Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αμερικάνικες κωμωδίες VS Anime κωμωδίες


  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Tι προτιμάτε ; (62 member(s) have cast votes)

Tι προτιμάτε ;

  1. Αμερικάνικες κωμωδίες (18 votes [29.03%] - View)

    Percentage of vote: 29.03%

  2. Anime κωμωδίες (19 votes [30.65%] - View)

    Percentage of vote: 30.65%

  3. Τα πάντα όλα, δεν έχω πρόβλημα (25 votes [40.32%] - View)

    Percentage of vote: 40.32%

Vote Guests cannot vote

#1 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 24 October 2009 - 17:19

γιατί χαλάει το family guy μετά από μερικές seasons? :(







PK EDIT
Τα πρώτα 31 posts μεταφέρθηκαν από την Μαύρη Τρύπα σε νέο thread ώστε να συνεχίσουμε τη συζήτηση χωρίς παρεμβολές.


Edited by Phantom Duck, 26 October 2009 - 15:29.
Moved from Black Hole

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#2 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 24 October 2009 - 18:09

γιατι χαλαει ο Stewie

Αν καποιος εχει ενα τορεντ με το Saw VI ας μου στειλει ενα ΠΜ!!

Ευχαριστωωωω!!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#3 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 24 October 2009 - 18:39

γιατί χαλάει το family guy μετά από μερικές seasons? :(


Posted Image
:hahaha:
Posted Image
Posted Image

#4 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 24 October 2009 - 19:34

yeah, stewie became τελείως gay :Ο pity pity που χάλασε η σειρά έτσι. το futurama είναι μάλλον το μονο που παρέμεινε 100% τέλειο

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#5 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 24 October 2009 - 19:47

yeah, stewie became τελείως gay :Ο pity pity που χάλασε η σειρά έτσι. το futurama είναι μάλλον το μονο που παρέμεινε 100% τέλειο

The Simpsons και South Park τα σπάνε ακόμα. :drinks:

Page 1821.

Edit:
Εμ, πήγε 1822 μέχρι να αναφερθεί. :terror2:

oR4yYRl.gif


#6 darkssj

darkssj

    the pacesetter

  • Members
  • 106 posts

Posted 24 October 2009 - 22:39

To futurama ακομα το βλέπω κ γελάω καπου κάπου, simpsons έτσι κ έτσι (οι πρώτες
seasons κορυφαίες), ο άλλος ποτέ δν μου άρεσε κ τόσο...
Posted Image

#7 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 25 October 2009 - 17:38

Επειδή οι αμερικάνικες σειρές που αναφέρατε δεν έχουν λόγω ύπαρξης. Άσκοπα επεισόδια, χωρίς χρονική εξέλιξη, στάσιμοι χαρακτήρες και επανάληψη. Δεν υπάρχει μια κεντρική ιδέα, ένας σκοπός, τίποτα. Απλώς συνεχίζουν να βγαίνουν επεισόδια, όσο υπάρχουν άτομα που τα παρακολουθούν.
Θα μπορούσαν να βγάζουν μικρές σειρές, και να τις ολοκληρώνουν.



#8 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 25 October 2009 - 19:51

Επειδή οι αμερικάνικες σειρές που αναφέρατε δεν έχουν λόγω ύπαρξης. Άσκοπα επεισόδια, χωρίς χρονική εξέλιξη, στάσιμοι χαρακτήρες και επανάληψη. Δεν υπάρχει μια κεντρική ιδέα, ένας σκοπός, τίποτα. Απλώς συνεχίζουν να βγαίνουν επεισόδια, όσο υπάρχουν άτομα που τα παρακολουθούν.
Θα μπορούσαν να βγάζουν μικρές σειρές, και να τις ολοκληρώνουν.


Ωραίο μούσι. :thumbup:

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#9 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 25 October 2009 - 19:53

Επειδή οι αμερικάνικες σειρές που αναφέρατε δεν έχουν λόγω ύπαρξης. Άσκοπα επεισόδια, χωρίς χρονική εξέλιξη, στάσιμοι χαρακτήρες και επανάληψη. Δεν υπάρχει μια κεντρική ιδέα, ένας σκοπός, τίποτα. Απλώς συνεχίζουν να βγαίνουν επεισόδια, όσο υπάρχουν άτομα που τα παρακολουθούν.
Θα μπορούσαν να βγάζουν μικρές σειρές, και να τις ολοκληρώνουν.


:nod2:
Ελπίζω να μιλάς ειρωνικά, γιατί η συχνότητα στην οποία προσωπικά βρίσκω Anime που να μου αρέσουν πλέον είναι, αισιόδοξα μιλώντας, υποεκατοσταπλάσια σε σχέση με αυτή των αντίστοιχων αμερικάνικων σειρών του είδους. Για παράδειγμα για εμένα προσωπικά το χειρότερο επεισόδιο Simpsons είναι περίπου 1,000,000 φορές καλύτερο από το καλύτερο ενός άνιμε τύπου Gintama, που δεν ξέρω τι το κάνει αστείο ακριβώς.

oR4yYRl.gif


#10 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 25 October 2009 - 20:24

:nod2:
Ελπίζω να μιλάς ειρωνικά, γιατί η συχνότητα στην οποία προσωπικά βρίσκω Anime που να μου αρέσουν πλέον είναι, αισιόδοξα μιλώντας, υποεκατοσταπλάσια σε σχέση με αυτή των αντίστοιχων αμερικάνικων σειρών του είδους. Για παράδειγμα για εμένα προσωπικά το χειρότερο επεισόδιο Simpsons είναι περίπου 1,000,000 φορές καλύτερο από το καλύτερο ενός άνιμε τύπου Gintama, που δεν ξέρω τι το κάνει αστείο ακριβώς.


this man speaks the truth!

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#11 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 25 October 2009 - 20:37

:nod2:
Ελπίζω να μιλάς ειρωνικά, γιατί η συχνότητα στην οποία προσωπικά βρίσκω Anime που να μου αρέσουν πλέον είναι, αισιόδοξα μιλώντας, υποεκατοσταπλάσια σε σχέση με αυτή των αντίστοιχων αμερικάνικων σειρών του είδους. Για παράδειγμα για εμένα προσωπικά το χειρότερο επεισόδιο Simpsons είναι περίπου 1,000,000 φορές καλύτερο από το καλύτερο ενός άνιμε τύπου Gintama, που δεν ξέρω τι το κάνει αστείο ακριβώς.


signed, voted, twitted, fb fbied, +1

Αν και το Gintama είναι ωραίο.
Posted Image

#12 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 25 October 2009 - 20:41

:nod2:
Ελπίζω να μιλάς ειρωνικά, γιατί η συχνότητα στην οποία προσωπικά βρίσκω Anime που να μου αρέσουν πλέον είναι, αισιόδοξα μιλώντας, υποεκατοσταπλάσια σε σχέση με αυτή των αντίστοιχων αμερικάνικων σειρών του είδους. Για παράδειγμα για εμένα προσωπικά το χειρότερο επεισόδιο Simpsons είναι περίπου 1,000,000 φορές καλύτερο από το καλύτερο ενός άνιμε τύπου Gintama, που δεν ξέρω τι το κάνει αστείο ακριβώς.


Third thumb up.

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#13 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 25 October 2009 - 21:03

:nod2:
Ελπίζω να μιλάς ειρωνικά, γιατί η συχνότητα στην οποία προσωπικά βρίσκω Anime που να μου αρέσουν πλέον είναι, αισιόδοξα μιλώντας, υποεκατοσταπλάσια σε σχέση με αυτή των αντίστοιχων αμερικάνικων σειρών του είδους. Για παράδειγμα για εμένα προσωπικά το χειρότερο επεισόδιο Simpsons είναι περίπου 1,000,000 φορές καλύτερο από το καλύτερο ενός άνιμε τύπου Gintama, που δεν ξέρω τι το κάνει αστείο ακριβώς.


Και εγώ ελπίζω να μιλάς ειρωνικά... :P

Έχεις δει δλδ 100 καλές αμερικάνικες σειρές για κάθε 1 καλό anime...
Επειδή για μένα, για κάθε 10 anime αντιστοιχεί 1 καλή αμερικάνικη σειρά.

Η αμερικάνικη (δυτική) pop κουλτούρα είναι πιο κοντά στην ελληνική από ό,τι είναι η ιαπωνική, οπότε λογικό είναι να σου αρέσει μία endless αμερικάνικη σειρά περισσότερο από ένα endless anime. Είναι απλά περισσότερα τα pop culture references. Ρώτα ένα ιάπωνα αν του αρέσουν οι Simpsons/SouthPark/FamilyGuy περισσότερο από το Gintama/Naruto/OnePiece...
Posted Image
Posted Image

#14 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 25 October 2009 - 21:07

Και εγώ ελπίζω να μιλάς ειρωνικά... :P

Έχεις δει δλδ 100 καλές αμερικάνικες σειρές για κάθε 1 καλό anime...
Επειδή για μένα, για κάθε 10 anime αντιστοιχεί 1 καλή αμερικάνικη σειρά.

Η αμερικάνικη (δυτική) pop κουλτούρα είναι πιο κοντά στην ελληνική από ό,τι είναι η ιαπωνική, οπότε λογικό είναι να σου αρέσει μία endless αμερικάνικη σειρά περισσότερο από ένα endless anime. Είναι απλά περισσότερα τα pop culture references. Ρώτα ένα ιάπωνα αν του αρέσουν οι Simpsons/SouthPark/FamilyGuy περισσότερο από το Gintama/Naruto/OnePiece...


Δεν μίλησα για Naruto και One Piece.
Απλώς οι ιαπωνικές κωμωδίες των τελευταίων ετών (και όχι μόνο) έχουν ξεφύγει.

Αυτό το ούτε καν καμμένο χιούμορ δεν είναι απλά αδιάφορο, αλλά σχεδόν ενοχλητικό. :knock-knock:

oR4yYRl.gif


#15 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 25 October 2009 - 21:29

Απλώς οι ιαπωνικές κωμωδίες των τελευταίων ετών (και όχι μόνο) έχουν ξεφύγει.


Δλδ έχεις δει Azumanga Daioh, Lucky Star, School Rumble, Full Metal Panic, Kannagi, Hayate no Gotoku, Ouran Koukou Host Club, Hyakko, Zetsubou Sensei και δεν σου άρεσαν...
Πες 10 αμερικάνικες κωμωδίες.
Ή δεν θα τα έχεις δει τα παραπάνω ή τα anime δεν είναι του γούστου σου τελικά.

Αυτό το ούτε καν καμμένο χιούμορ δεν είναι απλά αδιάφορο, αλλά σχεδόν ενοχλητικό. :knock-knock:


Το χιούμορ του Family Guy το βρίσκω πολύ πιο ενοχλητικό, προσβλητικό και χαμηλού επιπέδου από του Gintama.
Posted Image
Posted Image