Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Φύλο των δημιουργών


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: Σας επηρεάζει καθόλου το φύλο του δημιουργού; (103 member(s) have cast votes)

Σας επηρεάζει καθόλου το φύλο του δημιουργού;

  1. Έντονα ναι, μ' αρέσουν κυρίως οι άνδρες mangaka (3 votes [2.91%] - View)

    Percentage of vote: 2.91%

  2. Ίσως... σα να μ' αρέσουν λίγο παραπάνω οι άνδρες mangaka (7 votes [6.80%] - View)

    Percentage of vote: 6.80%

  3. Μπα... δε νομίζω. (83 votes [80.58%] - View)

    Percentage of vote: 80.58%

  4. Ίσως... σα να μ' αρέσουν λίγο παραπάνω οι γυναίκες mangaka (9 votes [8.74%] - View)

    Percentage of vote: 8.74%

  5. Έντονα ναι, μ' αρέσουν κυρίως οι γυναίκες mangaka (1 votes [0.97%] - View)

    Percentage of vote: 0.97%

Vote Guests cannot vote

#16 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 September 2009 - 19:01

Με βάση κάποια πράγματα τα οποία διάβασα παραπάνω, παιδιά κακώς δεν μαθαίνετε για τους δημιουργούς της αγαπημένης σας σειράς. Το δεν επηρεάζομαι από το φύλο των δημιουργών δεν σημαίνει δεν μαθαίνω δυο πράγματα για τον άνθρωπο που κρύβεται πισω από αυτό, όπως πχ τι αλλα έργα έχει κάνει, ζει , πέθανε (δεν μιλάω για ολόκληρη την βιογραφία του αλλά κάποια βασικα). Δείτε το σαν ένα κομμάτι εκτίμησης για κάποιον άνθρωπο που σας πρόσφερε ψυχαγωγία και πολλές φορές και ενα κομμάτι από τον ίδιο του τον εαυτό.

Προσωπικά και εγώ διαχωρίζω τα manga με βάση την υπόθεση και όχι το φύλο του δημιουργού. Έχω αγαπημένες σειρές τόσο από άντρες όσο και από γυναίκες. Πάνω από όλα μετράει το περιεχόμενο της σειράς γιατί αυτό είναι που αναδεικνύει τον κάθε δημιουργό και όχι ο δημιουργός - "φίρμα" την σειρά.

#17 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 29 September 2009 - 19:56

Με βάση κάποια πράγματα τα οποία διάβασα παραπάνω, παιδιά κακώς δεν μαθαίνετε για τους δημιουργούς της αγαπημένης σας σειράς. Το δεν επηρεάζομαι από το φύλο των δημιουργών δεν σημαίνει δεν μαθαίνω δυο πράγματα για τον άνθρωπο που κρύβεται πισω από αυτό, όπως πχ τι αλλα έργα έχει κάνει, ζει , πέθανε (δεν μιλάω για ολόκληρη την βιογραφία του αλλά κάποια βασικα). Δείτε το σαν ένα κομμάτι εκτίμησης για κάποιον άνθρωπο που σας πρόσφερε ψυχαγωγία και πολλές φορές και ενα κομμάτι από τον ίδιο του τον εαυτό.

Προσωπικά και εγώ διαχωρίζω τα manga με βάση την υπόθεση και όχι το φύλο του δημιουργού. Έχω αγαπημένες σειρές τόσο από άντρες όσο και από γυναίκες. Πάνω από όλα μετράει το περιεχόμενο της σειράς γιατί αυτό είναι που αναδεικνύει τον κάθε δημιουργό και όχι ο δημιουργός - "φίρμα" την σειρά.


Συμφωνώ με την iristella αν και ντρέπομαι να ομολογήσω ότι οι μόνοι mangaka που θυμάμαι τα ονόματά τους είναι ο Norihiro Yagi και οι CLAMP (βασικά το όνομα του group θυμάμαι και από μέλη μόνο την Mokona που έχει εύκολο όνομα :). Τις CLAMP τις θυμάμαι επειδή το πρώτο μου manga και anime ήταν το xxxHOLiC και τον Yagi από σπόντα...

Back on topic now. Κάνοντας μια σύντομη έρευνα στους mangaka που έχω διαβάσει έργα τους, βλέπω ότι είμαι σε φάση 50-50 όσον αφορά το φύλο. Όπως είπε και η Glastenen δεν τίθεται θέμα γενετικής υπεροχής οπότε βλέπουμε φοβερές δουλειές και από τα δύο φύλα. Πάντως το να ψάχνουμε για τον δημιουργό ενός manga που μας άρεσε έχει και την πρακτική του πλευρά. Βρίσκουμε και άλλες του δουλειές που είναι πολύ πιθανό να μας αρέσουν εξίσου! ;)
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#18 starseeker

starseeker

    Starting...

  • Members
  • 10 posts

Posted 24 March 2010 - 00:59

Η ιστορία μετράει! Αν και γυναίκες έχουν γράψει μερικά από τα πιο κορυφαία manga - βλέπε CLAMP!

#19 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 24 March 2010 - 14:55

"Μπα... δε νομίζω". Στατιστικά ισοψηφούν αλλά δεν το πρόσεξα μέχρι τώρα.

#20 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 30 March 2010 - 14:13

Αν και καποια απο τα αγαπημενα μου manga και anime ειναι δημιουργηματα γυναικων (Fullmetal Alchemist, Hitman Reborn, D.Gray-man) σε καμια περιπτωση δεν θα με επηρεαζε το φυλο του δημιουργου στο να με κανει να διαβασω ενα manga.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 March 2010 - 19:27

στα yaoi την θέλω την γυναίκα μου πως να το κάνουμε
στα ρομάντζα επίσης προτιμώ τις γυναίκες
αλλά στα πιο dark προτιμώ τους άνδρες ωστόσο δεν έτυχε να διαβάσω
γυναίκα να γράφει dark και η αλήθεια είναι οτι μεχρι τώρα
δεν έχω διαβάσει πολλές γυνάικες... (αλλά ούτε και manga)

#22 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 March 2010 - 22:05

στα yaoi την θέλω την γυναίκα μου πως να το κάνουμε

Ερώτηση κρίσεως: υπάρχει και κανένα yaoi γραμμένο από άνδρα;

Επί του θέματος: Δεν νομίζω ότι με επηρεάζει το φύλο του δημιουργού στο να αποφασίσω αν θα διαβάσω ένα συγκεκριμένο manga ή όχι, από στατιστικής άποψης πάντως διαβάζω περισσότερο άνδρες.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#23 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 30 March 2010 - 22:23

Δεν με αποσχολει καθολου το φυλο του δημιουργου. Αν με αρεσει η ιστορια , το σχεδιο κλπ το διαβαζω.

Δεν πα να το χει γραψει και τραβεστι.....

Tiger-stock-blog-header.jpg


#24 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 March 2010 - 22:29

Βασικά υπάρχουν και yaoi γραμμένα από άντρες αλλά σπάνια θα βγούν εκτός Ιαπωνίας για τον απλούστατο λόγο ότι στην πλειοψηφία τους δεν απευθύνονται στο γυναικείο αλλά στο αντρικό κοινό και υπάρχουν σαφείς διαφορές και στο σχέδιο και στο στήσιμο της πλοκής σε βαθμό που να κατατάσσονται και σαν διαφορετικό υποείδος (κάτι που έχει μεταφραστεί είναι το Gonin Beya σε αυτό το στυλ). Κάποιοι από τους οποίους ξέρω ότι είναι άντρες είναι ο Οsada Noto (που είχε κάνει το Notpia) υποθετικά οι KUJOU Aoi ,SAKURA Haiji, KISARAGI Hirotaka και Sugahara Ryuu είναι άντρες.

Και μόλις είδα ότι το MW του Osamu Tezuka κατηγοριοποιείται ως Shonen Ai από τους bakaupdates αν και στην Wiki το αναφέρει ως explicit κάτι που το βάζει στην κατηγορία των yaoi. (Νοt sure if that counts though)

#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 March 2010 - 22:55

Να φανταστώ ότι η ρεαλιστική απόδωση των ομοφυλοφιλικών σχέσεων δεν ελκύει τις fujoshi, ε; [/κακιούλα :kakaka:]

Όσο για το MW, αν όλα τα yaoi ήταν σαν αυτό, θα τα διάβαζα κι εγώ. :P Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα manga του καλύτερου mangaka όλων των εποχών. Η ομοφυλοφιλία είναι ένα μόνο από τα πολλά θέματα του MW, αλλά όχι το κεντρικό.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 March 2010 - 23:08

Δεν ξέρω να σου πω για να είμαι ειλικρινής :hihi2:... Εγώ μια φορά σκιάζομαι από τα μούσκουλα και φοβάμαι ότι θα βγεί κανένας από το καρέ να με αρχίσει στις σφαλιάρες.


Σε πιο σοβαρό τόνο για το κατά πόσο είναι ρεαλιστικά άσε με να έχω τις επιφυλάξεις μου. Υποθέτω ότι έχει τόσο ρεαλιστική προσέγγιση όσο αυτή που έχουν τα manga που απευθύνονται σε str8 κοινό (και όλοι ξέρουμε τι ρεαλισμός [δεν] πέφτει εκεί). Αυτό που αλλάζει είναι το είδος του Fanservice από όσο έχω παρατηρήσει. Διαφορετικό πρότυπο για τους άντρες και για την ιδανική σχέση έχει μια γυναίκα και διαφορετικό πρότυπο ένα αγόρι.

#27 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 30 March 2010 - 23:20

Αν και συνήθως ψάχνω να δω ποιος έχει γράψει το ταδε μανγκα που μου άρεσε, δε δίνω ιδιαίτερη σημασία στο φύλο και ούτε πιστεύω πως παίζει ρόλο. Just for the record πάντως, τα αγαπημένα μου manga είναι στην πλειοψηφία τους γραμμένα από άντρες.

#28 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 01 April 2010 - 01:42

Σχεδον ποτε δεν κοιταω το ονομα,ποσο μαλλον το φυλο.Η μονη κατηγορια πιστευω που μετραει το φυλλο,για μενα τουλαχιστον,ειναι τα ecchi!! :D

#29 Luna Tick

Luna Tick

    Tic Tik

  • Members
  • 39 posts

Posted 26 May 2010 - 18:41

Όχι ιδιαίτερα!

Βέβαια εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας.
πχ.για action manga κάνουν καλύτερα οι άντρες,τουλάχιστον κατα την άποψη μου,αν και τώρα τελευταία σαν να'χει χαλασει λίγο αυτό το genre.Αλλά για romance θα πρότιμήσω τη γυναικία πλευρά γιατί επικεντρώνεται περισσότερο στα συναισθήματα.Φυσικά υπάρχουν πάντα οι εξερέσεις και χαίρομαι για αυτό.
Αυτά γενικά αν κι εγώ δοκιμάζω απ'όλα οπότε γι'αυτό δεν έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα.

#30 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 26 May 2010 - 18:43

Δεν εχω προβλημα εγω...παντως ξαφνιαστηκα οταν εμαθα οτι ο δημιουργος του Katekyo Hitman Reborn ειναι γυναικα...(Βεβαια ετσι εξηγουντε πολλα XD)


2bbd14fc.jpg