Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Bakemonogatari


  • Please log in to reply
298 replies to this topic

Poll: Ποιοί είναι οι αγαπημένοι σας χαρακτήρες από τη σειρά; (83 member(s) have cast votes)

Ποιοί είναι οι αγαπημένοι σας χαρακτήρες από τη σειρά;

  1. Koyomi Araragi (10 votes [11.63%] - View)

    Percentage of vote: 11.63%

  2. Hitagi Senjougahara (36 votes [41.86%] - View)

    Percentage of vote: 41.86%

  3. Mayoi Hachikuji (7 votes [8.14%] - View)

    Percentage of vote: 8.14%

  4. Suruga Kanbaru (4 votes [4.65%] - View)

    Percentage of vote: 4.65%

  5. Nadeko Sengoku (7 votes [8.14%] - View)

    Percentage of vote: 8.14%

  6. Tsubasa Hanekawa (5 votes [5.81%] - View)

    Percentage of vote: 5.81%

  7. Meme Oshino (10 votes [11.63%] - View)

    Percentage of vote: 11.63%

  8. Shinobu Oshino (7 votes [8.14%] - View)

    Percentage of vote: 8.14%

Vote Guests cannot vote

#1 Silmarien

Silmarien

    Anime Fan

  • Members
  • 133 posts

Posted 09 July 2009 - 13:49

Posted Image


Story:

Bakemonogatari centers on Koyomi Araragi, a third year high school student who is almost human again after briefly becoming a vampire. One day, a classmate named Hitagi Senjōgahara, who infamously never talks to anyone, falls down the stairs into Koyomi's arms. He discovers that Hitagi weighs next to nothing, in defiance of physics. After being threatened by her, Koyomi offers her help, and introduces her to Meme Oshino, a middle-aged homeless man who helped him stop being a vampire.
The series tends to introduce only one new heroine per chapter, each involved with a different "apparition". The events of the previous chapters play an important role in the subsequent ones. The series primarily focuses on conversations between characters


Staff:
Series director: Tatsuya Oishi
Director: Akiyuki Shinbo
Series Composition: Fuyashi Tou
Script: Yukito Kizawa (Seven Days War - ep. 1)
Storyboard: Nobuyuki Takeuchi (Ep. 1)
Episode Director:Tatsuya Oishi (Ep. 1)
Yukihiro Miyamoto (Ep. 1)
Music: Satoru Kousaki
Original creator: NisiOisin
Original Character Design: VOfan
Character Design: Akio Watanabe
Art director: Toshiharu Iijima
Chief Animation Director: Akio Watanabe
Animation director: Akio Watanabe (Ep. 1)
Sound director: Yota Tsuruoka
Director of Photography: Shinichiro Eto
Production: Aniplex

Sources: Wikipedia, Animenewsnetwork.


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


OMG!! Πιο βαρετή σειρά δεν έχω δει ποτέ μου! Οι διάλογοι είναι ατελείωτοι και απίστευτα κουραστικοί. Καλό κουράγιο σε όποιον αποφασίσει να το δει :thumbdown:


Posted Image

#2 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 10 July 2009 - 08:35

Ειχα προσεξει την εν λογω σειρα, αλλα δεν ειχα βρει καποιο link για περισσοτερες λεπτομερειες και δεν ειχα και χρονο να ψαξω. Σ'ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες για να ποσταρεις αυτες τις πληροφοριες!
Προσωπικα θα ριξω μια ματια, ατελειωτοι διαλογοι δεν συνεπαγεται και κουραστικο/βαρετο αυτοματως. Αν ηταν ετσι, εργα του Σαιξπηρ και αλλων θα τα ειχε φαει η αφανεια προ πολλου...
All hail the machine
Posted Image

#3 Silmarien

Silmarien

    Anime Fan

  • Members
  • 133 posts

Posted 10 July 2009 - 10:50

Ασφαλώς και δεν είναι έτσι. Απλώς εξέθεσα την άποψη μου :) Δεν θα σταματήσω να το βλέπω ακόμη αλλά περιμένω εντυπώσεις :riiight:
Posted Image

#4 Psylock

Psylock

    Math Logic

  • Members
  • 136 posts

Posted 10 July 2009 - 17:45

OMG!! Πιο βαρετή σειρά δεν έχω δει ποτέ μου! Οι διάλογοι είναι ατελείωτοι και απίστευτα κουραστικοί. Καλό κουράγιο σε όποιον αποφασίσει να το δει :thumbdown:


Είδα το πρώτο επεισόδιο και μάλλον κατάλαβα τί ενοείς ατελείωτοι και απίστευτα κουραστικοί διάλογοι, βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος... :wooi2:. Κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν αρκετές αλλαγές παραστάσεων, με αποτέλεσμα οι διάλογοι να γίνονται σε συγκεκριμένους χώρους και να δίνουν μία εντύπωση χρονικής στασιμότητας. Τυχαίνει να είναι αρκετά αναλυτικοί θα έλεγε κάποιος και αυτό είναι καλό για όσους αρέσκονται με την ανάλυση. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το παραφυσικό και τις Ιαπωνικές δοξασίες και μύθους θα μείνει πιστέυω ευχαριστημένος.

Υ.Γ. Can't wait for the next episode... :cry5:.
The truth exist beyond the Gate ...
Can you see it ?!

#5 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 12 July 2009 - 01:35

Μόλις είδα το επεισόδιο και μπορώ να πω ότι έμεινα μ@λ@κ@ς σε κάποιες σκηνές.Μου άρεσε πάρα πολύ και πιστεύω θα είναι από τις δυνατές σειρές της season.Απ'ότι βλέπω από τη περιγραφή της σειράς

In each chapter of the series, he encounters a different heroine, each involved with a different "apparition". The events of the previous chapters play an important role in the subsequent ones. The series primarily focuses on conversations between characters; it contains a fair number of parodies of other series, as well as Nisio Isin's trademark wordplay and metahumor.


έχει πολλούς διαλόγους και γουστάρω.Επίσης έριξα πολύ γέλιο όταν έκανε reference στο
Spoiler:


Το μόνο που με νευρίασε ήταν ότι στο πρώτο ενάμιση λεπτό έβαζε εικόνες με κείμενο πολύ γρήγορα.Κλασσική Shaft.Μου πήρε κανά 10λεπτο για να δω το πρώτο ενάμιση λεπτό:uhh:

Posted Image


#6 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 July 2009 - 14:22

Kαταπληκτικο σχεδιο! Παναθλιο σεναριο/διαλογοι
Παραηταν wtf.
Eλπιζω να γινει λιγο πιο συγκεκριμενο και να μην εχει τοσο αερολογια.
Posted Image

#7 poldo

poldo

    nani?nani?

  • Members
  • 109 posts

Posted 14 July 2009 - 19:29

η σειρα ειναι απιστευτη ειδα τα πρωτα 2 επεισοδια σημερα και τα σπασε...:if: και ναι δεν γινεται να καταλαβεις απο την αρχη μια σειρα αν ειναι super ή οχι παρτε για παραδειγμα το bleach αν καποιος δεν ηξερε καν για το manga οταν αρχιζε η σειρα μπορει και να της εριχνε μεγαλο X γιατι απλα τα πρωτα επεισοδια ειναι λιγο φλου:smokingg: anyway πολυ phycho σειρα οραιοτατο σχεδιο (μου θυμιζει λιγο samurai champloo ειδικα ο τυπος με το μουσακι ειναι σαν τον Mugen) με σκηνες που δεν συναντας σε πολλα anime (με live εικονες και κολλαζ ) ανυπομονω να δω τα επομενα...
Posted Image

#8 Silmarien

Silmarien

    Anime Fan

  • Members
  • 133 posts

Posted 14 July 2009 - 20:12

Είδα και το δεύτερο επεισόδιο... Το σχέδιο ήταν πάρα πολύ καλό! Οι πρωταγωνιστές απίστευτα χαρακτηριστικοί και λεπτομερείς, όμως πάλι έμεινα ανικανοποιήτος...Σε ένα σημείο μάλιστα, ένιωθα πως έβλεπα το videaki από το "The ring" lol! Οι διάλογοι κλασσικά ήταν ατελείωτοι και αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι μόνο 3 ήταν οι χαρακτήρες σε ολόκληρο το επεισόδιο! Talk about blabber mouths... :redcard2:
Posted Image

#9 yuuki21

yuuki21

    Starting...

  • Members
  • 30 posts

Posted 19 July 2009 - 19:10

το πρωτο επισοδειο με εκανε να ριξω μια ματια στο δευτερο...το δευτερο επισοδειο δεν μου εκανε τιποτα το ιδιαιτερο αλλα ηθελα να δω την συνεχεια....

στο 3 επισοδειο.....(το σεναριο χαλια οπως και το σχεδιο)... αλλαξα γνωμη, πολυ πολυ βαρετο χωρις να καταλήγει καπου εχτος απο τα τελευταια 5 λεπτα...
Spoiler:
εμ δεν νομιζω να μπω στον κοπο να δω και το 4...:deadga6:

#10 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 20 July 2009 - 14:08

Εμένα το τρίτο μου άρεσε, απλά don't watch it από [superior] subs. Χάνουν εντελώς το νοήμα, δε πιάσανε τα αστεία και γενικώς ο διάλογος ενώ είχε ενδιαφέρον καταφέρανε να τον κάνουν πολύ βαρετό.

#11 Psylock

Psylock

    Math Logic

  • Members
  • 136 posts

Posted 23 July 2009 - 16:09

Μετά από τα επεισόδια 1,2,3 και ενώ είχα μεγάλες προσδοκίες αποφάσισα να την αφήσω την σειρά. Ο λόγος περισσότερο υποκειμενικός παρά αντικειμενικός. Η αλήθεια είναι πως δεν με χαλάνε οι μεγάλοι διάλογοι αλλά η θεματολογία τους.

Spoiler:


Δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να αντιστραφούν οι ρόλοι, απλά συνειδητοποίησα ότι μόνο το ταίριασμα δύο τόσο "παραπληγικών χαρακτήρων" μπορεί να υποστηρίξει με τόση άνεση αυτούς τους μακρόχρονους και "ψυχολογικούς" διαλόγους. Και δεν πρόκειται να πάρω valium εξαιτίας ενός anime που θέλει να το παίξει πολύ deep psychology.

Υ.Γ. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε όσους/ες επιλέξουν να το συνεχίσουν, ελπίζω να το ευχαριστηθείται... cause i... :puke:.

Edited by Psylock, 27 July 2009 - 12:56.

The truth exist beyond the Gate ...
Can you see it ?!

#12 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 24 July 2009 - 00:51

Baaarghnnnnnbrrr τι θρεντ ειν' τούτο.

Μόλις είδα τα δύο πρώτα επς και θα έβλεπα και το 3ο αν δεν νύσταζα (!?).


Δε παίζει, από τα καλύτερα πού 'χω δει τελευταία.
Τι ατελείωτοι και κουραστικοί διάλογοι;
Τα επεισόδια έφυγαν νεράκι.
Και σχέδιο πάρα πολύ καλό, και Shaft μαγκιές.
Τη μουσική δεν την πρόσεξα δυστυχώς, αλλά το οπ του πρώτου επ ήταν φοβερό. Επιτέλους, ΚΑΙ έξυπνο όπενινγκ ΚΑΙ χωρίς χαζές φωνές όπως έχουν τα περισσότερα, είπα.
Αφού δεν έχει φωνητικά. ;D
Κρίμα όμως, το αλλάξαν στο 2ο επ.
Αλλά εφόσον σε κάθε ιστορία θα γνωρίζουμε καινούριες κοπέλες, ψιλιάζομαι πως θα έχουμε συχνές αλλαγές στα οπ.
Ωραία voice acting επίσης, έχουμε και seiyuus των Zetsubou-sensei, Spinzaku etc.


Will definately watch. :burningbe3:

HnH5aB0.jpg


#13 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 24 July 2009 - 01:46

Εμένα μόνο και μόνο οι επίμαχες σκηνές στο 2ο επεισόδιο με έπεισαν τη δω ολόκληρη τη σειρά:hehehe:

Posted Image


#14 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 24 July 2009 - 08:52

Απίθανη σειρά, από μία από τις κλασσικές νουβέλες του NisiOisin. Όσοι τον έχουν διαβάσει ξέρουν τι να περιμένουν. Πάνωτς η σειρά δεν είναι για όλους. Ή τουλάχιστον δεν είναι για όλες τις ώρες και καταστάσεις.

Άντε και το Zaregoto :D
Posted Image

#15 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 24 July 2009 - 15:14

Αααα είδα και το 3, θέλω.

Η Senjougahara απόλυτη θεά, o Koyomi (που όντως έχει κοριτσίστικο όνομα) αγαπητός-καημένος κουράδας.

Θα μπορούσε να πει κανείς πως το επ ήταν άχρηστο σενάριο-γουάηζ, αλλά εγώ το καταφχαριστήθηκα.
Όπως:

πολυ πολυ βαρετο χωρις να καταλήγει καπου εχτος απο τα τελευταια 5 λεπτα...

Spoiler:
εμ δεν νομιζω να μπω στον κοπο να δω και το 4...:deadga6:

Ναι, δεν καταλήγει πουθενά, αλλά μόνο βαρετό δεν είναι. :madtodeath:
Επίσης.


στο 3 επισοδειο.....(το σεναριο χαλια οπως και το σχεδιο)...


Wait wat.

Οκ, το σενάριο δε σ'άρεσε.

Μα το σχέδιο;

Σίριουσλυ?

Και αυτό το λάτρεψα. Για το animation βέβαια δε μπορείς να πεις τίποτα, είναι αντικειμενικά φοβερό.


Με τρέλανε η σειρά λαίμαι. :lovulovu:

HnH5aB0.jpg