Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

γιατι ειναι το μισο forum στα αγγλικα;


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#16 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 30 July 2009 - 02:44

A καλά καλά, έχουμε ξεφύγει εδω μέσα.. Σε λίγο θα ανοίγονται τόπικ του στύλ "γιατί *εχετε location άλλο εκτός απο ελλάδα" η "ρποτείνω να γράφουμε όλοι σε καθαρεύουσα.

Πωπω σαν πολλοί μαζευτίκαμε λεω εγώ καλοκαιριάτικα, δεν πάτε διακοπές σιγά σιγά να ηρεμίσετε? :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#17 Lady Sen

Lady Sen

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 30 July 2009 - 06:22

1ον Psylock μαρεσει πολυ το χιουμορ σου!!!!!!!!!!:nbleed:


2ον τα greeklish ειτε το θελουμε ειτε οχι εχουν καταντισει δυστυχως ενας νεος κωδικας επικοινωνιας.Καθε επισκεψη σε internet καφε ειναι ολο και πιο τραγικη αφου σε ολα τα διαδικτυακα παιχνιδια τυπου Lineage χρησιμοποιειται αυτη η...διαλεκτος!!!Οποτε θεωρω πως σαν κανονισμος ειναι καπως αποθητικος γιατι για παραδειγμα εγω οταν θελω να πατησω Ω παταω παντα ς και οταν θελω να πατησω υ παταω παντα θ.Μα που θα παει αυτη η κατασταση????:nanana::hahaha:


#18 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 30 July 2009 - 06:47

θα παει απο εκει που ηρθε γιατι εισαι εντελως εκτος θεματος.
μαλλον δεν διαβασες καλα τον τιτλο του θεματος αυτου, γιατι εδω μεσα παραπονεθηκε ο αλλος γιατι κανουμε ποστς στα αγγλικα ( το οποιο δνε σχολιαζω καν, τοσο βλακωδες ειναι ) και οχι γιατι δεν μπορουμε να γραφουμε με greeklish.
οποτε, ή διαβαζε καλυτερα τον τιλτο πριν ποσταρεις οτιναναι, οπουναναι, ή μην πας να πεις το μακρυ σου και το κοντο σου εκει που δεν εχει θεση.

επισης, μην προσπαθησεις καν να παραπονεθεις στο "Τι με ενοχλει σε αυτο το Forum" γιατι αυτη η συζητηση εχει γινει πολλες φορες στο παρελθον, και η αποφαση να χρησιμοποιουμε μονο ελληνικα ή αγγλικα ( και οχι greeklish ) ειναι οριστικη.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#19 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 30 July 2009 - 11:59

σύμφωνο πως είναι ενοχλητικό αυτό με τα αγγλικά πιο το νόημα να μπαίνω σε ένα ελληνικό forum και σε μερικά threads τα μισά να είναι στα αγγλικά? δενμιλάω φυσικά για 2-3 λεξούλες που πετάει κάποιος αλλα για σεντόνια ολόκληρα με μισά Aγγλικά και μισά Ελληνικά..

#20 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 30 July 2009 - 12:44

Ναι, give examples people (δωστε παραδειγματα ανθρωποι, για οσους ενιωσαν ενα τσιμπημα ενοχλησης στο δεξι κωλομερι τους) με threads (νηματια) ή posts (αυτο δε θυμαμαι πως διαολο μεταφραζεται στα ελληνικα) που ειναι γραμμενα εξ ολοκληρου ή τα μισα στα αγγλικα
Και μη πατε και βρειτε κανενα ποστ που ο αλλος λεει "εχει χαλασει το πληκτρολογιο, δεν εχω ελληνικα στο πισι κτλ"

Απορω πως μας ανεχονται καλοκαιριατικα ρε γαμωτο....

Posted Image


#21 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 30 July 2009 - 13:07

κοίταξε δεν μπορώ να σου παραθέσω posts επειδή δεν θέλω να φανεί ότι κατακρίνω συγκεκριμένα άτομα πάντως αυτό το φαινόμενο το έχω παρατήρηση έντονα στο thread jdoramas
πιστεύω θα υπάρχει και αλλου αλλα εγώ αυτό επισκέπτομαι πιο συχνά
και αμάν αυτή η ειρωνεία ρε παιδιά

#22 chriskin

chriskin

    [Apricity]

  • Members
  • 56 posts

Posted 30 July 2009 - 13:37

Ναι, give examples people (δωστε παραδειγματα ανθρωποι, για οσους ενιωσαν ενα τσιμπημα ενοχλησης στο δεξι κωλομερι τους) με threads (νηματια) ή posts (αυτο δε θυμαμαι πως διαολο μεταφραζεται στα ελληνικα) που ειναι γραμμενα εξ ολοκληρου ή τα μισα στα αγγλικα
Και μη πατε και βρειτε κανενα ποστ που ο αλλος λεει "εχει χαλασει το πληκτρολογιο, δεν εχω ελληνικα στο πισι κτλ"

Απορω πως μας ανεχονται καλοκαιριατικα ρε γαμωτο....


δεν ηξερα πως δεν θα ηθελε κανενας να κανει κανονικη συζητηση και σιγουρα δεν περιμενα τετοια αντιδραση απο τους περισσοτερους

το πως καταφερνετε να μην βλεπετε οτι πανω απο τα μισα μηνυματα ειναι σε αγγλικα (και μαλιστα σε τελειως αποτυχημενη προσπαθεια να γραφτουν στα αγγλικα) δεν ξερω. δεν νομιζω να χρειαζεται ομως να σας παραθεσω εγω η καποιος αλλος ενα μηνυμα στα αγγλικα (η ολοκληρο θεμα) , αρκει να καταφερετε να μου παραθεσετε εσεις πανω απο 5 που να μην εχουν μεσα αγγλικα σε μερος που δεν χρειαζονται :)


επισης τα threads στα ελληνικα λεγονται "θεματα" και οχι "νηματια" , ασχετα με το οτι στα αγγλικα ειναι λογοπαιγνιο. επισης τα posts λεγονται δημοσιευσεις.

οσο για το "χαλασμενο πληκτρολογιο", δωσε μου εναν σοβαρο λογο γιατι να χαλασουν μονο τα ελληνικα . η και τοτε, γιατι να γραψει στα αγγλικα και οχι σε greeklish που τουλαχιστον ειναι η γλωσσα μας με ξενα γραμματα ;

#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 July 2009 - 13:48

κοίτα αν μιλάς για την lucy και την yami ξεπέρασε το έτσι μιλάνε αυτές
ούτε και εμείς τις καταλαβαίνουμε.
απλά κουνάμε το κεφάλι και χαμογελάμε.

#24 chriskin

chriskin

    [Apricity]

  • Members
  • 56 posts

Posted 30 July 2009 - 13:51

κοίτα αν μιλάς για την lucy και την yami ξεπέρασε το έτσι μιλάνε αυτές
ούτε και εμείς τις καταλαβαίνουμε.
απλά κουνάμε το κεφάλι και χαμογελάμε.


δυο πολυ καλα παραδειγματα παραγματι, απεφευγα να πω ονοματα :)

ρε παιδια δεν ξερω γιατι κανετε τετοια επιθεση παντως, δεν νομιζω οτι σε καποιο μηνυμα μου ημουν τοσο αγενης οσο οι μισες απαντησεις

και σοβαρα τωρα, αμα εγραφε το ιδιο ακριβως μηνυμα καποιος απο τους moderators η καποιο απο τα πολυ παλια μελη, θα υπηρχε περιπτωση να απαντουσατε ετσι;

#25 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 July 2009 - 13:59

ναι

#26 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 30 July 2009 - 16:38

A καλά καλά, έχουμε ξεφύγει εδω μέσα.. Σε λίγο θα ανοίγονται τόπικ του στύλ "γιατί *εχετε location άλλο εκτός απο ελλάδα" η "ρποτείνω να γράφουμε όλοι σε καθαρεύουσα.

Πωπω σαν πολλοί μαζευτίκαμε λεω εγώ καλοκαιριάτικα, δεν πάτε διακοπές σιγά σιγά να ηρεμίσετε? :P

Actually, έχει συζητηθεί αυτό.... στο τι με ενοχλεί σε αυτό το φόρουμ, αλλά πολλές σελίδες πίσω, και βαριέμαι να το βρω τώρα

Edited by Namida, 30 July 2009 - 16:48.



#27 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 July 2009 - 22:17

γιατί είναι το μισό forum στα αγγλικά;


Στο .aNiMe//GR μέχρι τη στιγμή που γράφεται αυτό το κείμενο, έχουν δημοσιευτεί 6.589 threads με σύνολο 322.821 posts. Τα threads στα οποία γίνεται "κατάχρηση" αμφιβάλλω αν φτάνουν διψήφιο νούμερο. Ας μην είμαστε υπερβολικοί, μιλάμε για απελπιστικά μικρό ποσοστό. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται το πρόβλημα με τα αγγλικά, εγώ μια χαρά ελληνικά διαβάζω τα τελευταία χρόνια που είμαι γραμμένος στο forum (εκτός αν κάνω κάτι λάθος
:stubborn:).

Εξ' άλλου η θεματολογία του forum είναι έμμεσα συνδεδεμένη με την αγγλική γλώσσα, μιας και όσοι βρίσκονται εδώ πέρα λίγο πολύ έχουν παρακολουθήσει έστω και ένα fansub στα αγγλικά. Επίσης διάφορες λέξεις/ονόματα/ορισμοί του forum και των anime γενικότερα είναι δύσκολο να αποδοθούν στα ελληνικά, επομένως μερικές φορές είναι λογικό να "ξεφεύγουν" ορισμένα posts.

Από εκεί και πέρα, η αποφυγή χρήσης αγγλικών λέξεων επαφίεται στην προσωπική ευαισθησία του κάθε χρήστη. Σαφώς και υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που περιστασιακά προτιμάνε περισσότερο τη χρήση αγγλικών λέξεων/φράσεων, όμως δεν μπορούμε (και δεν θέλουμε) να λάβουμε μέτρα επί του θέματος και να φιμώσουμε τους χρήστες.
Ίσως να βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά, ή απλώς να μπαίνεις σε μεμονωμένα threads. Όμως σαν άτομο που διαβάζω όλο το forum, δεν βλέπω τα πράγματα τόσο τραγικά όσο παρουσιάζονται.



Υ.Γ.
Αν κάνεις ένα search στο "Τι με ενοχλεί σε αυτό το φόρουμ" θα βρεις μια παρόμοια συζήτηση που έγινε πριν κάμποσο καιρό.

E5VV38U.jpg


#28 dante_forever_rx8

dante_forever_rx8

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 30 July 2009 - 22:36

κοίταξε δεν μπορώ να σου παραθέσω posts επειδή δεν θέλω να φανεί ότι κατακρίνω συγκεκριμένα άτομα πάντως αυτό το φαινόμενο το έχω παρατήρηση έντονα στο thread jdoramas
πιστεύω θα υπάρχει και αλλου αλλα εγώ αυτό επισκέπτομαι πιο συχνά
και αμάν αυτή η ειρωνεία ρε παιδιά


καλως ή κακως η ειρωνεια ειναι το χιουμορ των 00's χμμ της δεκαετιας μας...εχει πολυ γελιο οταν δεν παρεξηγουνται οι πλευρες αλλα παντοτε καποιος θα το παρει λιγο πιο πολυ στα σοβαρα...

δεν γραφω πολυ στο φορουμ αλλα επειδη το παρακολουθω μου αρεσουν πολυ τα περιεργα θεματα που ανοιγονται κατα καιρους...δινουν τροφη για πολλες διαφορετικες αντιληψεις...

ΥΓ1 χωρις καμια ειρωνεια ξερει κανεις κανενα site που να εχει πως να ομιλουμε σωστα ελληνικα??

ΥΓ2 οσο για το θεμα αλλα και γενικα σε ολο το φορουμ ειναι λιγο χαζο παιδικο να μαλωνουμε,εκτος κι αν καποιος μπαινει εδω για να ξεσπασει που ειναι καλυτερο να χωνει στο πληκτρολογιο παρα αλλου...

ΥΓ3 για το παιδι που ανοιξε το θεμα...μερικες λεξεις θες δεν θες ακουγονται καλυτερα σε ξενη γλωσσα,χωρις να μειωνω την δικη μας...αλλα πχ Μια φορα και εναν καιρο...=Once upon a time...English VS Greek σημειωσατε 1-0...βεβαιως αν συνεχιστει αυτο τα ελληνικα θα κερδισουν με διαφορα αλλα...δεν ειναι εκει το θεμα!!!

ΥΓ4 οσο για τα λαθη και εγω γουρλωνω τα ματια οταν βλεπω καποιον που παει να το παιξει ξερολας και λεει "ιδωμεν" εννοωντας θα δουμε ενω το σωστο ειναι "ειδωμεν" μιας και το πρωτο ειναι παρελθοντικο και σημανει "ειδαμε",αλλα γελαω και παω παρακατω...+ οτι τα περισσοτερα λαθη γινονται απο βιασυνη!!!

ΥΓ5 σορρυ που δεν εβαλα τονους...βιαζομουν!!!

ΥΓ6 πολλα υστερογραφα εβαλα...

ΥΓ7 δεν εχει . & -
www.acqua-tech.gr Τα πάντα για το νερό

#29 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 31 July 2009 - 00:06

εσύ πάλι τίνος είσαι;
απο που ήρθες;
πότε θα κλείσει το thread ?

it's not funny anymore.

#30 RCkiller

RCkiller

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 31 July 2009 - 03:42

Κοίτα και εμένα με ενοχλούν τα αγγλικά (και μην πεταχτεί κάνας εξυπνάκιας πάλι και πει τίποτα του στυλ <<νημάτια>>, καταλαβαινόμαστε μια χαρά) όταν γίνεται κατάχρησή τους, όμως έχω μάθει να τα ανέχομαι. Αφενός διότι είναι σαφώς καλύτερα από τα greeklish και αφετέρου διότι έτσι αποφεύγονται πολλά ορθογραφικά λάθη από άτομα που δεν γνωρίζουν καλά την ελληνική.
17/9/2010 17:34 #anime.gr <LethalMike> oles oi kopeles anomales einai