Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Φύλο των δημιουργών


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: Σας επηρεάζει καθόλου το φύλο του δημιουργού; (103 member(s) have cast votes)

Σας επηρεάζει καθόλου το φύλο του δημιουργού;

  1. Έντονα ναι, μ' αρέσουν κυρίως οι άνδρες mangaka (3 votes [2.91%] - View)

    Percentage of vote: 2.91%

  2. Ίσως... σα να μ' αρέσουν λίγο παραπάνω οι άνδρες mangaka (7 votes [6.80%] - View)

    Percentage of vote: 6.80%

  3. Μπα... δε νομίζω. (83 votes [80.58%] - View)

    Percentage of vote: 80.58%

  4. Ίσως... σα να μ' αρέσουν λίγο παραπάνω οι γυναίκες mangaka (9 votes [8.74%] - View)

    Percentage of vote: 8.74%

  5. Έντονα ναι, μ' αρέσουν κυρίως οι γυναίκες mangaka (1 votes [0.97%] - View)

    Percentage of vote: 0.97%

Vote Guests cannot vote

#1 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 07 July 2009 - 23:36

Μιλούσαμε με τον Kenny στο IRC και φαίνεται ότι έχει τροφή για συζήτηση το θέμα.

Δε μου λέτε... ψάχνετε τα στοιχεία των mangaka όταν σας αρέσει κάτι; Αν ναι... είδατε ποτέ καμιά συσχέτιση ανάμεσα στο φύλο του δημιουργού και στο πόσο σας αρέσει;

Εγώ δεν πίστευα να υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι πολλά απ' τα manga που θεωρώ αριστουργήματα είναι από γυναίκες. Ενδεικτικά μόνο, FMA (και Arakawa Hiromu γενικότερα), xxxHolic (CLAMP), Sex Nanka Kyouminai (και Kizuki Akira γενικότερα), Superior (Ιχθύς), σε μικρότερο βαθμό Enchanter και Kodomo no Jikan. Υπάρχουν και αρκετά από ανδρες που να μ' αρέσουν, αλλά νομίζω είναι λιγότερα σε πλήθος.

Ωραία λοιπόν! Οι δικές σας γνώμες;

Edited by IlPalazzo, 07 July 2009 - 23:48.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#2 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 07 July 2009 - 23:43

Κρίνω το έργο και κατά επέκταση τον δημιουργό του. Όχι το φύλο του. Μπα, δε νομίζω.

#3 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 07 July 2009 - 23:52

Σχεδόν καθόλου.

#4 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 08 July 2009 - 07:22

ψήφισα το ίσως να μ'αρέσουν λίγο παραπάνω οι γυναίκες mangaka γιατί η λίστα μου με τα αγαπημένα μάνγκα είναι στο μεγαλύτερο μέρος της γυναικεία υπόθεση.Μόνο ένας ή δύο άνδρες υπάρχουν στη λίστα.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#5 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 08 July 2009 - 07:40

ουτε καν, τις περισσοτερες φορες δεν ασχολουμαι ουτε καν να μαθω το ονομα του/της ....

#6 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 08 July 2009 - 08:17

Σχεδόν καθόλου, αλλά έχω παρατηρήσει ότι τα πιο αγαπημένα μου manga τα γράφουνε γυναίκες, ΧΩΡΙΣ αυτά τα manga να είναι shoujo, όπως FMA, Saiyuki, D.Gray-man... αλλά, έχω δει και epic fails mangaka γυναίκες, όπως η Toboso του Kuroshitsuji, όπου απλά βγάζουν τα φετίχ τους ως fangirls... βέβαια, και οι άντρες το κάνουν αυτό, απλά τα φετίχ των γυναικών mangaka με αηδιάζουνε λιγάκι... (ναι, ρε, για yaoi μιλάω!)

Αλλά γενικά, ούτε που με νοιάζει...

Posted Image


#7 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 08 July 2009 - 11:10

Who cares, Ουτε τα ονοματα τους δε ξερω.

qzMHWHd.png


#8 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 08 July 2009 - 12:28

Μπά δεν νομίζω και μπά ποτέ.Ούτε κάν μου περνάει από το μυαλό.Μου αρέσει να ψάχνω τα ονόματα τους.Αλλά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα,και ποτέ δεν κάνω διακρίσεις :)

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#9 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 08 July 2009 - 12:58

Στην Ιαπωνία επικρατεί η άποψη ότι οι δουλειές καλλιτεχνών είναι λίγο "μη σοβαρές" (ως μη χρησιμοθηρικές), οπότε από παλιά ακόμα ήταν πολλές οι γυναίκες στον καλλιτεχνικό χώρο, αφού "με τα σοβαρά πράγματα ασχολούνται οι άντρες, με τις βλακείες ας ασχοληθούν οι γυναίκες" (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν εκτιμάται η τέχνη. ο τεχνίτης όχι πολύ όμως).

Αποτέλεσμα αυτού είναι και σήμερα η πλειονότητα των μανγκάκα να είναι γυναίκες. Οπότε αφού είναι περισσότερες, είναι μεγαλύτερο και το ποσοστό καλών/δημοφιλών (και των κακών, των εραστιεχνικών κλπ) μάνγκα που προέρχονται από αυτές (makes sense, no? εφόσον και τα δύο φύλα σε αυτήν τη χώρα χαίρουν ίσων κοινωνικών ευκαιριών στην εκπαίδευση και σε άλλους τομείς, και προφανώς δεν τίθεται ζήτημα γενετικής υπεροχής κάποιου).

Οπότε άκυρος ο προβληματισμός, ακόμη και στο ζήτημα της θεματολογίας δεν υπάρχουνε σαφείς γυναικό- ή ανδρο- κρατούμενοι χώροι (ίσως τα γιαόι :hahaha:). Ένα καλό μάνγκα είναι καλό μάνγκα και από κει περί ορέξεως κολοκυθοκεφτέδες (μιαμ) :drink:

Posted Image


#10 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 08 July 2009 - 14:00

Στην Ιαπωνία επικρατεί η άποψη ότι οι δουλειές καλλιτεχνών είναι λίγο "μη σοβαρές" (ως μη χρησιμοθηρικές), οπότε από παλιά ακόμα ήταν πολλές οι γυναίκες στον καλλιτεχνικό χώρο, αφού "με τα σοβαρά πράγματα ασχολούνται οι άντρες, με τις βλακείες ας ασχοληθούν οι γυναίκες" (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν εκτιμάται η τέχνη. ο τεχνίτης όχι πολύ όμως).

Αποτέλεσμα αυτού είναι και σήμερα η πλειονότητα των μανγκάκα να είναι γυναίκες. Οπότε αφού είναι περισσότερες, είναι μεγαλύτερο και το ποσοστό καλών/δημοφιλών (και των κακών, των εραστιεχνικών κλπ) μάνγκα που προέρχονται από αυτές (makes sense, no? εφόσον και τα δύο φύλα σε αυτήν τη χώρα χαίρουν ίσων κοινωνικών ευκαιριών στην εκπαίδευση και σε άλλους τομείς, και προφανώς δεν τίθεται ζήτημα γενετικής υπεροχής κάποιου).

Οπότε άκυρος ο προβληματισμός, ακόμη και στο ζήτημα της θεματολογίας δεν υπάρχουνε σαφείς γυναικό- ή ανδρο- κρατούμενοι χώροι (ίσως τα γιαόι :hahaha:). Ένα καλό μάνγκα είναι καλό μάνγκα και από κει περί ορέξεως κολοκυθοκεφτέδες (μιαμ) :drink:


...ΛΕΣ; Αν ισχύει, εξηγείται άνετα... εγώ είχα υποθέσει ότι η αναλογία ανδρών-γυναικών στο επάγγελμα είναι κάπου 50-50.

Και ναι, εννοείται ότι πρώτα κανείς διαβάζει το manga, μετά κρίνει αν του αρέσει και ΑΝ λάχει κοιτάει και τα στοιχεία του δημιουργού.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#11 Satou no Kumo

Satou no Kumo

    hiatus :(

  • Members
  • 213 posts

Posted 08 July 2009 - 15:44

...όπως η Toboso του Kuroshitsuji, όπου απλά βγάζουν τα φετίχ τους ως fangirls...

itai yo
Spoiler:

ε γενικα αποφευγω οσους δινουν βαση στα βιολογικα τους ενστικτα για να βγαλουν μια πλοκη
αλλα δε θεωρω ολα τα fanservice ανεγκεφαλα

seishun jidai wa watashi no subete desu

#12 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 07 September 2009 - 14:11

Δεν μετραει το φυλο κατα τι γνωμη μου, αλλα η αναπτυξη των χαρακτηρων και το σεναριο. Οποτε εξαρταται καθαρα απο τις ιδεες του/της δημιουργου.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#13 the goblin

the goblin

    the 4th Espada

  • Members
  • 155 posts

Posted 20 September 2009 - 00:37

τα παντα ολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
[SIGPIC][/SIGPICPosted Imagei can see you

#14 papadevil

papadevil

    Anime Freak

  • Members
  • 374 posts

Posted 23 September 2009 - 13:46

σιγα μην κατσω να μαθω τι ειναι ο καθενας του.....ONLY NEED THE STORY!!!:kill4u:
Posted Image

#15 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 29 September 2009 - 18:54

Νομιζω οτι δεν εχει και τοση σημασια το φυλο του δημιουργου αρκει η δουλεια να ειναι καλη και να αρεσει φυσικα στο ευρυ κοινο.Παντως οφειλω και εγω να ομολογησω πως τα περισσοτερα μανγκα που μου αρεσαν πολυ εχουν γυναικες δημιουργους!!!Πιο λογικο φαινεται μια γυναικα να δημιουργει επιτυχημενες ρομαντικες ιστοριες παρα ενας ανδρας(οχι οτι αυτο υποδηλωνει οτι δεν υπαρχουν ρομαντικοι ανδρες .προς Θεου!!!):hot:
Posted ImageI will always know that you love me....