Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

J-Dorama/J-Movie recommendations


  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Φεβρουάριος 2009 - 10:47

Λοιπόν μιας και έχουμε το anime-movie recommendations είπα να φτιάξω και αντίστοιχο θρεντ για τα doramas (μιας και στο θρυλικό 1ο dorama thread είχαν γίνει πολλές καλές recomendations).
Oπότε εδώ μπορείτε είτε να προτείνετε σε όποιον το ζητάει μια καλή σειρά να δει μετά από μια που έχει ήδη τελειώσει, είτε να προτείνετε γενικά μια σειρά που σας άρεσε πάρα πολύ!

Εγώ βρέθηκα να έχω τελειώσει το nodame cantabile, να έχω μείνει σέκος και να μην ξέρω με τι να το ακολουθήσω, so any suggestions?..


Για να μην χαλάσει η λίστα που με τόσο κόπο φτιάχνει η a2a στο πρώην recommendations list, (δεν είναι και το καλύτερο να γίνεται συζήτηση και να διακόπτεται η συνοχή της) ξαναφτιάχτηκεφτιάχτηκε αυτό το thread.:ureshii:
Όλα τα σχετικά post μεταφέρθηκαν εδώ. Οπότε, από δω και πέρα, όσοι θα θέλατε να σας προτείνουν doramas, το ζητάτε εδώ.


(Η λίστα με τις προτάσεις της a2a μετονομάστηκε σε "J-Doramas list ~Mini reviews~" προς αποφυγή σύγχυσης.)


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Nighteyes: 24 Σεπτέμβριος 2009 - 22:06
Quote added

Δημοσιευμένη  εικόνα


#2 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Φεβρουάριος 2009 - 14:09

κοίτα εγώ μετά απο αυτό είδα το Honey to Clover
και το hana zakari no kimitachi το πρώτο είναι πιο σοβαρό το δεύτερο πιο αστείο.
διαλέγεις και πέρνεις.

#3 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Φεβρουάριος 2009 - 15:10

αν και μου αρέσει ο Oguri Shun δεν μου άρεσει το binou dashi.

#4 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1.559 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Φεβρουάριος 2009 - 20:13

αν και μου αρέσει ο Oguri Shun δεν μου άρεσει το binou dashi.


έχει ομως uber cute Miura Haruma και ειναι γενικα συμπαθητικο...
(personally speaking, εχω δει απειρως χειροτερα)
περι ορεξεως κολοκυθοπιτα! ;pp

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: &#33909


#5 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4.147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2009 - 19:21

Βασικά θα ρωτήσω εδώ μιας και δεν βρήκα άλλο ανάλογο thread :3

Είδα πρόσφατα το itazura na kiss το anime και σκέφτομαι να αρχίσω το dorama. Όμως επειδή είμαι τελείως noob θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Να δω το ιαπωνικό ή το ταιβανέζικο?

Και επειδή δεν μπορώ να τα βλέπω online γιατί στραβώνομαι :P μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με πληροφορίες από που να το κατεβάσω? Τo torrent για το ταιβανέζικο πάει πιο αργά και από το θάνατο:nanana:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:nod2:

xbJ3b2w.jpeg


#6 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2009 - 14:42

εμένα μου φάνηκε βλακεία
στο ταιβανέζικο it started with a kiss παίζει ωραίο γκομενάκι αλλά η ποιότητα εικόνας είναι χάλια
αλλά όχι τόσο χάλια όσο στο ιαπωνικό raw...
στο ταιβανέζικο έχει και δεύτερη σαιζον
αλλά το γκόμενι είναι πολύ γαμάτο....

τώρα απο που να το κατεβάσεις....
χμ... θα σου πώ όταν πάω σπίτι...

#7 1oneiromono

1oneiromono

    suicide with pixels....

  • Members
  • 113 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Οκτώβριος 2009 - 19:15

(O.o καιρο εχω να γραψω...)
πριν αρχησω ,πρεπει να πω οτι ειχα μια αφηρημενη εννοια τι ειναι j-dorama και ετσι κατεβασα το Nobuta wo Produce και μ'αρεσε,ειδικα το στυλ αναλαφρο-school life και τωρα δεν ξερω τι δω.Εχει καμια σας τπτ υποψη ,σε school life πιο πολυ???
-Ευχαριστω εκ των προτερων
Δημοσιευμένη  εικόνα

#8 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Οκτώβριος 2009 - 21:31

well σε school life έχουμε yukan club,nodame cantabile(κατα κάποιο τρόπο),Gokusen
δε μπορώ να θυμηθώ άλλα αυτή τη στιγμή αλλά αυτά είναι από τα καλύτερα του είδους.Προσοχή το Gokusen είναι τρεις σεζόν+special episodes
edit: το πιο σημαντικό ξέχασα Hanazakari no kimitachi e

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#9 Barbara

Barbara

    Queen of Pirates !!!

  • Members
  • 375 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Νοέμβριος 2009 - 01:42

Mr. Brain :respect: ότι και αν παίξει ο Kimu-Tacy είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!
Gokusen 2
Hanazakari
Yukan Club
Buzzer Beat

#10 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1.306 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2009 - 03:23

Παρακαλουνται οι senpai να δωσουν και σε μενα τα φωτα τους!!

Θα ηθελα να δω ενα comedy-school life με romance (κυριως) φυσικα (απαραιτητο στοιχειο επισης ειναι και τα bishies :P) . Ευχαριστω in advance =)

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#11 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2009 - 11:19

επειδή απο ότι είδα δεν είδες το Yamada Taro Monogatori σου το προτείνω
και επίσης το My boss my Hero (αν δεν το έχεις δει ) υποθέτω το Hana Kimi και το Atashichi no dasnii, όπως και το Mei chan no Shitsuji....άλλα σήριαλ με Bishunen oretachi wa tenshi da....

#12 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1.559 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2009 - 17:58

+1 to what Eri said, and i raise it by one more, Gakko ja Oshierarenai

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: &#33909


#13 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1.306 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Νοέμβριος 2009 - 00:53

Α ευχαριστω πολυ και τις 2 σας :)Το hana kimi το εχω δει, το atashinchi no danshi δεν με πολυ ελκυει το description του οποτε βαζω μπρος για τα υπολοιπα.. Και παλι ευχαριστω!

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#14 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Νοέμβριος 2009 - 12:15

μποεί να μη σου αρέσει το discription...αλλά οι σκηνές με τα Ikemen στην σάουνα μπορεί να σου αλλάξει την γνώμη.

#15 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Νοέμβριος 2009 - 19:28

Nαι, μην χάσει... Ένα μάτσο κόκκαλα όλοι τους. Γιατί είπαμε βλέπω Ιαπωνικές σειρές;:nosey: Έλα μου ντε;:canthelp: Αφού οι 9 στους 10 θέλουν 15 κιλά + για να θεωρούνται άντρες.

Μετά από αυτήν την ωραία συζήτηση με τον εαυτό μου, να μπω στο προκείμενο...

Δεν είναι κακή σειρά, ή καλύτερα έχει τα καλά της; Θετικά είναι η πρωταγωνίστρια που έπαιζε και στο hana kimi και την συμπαθώ πολύ και ο χαρακτήρας που υποδύεται αυτός. Μην τον βλέπεις σαν κατσιασμένο είναι πολύ τέλειος στο ρόλο του.:awww: (Θετικό επίσης και ο Kaname αν και σε άλλο ρόλο θα ήθελα να τον δω.:congrats:)

Η υπόθεση μην σε αποτρέπει, έχει αρκετό ενδιαφέρον. Το μεγαλύτερο αρνητικό για μένα είναι τα αστεία και η υπερβολή που σου θυμίζει παιδικό. Αλλά μάλλον απευθύνεται και σε παιδιά γι αυτό.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα