Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Vampire- The Requiem (RPG)


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 lana_fey

lana_fey

    bloodrunk

  • Members
  • 49 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2009 - 00:41

Έψαξα αρκετά και δεν βρήκα κάποιο thread με αυτό το θέμα. Το The Requiem λοιπόν, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι το τελευταίο rpg (role playing game) που έβγαλε πρόσφατα (σχετικά) η white wolf για την Vampire σειρά. Έχει να κάνει με τον ίδιο κόσμο του The Masquerade με πολλές εναλαγές, καινούρια πράγματα (όπως φυλές, κανόνες και disciplines) βασισμένο στη σημερινή εποχή κυρίως αλλά και με πολλά βασικά απαράλαχτα στοιχεία.

Εδώ θα βρείτε περισσότερα: Vampire: The Requiem - Wikipedia, the free encyclopedia

Εδώ λοιπόν μπορούμε να συζητάμε για διάφορους τρόπους παιξίματος, στρατηγικής, stories που έχουμε δημιουργήσει, ερωτήσεις και διευκρινήσεις για τους κανόνες ή οτιδήποτε άλλο που έχει να κάνει με αυτή την συγκεκριμένη έκδοση του Vampire.

Επίσης μπορείτε να βρείτε και άτομα που μπορεί να θέλουν να παίξουν σε κάποιο δικό σας παιχνίδι (chronicle) ή ακόμα και story tellers.

Εγώ προσωπικά έχω παίξει δύο φορές με το συγκεκριμένο, μία ως player και μία ως storyteller και η προσωπική μου άποψη είναι ότι (πολύ γενικά) η "εξέλιξη" της Vampire σειράς έγινε με πολύ επιτυχημένο τρόπο.

Όσοι πιστοί προσέλθετε...:tensai:

#2 fotakou

fotakou

    Love Cook!

  • Members
  • 64 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Μάιος 2009 - 13:52

Αχ τι μου θύμισες τώρα!Είχαμε ξεκινήσει μια δόση να παίζουμε αλλά τελικά το πάρτυ δεν είχε και τα πιο έμπιστα άτομα,με αποτέλεσμα να κρεμιόμαστε οι υπόλοιποι.Κάναμε μια απόπειρα και με Masquerade αλλά και πάλι τζίφος :nanana:

#3 lana_fey

lana_fey

    bloodrunk

  • Members
  • 49 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Μάιος 2009 - 21:51

Αχ τι μου θύμισες τώρα!Είχαμε ξεκινήσει μια δόση να παίζουμε αλλά τελικά το πάρτυ δεν είχε και τα πιο έμπιστα άτομα,με αποτέλεσμα να κρεμιόμαστε οι υπόλοιποι.Κάναμε μια απόπειρα και με Masquerade αλλά και πάλι τζίφος :nanana:


Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και σε εμένα έχει τύχει και είναι μεγάλο ξενέρωμα... Να θες να παίξεις και να στο χαλάει η ανευθυνότητα (ή όπως θέλει να το πεις κανείς).:canthelp:
Στην τελική καταλήγεις να παίξεις μόνος με τον story teller. Και αυτό έχει ενδιαφέρον (αν σου αρέσει βέβαια να ασχοληθείς). Αυτοσχεδιάζεις κιόλας στα περισσότερα. Δεν χρειάζεται να είσαι απόλυτος γνώστης (σε κανόνες κ.τ.λ.)
Μην ξεχνάς ότι ο storyteller είναι όλοι οι χαρακτήρες στο παιχνίδι!

#4 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 04 Μάιος 2009 - 22:13

Προτιμώ Μασκαράτα από Κηδεία, αν και το Κηδειοσύστημα είναι καλύτερο απότι ακούω. Ετοιμαζόμαστε για ένα one session down Masquerade Somnium θέλοντος... Θα ήθελα να ακούσω και Requiem εμπειρίες.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#5 Aerinos

Aerinos

    ~tHe wInd dAncer

  • Members
  • 41 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2009 - 00:15

Με χαλάει κατά πολύ μέρος της ιστορίας, όσον αφορά το πως ξεκίνησαν τα πράγματα για να καταλήξουν όπως είναι. Η διαφορά ανάμεσα στο μασκερέϊδ και το ρεκβιεμ είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι στο Werewolf the apocalypse και το Werewolf Forsaken.

Στο vampire αλλάζει το σύμπαν ολόκληρο κατά πολύ, ενώ στο werewolf σου φαναιρώνεται μία ακόμα πτυχή/κοινωνία πέρα από την γνωστή (με μικρές αλλαγές).

αυτά κατ' εμέ πάντα.

#6 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Μάιος 2009 - 15:52

Έχω τόσο βιβλία WW, & ειδικά Vampire (& από τα 2), που άμα πέσουν πάνω μου θα μείνει μόνο ένας λεκές μου στο πάτωμα.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#7 Aerinos

Aerinos

    ~tHe wInd dAncer

  • Members
  • 41 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Μάιος 2009 - 20:07

Έχω τόσο βιβλία WW, & ειδικά Vampire (& από τα 2), που άμα πέσουν πάνω μου θα μείνει μόνο ένας λεκές μου στο πάτωμα.

και?




δεν νομίζω να έγινε θέμα όσον αφορά το πόσα βιβλία έχει ο καθένας και πόσο μεγαλώνουν το e-penis του. απεναντίας, εφόσον έχεις τόσα βιβλία, θα ήθελα να ακούσω την δικιά σου άποψη για το συγκεκριμένο rpg.

#8 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Μάιος 2009 - 23:41

και?


Όχι, μα τον Caine, η αναφορά στον αριθμό τον βιβλίον ήταν απλώς μία παρατήρηση για το πόσο καμένος μπορεί να καταλήξει κανείς, όχι measuring contest & τέτοια!
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#9 chris110

chris110

    Starting...

  • Members
  • 0 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Αύγουστος 2009 - 23:20

paidia kai ta 2 gaMES EINAI PARA POLY KALA. PROSOPIKA TO REQUIEM EINAI PEROSOTERO ISOROPIMENO APO OTI TO MASQUERADE. TO 2 EIXE POLLA BUGS KATA TI GNOMI MOU KAI SIGOURA DEN EDEINE TOSO MEGALI ELEYTHERIA STON PAIKTI OSO TO REQUIEM. TO REQUIEM MOU KATHETAI KALUTERA GIA POLLOUS KAI DIAFOROUS LOGOUS.

#10 kaede_Lamperouge

kaede_Lamperouge

    Starting...

  • Members
  • 0 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2011 - 00:50

halloooo... na sas rwtisw paidia, theloume na paixoume prwti fora Vampire the requiem, exoume diavasei ta vivlia kai apo masquerade!!! mporoume na kanoume paixnidi xwris na mas exigisei kapoios ti paizei mono k mono apo t vivlia??? :/

#11 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2011 - 01:23

halloooo... na sas rwtisw paidia, theloume na paixoume prwti fora Vampire the requiem, exoume diavasei ta vivlia kai apo masquerade!!! mporoume na kanoume paixnidi xwris na mas exigisei kapoios ti paizei mono k mono apo t vivlia??? :/


Δε βλέπω το λόγο να μη μπορείτε να παίξετε.

Όλοι όσοι αρχίζουν pen-&-paper RPGs ή θα βρούνε κάποια παρέα που παίζει ήδη ή θα το πιάσουν μόνοι τους το θέμα (άμα είναι αρκετοί για να μπορούνε). Δεν είναι αυτοί της 2ης κατηγορίας αποτυγχάνουν or anything.

Και στο κάτω-κάτω, αφού θα παίξετε μεταξύ σας οι μόνοι οι οποίοι μπορούν να αξιολογήσουν άμα το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό & στους οποίους πέφτει γενικώς λόγος είστε εσείς οι ίδιοι.

Απλώς κρατήστε το πιο βασικό κανόνα το RPGs στο μυαλό: σκοπός σας είναι όλοι να διασκεδάζεται, γι'αυτό παίζετε.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#12 kaede_Lamperouge

kaede_Lamperouge

    Starting...

  • Members
  • 0 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2011 - 01:47

ευχαριστωωω πολυ....:rolleyes:
παιζουμε αλλωστε και DnD,οποτε δεν ειμαστε ασχετοι απο τετοιου ειδους παιχνιδια... μηπως ξερεις αν μπορω να βρω ομως ετοιμες ιστοριες για να ξεκινησουμε απο κατι ???

#13 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2011 - 02:07

ευχαριστωωω πολυ....:rolleyes:
παιζουμε αλλωστε και DnD,οποτε δεν ειμαστε ασχετοι απο τετοιου ειδους παιχνιδια... μηπως ξερεις αν μπορω να βρω ομως ετοιμες ιστοριες για να ξεκινησουμε απο κατι ???


Υπάρχει, actually, ολόκληρο introductory demo campaign διαθέσιμο. Είναι καλό even, αν και σχεδιασμένο για τους συγκεκριμένους pre-constructed χαρακτήρες & κάπως railroad-y.

Πέρα από αυτό, οι άλλες έτοιμες περιπέτειες για το V:tR είναι τα διάφορα SAS (τα οποία μπορείς να τα βρεις & σε διάφορα σχετικά torrents & direct downloads), δεν υπάρχουν καθόλου βιβλία μόνο με περιπέτειες - αν και κάποια έχουν από μία μικρή περιπέτεια στο τέλος τους.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Yo! Master: 27 Μάρτιος 2011 - 20:07

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#14 kaede_Lamperouge

kaede_Lamperouge

    Starting...

  • Members
  • 0 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2011 - 03:10

ωραια,ωραια.. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..:rolleyes:

#15 kaede_Lamperouge

kaede_Lamperouge

    Starting...

  • Members
  • 0 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Μάρτιος 2011 - 18:21

na xanaenoxlisw pali... kapoios paidia apo thess.niki pou na paizei vampire uparxei ???? na mou dwsei kanena tip,kai apo opoudipote vasika an thelei kaneis na mou pei...giati einai duskoli i douleia tou storyteller tlka..:shock: