Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 2009 Anime Awards - Categories And Nominees


  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#31 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 September 2009 - 15:36

Για non-human τα μόνα που μου έρχονται είναι η Ponyo

Spoiler: Ponyo on a Cliff spoiler

Spoiler:

και ο Friender (Casshern Sins).

Mari απο tokyo magnitude για best support female, στη θεση της kaori απο το To aru majutsu no Index
και Inko-chan ( Toradora )για best non-human πως ακουγονται?

Λοιπόν...

για best supporting male... Kitamura (ToraDora), Break (Pandora Hearts), Yukihito Yashiro (Skip Beat!)

^ Καλές ιδέες. Done.

Λοιπόν να κάνω και εγώ δύο προτάσεις : το Crossgame άνετα θα μπορούσε να μπει και στην κατηγορία slice of life.

Βασικά, μιας και μιλάμε για Cross Game, είδα στο anidb ότι έχει ανακοινωθεί και επεισόδιο 27. Έχουμε ιδέα πόσο θα διαρκέσει; Αν πάει για full season, φεύγει κι αυτό για Best Newcomer.

Επίσης θα μπορούσε να γίνει μια εξαίρεση στον κανόνα για τα sequels και στην κατηγορία best sports anime να μπει και η 5η season του Major μιας και πρώτη φορά υπάρχει η κατηγορία αυτή στα awards της anime.gr και μιας και το Major αποτελεί τον ορισμό του sports anime.

Σε καταλαβαίνω, φίλε, αλλά στη θέση που βρίσκομαι, my hands are tied. Οποιαδήποτε εξαίρεση θα αντιμετωπιζόταν σαν favoritism από οπαδούς άλλων sequels.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#32 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 11 September 2009 - 16:13

για non-human character μετράει ο Βo από Skip Beat?
Από τη μία είναι κότα αλλά από την άλλη είναι μασκότ σε ένα show(τον κάνει η πρωταγωνίστρια).

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#33 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 September 2009 - 16:31

Xμμμ... δηλαδή είναι κάτι σαν τη στολή μαγκούστας που φορούσε η Nodame στο Nodame Cantabile; Αν ναι, τραβηγμένο να το βάλω. It's just a costume. :/

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#34 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 11 September 2009 - 17:05

Ναι κάτι ανάλογο.Και στο πλατό ο Bo ούτε μιλούσε ούτε λαλούσε.Απλά ήταν η πρώτη σταθερή δουλειά της πρωταγωνίστριας σε ένα music show.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#35 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 12 September 2009 - 14:47

aoi hana for best slice of life please!
εχει τις ιδιες αξιωσεις και με τα υπολοιπα

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#36 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 12 September 2009 - 15:05

Spoiler:


Spoiler:

15fkk04.jpg


#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 September 2009 - 20:06

Spoiler:

Κοίταξε όμως να δεις ποιο είναι το πρόβλημα.

Spoiler:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 13 September 2009 - 01:20

Πιστεύω ότι το
Souten Kouro

θα έπρεπε να μπει στην κατηγορία newcomer εκτός και αν ξαφνικά πλακώσουν το subbing και τελειώσει πριν τα Χριστούγεννα.

Κρίμα που στην newcomer θα έχει το FMA γιατί είναι προφανές τί θα μαζέψει τις ψήφους.

Υ.Γ. Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσε το FMA να θεωρηθεί remake με προσανατολισμό στο manga :P
Posted Image

#39 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 13 September 2009 - 06:28

Ακόμα ένα update:

Μπήκε το Souten Kouro στο Best Newcomer, μιας και το fansubbing του θα αργήσει εγγυημένα. >___>

Μπήκε το Kuroshitsuji (το ξέχασα τελείως αυτό :deadga6:) στις παρακάτω κατηγορίες:

> Best Adventure/Fantasy, συμπληρώνοντας τη δεκάδα.
> Best Lead Male Character (Sebastian), εκτοπίζοντας τον απογοητευτικό Battler Ushiromiya (Umineko No Naku Koro Ni).
> Best OST, εκτοπίζοντας το K-ON!. Ναι, το K-ON!. Διότι όργανα μπορεί να έπαιζαν, αλλά στην τελική, τραγούδια ΔΕΝ χορτάσαμε. Το δε BGM ήταν φριχτά generic και βαρετό.

Μπήκε το Aoi Hana στις κατηγορίες Best Slice-Of-Life και Best Character Development.

Μπήκε η Eva Ushiromiya (Umineko No Naku Koro Ni) στο Best Supporting Female Character, εκτοπίζοντας την Rosa από το ίδιο anime.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#40 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 14 September 2009 - 11:50

[offtopic|self-criticism]
εβλεπα ξανα τους υποψηφιους για φετος, και παρατηρησα οτι ολη τη χρονια βριζαμε και λεγαμε οτι το 2009 δεν ειχε ουτε ενα ανιμου της προκοπης, αλλα βλεπω οτι τελικα ειχαμε αρκετα καλα, που μαλιιστα αγγιζαν το "πολυ καλα". απλα, πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι πλεον σαν και τα παλια μαργαριταρια, δυσκολα θα ξαναδουμε, γτ εχουν αλλαξει πολλα δεδομενα. γιαυτο και ισως γινομαστε αδικοι, οταν συγκρινουμε τα παλια, με τα καινουρια. αλλες εποχες τοτε, αλλες τωρα. ακομα και αν προκειται για το το 2002 ( παραδειγμα). Βεβαια, οχι οτι και το επιπεδο της δουλειας που γινεται δεν εχει πεσει, αλιμονο.
η αληθεια ειναι οτι η καλοκαιρινη σεζον μας αποζημιωσε αρκετα.
[/offtopic|self-criticism]

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#41 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 19 September 2009 - 18:08

:hi:γειας σας βασικα ειμαι νεος στην διαδικασια αλλα φαινεται να εχει φαση και γι'αυτο αποφασισα να συμμετασχω,μιας και newbie συγχωρεστε μου τυχον λαθη thanks.
Πως και το Bakemonogatari δεν υπαρχει στην κατηγορια fanserving/ecchi πιο πολυ πραμα εχει δειξη αυτο παρα τα υπολοιπα.
Το cross game θα ειναι(τουλαχιστον)50 επ οποτε μαλλον πρεπει να παει για newcomer.
To Toradora ισως θα επρεπε να μπει για character development αλλωστε νομιζω οτι αφτο ηταν το στειχειο που το εκανε να ξεχωριση.
Eaden of the east για σεναριο δεν ηταν και για οσκαρ αλλα νομιζω οτι τουλαχιστον πρεπει να μπει στην κατηγορια.
Βλεπω πως εχει απομεινη μια θεση για καλυτερο animation το tears to tiara μονο αυτο εχει οποτε ισως θα μπορουσε να μπει στην κατηγορια.
Τοσο μεγαλη ελειψη υπαρχη στα action για να καταφερει να μπει το Asura Cryin?
Αυτα προς το παρον τα λεμε.

#42 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 19 September 2009 - 20:24

Τοσο μεγαλη ελειψη υπαρχη στα action για να καταφερει να μπει το Asura Cryin?


+150.000

15fkk04.jpg


#43 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 21 September 2009 - 22:56

Μιας και έχουμε ανοιχτά slots ακόμα στην κατηγορία best romance θα πρότεινα το Taishou Yakyuu Musume. Είναι μεν sports anime αλλά μέχρις στιγμής (έχω δει μέχρι το 9) έχει στοιχεία romance και μάλιστα πολύ ωραία δοσμένα...

xbJ3b2w.jpeg


#44 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 September 2009 - 16:56

Τοσο μεγαλη ελειψη υπαρχη στα action για να καταφερει να μπει το Asura Cryin?

Μα... δεν το έχω καν στο Best Action (το οποίο είναι γεμάτο έτσι κι αλλιώς)... Στα Best Sci-fi και Best Adventure/Fantasy το έχω, και ναι, στο πρώτο έχουμε ελλείψεις.

In any case, αν πιστεύετε ότι ένα anime δεν αξίζει μία υποψηφιότητα, τότε προτείνετέ μου αντικαταστάτη. Ειδάλλως, δεν έχω κανένα λόγο για να το βγάλω.

...

Ερώτηση προς όσους βλέπουν Bakemonogatari: Τελικά η Senjougahara αξίζει τον χαρακτηρισμό lead female character ή όχι; Την έβαλα στο Best Lead Female παρασυρόμενος από τα 2 πρώτα επεισόδια, αλλά τώρα που συνεχίζω το anime έχει χαθεί ελαφρώς.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#45 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 22 September 2009 - 22:18

Μα... δεν το έχω καν στο Best Action (το οποίο είναι γεμάτο έτσι κι αλλιώς)... Στα Best Sci-fi και Best Adventure/Fantasy το έχω, και ναι, στο πρώτο έχουμε ελλείψεις.

In any case, αν πιστεύετε ότι ένα anime δεν αξίζει μία υποψηφιότητα, τότε προτείνετέ μου αντικαταστάτη. Ειδάλλως, δεν έχω κανένα λόγο για να το βγάλω.

...

Ερώτηση προς όσους βλέπουν Bakemonogatari: Τελικά η Senjougahara αξίζει τον χαρακτηρισμό lead female character ή όχι; Την έβαλα στο Best Lead Female παρασυρόμενος από τα 2 πρώτα επεισόδια, αλλά τώρα που συνεχίζω το anime έχει χαθεί ελαφρώς.

To Asura Cryin το εχεις σε δυο κατηγοριες στο Best Adventure/Fantasy μπορεις να το βγαλεις μια και ειναι φουλ,και αν ειναι καποιο να εχει διπλη εκπροσωπηση θα εβαζα το To Aru Majutsu no Index το οποιο εχει και αυτο στοιχεια Fantasy(μαγους,αγγελους κτλ.)οσο για Best Sci-fi αν και μονο Best δεν ειναι αλλα με την ελειψη που υπαρχει πρεπει να μπει και το Shangri-la.
Tο Bakemonogatari εχει ακομα 4 επ ενω απο τι φαινεται στο επομενο θα ξαναεμφανιστη οποτε μαλλον πρεπει να μεινη.