Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 June 2006 - 11:18

Αϊ, Αϊ, Αϊ.... 8)


***********************************************

Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho...

***********************************************


Ο κος Makoto Shinkai έγινε γνωστός παγκόσμια για ένα απο τα πιο βαθιά, όμορφα και εμπνευσμένα OVA όλων των εποχών, το μοναδικό Hoshi no Koe του 2002. Καιρός να ρίξουμε ένα βλέφαρο και στην μοναδική ταινία μεγάλου μήκους που έγραψε / σκηνοθέτησε / σχεδίασε (αυτή την φορά με λίγη βοήθεια απο τρεις φίλους του), μια ταινία που είναι έργο ζωής για τον ίδιο, το καταπληκτικό Beyond the Clouds του 2004...βουρ στον πατσά λοιπόν...


Posted Image


In an alternate timeline, Japan was divided after losing World War II: Hokkaido was annexed by "Union" while Honshu and other southern islands were under US sovereignty. A gigantic yet mysterious tower was constructed at Hokkaido and could be seen clearly from Aomori (the northernmost prefecture of Honshu) across Tsugaru Strait.

Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image


In the summer of 1996, three 9th-graders had made a promise that one day they'll build an aircraft and unravel the tower's mystery, but their project was abandoned after the girl, Sayuri Sawatari, began experiencing sleeping sickness and transferred to Tokyo for better treatment. Three years later, Hiroki Fujisawa accidentally found out that Sayuri had been in coma since then, and he asked Takuya Shirakawa to help him finding a way to revive her.

Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image


What they don't know yet is that Sayuri's unconsciousness is somehow linked with secrets of the tower and the world...but in her dreams Sayuri awaits for an old promise to be fulfilled—and holds the key to the worldΆs salvation...

Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image



Ο κος Makoto Shinkai για δεύτερη (και στοιχηματίζω όχι τελευταία) φορά αποδεικνύει το τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος (χωρίς τυμπανοκρουσίες, αβάντα και διαφήμιση) αν έχει μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνει...νομίζω πως οι εικόνες που επισυνάπτονται μιλούν απο μόνες τους...αυτή η ταινία αποτελεί άλλη μια καλή επιλογή για άτομα (ενήλικους κυρίως) που θέλετε να μπάσετε στον μαγικό κόσμο των anime...thank you Makoto-sama...Posted Image


Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image






Posted Image



Against all odds, a promise will be kept...

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#2 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 26 June 2006 - 12:11

WOW! ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ! :kakashithumbup:
Φαίνεται καταπληκτική ταινία! Ελπίζω να μην είναι αργά να μπω στην αλυσίδα :cry:

Posted Image



#3 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 26 June 2006 - 21:28

Πολυ καη παρουσιαση Dante και οι εικονες πραγματικα μιλανε απο μονες τους!

απ'οτι ειδα ειναι 1,5GB ε?

Να κανω μια ερωτηση? Ξερεις αν κυκλοφορει στη χωρα μας η' αν προκειται να κυκλοφορησει συντομα?

thanx :kakashithumbup:
All hail the machine
Posted Image

#4 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 27 June 2006 - 22:19

Πολύ αξιολόγη παρουσίαση απο τον ''συνήθη ύποπτο''... Αυτό το άνιμε είναι μέσα στα αγαπημένα μου για πολλούς λόγους. Κ επιδή δεν έχω ώρα για ανάλυση θα ανάφερω μερικούς:Το συναίσθημα που είναι διάχυτο,οι χαρακτήρες κ το πως επανασυνδέονται μετά την ενηλικίωση, η βαθιά πίστη κ αφοσίωση σε ένα στοχο ΚΤΛ...
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#5 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 24 December 2006 - 13:14

Λοιπόν, μετά από κάτι μήνες να 'μαι και πάλι σ' αυτό το thread και να ποστάρω...
Είδα επιτέλους την ταινία...! Και ομολογώ ότι μου άρεσε!! Ίσως, όμως, όχι όσο θα περίμενα.... Τι εννοώ...? Απλά ότι μέχρι το μέσο περίπου με κούρασε λιγάκι κι ότι από κει και πέρα κι ενώ η αρχική κούραση έφευγε λόγω γρηγορότερης ανάπτυξης των γεγονότων, κάπου...δεν ξέρω...χάθηκα!! Κάτι έχασα από το νόημα και μπερδεύτηκα...!!
Μάλλον θα πρέπει να το ξαναδώ!:

Posted Image



#6 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 28 December 2006 - 08:12

Χαχα,Lyra-chan την αδικείς την ταινία χαλαρά.
Για μένα οι δουλειές του Makoto είναι βάλσαμο για τα κουρασμένα μου μάτια.
Κ εγώ την πρώτη φορά που την είδα ήμουνα λίγο σα χαμένος,παρ'ότι μου αρεσε αρκετά,αλλά ειδικά με την δεύτερη την εκτίμησα πραγματικά.

Makoto FTW,ξέρετε τι περιμένουμε όλοι ε? =]

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#7 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 28 December 2006 - 08:21

Makoto FTW,ξέρετε τι περιμένουμε όλοι ε? =]



Posted Image http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=1202 Posted Image

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#8 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 11 December 2008 - 23:14

Bumb για ευνόητους λόγους.
Ένα πολύ αξιόλογο preview, για μια απ΄τις πολύ καλές (συναισθηματικές, να το πω έτσι;;) anime ταινίες.:nod:
Προσωπικά, είναι το πιο ολοκληρωμένο έργο του Makoto Shinkai. Δεν είναι ούτε βεβιασμένο (όπως μου φάνηκε το 5cent/sec), ούτε πολύ μικρό (όπως το Hoshi no koe-αν και είναι αριστούργημα για τα 20 λεπτά του). Είναι ακριβώς το σωστό μέγεθος και χωρίς ιδιαίτερα κενά στο σενάριο.

Συναίσθημα διάχυτο παντού σε όλο το έργο, ωραία ατμόσφαιρα, αν και σε κάποια φάση οι υπότιτλοι κούραζαν λίγο. Φυσικά το σχέδιο και το "παιχνίδι" με τους φωτισμούς, ήταν απλά άριστο, αψεγάδιαστο, να χορτάσουν τα μάτια πραγματικά. Κορυφή στον τεχνικό τομέα για την εποχή του. Η μουσική επίσης μου φάνηκε η καλύτερη που έχω δει σε έργο του συγκεκριμένου δημιουργού, με κάποια αξέχαστα κομμάτια με βιολί. Οι χαρακτήρες επίσης με ικανοποίησαν αρκετά, περισσότερη ανάπτυξη απ'ότι περίμενα από ένα τέτοιο έργο. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος απ'το συγκεκριμένο movie.
Recommended. :chigau:

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#9 Kumo

Kumo

    FuLLMooN Wo Sagashite..~

  • Members
  • 44 posts

Posted 01 March 2011 - 04:37

O κατασκευαστης ειναι απλα απιστευτος...
Το ολο ανιμε, η ολη ιδεα για τις ανθρωπινες σχεσεις...
Spoiler:

Τα χρωματα και γενικα τα παντα κανουν μια τελεια ταινια

Το KUMO (συννεφο) απο κει ειναι... αυτα τι αλλο να πω
Αριστουργημα!

Οι ηρωες απλα δν εχουν προσοπικοτητα ειναι απλα εξιλαστηρια θυματα για να πετυχει ο σχεδιαστης το τελικο μηνημα και αποτελεσμα..

Την ταινια την περιμενα 2 χρονια πριν βγει ξερω γω... :wooi2:

Beyond The Clouds λοιπον!

:riiight::riiight::riiight:
Posted Image

#10 giorgos3924

giorgos3924

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 17 March 2012 - 15:46

Έχει κανείς ελληνικούς υπότιτλους;