Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

shoujo (manga)


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Ioanna-chan

Ioanna-chan

    ελληνίδα σουτζότισσα

  • Members
  • 161 posts

Posted 17 June 2009 - 12:22

δημιουργησα αυτο το thread για συζητηση πανω σε shoujo manga για ρομαντικες καρδιες και οχι μονο:try:.ξεκιναω λοιπον:μολις τελειωσα το Asa mo yoru mo hiru mo (εχει πολλα mo:Blissfull:) και το βρηκα πολυ καλο με τελεια πλοκη και πρωτοτυπη ακουω και δικες σας αποψεις:drink:

#2 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 17 June 2009 - 17:16

well αυτό που αναφέρεις δεν το χω ακούσει αλλά θα το ψάξω.Θεωρώ απο τα καλύτερα shojo manga το Skip Beat και το Tokyo Crazy Paradise της ίδια mangaka(Yoshiki Nakamura) γιατί συνδυάζουν πολύ καλό σχέδιο(αν και το Skip Beat ως η πιο πρόσφατη δουλειά της υπερτερεί),πλοκή,χαρακτήρες και ανάπτυξή τους και πολύ μα πολύ γέλιο.Δεν μ'άρεσε καθόλου το Nana γιατί το βρήκα πολύ δραματικό για το τίποτα.Ένα άλλο πάρα πολύ ωραίο manga είναι το Ouran High School Host Club(man πρέπει να κάνω thread για αυτό το μάνγκα) αν και είναι περισσότερο κωμωδία περιέχει shoujo καταστάσεις.Το σχέδιο καλό οι χαρακτήρες όμως με κυρίαρχο τον Tamaki δίνουν ρέστα.Αυτά...δεν θυμάμαι τι άλλο shoujo έχω διαβάσει.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#3 Ioanna-chan

Ioanna-chan

    ελληνίδα σουτζότισσα

  • Members
  • 161 posts

Posted 18 June 2009 - 08:47

well αυτό που αναφέρεις δεν το χω ακούσει αλλά θα το ψάξω.Θεωρώ απο τα καλύτερα shojo manga το Skip Beat και το Tokyo Crazy Paradise της ίδια mangaka(Yoshiki Nakamura) γιατί συνδυάζουν πολύ καλό σχέδιο(αν και το Skip Beat ως η πιο πρόσφατη δουλειά της υπερτερεί),πλοκή,χαρακτήρες και ανάπτυξή τους και πολύ μα πολύ γέλιο.Δεν μ'άρεσε καθόλου το Nana γιατί το βρήκα πολύ δραματικό για το τίποτα.Ένα άλλο πάρα πολύ ωραίο manga είναι το Ouran High School Host Club(man πρέπει να κάνω thread για αυτό το μάνγκα) αν και είναι περισσότερο κωμωδία περιέχει shoujo καταστάσεις.Το σχέδιο καλό οι χαρακτήρες όμως με κυρίαρχο τον Tamaki δίνουν ρέστα.Αυτά...δεν θυμάμαι τι άλλο shoujo έχω διαβάσει.

αχχ μου θυμισες τωρα τον honey senpai from ouran high school club:nbleed::nbleed::nbleed:
Posted Image

#4 Raven Princess

Raven Princess

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 06 July 2009 - 19:42

Λοιπον τα shoujo ειναι τα αγαπημενα μου!!!Παρολο που δεν εχω γενικα διαβασει πολλα μανγκα θεωρω ως πολυ καλα(κατα την ταπεινη μου γνωμη:bath:)το Full Moon Wo Sagashite(εχει και λιγο δραμα εδω η υποθεση αλλα shoujo χωρις κλαμα για μενα ειναι σαν φαγητο χωρις αλατι!!:tensai:) και το Gentlemen's Alliance Cross(και τα 2 ειναι της Arina Tanemura)Και το Absolute Boyfriend(Zettai Kareshi) ειναι πολυ καλο αν και
Spoiler:

Posted ImageI will always know that you love me....

#5 Ioanna-chan

Ioanna-chan

    ελληνίδα σουτζότισσα

  • Members
  • 161 posts

Posted 09 July 2009 - 14:26

Και το Absolute Boyfriend(Zettai Kareshi) ειναι πολυ καλο αν και

Spoiler:


αυτο το μανγκα den πρεπει να το χω διαβασει...ειναι καλο?
Posted Image

#6 alex90

alex90

    Anime Amateur

  • Members
  • 110 posts

Posted 09 July 2009 - 23:20

το fullmoon ηταν το 1ο μου μανγα.μιλαμε πολυ γλυκο!!!
ομως το αγαπημενο μου ειναι το fruits basket.ισως για μερικους να ειναι παιδιαριστικο αλλα εχει ομορφη υποθεση και εξέλιξη.(κ ωραιο σχεδιο^^)
Posted Image

#7 Ioanna-chan

Ioanna-chan

    ελληνίδα σουτζότισσα

  • Members
  • 161 posts

Posted 10 July 2009 - 16:50

το fullmoon ηταν το 1ο μου μανγα.μιλαμε πολυ γλυκο!!!
ομως το αγαπημενο μου ειναι το fruits basket.ισως για μερικους να ειναι παιδιαριστικο αλλα εχει ομορφη υποθεση και εξέλιξη.(κ ωραιο σχεδιο^^)

mine too:wooi2::wooi2:fruit basket ftw!!!
Posted Image

#8 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 16 July 2009 - 21:27

Εμένα το αγαπημένο μου shojo είναι το The Wallflower. Ενώ έχει τα κλασικά bishonen και το ρομαντικό στοιχείο, τα αποδίδει με φοβερό τρόπο. Η πρωταγωνίστρια αντί να είναι ένα συνηθισμένο τρυφερό κορίτσι που προκαλεί το θαυμασμό των αγοριών της ιστορίας είναι μια τρελή γκοθού που λατρεύει τα θρίλερ και μισεί τον κόσμο και οι υπόλοιποι χαρακτήρες είναι οι μισοί κάφροι κι οι άλλοι μισοί καμμένοι. Όπως είναι φυσικό, οι απίστευτες καταστάσεις δίνουν και παίρνουν και σου πετάει και μερικές ρομαντικές σκηνές που και που. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους. :wooi2:

15fkk04.jpg


#9 Ioanna-chan

Ioanna-chan

    ελληνίδα σουτζότισσα

  • Members
  • 161 posts

Posted 16 July 2009 - 22:06

Εμένα το αγαπημένο μου shojo είναι το The Wallflower. Ενώ έχει τα κλασικά bishonen και το ρομαντικό στοιχείο, τα αποδίδει με φοβερό τρόπο. Η πρωταγωνίστρια αντί να είναι ένα συνηθισμένο τρυφερό κορίτσι που προκαλεί το θαυμασμό των αγοριών της ιστορίας είναι μια τρελή γκοθού που λατρεύει τα θρίλερ και μισεί τον κόσμο και οι υπόλοιποι χαρακτήρες είναι οι μισοί κάφροι κι οι άλλοι μισοί καμμένοι. Όπως είναι φυσικό, οι απίστευτες καταστάσεις δίνουν και παίρνουν και σου πετάει και μερικές ρομαντικές σκηνές που και που. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους. :wooi2:

:oo::oo:τετοια τρελη πλοκη και δεν το χω ανακαλυψει?παω να το ψαξω:joyful::joyful:
Posted Image

#10 animestarling

animestarling

    Anime Amateur

  • Members
  • 108 posts

Posted 24 June 2011 - 19:17

Ολα οσα εχουν αναφερθει ειναι πολυ καλα shoujo... Ειδικα το Wallflower(Yamato nadeshiko αλλιως) ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου by faaaaaaaaaar:kawaii:
Εγω εχω να προτεινω το Bara no Tame ni που ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου(βεβαια εχω την υποψια οτι ειναι josei) :tensai:αλλα και το Hana no Kishi που ειναι πολυ καλο gender blender οπως το Ouran....:x3:

#11 Gin

Gin

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 01 July 2011 - 19:05

Λοιπον,τα περισσοτερα που ειπατε ειναι αρκετα γνωστα και με πολλουσ φαν.Γενικα τα shougo ειναι ιδιαιτερα γνωστα για το γελιο,τα τελεια αγορια και τισ τρελες ιστοριες.Υπαρχει μεγαλη γκαμα shoujo manga για τους λατρες του ειδους ή απλα περιουργους αναγνωστες.Για οσους θελουν να διαβασουν μερικα καλα manga οριστε:
Ouran High School Host Club,Wild Ones,Fall in Love Like a Comic,Vampire Knight,Godchild,Kimi ni Todoke,High School Debut,Sailor moon,Cardcaptor Sakura,Black Bird,Beast master,Dengeki Daisy,B.O.D.Y., Full Moon wo Sagashite,Millennium Snow,Skip Beat,S.A. Special A,Oresama Teacher,WANTED,Stepping on Roses,Watashi nii x Shinasai,Kyou Koi wo Hajimemasu,Barajou no kiss και αλλα πολλα.Αυτα ειναι μερικα που εχω διαβασει εγω.Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε ελευθερα!!!

#12 God Clande

God Clande

    All Fictive

  • Members
  • 30 posts

Posted 03 July 2011 - 03:36

Εμένα το αγαπημένο μου shojo είναι το The Wallflower. Ενώ έχει τα κλασικά bishonen και το ρομαντικό στοιχείο, τα αποδίδει με φοβερό τρόπο. Η πρωταγωνίστρια αντί να είναι ένα συνηθισμένο τρυφερό κορίτσι που προκαλεί το θαυμασμό των αγοριών της ιστορίας είναι μια τρελή γκοθού που λατρεύει τα θρίλερ και μισεί τον κόσμο και οι υπόλοιποι χαρακτήρες είναι οι μισοί κάφροι κι οι άλλοι μισοί καμμένοι. Όπως είναι φυσικό, οι απίστευτες καταστάσεις δίνουν και παίρνουν και σου πετάει και μερικές ρομαντικές σκηνές που και που. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους. :wooi2:

Όντως έτσι είναι; Μου άναψε το ενδιαφέρον η περιγραφή σε μεγάλο βαθμό.
Posted Image

#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 03 July 2011 - 10:08

Ναι έτσι είναι. Όχι ότι δεν έχει κάποια shoujo κλισέ. Απλά είναι τόσο χιουμοριστικό που μπορείς να το δεις σχεδόν σα μια καλοπροαίρετη παρωδία του είδους.

Κ εμένα από τα αγαπημένα μου ongoing shoujo είναι το wallflower και το skip beat (κ ας έχει χαλάσει το 2ο πλέον).

Posted Image


#14 God Clande

God Clande

    All Fictive

  • Members
  • 30 posts

Posted 03 July 2011 - 10:17

Εντάξει κλισέ παντού υπάρχουν, αλλά όταν μιλάμε για γότθους κάφρους και καμμένους, τότε μάλλον θα έχει κοινωνιολογικό, τουλάχιστον, ενδιαφέρον. και στην πραγματικότητα πολλοί από αυτούς έχουν κάποιο -όσο το δυνατόν γίνεται- φυσιολογικό romance. Έχω δεί περιπτώσεις γενικά. οπότε θα έχει ενδιαφέρον πως μετουσιώνεται όλη τους η καθημερινότητα σε ένα "κόρτε" που έλεγαν οι γιαγιάδες μας. Θα το ψάξω κ θα σας πω τι κατάλαβα.
Posted Image

#15 Nastia

Nastia

    Nastia (Anastasia)

  • Members
  • 3 posts

Posted 12 August 2011 - 18:28

παρεπιμπτόντως ούτε εγώ το ξέρω αλλα το αγαπημενο μου ειναι Moe kare , Strobe edge, kimi no todoke, otomen. Ειναι ολα τους καταπληκτικα και δεν μπορω παρα να πορωνομαι καθε φορα που τα διαβαζω. Προτεινω να τα διαβασει και ο υπολοιπος ελληνικος πληθυσμος. Χεσε τους υπολοιπους. Ειμαι ρατσιστρια :hahaha: