anime απο το μεσο χρηστη εδω μεσα και περισσοτερες αμερικανικες σειρες
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#20 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 25 October 2009 - 23:06

παιζει να ειναι η πιο overated σειρα που υπαρχει.
σε καθε επεισοδιο βγαζει το πολυ σε 5 σημεια ενα decent γελιο αλλα σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται. το 2ο το θεωρω σχετικα πετυχημενο αν και απευθυνεται σε πολυ περιορισμενο κοινο (οσοι το βλεπουν και γελανε χωρις να ειναι σχετικοι με το αντικειμενο ειναι απλα χαχες).

οπως και να 'χει υπαρχουν αρκετες καλες αμερικανικες κωμικες σειρες αλλα μονο anime εχουν καταφερει να με κανουν να χτυπιεμαι απο το γελιο.

και οφειλω να συμφωνησω με τον erebos οτι το humor των αμερικανικων σειρων ειναι πολυ πιο χαμηλου επιπεδου απο τα anime. συνηθως ειναι προσβλητικο, σεξιστικο, ρατσιστικο, συγκεκριμενα κλισε που επαναλαμβανονται και στην ουσια σε αναγκαζουν νε γελασεις.


και ολα αυτα τα λεω εχοντας δει by far πολυ λιγοτερα anime απο το μεσο χρηστη εδω μεσα και περισσοτερες αμερικανικες σειρες


αυτό το humor που σου φαίνεται σεξιστικό και ρατσιστικό συνήθως λέγεται σάτιρα και σατιρίζει τους εαυτούς τους, όσο για το how I met your mother δεν ξέρω αλλα ξέρω πως στην θέση του μπορούμε να βάλουμε άνετα futurama και family guy or Friends :o

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#21 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 25 October 2009 - 23:07

παιζει να ειναι η πιο overated σειρα που υπαρχει.

Βασικά είναι η καλύτερη σειρά που υπάρχει. :P
Overated από ποιόν; Από αυτούς που τους αρέσει; Ή διαβάζεις και reviews αλα IGN;

oR4yYRl.gif


#22 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 25 October 2009 - 23:14

Ξαναδιαβάζω και ξαναδιαβάζω το ποστ μου, και δεν βλέπω πουθενά να συγκρίνω τις αμερικάνικες σειρές με άνιμε, ούτε να υπονοώ έστω και έμεσα κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι ότι κάποια από αυτά που είχαν αναφερθεί παραπάνω (σιμσονς και πάρκ) δεν έχουν λόγο ύπαρξης, επειδή δεν υπάρχει κεντρική ιδέα και εξέλιξη, και θα μπορούσαν να βγαίνουν επεισόδια για πάντα. Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος



#23 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 25 October 2009 - 23:18

Ξαναδιαβάζω και ξαναδιαβάζω το ποστ μου, και δεν βλέπω πουθενά να συγκρίνω τις αμερικάνικες σειρές με άνιμε, ούτε να υπονοώ έστω και έμεσα κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι ότι κάποια από αυτά που είχαν αναφερθεί παραπάνω (σιμσονς και πάρκ) δεν έχουν λόγο ύπαρξης, επειδή δεν υπάρχει κεντρική ιδέα και εξέλιξη, και θα μπορούσαν να βγαίνουν επεισόδια για πάντα. Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος


με την ίδια λογική και το σαγιονάρα zetsubou sensei δεν είναι το ίδιο?

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#24 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 25 October 2009 - 23:25

Βασικά είναι η καλύτερη σειρά που υπάρχει. :P
Overated από ποιόν; Από αυτούς που τους αρέσει; Ή διαβάζεις και reviews αλα IGN;


που ειναι το γαματο;
οι κλισε χαρακτηρες; οι κλισε ατακες; (παιζει ολες να εχουν ξαναακουστει σε καποια αλλη σειρα) η μηπως το romance κλιμα που παει να περασει αλλα προφανως δε βγαινει μιας και αν γνωρισει ποτε το αλλο του μισο τοτε προφανως τελειωνει η σειρα. γαματο το concept αλλα για μια σειρα 12 επεισοδιων. οχι 4 σαιζον. ειμαι στο 17ο και λεω ηδη "μα καλα ποσο ακομα μπορει να συνεχισει σε αυτο το κλιμα;"

και για να απαντησω στην ερωτηση σου
απο αυτους που τους αρεσει
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#25 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 25 October 2009 - 23:34

Σας παραπέμπω στο thread με τα κλισέ των anime του Rori(βρείτε το βαριέμαι να ψάχνω)

Όσο για το Big Bang Theory, αν πιστεύεις ότι πρέπει σε οτιδήποτε βλέπεις να το καταλαβαίνεις απόλυτα για να γελάσεις τότε χάνεις το νόημα από πολλές σειρές, ή τουλάχιστον τις παρουσιάζεις σαν παζλ που πρέπει να λύσουν οι τηλεθεατές.
Posted Image

#26 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 25 October 2009 - 23:37

αυτό το humor που σου φαίνεται σεξιστικό και ρατσιστικό συνήθως λέγεται σάτιρα και σατιρίζει τους εαυτούς τους


Και το Sex & The City είχε ξεκινήσει ως σάτιρα αλλά τα κοριτσάκια και οι 30-something MILFs το πήραν στα σοβαρά... Άρα, ποιος ο σκοπός μιας τέτοιας σειράς?
Η σάτιρα έχει κανονικά σαν σκοπό να ενημερώσει και να εκπαιδεύσει τον θεατή, ακόμα περισσότερο τον θεατή που υποστηρίζει το θέμα που σατιρίζεται.
Το να μου λέει ο Family Guy ότι ο αμερικάνος μπαμπάς είναι παχύσαρκος, ημιμαθής, σεξιστής και βλάκας, δεν μου λέει κάτι... trolling κάνει, όχι σάτιρα.

btw το How I met your mother δεν συγκρίνεται με τους *F*r*i*e*n*d*s*... είναι πολύ πιο κάτω σε επίπεδο χαρακτήρων, ερμηνειών, διαλόγων, πρωτοτυπίας.

Όσο για το Big Bang Theory, αν πιστεύεις ότι πρέπει σε οτιδήποτε βλέπεις να το καταλαβαίνεις απόλυτα για να γελάσεις τότε χάνεις το νόημα από πολλές σειρές, ή τουλάχιστον τις παρουσιάζεις σαν παζλ που πρέπει να λύσουν οι τηλεθεατές.


Δλδ το Lucky Star μπορεί να το φχαριστηθεί κάποιος το ίδιο χωρίς να έχει δει τα anime στα οποία κάνει συνέχεια αναφορά?? Έτσι και το Big Bang Theory στοχεύει στους geeks/nerds. Δεν νομίζω να είναι αστείο αν το βλέπεις από την οπτική γωνία της Penny... :P

Edited by Erebos, 25 October 2009 - 23:51.

Posted Image
Posted Image

#27 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 25 October 2009 - 23:47

Ξαναδιαβάζω και ξαναδιαβάζω το ποστ μου, και δεν βλέπω πουθενά να συγκρίνω τις αμερικάνικες σειρές με άνιμε, ούτε να υπονοώ έστω και έμεσα κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι ότι κάποια από αυτά που είχαν αναφερθεί παραπάνω (σιμσονς και πάρκ) δεν έχουν λόγο ύπαρξης, επειδή δεν υπάρχει κεντρική ιδέα και εξέλιξη, και θα μπορούσαν να βγαίνουν επεισόδια για πάντα. Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος


Δεν χρειάζεται να παίζουμε με τις λέξεις. Εκτός αν λες ότι και τα αντίστοιχου είδους Anime είναι μία απ' τα ίδια με τα αμερικάνικα σόου που προτείνεις να εξαφανιστούν, επομένως, Αμερικάνικα, Ιαπωνικά, όλα είναι χάλια, τότε νομίζω ότι είναι επόμενο ότι από την "επίθεση" προς τις δυτικές σειρές υποννοείται μία προτίμηση προς τις άλλες. Εκτός αυτου εγώ έκανα μία σύγκριση, ακόμα και αν εσύ δεν έκανες άμεσα, και δεν ξέρω γιατί είναι κακό αυτό.


που ειναι το γαματο;
οι κλισε χαρακτηρες; οι κλισε ατακες; (παιζει ολες να εχουν ξαναακουστει σε καποια αλλη σειρα) η μηπως το romance κλιμα που παει να περασει αλλα προφανως δε βγαινει μιας και αν γνωρισει ποτε το αλλο του μισο τοτε προφανως τελειωνει η σειρα. γαματο το concept αλλα για μια σειρα 12 επεισοδιων. οχι 4 σαιζον. ειμαι στο 17ο και λεω ηδη "μα καλα ποσο ακομα μπορει να συνεχισει σε αυτο το κλιμα;"

Όλα αυτά που είπες πλην τα αρνητικά, μαζί με κάποια άλλα που δεν χρειάζεται να αναλύσω.

Προσωπικά είναι η αγαπημένη μου σειρά, και λιώνω στα γέλια με ορισμένες σκηνές ακόμα και την 73η φορά που τις βλέπω. Δεν ξέρω γιατί, και δεν ξέρω αν έχει σημασία. Παρόλ' αυτά, πολύ συνοπτικά να πω ότι έχει τους πιο επικούς χαρακτήρες σε σειρά, τις πιο θρυλ... wait for it ...ικές ατάκες, και γενικώς το πιο ευχάριστο, ξεκούραστο και ωραίο κλίμα ever.


και για να απαντησω στην ερωτηση σου
απο αυτους που τους αρεσει


Δεν ξέρω πώς μπορεί ολόκληρο το κοινό της σειράς να την υπερεκτιμάει. Προφανώς έχει κάτι να προσφέρει, και απλώς σε εσένα δεν αρέσει.


btw το How I met your mother δεν συγκρίνεται με τους *F*r*i*e*n*d*s*... είναι πολύ πιο κάτω σε επίπεδο χαρακτήρων, ερμηνειών, διαλόγων, πρωτοτυπίας.


Αν και το FRIENDS τα σπάει άσχημα, προσωπικά προτιμώ το HIMYM, για διάφορους λόγους. Σίγουρα οι ερμηνίες του και ειδικά οι χαρακτήρες του δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από αυτές του FRIENDS. Όσο για την πρωτοτυπία χαίρω πολύ, είναι ένα γνωστό concept, αλλά η υλοποίησή του είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αν μη τι άλλο να μην υπήρχαν Sitcoms με την καθημερινότητα μιας παρέας.

oR4yYRl.gif


#28 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 26 October 2009 - 00:26

Λέγοντας για αμερικάνικες σείρες, έκατσα και είδα λίγο από το Big Bang Theory. Με τόσο χλιαρό χιούμορ κι αδιάφορο casting απορώ πως κάνει τόσο μεγάλη τηλεθέαση (σε σημείο να το φέρουν και στο Star) κι έχει πάρει βραβεία. Xίλιες φορές προτιμώ το The IT Crew τ' οποίο δυστυχώς έχει λίγα επεισόδια παρόλο που είχε μεγάλη επιτυχία. Όσοι δεν το 'χουν δει σας το προτείνω ανεπιφύλακτα κι ας μην πολυβλέπετε ξένες τηλεοπτικές σειρές.

Σημειωτέον, δεν είμαι ο μπλε Power Power αλλά η Sailor Moon και θα σας βγάλω έξω τα έντερα στο όνομα της πεντάλφα...εεεεεεεμ, εννοώ του φεγγαριού.

#29 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 26 October 2009 - 00:29

γιατι δεν δημιουργηται ενα thread-poll "αμερικανικες κωμωδιες vs anime κωμωδιες" να ξεκαθαρισει μια και καλη το θεμα?
gintama ("screw you to hell")-simpsons ("in your face nature") rule.

#30 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 26 October 2009 - 12:57

Όλοι εσείς που υποστηρίζετε το family guy, simpsons, southpark κλπ κλπ Αμερικάνικες κωμωδίες, έχετε δει επεισόδια από τις τελευταίες ή προτελευταίες σεζόν τους?
Δείχνουν πως το έχουν κουράσει μέχρι αηδίας το θέμα, είτε γιατί έχουν στερέψει από αστεία ή ιδέες για επεισόδια, είτε αναγκάστηκαν να ρίξουν το επίπεδο επειδή άκουσαν εξάψαλμο από τα κανάλια που προβάλλονται.
Το family guy ήταν αστείο με το ριζοσπαστικό χιούμορ του, μέχρι που άλλαξαν τον χαρακτήρα του Stewie, και καταφεύγουν πλέον σε σαχλά και άκυρα αστειάκια για να στηρίξουν όλο το επεισόδιο
Οι Simpsons πάλι έχουν καταντήσει να σατιρίζουν την καθημερινότητα της Αμερικής, όπου οι χαρακτήρες της σειράς έχουν πάρει τον ρόλο του κομπάρσου, απλά και μόνο να δικαιολογήσουν την ύπαρξη της σειράς (και το άπειρο merchandizing που υπάρχει από πίσω..). Άσε που σε κάθε επεισόδιο υπήρχε κάποιο μήνυμα που ήθελε να περάσει.
Το South park, έχει πάψει να βασίζεται σε κάποια ιδέα με την οποία βάζαν αστεία που κρατούσαν 20 λεπτά. ΔΕΝ έχω δει την τελευταία σεζόν για να κρίνω αν όντως είναι φοβερή, αλλά την 3-4-5 σεζόν δεν νομίζω πως θα μπορεί να τις αγγίξει.
Τι στο yaoi συμβαίνει?