Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

The Dark Eye


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 08 June 2009 - 19:17

Με την ελευση του PC game The Dark Eye : Drakensang έμαθα οτι 1 χρονο μετά την κυκλοφορία του pen&paper Dungeons&Dragons (1984) βγήκε ένα αντιστοιχο γερμανικής προέλευσης p&p το Schwarze Auge=The Dark Eye.

Έχει βγάλει πολλα βιβλία και με τον καιρο εβγαζε νέες εκδώσεις τώρα και αυτό βρίσκετε στην 4η έκδωση μεταφρασμένο και στα αγγλικά.

Ασχολουμε αρκετό καιρό με τα RPG αλλά δεν το είχα καν ακουστά μέχρι που διάβασα ένα review του κ.Τσουρινάκη στο PC Master Ιουνίου όπου ταυτόχρονα με το review του PC game έξηγούσε και τους κανόνες στο οποίο βασίζετε λέγοντας αρκετά και για το p&p.Αυτό που με άφησε με ανοιχτό το στόμα ήταν η εξής κουβέντα :"...εκεί που το D&D γίνετε όλο και πιο απλό και παιδικό στοχεύοντας σε ένα ευρύτερο αγοραστικό κοινο το TDE εμβαθύνει και γίνετε όλο πιο πολύπλοκο με τρομερές λεπτομέριες''

Από εχτές ψάχνω για βιβλία και στοιχεία του RPG αλλά βρήκα μόνο ένα torrent με 0 seeds :( και εδώ θα ήθελα λίγο help αν καπιος έχει ή γνωρίζει τπτ επί του θέματος ας ποστάρει πλζ.

Πάντως το pc game 20 λεπτά που το έπαιξα είναι E P I C.

Edit:Τα έτη ειναι λανθασμένα θα τα φιξάρω σύντομα.

Edited by LiosAlfa, 09 June 2009 - 15:07.

Posted Image

#2 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 08 June 2009 - 21:26

ΝΙκολα, ειμαι στο ιδιο σημειο που βρισκεσαι και εσυ.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#3 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 08 June 2009 - 21:41

Λιγο που επαιξα το παιχνιδι εμεινα με ανοιχτο το στομα με το βαθος των στατιστικων και την ολη ιδεα... σκοπευω να το λιωσω ολοκληρωσω μετα το καλοκαιρι που θα εχω οσο χρονο θελω...

εχοντας παιξει ελαχιστα dnd δεν ειμαι και ο καταλληλος να το πω αλλα απο τα λιγα που εψαξα για το pnp κομματι του Dark Eye, πρεπει να εχει τρομαχτικα πολλη μελετη και βαθος ...

PS βρηκα μια εκδοση του βιβλιου ( Core Rules ) στο demonoid.... οποιος θελει ας μου πει...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#4 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 08 June 2009 - 21:44

Ελπίζω κάποιος να μα δώσει τα φώτα του γιατί είμαι 100% sure ότι είναι ''όλα τα λεφτά'' το p&p.
Posted Image

#5 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 08 June 2009 - 22:36

πωωω εδω και μηνες εχω αποχη απο τα games αλλα βλεπω να το λιωνω (αν προλαβω πριν φυγω γτ στην αθηνα μαλλον θα σερνεται..)

#6 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 09 June 2009 - 15:12

Λιγο που επαιξα το παιχνιδι εμεινα με ανοιχτο το στομα με το βαθος των στατιστικων και την ολη ιδεα... σκοπευω να το λιωσω ολοκληρωσω μετα το καλοκαιρι που θα εχω οσο χρονο θελω...

εχοντας παιξει ελαχιστα dnd δεν ειμαι και ο καταλληλος να το πω αλλα απο τα λιγα που εψαξα για το pnp κομματι του Dark Eye, πρεπει να εχει τρομαχτικα πολλη μελετη και βαθος ...

PS βρηκα μια εκδοση του βιβλιου ( Core Rules ) στο demonoid.... οποιος θελει ας μου πει...


Thx Serestrum για το λινκ άμα θες ποσταρέ το για χρονική άνεση τών υπολοίπων.
Δεν το ποσταρα εγώ μην σου φάω την δόξα. :P

Εγώ βρήκα αυτό αλλά 0 seeds :deadga6:: http://extratorrent.com/torrent/847913/DSA4+Regelwerk.html
Posted Image

#7 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 09 June 2009 - 16:19

^^ εδω λοιπον ενα pdf με τα Core Rules...

http://www.sendspace.com/file/xeuedc

σιγα τη δοξα... :hihi2:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things