Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Σειρα με φιγουρες Dragonball


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 26 August 2009 - 13:52

Περναγα λοιπον απο τα περιπτερα γυρνωντας απ' τη δουλεια και βλεπω κατι καινουριο. Κατι τευχη με τιτλο "Το θρυλικο manga DRAGONBALL" και μαζι μια φιγουρα του Goku SSJ. Τιμη 1,50, επομενως το τσιμπησα να δω τι ρολο βαραει. Στην αρχη ελεγα πως θα ηταν της DeAgostini αλλα τελικα ειναι αλλη εταιρια, μια Hachette.

Η φιγουρα μια χαρα ηταν (και μια μεγαααλη αφισα), αλλα το περιεχομενο του τευχους ηταν λιγο "κουλουβαχατα" για να το θεσω απλα. Πρωτα απ' ολα, αυτο που βλεπω πως θελει να προσφερει ειναι απλως πληροφοριες για το manga και τον δημιουργο του. Σχετικα με τον Toriyama μια χαρα το παει. Το θεμα ειναι οταν φτανουμε στην παρουσιαση του manga. Εκει ξεκινα και δειχνει σκορπιες εικονες και σελιδες απο ΟΛΗ τη σειρα DB/Z, και παρ' ολο που απ' οτι βλεπω σαν περιοδικο απευθυνεται και σε μικροτερες ηλικιες, μου εδωσε την αισθηση πως για να βγαλεις ακρη με οσα σου λεει πρεπει να εχεις δει τουλαχιστον το anime.

Λοιπον, σε γενικες γραμμες δε νομιζω να παρω τα επομενα τευχη κυριως λογω της τιμης(5,99? Τι μας λες, στο Jemma εβρισκα με 2 ευρω φιγουρες ιδιου μεγεθους:orly:) αλλα και γιατι απ' οτι ειδα δεν εχουν σκοπο να εκδοσουν κανονικα κεφαλαια, αλλα κατι σαν οδηγο του manga. Καλη τυχη αν τα δειχνουν ολα ετσι μπερδεμενα σε καθε τευχος. Αν ειναι καποιος να εκδωσει το manga στην ελλαδα θα προτιμουσα να ηταν η Anubis.

Edited by Korkofilaki, 26 August 2009 - 14:02.


#2 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 26 August 2009 - 14:49

Πήγα και το πήρα και γω μόλις είδα το ποστ σου.

Η φιγούρα είναι αρκετά καλή, αν και δεν αποδίδει 100% το Σογκόκου, πιο πολύ για μάτζιν βετζέτα κάνει η φάτσα.

Το περιοδικάκι και αυτό δεν είναι άσχημο, είναι λίγο μπερδεμένο, αλλά έχει χρονολογικά σωστά τα γεγονότα τουλάχιστον.

Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να το παίρνω, όμως 12 ευρώ το μήνα είναι μάλλον ένα ποσό που μπορώ να διαθέσω.



#3 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 26 August 2009 - 16:22

Ρε παιδια αυτο το τευχος που λετε μπορω να το βρω και εγω σε οποιοδηποτε περιπτερο....καταστημα με περιοδικα κλπ...??

γιατι ψηνομαι να παω να το αγορασω και εγω!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#4 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 26 August 2009 - 17:31

Χμμ... κάπως ενδιαφέρον ακούγεται. Για πες, τι πληροφορίες έχει για το manga? π.χ. έχει και πληροφορίες λίγο πιο behind-the-scenes ή είναι όλα πράγματα που μπορείς να τα ξέρεις διαβάζοντας απλώς την ιστορία? Έχει σκέτες εικόνες από το manga ή και ολόκληρες σελίδες? Είναι μεγάλο? Τις έγχρωμες εικόνες από το πρωτότυπο τις έχουν κάνει grayscale ή τις έχουν κανονικά? Υπάρχει περίπτωση να ήταν αυτό το τεύχος κάτι σαν εισαγωγή και μετά να βάζουν ολόκληρα κεφάλαια?

15fkk04.jpg


#5 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 26 August 2009 - 18:51

Χμμ... κάπως ενδιαφέρον ακούγεται. Για πες, τι πληροφορίες έχει για το manga? π.χ. έχει και πληροφορίες λίγο πιο behind-the-scenes ή είναι όλα πράγματα που μπορείς να τα ξέρεις διαβάζοντας απλώς την ιστορία? Έχει σκέτες εικόνες από το manga ή και ολόκληρες σελίδες? Είναι μεγάλο? Τις έγχρωμες εικόνες από το πρωτότυπο τις έχουν κάνει grayscale ή τις έχουν κανονικά? Υπάρχει περίπτωση να ήταν αυτό το τεύχος κάτι σαν εισαγωγή και μετά να βάζουν ολόκληρα κεφάλαια?


Προς το παρον σ' αυτο το τευχος εχει κατι σαν περιληψεις απο διαφορες φασεις της σειρας. Δε λεει και τιποτα το σπανιο, απλα εχει εστιασει σε διαφορες στιγμες και παρουσιαζει και συνοπτικα τους μεγαλους κακους. Απο το manga δειχνει σελιδες αλλα σε μικρες εικονες στις οποιες διπλα υπαρχει σχολιασμος/περιληψη/σχετικα με τη σκηνη η τους χαρακτηρες. Σε ορισμενες σελιδες (ολοκληρες) εχει χρωματιστες εικονες (π.χ. εξωφυλλα, εικονες απο ημερολογια) που ειχαν δημοσιευτει στο manga η αλλου, κατι που μου αρεσε αρκετα. Προς το παρον δεν ειδα πουθενα να αναφερει οτι θα δημοσιευσουν το manga σε κεφαλαια, θα δειξει. Αν οντως κανουν κατι τετοιο ελπιζω να με πληρωσουν συντομα απο τη δουλεια γιατι θα εχω να κανω μια εταιρεια πλουσια.

Υ.Γ. Oolong = Ολόνγκ ? :erk: Εχουμε δει και χειροτερα βεβαια, αλλα και παλι...

Edited by Korkofilaki, 26 August 2009 - 19:04.


#6 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 26 August 2009 - 22:30

Και εγω το ειδα στο περιπτερο καθως γυρνουσα σπιτι και το πηρα κατευθειαν.

Συγκριτικα με τα αντιστοιχα περιοδικα τις DeAgostini ειναι πολυ καλυτερο και κατα τη γνωμη μου οι πληροφοριες ειναι μια χαρα τακτοποιημενες. Επιπλεον δεν υπαρχουν εικονες απο DBZ manga οπως λες μιας και επικεντρωνεται στην αρχη στο πρωτο τευχος. Η σειρα ειναι 50 τευχη παρεμπιπτόντως.

Οσον αφορα τη φιγουρα ηταν αρκετα καλη (αν και επρεπε να ψαξω για να βρω μια που να μην ηταν χτυπημενη) και μου αρεσε που εχουν παρει σκηνες απο το μανγκα για τις ποζες. Αυτο που με ενοχλησε ηταν το πολυ τονισμενο περιγραμμα των ματιων. Μοιαζει λες και φοραει guyliner XD

Δεν ξερω αν θα παρω τα επομενα τευχη γιατι οντως στο Jemma βρισκεις φιγουρες DB με 2 ευρω με ελαφρως καλυτερη ποιοτητα. Ισως παρω μερικα επιλεκτικα γιατι θελω Μπου και Πικολο. Παντως η φιγουρα του 2ου τευχους φαινεται χαλια. Αν βαζει ομως σε καθε τευχος αφισα θα το σκεφτω περισσοτερο.

Η αφισα
Spoiler:


Στο 3ο τευχος θα εχει Πικολο και στο 4ο Τρανκς.

Spoiler:


Το εχουν παρακανει παντως με την εκμεταλλευση του DB

#7 GokuSSJ3

GokuSSJ3

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 96 posts

Posted 26 August 2009 - 22:58

εδώ πέρα μέχρι και σκάκι με Dragonball είχαν βγάλει!:hot:

#8 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 27 August 2009 - 08:55

εδώ πέρα μέχρι και σκάκι με Dragonball είχαν βγάλει!:hot:


Χαχα! Πάντως πλάκα-πλάκα οι οδηγοί που δίνανε μαζί δεν ήταν και τόσο κακοί, και είχαν μέσα και τα προφίλ ΟΛΩΝ των χαρακτήρων της σειράς. :ureshii:

15fkk04.jpg


#9 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 27 August 2009 - 19:05

Προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα και στα Τρίκαλα την συγκεκριμένη σειρά (η πόλη μου, όπως και η πλειοψηφία της επαρχίας δεν είναι otaku friendly!)
Δεν το αγόρασα το περιοδικό για να δω πως είναι μέσα, αλλά η φιγούρα όπως φαινόταν στο πλαστικό σαν Κινέζικο αντίγραφο έμοιαζε. Απο κάτω λέει κάποιο όνομα εταιρίας η φιγούρα?
Τα 5,99 που κάνει κανονικά μου φαίνονται αρκετά..
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#10 tsilas1

tsilas1

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 27 August 2009 - 20:50

Προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα και στα Τρίκαλα την συγκεκριμένη σειρά (η πόλη μου, όπως και η πλειοψηφία της επαρχίας δεν είναι otaku friendly!)
Δεν το αγόρασα το περιοδικό για να δω πως είναι μέσα, αλλά η φιγούρα όπως φαινόταν στο πλαστικό σαν Κινέζικο αντίγραφο έμοιαζε. Απο κάτω λέει κάποιο όνομα εταιρίας η φιγούρα?
Τα 5,99 που κάνει κανονικά μου φαίνονται αρκετά..


φίλε που ακριβός το βρήκες στα Τρίκαλα γιατί και εγώ από εκεί είμαι

Edited by tsilas1, 27 August 2009 - 23:19.


#11 Ichigo_hollow

Ichigo_hollow

    Tensai_Sora

  • Members
  • 138 posts

Posted 28 August 2009 - 02:17

Το ειδα κιεγω οταν πηγα να αγορασω την εφημεριδα και πιστευα οτι θα ειναι καμια πατατα και δν εδωσα σημασια, απο αυριο κιολας θα παω να το αγορασω.

Posted Image


#12 Cursed blade keeper

Cursed blade keeper

    a man of mystery

  • Members
  • 97 posts

Posted 28 August 2009 - 02:37

Φαίνεται άλλη μια αποτυχημένη από άποψη ποιότητας απόπειρα να βγάλουν κάτι από την επιτυχία που είχε το dbz στην Ελλάδα.
:hero:

#13 Ichigo_hollow

Ichigo_hollow

    Tensai_Sora

  • Members
  • 138 posts

Posted 28 August 2009 - 07:14

Εγω το πηρα το πρωτο τευχος, πρωι πρωι το προλαβα μαζι με την εφημεριδα. Παντως για συλλογη αξιζει, εγω θα τα παρω ολα, η αφισα γαματη.
Ωριστε και περισσοτερες πληροφοριες απο το official site

Το πρωτο τευχος ειναι πολυ μικρο και κανει μια γενικη περιληψη. Θελω να πιστευω οτι στα επομενα τευχη θα εχει περισσοτερα και ισως βαλουνε chapter απο το manga. Αλλιως δν μπορει να εξηγηθει η τιμη 5,99 ευρω με 20σελιδες και μια μικρη μινιατουρα.

Επισης διαβασα στο site τους οτι τα τευχη θα ειναι 50 αεα συνολο περιπου 300 ευρω, 2 τευχη καθε μηνα σε 2 χρονια θα ολοκληρωθει

Edited by Ichigo_hollow, 28 August 2009 - 08:49.

Posted Image


#14 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 28 August 2009 - 09:23

φίλε που ακριβός το βρήκες στα Τρίκαλα γιατί και εγώ από εκεί είμαι


Ω ναι! Κι άλλος συμπατριώτης otaku!:riiight:
Στο πρακτορείο τύπου το βρήκα, που είναι απέναντι από το hondo's center.
Spoiler:

Τι στο yaoi συμβαίνει?

#15 tsilas1

tsilas1

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 28 August 2009 - 09:40

Ω ναι! Κι άλλος συμπατριώτης otaku!:riiight:
Στο πρακτορείο τύπου το βρήκα, που είναι απέναντι από το hondo's center.

Spoiler:


ναι είμαι στο insomnia με αυτό το όνομα :riiight: και thanks για την πληροφορία